Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 232
  1. 21-05-12 12:44 #31
    Προεπιλογή
    Συγχαρητήρια!
    για μένα προσπάθησε όσο μπορείς να μην καταβολίζεις μυικό ιστό
    γιατι το τρέξιμο τα χει αυτά
    για να υπολογίζεις το χρόνο σου είναι απλό αρκεί να ξέρεις τη διαδρομή που καλύπτεις.
    με την απλή μέθοδο των τριών,έχεις απόσταση,έχεις τελικό χρόνο και θές χρόνο για κάθε χλμ

    και μια ασκησούλα
    σε χρόνο 3(ώρες).29(λεπτά) καλύπτοντας 42.200μτ πόσα λεπτά χρειάστηκαν για κάθε χλμ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-05-12 13:30 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 8avos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια!
    για μένα προσπάθησε όσο μπορείς να μην καταβολίζεις μυικό ιστό
    γιατι το τρέξιμο τα χει αυτά
    για να υπολογίζεις το χρόνο σου είναι απλό αρκεί να ξέρεις τη διαδρομή που καλύπτεις.
    με την απλή μέθοδο των τριών,έχεις απόσταση,έχεις τελικό χρόνο και θές χρόνο για κάθε χλμ

    και μια ασκησούλα
    σε χρόνο 3(ώρες).29(λεπτά) καλύπτοντας 42.200μτ πόσα λεπτά χρειάστηκαν για κάθε χλμ?
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! Γέλασα πολύ με το μαθηματικό πρόβλημα, έπεσες στην περίπτωση!!!!

    Είμαι ο,τιδήποτε άλλο απο μαθηματικό μυαλό, μου θύμησες τις εξετάσεις οπου έγραφα σκονάκι τους τύπους κ στο
    τέλος δεν ήξερα ούτε ποιος τύπος ταιριάζει ούτε πως να προχωρήσω.
    μήπως η απάντηση είναι περίπου 200μ (συνήθως κάνω τραγικά λάθη στα προβλήματα οπότε....)


    Το θέμα με τον υπολογισμό του χρόνου μου είναι οτι θέλω να τον κάνω εκ των προτέρων ωστε να ξέρω οτι κάνω με τον σωστό ρυθμό την προπ...
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-05-12 13:43 #33
    Προεπιλογή
    χαχαχαχαχ
    ενώ εγώ τι να σου πω!το βαλα έτσι να φαίνεται ψαρωτική η ερμηνεία μου να μη φανεί οτι ήμουν στούρνος!

    απάντηση, 3.29 είναι 209 λεπτά δια τα 42200μετρα κάνει 0,00495261 διώξε μηδενικά μένει 4,95 λεπτά ανα χλμ

    δεν ξέρω αν κατάλαβες περίπου το σκεπτικό!

    για να έχεις τέτοιες ακρίβειες ΜΟΝΟ με ρολόι τζι πι ες το οποίο θα σου λέει και διαφορά υψομέτρου απο χλμ σε χλμ

    βρε συ!βασικα μπες http://www.runningnews.gr/index.php
    και δες ότι θές ,τα γράφει όλα
    μη σε ζαλίζω τζάμπα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-05-12 17:08 #34
    Προεπιλογή
    Οκ! σωστά το έβγαλα δλδ τα 200μ σε 1 λεπτό, το ένα χιλ (100μ) σε περίπου 5 λεπτά.
    Όπως κ νά χει εγώ είμαι πολύ μακριά απ αυτούς τους χρόνους.... Πέρισυ έκανα την προπόνηση μου με παλμογράφο, αλλά σε όλες τις προπ μαραθωνίου που κοιταξα καμία δεν χρησιμοποιούσε...
    Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη,Σ' ευχαριστώ πολυ
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-05-12 06:10 #35
    Προεπιλογή
    Ξέρω πως η προπόνηση μαραθωνίου σε φόρουμ bb είναι από μόνη της οφ, αλλά επειδή είμαστε εφ όλης της ύλης κ έχω παρατηρήσει πως υπάρχουν γνώστες εδώ γι αυτό ξανα ποστάρω.

    Λοιπόν έχω ξεκινήσει κανονικά τις προπονήσεις κ σήμερα κλείνω την 1η εβδομάδα.
    Επειδή όμως μου λείπει κ ο παλίος τρόπος προπόνησης μου λέω τις ενδιάμεσες μέρες, όχι όλες, να κάνω προπ
    κοιλιακών, χωρίς να επιβαρύνω πολύ τα πόδια μου.

    Λέτε να καω;
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-05-12 08:34 #36
    Προεπιλογή
    είναι το μόνο θέμα εδώ που ψιλομπορώ να παρακολουθήσω
    κάποια προπονητικά προγράμματα δεν γνωρίζω,ούτε συμβουλές,απλά τι δουλεύει-βολεύει εμένα λέω.
    οι κοιλιακοί-ραχιαίοι πάντως όταν γυμνάζονται στηρίζουν καλύτερα τη μέση,δεν έχουν σχέση με την επιβάρυνση
    των ποδιών.
    πως πας με το τρέξιμο?εύχομαι να σ αρέσει!μόνο επειδή είσαι στο ξεκίνημα
    προσπάθησε κατά την προσγείωσή σου στο έδαφος το πέλμα να ακουμπάει από την
    μέση και μπροστά(forefoot) και να προσπαθείς όσο γίνεται να μην "σκας"με τη φτέρνα.
    θα προστατέψεις έτσι φοβερά τα γόνατά σου,στο forefoot τρέξιμο,αποσβεστήρας της δύναμης
    γίνεται η γάμπα,ενώ αν σκάς με τη φτέρνα γίνεται το γόνατο.
    (αυτά εγκυκλοπαιδικά ε!μην σε τρομάζω κ όλας)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-05-12 09:54 #37
    Προεπιλογή


    Λοιπόν σήμερα ήταν να τρέξω 8χλμ κ καταλάθος έτρεξα 9 (μεγάλη ιστορία, είχα βάλει σημάδι έναν πεύκο αλλα είχε ολόιδιο 500μ πιο πέρα κ στον γυρισμό το συνειδητοποίησα!!!)

    Συγκριτικά με το πρόγραμμα τρέχω γρήγορα, εκτός αν κάνω κάτι λάθος. πχ σήμερα τα 8 έπρεπε να τα βγάλω σε 1ώρα κ 16΄(8:56/χλμ) κ τα 9 τα έβγαλα σε 1ώρα και 10(7,77/χλμ).
    Κ να φανταστείς πως ο δρόμος που έχω διαλέξει, μετά τα 3χλμ έχει 4 γερές ανηφόρες τις οποίες τις πάω σχεδόν με γρηγορο περπάτημα.

    Ο χρόνος μου πως σου φαίνεται;
    Μήπως να παω αναγκαστικά πιο αργά;

    Αυτο με το forefoot δεν το ήξερα κ έκανα το ακριβώς αντίθετο. Νόμιζα δλδ πως αν πατάω με τη φτέρνα μειώνω με την επιβάρυνση. Ευχαριστώ
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-05-12 10:36 #38
    Προεπιλογή

    να μην σε αγχώνουν τα νούμερα!όπως νοιώθεις εσύ πιο άνετα!εξάλλου όπως στα βάρη έτσι και δω
    άλλες μέρες βγαίνει αεράτη και άλλες όχι η προπόνηση.μην πιέζεις και δη προς τα κάτω τον εαυτό σου,απλά
    απόλαυσέ το.ειδικά αυτή την εποχή με τις μυρωδιές της η φύση,πρωί πρωί όπως έκανες σήμερα!ωραία σκηνικά.
    επίσης,επειδή σε βλέπω να ανεβαίνεις γρήγορα,να χεις και κάτι άλλο υπόψιν σου.
    λίγο ανατριχίλα,αλλά να σε προετοιμάσω!
    λοιπόν:κατά το τρέξιμο το πιο "εκτεθειμένο"στον αέρα,σημείο του σώματος είναι οι θηλές του στήθους.
    και έχουν την ιδιότητα να λειτουργούν σαν "υδροροές" δλδ. να στραγγίζει ο ιδρώτας απάνω τους
    να τις χτυπάει ο αέρας και έχουν την τάση να ξεραίνονται και να σκίζουν.όταν είδα πρώτη μου φορά
    στο λευκό μπλουζάκι μου αίμα σ εκείνο το σημείο,έβαλα τα γέλια,λεω να δώ τι άλλο θα δούμε!!
    η λύση είναι η χανσαπλάστ επάνω τους ή βαζελίνη.αυτό για αρχή γιατί μετά θα το συνιθίσει ο οργανισμός και
    δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-05-12 10:40 #39
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Πεγκυ μου πολλα μπραβο για το ξεκινημα σου.Θελει κοτσια και πεισμα ο μαραθωνιος και εσυ τα χεις!!!Καλη αρχη και καλα τρεξιματα!!!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-05-12 10:50 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 8avos Εμφάνιση μηνυμάτων

    έχουν την τάση να ξεραίνονται και να σκίζουν
    η λύση είναι η χανσαπλάστ επάνω τους ή βαζελίνη.αυτό για αρχή γιατί μετά θα το συνιθίσει ο οργανισμός και
    δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
    Είδα σε πολλά βιντεάκια με τιπσ για αγώνες πολλούς που το κάναν αυτό, κ δεν καταλάβαινα γιατί.
    Θάνο μου μην ξεχνάς είμαι κοπέλα κ αυτο το σημείο είναι καλά προστατευμένο
    Κάθε φορά που αλλάζω το αθλητικό μου σουτιέν μπορω απλά να το στραγγίξω!

    Σήμερα όντως ήταν τέλεια, κάτω απ το βουνό κ δίπλα στη θάλασσα
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-05-12 10:54 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεγκυ μου πολλα μπραβο για το ξεκινημα σου.Θελει κοτσια και πεισμα ο μαραθωνιος και εσυ τα χεις!!!Καλη αρχη και καλα τρεξιματα!!!!
    Σ ευχαριστώ πολύ Νίκη!

    Είναι πολύ νωρίς για να εκτιμήσω την κατάστασή μου κ να πω οτι θα τρέξω σε Μαραθώνιο, γιατί αυτή τη στιγμή τα 42,195 μου φαίνονται τρομαχτικά! Πάντως σίγουρα ο μαραθώνιος είναι ο κρυφός μου στόχος...

    Απλά θα συνεχίσω να δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω κ όπως έλεγε κ ο συγγραφέας του βιβλίου μου με ενέπνευσε θα βάζω το ένα πόδι μπροστά απ το άλλο κ θα δώ που θα με πάει!

    Πάντως για μένα η υποστήριξη μου δίνει άλλη ώθηση, μόνη μου θα έκανα τα μίσα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PEGY : 27-05-12 στις 10:58
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-05-12 11:09 #42
    Προεπιλογή
    ξέρεις,μπορείς να πάρεις μέρος και σε κάποιον άλλο αγώνα,ίσα για να δεις
    τη "συμπεριφορά"σου μέσα σ έναν αγώνα και να εκτιμήσεις κάποια πράγματα που μόνο η ίδια
    θα καταλάβεις.υπάρχουν αρκετοί και χωρίς αντίτιμο,απλά πας και τρέχεις.
    Πάντως για μένα η υποστήριξη μου δίνει άλλη ώθηση, μόνη μου θα έκανα τα μίσα
    πέρυσι σ ένα 30άρι,κάπου στο 27 σταμάτησα για τουαλέτα και μετά ήταν σαν να μην ξαναξύπνησα,
    έρχεται με φόρα ο από πίσω και μου λέει,πάμε μαζί ένα τελαυταίο σπριντάκι,(3 χλμ)
    όντως και τα χειροκροτήματα του κόσμου,μ έκαναν να νοιώθω σαν το γκέμπρε,
    20 μέτρα πριν τον τερματισμό σταματάει,προτάσει το χέρι του,μου λέει προηγείσαι,
    του πιάνω και γω το δικό του και τερματίσαμε μαζί.γνωριστήκαμε και το διηγούμασταν και
    γελάγαμε στο μαραθώνιο που ξαναβρεθήκαμε.
    είναι ξεχωριστό και για όλους άθλημα το τρέξιμο.
    ενώ το ββ το παλεύω χρόνια και δεν έχω δει ιδιαίτερα πράγματα,που να σκεφτόμουν και για αγώνες!απαγορευτικό!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-05-12 11:22 #43
    Προεπιλογή
    Μέσα σε ένα πρόγραμμα όλα χωράνε. Άλλωστε το τρέξιμο κ το ββ, διαφορετικές εκφράσεις του ίδιου πράγματος είναι.
    Απλά σε μερικούς ταιριάζει περισσότερο είτε το ένα είτε το άλλο ή ακομη το ποδήλατο, το σερφ κ.α κ πολλοί
    (όπως εγώ) απλά εναλλάσουν τα προγράμματα και δοκιμάζουν.

