Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 69
  1. 19-08-12 14:45 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marpi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι πολυ καλη η ιδεα σ παντως!!
    Ευχαριστώ marpi.Ε, ανέβασε και εσύ καμία να πάρουμε καμιά ιδέα ακόμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-08-12 23:03 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ marpi.Ε, ανέβασε και εσύ καμία να πάρουμε καμιά ιδέα ακόμα.

    εγω κανω καφριλικια στου συνδιασμουσ!δεν ξερω αν θα αρεσουν αλλα γιατι οχι ισωσ βαλλω καμια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-08-12 23:10 #33
    Προεπιλογή
    Το έφτιαξα κι εγω με μια κουταλια πρωτεΐνη κι ένα κουταλάκι baking powder αλλα παρολα αυτα δε φουσκωσε.... Βέβαια χαμένο δεν πήγε!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-08-12 23:25 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έφτιαξα κι εγω με μια κουταλια πρωτεΐνη κι ένα κουταλάκι baking powder αλλα παρολα αυτα δε φουσκωσε.... Βέβαια χαμένο δεν πήγε!!!!
    Koukoutsaki τα ασπράδια τα χτυπάς πάντα μόνα τους με το μίξερ μέχρι να αφρατέψουν και να γίνουν μαρέγκα. 'Ετσι φουσκώνουν και αφού φουσκώσουν μετά προσθέτεις ότι θες. Το μπέικιν πάρουντερ δε χρειάζεται. Το βάζεις και ψήνεται και αυτό ήταν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-08-12 23:26 #35
    Προεπιλογή
    Εδω είναι το θέμα. Μάλλον δε μου πολυπέτυχε η μαρεγκα .... Θα το επιχείρησω εκ νέου. Παλιότερα που το χα ξανακάνει χωρίς πρωτεΐνη είχε φουσκώσει πολυ περισσότερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-08-12 23:31 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω είναι το θέμα. Μάλλον δε μου πολυπέτυχε η μαρεγκα .... Θα το επιχείρησω εκ νέου. Παλιότερα που το χα ξανακάνει χωρίς πρωτεΐνη είχε φουσκώσει πολυ περισσότερο.
    Να θυμάσαι πως τα ασπράδια τα χτυπάς πάντα μόνα τους και όλα τα πρόσθετα τα βάζεις αφού φτιάξεις τη μαρέγκα. Διαφορετικά δε φουσκώνουν με τίποτα.

    Αυτό ισχύει για όλα τα γλυκά που περιέχουν μαρέγκα στην κατασκευή τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-08-12 23:33 #37
    Προεπιλογή
    Το ξέρω...τόσα χρόνια που έφτιαχνα όλα τα παχυντικά γλυκα χαχαχαχ
    Μπορει να μην ήταν πολυ σόι τα αβγα .... Θα δείξει
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-08-12 23:49 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω...τόσα χρόνια που έφτιαχνα όλα τα παχυντικά γλυκα χαχαχαχ
    Μπορει να μην ήταν πολυ σόι τα αβγα .... Θα δείξει
    Σιγά βρε συ. Πόσο παχυντικό μπορεί να είναι ένα γλυκό με μαρέγκα; Πάντως έτσι σκέτα δεν παχαίνουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-12 00:03 #39
    Smile
    γεια σας παιδια! μαργαριτσα ωραια συνταγη. νοστιμο το γλυκακι παρ'ολο που δεν καταφερε να παραμεινει φουσκωτο μεχρι το τελος.. αυτο που συμβαινει ειναι πως ενω βρισκεται ωραιο και φουσκωμενο οπως πρεπει στο φουρνο, μολις το βγαζω πεεεφτει...και το εσωτερικο του ειναι αψητο. τι να φταιει αραγε? νομιζω πως ακολουθησα κατα γραμμα τις συμβουλες.. μηπως δεν εχω δυνατο φουρνο και πρεπει να το αφησω και αλλο να μεσα να ψηθει ή δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο?
    Υ.Γ.: καλως σας βρηκα! ειμαι νεος στο φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-09-12 11:45 #40
    Το avatar του χρήστη kwstasgr90

    Εγγραφή
    04-05-2011
    Περ.
    Γερμανια
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Απορία : η συνταγή λέει ότι χτυπάμε 3-4 ασπραδια αυγου σε σφιχτή μαρεγκα... Η μαρεγκα αποτελείται απο χτυπημένα ασπραδια , δεν μπορω να καταλάβω το 1ο σκέλος της διαδικασίας , δώστε τα φώτα σας παρακαλώ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-09-12 15:47 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kwstasgr90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία : η συνταγή λέει ότι χτυπάμε 3-4 ασπραδια αυγου σε σφιχτή μαρεγκα... Η μαρεγκα αποτελείται απο χτυπημένα ασπραδια , δεν μπορω να καταλάβω το 1ο σκέλος της διαδικασίας , δώστε τα φώτα σας παρακαλώ....
    Ναι. Χτυπάς τα ασπράδια σε μαρέγκα μέχρι να φουσκώσουν και να σφίξουν με το μίξερ. Ξεκινάς από τη μεσαία ταχύτητα και συνεχίζεις λίγο πιο δυνατά μόλις τα δεις να γίνονται σαν αφρός. Τα χτυπάς τόσο ώστε όταν γυρίζεις το μπωλ ανάποδα να μην πέφτουν. 5-7 λεπτά μπορεί και παραπάνω ανάλογα με το μίξερ και την ταχύτητα που τα χτυπάς. Μετά εάν θες προσθέτεις κάτι για γεύση ή άρωμα. Έπειτα λαδόκολλα και φούρνο για όσο λέει. Περίπου 20 με 30 λεπτά. Προσοχή μην καούν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-09-12 15:57 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας παιδια! μαργαριτσα ωραια συνταγη. νοστιμο το γλυκακι παρ'ολο που δεν καταφερε να παραμεινει φουσκωτο μεχρι το τελος.. αυτο που συμβαινει ειναι πως ενω βρισκεται ωραιο και φουσκωμενο οπως πρεπει στο φουρνο, μολις το βγαζω πεεεφτει...και το εσωτερικο του ειναι αψητο. τι να φταιει αραγε? νομιζω πως ακολουθησα κατα γραμμα τις συμβουλες.. μηπως δεν εχω δυνατο φουρνο και πρεπει να το αφησω και αλλο να μεσα να ψηθει ή δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο?
    Υ.Γ.: καλως σας βρηκα! ειμαι νεος στο φορουμ.
    Δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει; Μήπως δεν το έβαλες στην υψηλότερη σχάρα του φούρνου σου; Εάν ξαναφτιάξεις άφησέ το λίγη περισσότερη ώρα ή βάλε το φούρνο λίγο πιο δυνατά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-09-12 04:20 #43
    Το avatar του χρήστη kwstasgr90

    Εγγραφή
    04-05-2011
    Περ.
    Γερμανια
    Μηνύματα
    134
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Χτυπάς τα ασπράδια σε μαρέγκα μέχρι να φουσκώσουν και να σφίξουν με το μίξερ. Ξεκινάς από τη μεσαία ταχύτητα και συνεχίζεις λίγο πιο δυνατά μόλις τα δεις να γίνονται σαν αφρός. Τα χτυπάς τόσο ώστε όταν γυρίζεις το μπωλ ανάποδα να μην πέφτουν. 5-7 λεπτά μπορεί και παραπάνω ανάλογα με το μίξερ και την ταχύτητα που τα χτυπάς. Μετά εάν θες προσθέτεις κάτι για γεύση ή άρωμα. Έπειτα λαδόκολλα και φούρνο για όσο λέει. Περίπου 20 με 30 λεπτά. Προσοχή μην καούν.
    Το έκανα μόλις τώρα,
    4 ασπραδια
    Μισο κουταλακι του γλυκού ζαχαρινη
    1 "βαρελακι" βανιλια ( στη Γερμανία είναι σε υγρό)
    1 κουταλακι κακαο
    Μου βγήκε νερουλο το μίγμα και καμία σχέση απο θέμα εμφανίσεις με την φωτο τις 1ης σελίδας
    Δεν ήξερα για την μαρεγκα (εργενης βλέπεις) και χτύπησα τα αυγα 1-2 λεπτα ίσα που αφρησαν.( προφανώς εκει στραβωσε όλη η δουλεια)
    Θα το κάνω πάλι αύριο και βλέπουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-09-12 22:04 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kwstasgr90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έκανα μόλις τώρα,
    4 ασπραδια
    Μισο κουταλακι του γλυκού ζαχαρινη
    1 "βαρελακι" βανιλια ( στη Γερμανία είναι σε υγρό)
    1 κουταλακι κακαο
    Μου βγήκε νερουλο το μίγμα και καμία σχέση απο θέμα εμφανίσεις με την φωτο τις 1ης σελίδας
    Δεν ήξερα για την μαρεγκα (εργενης βλέπεις) και χτύπησα τα αυγα 1-2 λεπτα ίσα που αφρησαν.( προφανώς εκει στραβωσε όλη η δουλεια)
    Θα το κάνω πάλι αύριο και βλέπουμε
    Kwstasgr90 τα ασπράδια τα χτυπάς μόνα τους. Αφού γίνει η μαρέγκα προσθέτεις ζαχαρίνη, κακάο κτλ. και ξαναχτυπάς σιγά σιγά. Εάν τα ρίξεις όλα από την αρχή δεν πρόκειται να φουσκώσουν τα ασπράδια με τίποτα. Μπορείς να προσθέσεις και κανέλα. Δοκίμασε κάποια στιγμή και ένα κουταλάκι ζελέ. Γίνεται πολύ καλό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-09-12 02:12 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει; Μήπως δεν το έβαλες στην υψηλότερη σχάρα του φούρνου σου; Εάν ξαναφτιάξεις άφησέ το λίγη περισσότερη ώρα ή βάλε το φούρνο λίγο πιο δυνατά.
    στην υψηλοτερη να το βαλω? γιατι στο αρχικο σου ποστ γραφεις στο "κατω μερος του φουρνου".
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία