Σελίδα 70 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 20606869707172 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.036 έως 1.050 από 1161
  1. 05-06-18 14:12 #1036
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω την εντύπωση ότι η πρεσσα με τα πόδια ψηλα όμως μπορείς να χτυπήσεις μοιριαιο δικέφαλο.. Επίσης και στα σκουωτ..αλλη παρατήρηση ότι στα 50 70 κιλα αν παίξεις 20αρες 15αρες βοηθάς στην μυϊκή ανάπτυξη και στον διαχωρισμό ειδικά στα πόδια.. Δηλαδή να παίξεις 20αρα στα 70 κιλα χωρίς διάλειμμα στο τέλος της θετικής κίνησης.. με ρυθμό 2/0/2..και να Ναι όλη η ένταση στον τετρακεφαλο Όχι να σηκώνεις να κάθεσαι 3 δευτερα με το βάρος απλά πάνω σ και να ξανακατεβαινεις..αυτα τα σετ θα σε βοηθήσουν και στο pump και στον διαχωρισμό..
    Τώρα στο ότι χρειάζεσαι και αλλά σετ για δικέφαλα συμφωνώ κ γω..
    σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου γενικα στα σκουωτ ετσι το κανω κατεβαινω ανεβαινω κατεβαινω δεν τα κραταω πανω τα κιλα ουτε κλειδωνω τα γονατα στο ανεβασμα... ειχα σκεφτει οτι οι πολλες επαναληψεις θα με βοηθουσαν στο διαχωρισμο γι αυτο το επαιζα καπως ετσι... οσο για τα δικεφαλα ναι ηταν λιγα θα βαλω αλλη 1 ασκηση και θα ανεβασω τα σετ και στις 2
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-06-18 14:15 #1037
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    τι εννοειτε διαχωρισμο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-06-18 14:18 #1038
    Προεπιλογή
    στο να φαινονται καλυτερα οι μυες πανω στο ποδι εσω εξω κλπ η δεν ισυχει κατι τετοιο??
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-06-18 14:20 #1039
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοειτε διαχωρισμο?

    Ο διαχωρισμός των μυών μέσω του pump και της έντασης που θα έχει φαίνονται καλύτερα οι μύες και πιο φουσκωτοι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-06-18 14:29 #1040
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Το pump δηλαδη λες, παει το αιμα στους μυς και φαινονται πιο μεγαλοι οποτε πιο διαχωρισμενοι. Αλλα αυτο το φαινομενο δεν διαρκει μετα την προπονηση. Δεν υπαρχει προπονηση ειδικα για διαχωρισμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-06-18 14:34 #1041
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pump δηλαδη λες, παει το αιμα στους μυς και φαινονται πιο μεγαλοι οποτε πιο διαχωρισμενοι. Αλλα αυτο το φαινομενο δεν διαρκει μετα την προπονηση. Δεν υπαρχει προπονηση ειδικα για διαχωρισμο.
    ναι στην ουσια ειναι το εφε για μεσα στην προπονηση να σε ανεβαζει λιγο να συνεχιζεις πιο δυνατα, αυριο εχω να κανω πλατη θα ανεβασω σε λιγο την προπονηση εδω να μου πειτε 1-2 ιδεες, πιστευω πως πρεπει να δωσω εμφαση στο γεμισμα εσωτερικα τι λετε και εσεις??
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-06-18 14:48 #1042
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Στην ουσια εκανες 1 working set .. Δωσε περισσοτερο , στον δικεφαλο τα 35 σου ειναι λιγα ειμαι σιγουρος με 110 σκουωτ 8ρια... Αν θες μονο μια ασκηση δεαδλιφτ βαλε για τους πισω αλλα η εκτελεση εκει μπορει να παει λαθος εξαρταται..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-06-18 14:52 #1043
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pump δηλαδη λες, παει το αιμα στους μυς και φαινονται πιο μεγαλοι οποτε πιο διαχωρισμενοι. Αλλα αυτο το φαινομενο δεν διαρκει μετα την προπονηση. Δεν υπαρχει προπονηση ειδικα για διαχωρισμο.
    Πολλοι bodybuilders κανουν ετσι την προπονηση τους για τον διαχωρισμό ειδικα πριν τους Αγώνες..περα από την ψευδαίσθηση που λέτε είναι και ένα σύστημα οι μύες σου να Ναι πιο γεμάτοι και πιο πυκνοί.. σε σχέση με τις βαριές 3αρες και 5αρες που και αυτές πρέπει να υπάρχουν αλλά όχι μόνιμα.. Στο κάτω κάτω αυτό κάνουμε και αυτό ζητάμε το πρήξιμο τον σχηματισμό τον διαχωρισμό και όχι την δύναμη και το ποσό βάρος θα σηκώσουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-06-18 15:19 #1044
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Τι σχεση εχουν οι επαγγελματιες bodybuilders με εμας? Εμεις πρεπει να προπονουμαστε τελειως διαφορετικα για να εχουμε αποτελεσματα. Οι πιο μυωδεις φυσικοι αθλητες ειναι και απιστευτα δυνατοι ολα τα αλλα ειναι υπεκφυγες. Εγω σου λεω οτι το ποδι καποιου που κανει squat μονο μονες με 4 plates+ θα ειναι μεγαλυτερο απο καποιον που κανει 20+ επαναληψεις με 2 plates. Οι μυς μεγαλωνουν με την προπονηση και τα χαμηλα επιπεδα λιπους αναδεικνυουν τον διαχωρισμο τους. Ο συνδυασμος αυτων των δυο οδηγει στον διαχωρισμο των μυων και οχι συγκεκριμενος τροπος προπονησης. Και ξερουμε οτι οτιδηποτε κατω του 60%1rm δεν ενεργοποιει ολες τις μυικες ινες και δεν αντιπροσωπευει αρκετο στρες για να οδηγησει σε προσαρμογη απο το σωμα. Αν θελει καποιος να προπονειται οπως ο phil heath με γεια του με χαρα του αλλα ειναι σαν ενας βαρκαρης να μαθαινει πως να οδηγει φρεγατα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-06-18 15:19 #1045
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ουσια εκανες 1 working set .. Δωσε περισσοτερο , στον δικεφαλο τα 35 σου ειναι λιγα ειμαι σιγουρος με 110 σκουωτ 8ρια... Αν θες μονο μια ασκηση δεαδλιφτ βαλε για τους πισω αλλα η εκτελεση εκει μπορει να παει λαθος εξαρταται..
    καταλαβα και συμφωνω μαζι σου θα βαλω 2 ασκησεις θα βαλεις καμψεις ξαπλωμενος και δεαδλιφτ απο 5 + 5 σετ για να δουλεψω καλυτερα τους δικεφαλους
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-06-18 15:34 #1046
    Προεπιλογή
    Προπονηση πλατης:

    1) Μονοζυγο ανοιχτη λαβη 3χ max
    2) εμπροσθολαιμιες στην τροχαλια με αναποδη λαβη 3χ 10-8-6
    3) pullover σε τροχαλια 3χ 12-8-6
    4) Dumbbell Lying Row ( δεν ηξερα πως να το γραψω στα ελληνικα) 3χ 12-8-6
    5) κωπηλατικη με αλτηρα ανα χερι 3χ 10-8-6
    6) ραχαιους σε παγκο με εξτρα βαρος 3χ 12-15


    καπως ετσι την σκεφτομουν την προπονηση αυριο τι λετε?? η να βγαλω την κωπηλατικη με αλτηρα επειδη ειναι παρομοια με την 4 και να βαλω κατι αλλο??
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-06-18 16:07 #1047
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχεση εχουν οι επαγγελματιες bodybuilders με εμας? Εμεις πρεπει να προπονουμαστε τελειως διαφορετικα για να εχουμε αποτελεσματα. Οι πιο μυωδεις φυσικοι αθλητες ειναι και απιστευτα δυνατοι ολα τα αλλα ειναι υπεκφυγες. Εγω σου λεω οτι το ποδι καποιου που κανει squat μονο μονες με 4 plates+ θα ειναι μεγαλυτερο απο καποιον που κανει 20+ επαναληψεις με 2 plates. Οι μυς μεγαλωνουν με την προπονηση και τα χαμηλα επιπεδα λιπους αναδεικνυουν τον διαχωρισμο τους. Ο συνδυασμος αυτων των δυο οδηγει στον διαχωρισμο των μυων και οχι συγκεκριμενος τροπος προπονησης. Και ξερουμε οτι οτιδηποτε κατω του 60%1rm δεν ενεργοποιει ολες τις μυικες ινες και δεν αντιπροσωπευει αρκετο στρες για να οδηγησει σε προσαρμογη απο το σωμα. Αν θελει καποιος να προπονειται οπως ο phil heath με γεια του με χαρα του αλλα ειναι σαν ενας βαρκαρης να μαθαινει πως να οδηγει φρεγατα.
    Άλλο θέλω να πω..εννοειτε ότι κάποιος που κάνει μόνο 20αρες πχ θα μείνει στάσιμος γιατί πολύ απλά δεν θα έχει πρόοδο.. Αλλά το να παίζουμε συνεχώς στα όρια και 4-6 και προπόνησεις δύναμης δεν οφελει όσο το να συνδυάσουμε περιόδους που θα δουλέψουμε την δύναμη μας η την μυικη μας ανάπτυξη η την αντοχή των μυών.. Επίσης για μένα το πιο βασικό είναι η ένταση.. Καλά τ κιλά αλλά δεν κάνουμε power lifting..πρεπει να δουλεύουμε τον μυ με ένταση για να αναπτυχθεί.. και όχι απλά να σηκώνουμε ότι περισσότερο μπορούμε.. εμένα αυτή είναι η άποψη μου κάι αυτό προσπαθώ να κάνω πχ όταν παίζω στήθος δεν θα φορτώσω την μπάρα σαν γαϊδούρι να κάνω 1 επανάληψη στην οποία θα σπρώχνω με τρικεφαλο ώμους πλάτη κλπ..θα παίξω 6-8 επαναλήψεις με όλη την ένταση στο στήθος.. Αυτό αποτελεί το 70%του προγράμματος μου θα υπάρξουν και μέρες που θα δοκιμάσω την δύναμη μου και θα φορτώσω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-06-18 16:12 #1048
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Predator1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προπονηση πλατης:

    1) Μονοζυγο ανοιχτη λαβη 3χ max
    2) εμπροσθολαιμιες στην τροχαλια με αναποδη λαβη 3χ 10-8-6
    3) pullover σε τροχαλια 3χ 12-8-6
    4) Dumbbell Lying Row ( δεν ηξερα πως να το γραψω στα ελληνικα) 3χ 12-8-6
    5) κωπηλατικη με αλτηρα ανα χερι 3χ 10-8-6
    6) ραχαιους σε παγκο με εξτρα βαρος 3χ 12-15


    καπως ετσι την σκεφτομουν την προπονηση αυριο τι λετε?? η να βγαλω την κωπηλατικη με αλτηρα επειδη ειναι παρομοια με την 4 και να βαλω κατι αλλο??
    Εγώ θα έβγαζα την 4 και θα έκανα κωπηλατικη με μπάρα ανάποδη λαβή.. Επίσης θα έβγαζα εμπροσθολαιμιες και θα άφηνα το pull over τελευταίο.. άρσεις θανάτου γτ δεν βάζεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-06-18 16:18 #1049
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    johny με βρισκεις συμφωνο, φυσικα και το να πηγαινεις στα ορια ολη την ωρα ειναι προβληματικο. Ολα τα ευρη επαναληψεων χρειαζονται, αυτο θελω να πω στην ουσια. Και οτι ο στοχος πρεπει να ειναι η αυξηση της αποδοσης. Αν κανεις τα ιδια μενεις ιδιος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-06-18 16:30 #1050
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    johny με βρισκεις συμφωνο, φυσικα και το να πηγαινεις στα ορια ολη την ωρα ειναι προβληματικο. Ολα τα ευρη επαναληψεων χρειαζονται, αυτο θελω να πω στην ουσια. Και οτι ο στοχος πρεπει να ειναι η αυξηση της αποδοσης. Αν κανεις τα ιδια μενεις ιδιος

    Εεε ναι το σώμα περνει το ερέθισμα που του δίνουμε και προσπαθεί να προσαρμοστεί..αν κάνουμε συνέχεια τα ίδια προσαρμόζεται και δεν υπάρχει πρόοδος.. Αλλά πολλά γράψαμε μην του κάψουμε και το θέμα και βγούμε οφφ..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 70 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 20606869707172 ... ΤελευταίαΤελευταία