    Αμα τους ρωτήσεις όλους αυτούς "γιατί το κάνεις αυτό" ή "πως αισθάνεσαι" είμαι σίγουρη,
    οποιο άθλημα κ αν ακολουθουν θα σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα, μην σου πω κ με τις ίδιες λέξεις.

    Όλα είναι θέμα μυαλού κ αντίληψης, κατι που φαίνεται κ απο τη δική σου ιστορία.
    Πρέπει να βρείς κάτι για να βάλει μπρος την κινητήριο δύναμη κ μετά κάνεις ό,τι φανταστείς
    We don't need eyes to see, we need vision
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-05-12 13:45 #44
    Προεπιλογή
    PEGY
    κατι που φαίνεται κ απο τη δική σου ιστορία.
    Πρέπει να βρείς κάτι για να βάλει μπρος την κινητήριο δύναμη κ μετά κάνεις ό,τι φανταστείς
    εγώ σου εξιστόρησα την ιστορία αυτή για το οτι τι τρέξιμο δεν είναι
    τόσο μοναχικό όσο φαίνεται,ακόμη κ μέσα σέναν αγώνα!
    όσο για το να μπει η κινητήριος δύναμη μπροστά,αυτό έχει γίνει προ
    πολλού και μόνο που ασχολούμαστε με τη γυμναστική,με τι θα ασχοληθεί ο καθ ένας
    λίγη σημασία έχει.
    όσο για σένα,θα χαιρόμουν αν τελικά στηνόμασταν μαζί στην γραμμή εκκίνησης
    το νοέμβριο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-05-12 14:53 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα σε ένα πρόγραμμα όλα χωράνε. Άλλωστε το τρέξιμο κ το ββ, διαφορετικές εκφράσεις του ίδιου πράγματος είναι.
    Απλά σε μερικούς ταιριάζει περισσότερο είτε το ένα είτε το άλλο ή ακομη το ποδήλατο, το σερφ κ.α κ πολλοί
    (όπως εγώ) απλά εναλλάσουν τα προγράμματα και δοκιμάζουν.

    Αμα τους ρωτήσεις όλους αυτούς "γιατί το κάνεις αυτό" ή "πως αισθάνεσαι" είμαι σίγουρη,
    οποιο άθλημα κ αν ακολουθουν θα σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα, μην σου πω κ με τις ίδιες λέξεις.

    Όλα είναι θέμα μυαλού κ αντίληψης, κατι που φαίνεται κ απο τη δική σου ιστορία.
    Πρέπει να βρείς κάτι για να βάλει μπρος την κινητήριο δύναμη κ μετά κάνεις ό,τι φανταστείς
    Αγαπη μου γλυκια πρωτα απο ολα αυτο που κανεις πρεπει να σε ευχαριστει και να σε εμπνεει.Μην πιεστεις με το χρονο και καθε φορα που θα πας για τρεξιμο να βαζεις προπονητικους στοχους αλλα να το κανεις με ευχαριστηση.
    Προσωπικα το ευχαριστιεμαι (να τρεχω) γιατι εκεινη την στιγμη ακουω μουσικη και σκεφτομαι τα παντα,λυνω ολα μου τα προβληματα,ολα τα θεματα,σκεφτομαι διαφορα και κανω ονειρα για το μελλον χαχααχα και δεν καταλαβαινω πως περασαν τα χλμ και ποτε τελειωσα.Αλλες φορες οταν δεν βγαινει η προπονηση και θελω να κανω πχ αρκετα χλμ τσακωνομαι με τον εαυτο μου,τα βρισκουμε παλι και ξεγελαω το μυαλο μου με οτι μπορω με διαφορα τεχνασματα για να βγει η προπονηση.Πολλες φορες ειναι και θεμα μυαλου να βγουν τα χλμ.
    Οσον αφορα το bb και το τρεξιμο απο την στιγμη που δεν εισαι ο Κιπκετερ και δεν το κανεις για λογους πρωταθλητισμου εννοειται μπορεις να συμπεριλαβεις πολλα στο προγραμμα σου.Η φωτο που εχω αβαταρ ειναι 3 μερες μετα τον πρωτο μου ημιμαραθωνιο στον Υμμητο..........
    Οσο για τις θηλες εμεις οι γυναικες δεν εχουμε θεμα δεν ειμαστε μονο με ενα φανελακι το οποιο τριβεται πανω μας αλλα με το σουτιεν που ειναι σταθερο στο στηθος μας δεν εχουμε τετοια θεματα.
    Καλη επιτυχια και καλες προπονησεις!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία