Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 69
  1. 13-04-12 22:41 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαργαρίτα η αρχική συνταγή που δίνεις βγαίνει όπως οι μπεζέδες; Γιατί από τα υλικά αυτό μου θυμίζει..
    Eri_87 η αρχική συνταγή βγαίνει περίπου κάτι σαν τσουρέκι. Δεν είναι τίποτα. Χτυπάς 3-4 ασπράδια σε μαρέγκα και προσθέτεις λίγο ζελέ γιώτης χωρίς ζάχαρη, βανίλια, κανέλα και κάποιο γλυκαντικό επιπλέον αν θέλεις ή δε βάλεις ζελέ. Το βάζεις σε μια λαδόκολλα σε σχήμα τσουρεκιού και στο φούρνο.

    Τώρα αν θες προσθέτεις και τριμένο αμύγδαλο ή καρύδι και τοποθετείς το μείγμα κουταλιές κουταλιές στη λαδόκολλα. Αυτό νομίζω μοιάζει περισσότερο με τους μπεζέδες. Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις την αρχική συνταγή και μετά προσθέτεις και ότι άλλο θέλεις. Νομίζω η πρώτη συνταγή θα σε ενθουσιάσει περισσότερο. Μοιάζει πολύ με τσουρέκι χωρίς όμως πολλές θερμίδες. (Στην ουσία 4 ασπράδια είναι). Δοκίμασέ την και αν θες γράψε εντυπώσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-04-12 15:05 #17
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Οκ, με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω τη συνταγή, μου κίνησε την περιέργεια τί θα βγεί!
    Αλλά ερώτηση... Θα βάλω τη λαδόκολλα πάνω στη σχάρα κ το μίγμα πάνω εκεί θα απλωθεί; Δε θα γίνει επίπεδο; Τί εννοείς τη λαδόκολλα σε σχήμα τσουρεκιού; Επίσης, τη σχάρα στη πρώτη θέση του φούρνου από κάτω (όπως βάζω το κεικ) και θέλει και γύρισμα ή ψήνεται;

    Πω πω.. τόσο απλό αλλά τόσες απορίες! Βάλε και καμιά φωτο όταν το ξαναφτιάξεις!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-04-12 15:28 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω τη συνταγή, μου κίνησε την περιέργεια τί θα βγεί!
    Αλλά ερώτηση... Θα βάλω τη λαδόκολλα πάνω στη σχάρα κ το μίγμα πάνω εκεί θα απλωθεί; Δε θα γίνει επίπεδο; Τί εννοείς τη λαδόκολλα σε σχήμα τσουρεκιού; Επίσης, τη σχάρα στη πρώτη θέση του φούρνου από κάτω (όπως βάζω το κεικ) και θέλει και γύρισμα ή ψήνεται;

    Πω πω.. τόσο απλό αλλά τόσες απορίες! Βάλε και καμιά φωτο όταν το ξαναφτιάξεις!
    Eri_87 τα ασπράδια θα τα χτυπήσεις σε σφιχτή μαρέγκα. Στη λαδόκολλα τοποθετείς το μείγμα όπως σου αρέσει. Εμένα με βολεύει σε στυλ τσουρεκιού. Με ένα μεγάλο κουτάλι της σούπας παίρνεις μεγάλες κουταλιές από το μείγμα και τις τοποθετείς δίπλα δίπλα. Δεν απλώνει. Το τοποθετείς με τη λαδόκολλα στη σχάρα του φούρνου και τη σχάρα στην κάτω θέση. Το ψήνεις για περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα στους 150-180 βαθμούς προσέχοντας να μην σου παραψηθεί και ξεραθεί. Δεν είναι τίποτα δίσκολο. Η γνωστή μας μαρέγκα είναι απλά δεν έχει ζάχαρη αλλά άλλες γλυκαντικές ουσίες και λίγο άρωμα από το ζελέ αν θες, την κανέλλα και τη βανίλια. Φωτογραφία δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω. Δεν έχω φωτογραφική μηχανή αυτό το διάστημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-04-12 15:32 #19
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eri_87 τα ασπράδια θα τα χτυπήσεις σε σφιχτή μαρέγκα. Στη λαδόκολλα τοποθετείς το μείγμα όπως σου αρέσει. Εμένα με βολεύει σε στυλ τσουρεκιού. Με ένα μεγάλο κουτάλι της σούπας παίρνεις μεγάλες κουταλιές από το μείγμα και τις τοποθετείς δίπλα δίπλα. Δεν απλώνει. Το τοποθετείς με τη λαδόκολλα στη σχάρα του φούρνου και τη σχάρα στην κάτω θέση. Το ψήνεις για περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα στους 150-180 βαθμούς προσέχοντας να μην σου παραψηθεί και ξεραθεί. Δεν είναι τίποτα δίσκολο. Η γνωστή μας μαρέγκα είναι απλά δεν έχει ζάχαρη αλλά άλλες γλυκαντικές ουσίες και λίγο άρωμα από το ζελέ αν θες, την κανέλλα και τη βανίλια. Φωτογραφία δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω. Δεν έχω φωτογραφική μηχανή αυτό το διάστημα.
    ΟΟΟΟΚ! Ευχαριστώ! Θα ανεβάσω εγώ μόλις γίνει το έγκλημα!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-04-12 06:58 #20
    Προεπιλογή
    Πραγματικα μου κινησε την περιεργεια κ γω θα το φτιαξω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-04-12 11:29 #21
    Προεπιλογή
    ωραιο βγηκε!!!! εβγαλα φωτο αλλα δεν φορτωνει στην σελιδα!!
    πως μπορω να την βαλω εδω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-04-12 23:57 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιο βγηκε!!!! εβγαλα φωτο αλλα δεν φορτωνει στην σελιδα!!
    πως μπορω να την βαλω εδω?
    Χαίρομαι που σου άρεσε. Για φωτογραφία δεν έχω ιδέα πως ανεβαίνει. Ψάξε λίγο θα τα καταφέρεις πιστεύω. Κάπου θα έχει ένα εικονίδιο.Νομίζω είναι αυτό κάτω από το συνδετηράκι δίπλα από τη φατσούλα εκεί που γράφεις το μήνυμα. Εάν την έχεις αποθηκευμένη στην επιφάνεια εργασίας εύκολα θα τη βρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-08-12 10:00 #23
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-08-12 15:07 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όνομα: τσουρεκι.jpg Εμφανίσεις: 3234 Μέγεθος: 196,1 KB
    Marpi κάπως έτσι μου βγαίνει και εμένα απλά ίσως λίγο πιο ομοιογενές, λίγο πιο φουσκωτό και πιο λίγο πιο ροζ (από το ζελέ). Τί έχεις βάλει μέσα; Από γεύση; Όλα εντάξει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-08-12 15:20 #25
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    το εκανα μια περιοδο αλλα σε αρμυρη εκδοση.πολυ δυνατο λεμε.η υφη του δε παιζεται
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-08-12 18:42 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Marpi κάπως έτσι μου βγαίνει και εμένα απλά ίσως λίγο πιο ομοιογενές, λίγο πιο φουσκωτό και πιο λίγο πιο ροζ (από το ζελέ). Τί έχεις βάλει μέσα; Από γεύση; Όλα εντάξει;
    σε αυτο 3 ασπραδια,ζελε φραουλα κ κανελα μονο
    σημερα ομωσ εβαλα 3 ασπραδια ,ζελε φραουλα κ μια κουταλιτσα πολυ μικρη πρωτεινη σοκολατα!
    πωσ κ σ βγαινει πιο φουσκωτο?τι βαζεισ? βασικα ηδη ηταν αρκετα κ μενα δεν ξερω πως φαινεται...
    μια χαρα ηταν!!μονο που ισως με πειναει αντι να με γεμιζει!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-08-12 19:12 #27
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτο 3 ασπραδια,ζελε φραουλα κ κανελα μονο
    σημερα ομωσ εβαλα 3 ασπραδια ,ζελε φραουλα κ μια κουταλιτσα πολυ μικρη πρωτεινη σοκολατα!
    πωσ κ σ βγαινει πιο φουσκωτο?τι βαζεισ? βασικα ηδη ηταν αρκετα κ μενα δεν ξερω πως φαινεται...
    μια χαρα ηταν!!μονο που ισως με πειναει αντι να με γεμιζει!!
    λιγο μαγια για να γινει πιο μαλακουλι και αφρατουλι και λιγο μπεικιν παουντερ για να φουσκωσει
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-08-12 19:15 #28
    Προεπιλογή
    βασικα παραηταν κ αφρατο κ φουσκωτο οποτε δεν χρειαζοταν,ισως λιγο περισσοτερη πρωτεινη σοκολατα για γευση θα θελε!την επομενη φορα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-08-12 21:42 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα παραηταν κ αφρατο κ φουσκωτο οποτε δεν χρειαζοταν,ισως λιγο περισσοτερη πρωτεινη σοκολατα για γευση θα θελε!την επομενη φορα!!
    Βασικά τα ίδια βάζω και εγώ. Καμιά φορά μπορεί να βάλω τέσσερα ασπράδια, βανίλια, κανέλα και ζελέ. Μήπως το χτυπάω πιο πολύ; Τί να σου πω; Διαφορετικά ίσως είναι στο ψήσιιμο η διαφορά. Έτσι είναι τα ασπράδια. Δε χορταίνουν τόσο όσο άλλες τροφές. Απλά είναι κάτι ελαφρύ και άνετα μπορείς να το συνοδέψεις με διάφορα άλλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-08-12 01:17 #30
    Προεπιλογή
    ναι πολυ καλη η ιδεα σ παντως!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία