Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 31
  1. 08-02-10 15:32 #1
    Unhappy αυχενας ΣΟΣ
    γεια σας .καθε φορα που γυμναζομαι και κανω πιεσεις μπαρας η πιεσεις ομων αμεσως με το που πιεστω στις τελευταιες επαναληψεις με ποιανει αφορητος πονος στο πισω μερος του κεφαλιου ακριβος πανω απο τον λαιμο...τι να φταιει
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-02-10 18:53 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kolorizos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας .καθε φορα που γυμναζομαι και κανω πιεσεις μπαρας η πιεσεις ομων αμεσως με το που πιεστω στις τελευταιες επαναληψεις με ποιανει αφορητος πονος στο πισω μερος του κεφαλιου ακριβος πανω απο τον λαιμο...τι να φταιει

    κατ αρχήν πρέπει να προσέξεις μήπως πάνω στο ζόρισμα πιέζεις το κεφαλι στον πάγκο και δημιουργείτε ο πόνος , έπειτα πρέπει να τσεκάρεις με κινήσεις να δείς αν είναι κάποιο μυικό πιάσιμο η είναι σκελετικό , αν δηλαδη έχεις ενόχληση πιέζοντας με το χερι πίσω στο σβέρκο , αλλιώς θα πρέπει αφου προσέχοντας για κάποιο διάστημα δείς εξακολουθεί να σε πονάει να κοιταξεις σε κανενα γιατρό να σε παραπέμψει για μαγνητική μήπως είναι κανενα αυχενικό , απλα πάντα κοιταμε τις περισσότερο πιθανες αιτίες

    βάζοντας αρχικα και κάποια θεμαντική αλοιφη με καλό μασαζ βλέπουμε αν προσφερει κάποια ανακούφιση και κάποια διαφορα στην προπόνηση , απλα προσοχη και δεν χρειάζετε να κυνδινολογούμε ούτε και να επαναπαυόμαστε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-10 21:25 #3
    Προεπιλογή
    Aν εισαι τυχερος κανενα αυχενικο-ευθειασμο κτλ. το οποιο μαλλον θα υποχωρησει με λιγη ξεκουραση απο βαρη και ζεστα επιθεματα,αν οχι..αυτο ηταν το πρωτο σημαδι της αυχενικης δισκοκηλης που ειχα ,απο εδω και περα να κανεις καποιες ασκησεις για προθερμανση του αυχενα κανοντας κυκλικες κινησεις τους ωμους εχοντας το στηθος προτεταμενο και κανε την κινηση που κανεις στο πεκ-ντεκ εχοντας τα χερια σχεδον 100% τεντομενα.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-02-10 21:51 #4

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    μηπως κανεις οπισθολαιμιες ελξεις/πιεσεις???
    εγω οταν εκανα με πονουσε κ μενα.τις εκοψα και βρηκα την υγεια μου.
    παντως κ στις πιεσεις με αλτηρες αν πιεσω το κεφαλι στον παγκο,με πονα ο αυχενας οπως ειπε ο ηλιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-10 01:36 #5
    Προεπιλογή
    οχι δεν κανω τπτ απο αυτα ..πρεπει να σημειωθει οτι ειμαι και 17 χρονων ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-03-10 11:21 #6
    Προεπιλογή
    Καλημέρα. Καμιά φορά όταν γυμνάζω τραπέζιους ή κάνω κάποια απότομη κίνηση του αυχένα στο γυμναστήριο με πιάνει ένας πόνος χαμηλά στον αυχένα. Την άλλη μέρα δυσκολεύομαι να στρίψω το κεφάλι μου αριστερά δεξιά ή κάτω. Συνήθως περνάει μετά απο μία το πολύ δύο μέρες. Αυτό το έχω χρόνια τώρα και το παθαίνω σπάνια 1-3 φορές το χρόνο. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι? Έψαξα και στο forum και στο δίκτυο αλλά δε βρήκα τίποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-03-10 12:47 #7
    Προεπιλογή
    μμμ πυστευω οτι εχει να κανει καθαρα με τα νευρα τον χεριων που ξεκηνανε λιγο ποιο κατω απο τον αυχενα.. εγω οταν κανω ομους πολλες φορες αντανακλαει εκει ο πονος αλλα περναει.. πυστευω δεν ειναι κατι συμαντικο.. εγω αυτο το ξεπερασα με χειροθεραπεια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-03-10 13:19 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Orc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Καμιά φορά όταν γυμνάζω τραπέζιους ή κάνω κάποια απότομη κίνηση του αυχένα στο γυμναστήριο με πιάνει ένας πόνος χαμηλά στον αυχένα. Την άλλη μέρα δυσκολεύομαι να στρίψω το κεφάλι μου αριστερά δεξιά ή κάτω. Συνήθως περνάει μετά απο μία το πολύ δύο μέρες. Αυτό το έχω χρόνια τώρα και το παθαίνω σπάνια 1-3 φορές το χρόνο. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι? Έψαξα και στο forum και στο δίκτυο αλλά δε βρήκα τίποτα.

    Αν κατάλαβα καλά, παθαίνω το ίδιο όταν κάνω τραπεζοειδή με μπάρα. Στα βαριά κιλά πιάνεται ο αυχένας μου. Κάποιο νεύρο προφανώς λίιιιιιιγο αριστερα. Στην αρχή με τρόμαξε γιατί έχω ταττού εκεί και νόμιζα πως κάτι δε πάει καλά με το ταττού. Μετά κατάλαβα πως είναι κάποιο νεύρο και έπαψα να ανησυχώ. Σε 1-2 μέρες περνάει..
    Ένα μασάζ από ειδικό ανακουφίζει αρκετά.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-03-10 14:08 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά, παθαίνω το ίδιο όταν κάνω τραπεζοειδή με μπάρα. Στα βαριά κιλά πιάνεται ο αυχένας μου. Κάποιο νεύρο προφανώς λίιιιιιιγο αριστερα. Στην αρχή με τρόμαξε γιατί έχω ταττού εκεί και νόμιζα πως κάτι δε πάει καλά με το ταττού. Μετά κατάλαβα πως είναι κάποιο νεύρο και έπαψα να ανησυχώ. Σε 1-2 μέρες περνάει..
    Ένα μασάζ από ειδικό ανακουφίζει αρκετά.

    Nαι, φίλε ευχαριστώ για την απάντηση λίγο αριστερά κάτω απο τον αυχένα με πιάνει. Και γω δεν ανησυχώ πολύ απλά είναι εκνευριστικό το ρημάδι. Σα ρομπότ γυρίζω σήμερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-04-10 21:47 #10
    Προεπιλογή
    Ο πόνος στο πίσω μέρος του αυχένα συνήθως προέρχεται από μυικό σπασμό σε εκείνο το σημείο. Αποτέλεσμα αυτού του σπασμού μπορεί να είναι η αλλαγή της αυχενικής μοίρας, δηλαδή ο ευθειασμός. Η ωμοαυχενική περιοχή είναι ειαίσθητη στα βάρη ενίοτε, ειδικά το χειμώνα λόγω συστολής διαστολής με το κρύο. Η αλλαγή της αυχενικής μοίρας μπορεί να έχει ως συνέπεια να πιεσθουν κάποια νεύρα από τους σπονδύλους τα οποία με τη σειρά τους προκαλόυν πόνο και μουδιάσματα στα χέρια.
    Αυτό που μπορεί να γίνει είναι καλό ζέσταμα στην περιοχή και αποφυγή όλων των ασκήσεων που ενοχλούν (συνήθως πάγκοι με κλίση επικληνής ή κάθετη). Στο youtube αν βάλεις neck exercise θα βρεις πολλές ασκήσεις. Θέλω να τονίσω ότι είναι μια κατάσταση που αν της συμπεριφερθείς με σεβασμό και ασχοληθείς είναι αναστρέψιμη. Επίσης πολύ καλό κάνει το καυτό νερό στην περιοχή και το κολύμπι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-07-10 09:14 #11
    Προεπιλογή
    Και εγώ την προυγουμενη βδομάδα εκανα αυτή τήν άσκηση αλλα οπισθολαιμια (http://www.exrx.net/WeightExercises/...wn.html)και εκανα μια αποτομη κίνηση στην προσπάθεια μου να βγάλω την τελευταια επανάληψη και απο τοτε(εχουν περάσει 4 μερες)ξαναεκανα την ίδια άσκηση και με λιγοτερα Kg,αλλα πάλι με πιασε ένας πόνος στον αύχενα ο οποιος ειναι εντελώς προσορινος δλδ 1 ωρίτσα μετα την προπόνηση μου περνάει...λέτε νανε τπτ σοβαρο;η κανα τράβηγμα που με καμια αλοιφη θα μαι οκ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-05-11 05:46 #12
    Προεπιλογή αυχένας
    γεια σας θέλω να ρωτίσω απο αρχές απριλίου έως αρχές μάιου πού αρχισα και το γυμναστίριο έκανα καμια 4 φορες βάρη και αερόβια αλλα αυτο οκ εκανα μία σειρά ασκήσεων και οταν εκανα στο μιχάνιμα για το στήθος που εσμπροχνα τοις λαβές και σε ένα άλλο παρόμιο αλλα οί λαβέσ ήταν πιό ψιλά στο ίψος των όμων και ειδικά σε αυτό με πονούσε πολί ο αυχένας και λίγο στο μηχάνιμα για την πλάτη που πιάνο τη μπάρα απο πανο και την φέρνο στο στήθος και κάπως νομίζο πός με ενοχλή κάπως ο αυχένας και όταν κοιμάμε όταν θα κοιμιθό ανάσκελα πρέπει να γιρίσο το κεφάλι στα πλάγια αλλιός δεν μπορό και αμα κοιμιθό πλάγια δέν νιόθο τίποτα στον αυχένα αλλα είμε κάπως στραβά το κεφάλι εινναι ποιό μπροστα απο το σώμα και όταν περπατάο νιόθω πολύ κουρασμένος στον αυχένα θέλω να ξαπλόσο για να ανακουφιστό όποσ καί όταν πέζο ιπολογιστή και όταν περπατάο νιόθω το κεφάλι μου να είναι κάπως πιό μπροστά απο τό σώμα. τή μου προτήνετε να κάνω? προσπαθώ να έχω καλή στάση του σώματοσ ολη την ημέρα αλλά δέν ξέρω άμα αυτό φτάνι ή σε πόσο καιρό θα είνε εντελός καλά ή να το διορθόσο αυτο με κανά άλλο μηχάνιμα όπως κωπιλατική με βάρη λίγα ή κάτη άλλο αν μπορείτε πείτε μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-05-11 14:40 #13
    Προεπιλογή
    Δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω έτσι όπως γράφεις φίλε μου. Βάλέ καμιά τελεία. Εγώ θα πρότεινα να πας σε ένα γιατρό για μία διάγνωση και μετά συζητάμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-05-11 02:44 #14
    Προεπιλογή
    παρακαλό να διαγραφή το θέμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-05-11 10:59 #15
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία