Σελίδα 32 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 2230313233 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 466 έως 480 από 488
  1. 06-08-14 22:41 #466
    Προεπιλογή φοβαμαι ...... την αεροβια!
    καλησπερα επειδη σκεφτομαι να ακολουθησω περιοδο γραμμωσης θα πρεπει να ενταξω και αεροβια γυμναστικη στο προγραμμα. ομως φοβαμαι να το κανω αυτος καθως λενε πως θα χασεις αναγκαστηκα μυ. εψαξα λιγο και ειδα πως οταν κανει καποιος χαμηλης εντασης αεροβια δεν καιει μυ ενω οταν κανει υψηλης εντασης τοτε χρησιμοποιειτε ο μυς ως καυσιμο.(και στις 2 περιπτωσεις η διαρκεια ειναι μικροτερη των 20 λεπτων). τελικα τι συμβαινει χανετε ο μυς η δεν χανεται?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-08-14 23:34 #467
    Προεπιλογή
    υ.γ ηλικια : 17 κιλα : 64 υψος : 176 λιπος :15%(με το ματι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-08-14 11:50 #468
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Bασικά με αυτά τα stats κακώς σκέφτεσαι τη γράμμωση. Προσπάθησε να βάλεις κάποια ποιοτικά κιλά πάνω σου!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-08-14 21:41 #469
    Προεπιλογή
    υπάρχει κάποιος πίνακας με τις θερμίδες που καίγονται σε κάθε καρδιακή συχνότητα?και γενικά στις ασκήσεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-08-14 12:21 #470
    Το avatar του χρήστη Nikoskom

    Εγγραφή
    19-04-2012
    Περ.
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    177
    Προεπιλογή
    Καλημεραα..
    Ειναι πολυ καταβολικο να κανουμε μετα την αεροβια υψηλης εντασης ενα τρεξιματακι στο 60-65% των σφυγμων ή οχι ?
    Κανωντας αεροβια υψηλης εντασης και αμεσως μετα ενα τρεξιματακι στο 60-65% γινετε περισσοτερη δουλεια στο καυσιμο λιπους ή τζαμπα κοπος ?
    The PAIN you feel today will be the STRENGTH you feel tomorrow
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-08-14 20:55 #471
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα, είμαι 23 χρονών, 176 ύψος και στα 70 κιλά. Ενώ βρίσκομαι σε ποσοστό 21-22% σωματικού λίπους (κανονικό απ'ότι διαβάζω) παρατηρώ τον εαυτό μου και βλέπω ενα άθλιο σώμα με αρκετό λίπος απο δώ και απο εκεί. Μπορεί αυτό το λίπος να χαθεί κάπως και να έχω ενα πιο εμφανίσημο σώμα χωρίς όμως να πέσω δραματικά στα κιλά μου, γιατί το έχω πάθει αυτό στο παρελθόν και φαίνεται άσχημο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-01-15 13:32 #472
    Προεπιλογή
    καλησπερα

    κανω βαρη 1 μηνα αλλα τωρα θελω να ξεκινησω και αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι για απωλεια λιπους και εχω μερικες ερωτησεις

    να παρω πριν παω και μολις τελειωσω bcaa? η πιανοντε σαν τροφη? η δεν χρειαζοντε?

    να κανω ποδηλατο διαδρομο η ελειπτικο και σε τι ταχυτητα? πχ στο διαδρομο περπατημα ντζοκινγκ η τρεξιμο?

    διαβασα οτι χρειαζετε μιση ωριτσα.επειδη θα κανω πρωτη φορα να ξεκινησω με 3 φορες την εβδομαδα ειναι καλα?

    λεει στο αρθρο οτι αν θες μπορεις να αργησεις μετα να φας γιατι συνεχιζετε η λιπολυση,ποση ωρα να κανω να φαω μετα ρε παιδια? μιση μια ωρα?

    και τελευταια ερωτηση,μετα λεει να φας ενα σωστο γευμα με πρωτεινη και υδατανθρακες,εγω πρωινο τρωω 2 ψωμακια του τοστ ολικης με γαλοπουλα και τυρι,να φαω αυτο η να πιω μια πρωτεινη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-02-15 08:50 #473
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Καλημερα φορουμιτες.εχω μια απορια.
    Αν καποιος μοιρασει το χρονο της αεροβιας μεσα στη μερα τοτε θα εχει το ιδιο αποτελεσμα με το αν την εκανε συνεχομενα.
    Δηλαδη αν για πχ εκανε καποιος το πρωι 30 λεπτα διαδρομο κ το απογευμα 20 λεπτα ποδηλατο θα εκαιγε λιπος;
    Σορυ αν ειναι λιγο χαζη η απορια μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-02-15 13:47 #474
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Έχει δοθεί η λανθασμένη εντύπωση πως κάνοντας αερόβιο καις μυικό ιστό. Οι μυς δύσκολα χτίζονται και παράλληλα δύσκολα καταστρέφονται από τη στιγμή που κάνουμε ισορροπημένη διατροφή και δίχως υπερβολικές δραστηριότητες.
    Η μυική μάζα που μπορεί να βάλει ένας άντρας είναι περίπου δυο κιλά το χρόνο και περίπου ένα κιλό οι γυναίκες. Και αυτό μέχρι κάποιο όριο που αναλογεί στο σωματότυπού του καθένα. Δηλαδή από ένα σημείο και μετά δεν βάζουμε. Επομένως αν κάποιος έχει αυξήσει κατά πολύ το σωματικό του βάρος μέσα σε ένα χρόνο, το λογικό είναι να επανέλθει στην προηγούμενη σωματική κατάσταση +2 κιλά για τους άντρες και +1 κιλό για τις γυναίκες.
    Η πιο πιεστική δίαιτα σε συνδυασμό με προπόνηση και αερόβιο για ένας άντρα είναι το ελάχιστο 2 γρ. πρωτεΐνη, 1,7 γρ. υδατάνθρακα και 0,9 γρ. λίπος ανά σωματικό βάρος. Και αντίστοιχα για τις γυναίκες 1,1 γρ. πρωτεΐνη, 1 γρ. υδατάνθρακα και 0.5 γρ. λίπος ανά σωματικό βάρος. Και επαναλαμβάνω είναι η πιο πιεστική επιλογή για κάποιον που ήδη έχει μυική υποδομή.

    Στο ζητούμενο τώρα... αερόβιο για καύση λίπους μπορούμε να κάνουμε επιλεκτικά ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο μας. Αυτό θα είναι πιο αποδοτικό ανάλογα με τη χρονική στιγμή που επιλέγουμε κάτω από ορισμένες συνθήκες. Επομένως:
    -πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι είναι η πιο αποδοτική μέθοδος, με ελάχιστο χρόνο 30-45 λεπτά (κατά επιλογή BCAA πριν και μετά όταν το σώμα καταπιέζεται)
    -μετά από δραστηριότητα, όπως είναι το γυμναστήριο, το ελάχιστο 30 λεπτά (κατά επιλογή BCAA πριν ξεκινήσουμε αερόβιο)
    -πριν τον ύπνο για 45 λεπτά (κατά επιλογή BCAA μετά, δίχως να ακολουθήσει άλλο γεύμα)

    Ένταση αερόβιας:
    Η ένταση είναι κάτι που απασχολεί πολλούς κυρίως από φόβο. Η καύση είναι πιο αποδοτική όταν διατηρούμε σε διάρκεια 65-70% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας. Αυτό σημαίνει πως για ένας που τώρα ξεκινάει και ανάλογα με το σωματικό του βάρος, μπορεί απλά να κάνει γρήγορο βάδην και να είναι εντός ορίων. Όσο προσαρμόζεται το σώμα, αναζητάμε τρόπο να φτάσουμε ξανά εντός ορίων. Αυτό σημαίνει πως μπορούμε να αυξήσουμε την ένταση της αερόβιας (δηλαδή να πάνε από περπάτημα σε ελαφρύ τρέξιμο) ή τη μέθοδο αερόβιας όπως είναι η κλίση, επιπλέον βάρος, μεγαλύτερη αντίσταση και εναλλαγές ταχύτητας.

    Συχνότητα αερόβιας:
    Το πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε αερόβιο είναι ανάλογο του χρονοδιαγράμματος μας που θέλουμε με πετύχουμε το στόχο μας. Η βέλτιστη μέθοδος εφόσον επιδιώκουμε να μην υπερβαίνουμε τα όρια, να προσπαθούμε να έχει περισσότερη διάρκεια για να πετυχαίνουμε σταθερή μείωση του λίπους και όχι απότομη, που μπορεί να μας επηρεάσει το ορμονικό μας προφίλ. Επομένως οι επιλογές που έχουμε αναλογικά:
    -μέρα παρά μέρα
    -μέρα παρά μέρα αυξάνοντας την ένταση
    -κάθε μέρα
    -κάθε μέρα αυξάνοντας την ένταση
    -δυο φορές την ημέρα (ακραία μέθοδος fitness)
    -δυο φορές την ημέρα αυξάνοντας την ένταση (ακραία αγωνιστική μέθοδος fitness)
    -τρεις φορές την ημέρα με περιορισμένη ένταση (ακραία αγωνιστική μέθοδος fitness)

    Για τον απλά αθλούμενο που θέλει να χάσει λίπος δίχως χημικές βοήθειες, οι τρεις πρώτες επιλογές τον καλύπτουν.
    Επομένως προσπαθούμε να κάνουμε τουλάχιστον μέρα παρά μέρα αερόβιο, και τουλάχιστον 30 λεπτά. Θα περιοριζόμουν στα 20 λεπτά μετά την προπόνηση εφόσον έχουμε προπονηθεί με ένταση και έχουμε εξαντλήσει τα αποθέματα ενέργειας.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-02-15 14:17 #475
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοθεί η λανθασμένη εντύπωση πως κάνοντας αερόβιο καις μυικό ιστό. Οι μυς δύσκολα χτίζονται και παράλληλα δύσκολα καταστρέφονται από τη στιγμή που κάνουμε ισορροπημένη διατροφή και δίχως υπερβολικές δραστηριότητες.
    Η μυική μάζα που μπορεί να βάλει ένας άντρας είναι περίπου δυο κιλά το χρόνο και περίπου ένα κιλό οι γυναίκες. Και αυτό μέχρι κάποιο όριο που αναλογεί στο σωματότυπού του καθένα. Δηλαδή από ένα σημείο και μετά δεν βάζουμε. Επομένως αν κάποιος έχει αυξήσει κατά πολύ το σωματικό του βάρος μέσα σε ένα χρόνο, το λογικό είναι να επανέλθει στην προηγούμενη σωματική κατάσταση +2 κιλά για τους άντρες και +1 κιλό για τις γυναίκες.
    Η πιο πιεστική δίαιτα σε συνδυασμό με προπόνηση και αερόβιο για ένας άντρα είναι το ελάχιστο 2 γρ. πρωτεΐνη, 1,7 γρ. υδατάνθρακα και 0,9 γρ. λίπος ανά σωματικό βάρος. Και αντίστοιχα για τις γυναίκες 1,1 γρ. πρωτεΐνη, 1 γρ. υδατάνθρακα και 0.5 γρ. λίπος ανά σωματικό βάρος. Και επαναλαμβάνω είναι η πιο πιεστική επιλογή για κάποιον που ήδη έχει μυική υποδομή.

    Στο ζητούμενο τώρα... αερόβιο για καύση λίπους μπορούμε να κάνουμε επιλεκτικά ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο μας. Αυτό θα είναι πιο αποδοτικό ανάλογα με τη χρονική στιγμή που επιλέγουμε κάτω από ορισμένες συνθήκες. Επομένως:
    -πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι είναι η πιο αποδοτική μέθοδος, με ελάχιστο χρόνο 30-45 λεπτά (κατά επιλογή BCAA πριν και μετά όταν το σώμα καταπιέζεται)
    -μετά από δραστηριότητα, όπως είναι το γυμναστήριο, το ελάχιστο 30 λεπτά (κατά επιλογή BCAA πριν ξεκινήσουμε αερόβιο)
    -πριν τον ύπνο για 45 λεπτά (κατά επιλογή BCAA μετά, δίχως να ακολουθήσει άλλο γεύμα)

    Ένταση αερόβιας:
    Η ένταση είναι κάτι που απασχολεί πολλούς κυρίως από φόβο. Η καύση είναι πιο αποδοτική όταν διατηρούμε σε διάρκεια 65-70% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας. Αυτό σημαίνει πως για ένας που τώρα ξεκινάει και ανάλογα με το σωματικό του βάρος, μπορεί απλά να κάνει γρήγορο βάδην και να είναι εντός ορίων. Όσο προσαρμόζεται το σώμα, αναζητάμε τρόπο να φτάσουμε ξανά εντός ορίων. Αυτό σημαίνει πως μπορούμε να αυξήσουμε την ένταση της αερόβιας (δηλαδή να πάνε από περπάτημα σε ελαφρύ τρέξιμο) ή τη μέθοδο αερόβιας όπως είναι η κλίση, επιπλέον βάρος, μεγαλύτερη αντίσταση και εναλλαγές ταχύτητας.

    Συχνότητα αερόβιας:
    Το πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε αερόβιο είναι ανάλογο του χρονοδιαγράμματος μας που θέλουμε με πετύχουμε το στόχο μας. Η βέλτιστη μέθοδος εφόσον επιδιώκουμε να μην υπερβαίνουμε τα όρια, να προσπαθούμε να έχει περισσότερη διάρκεια για να πετυχαίνουμε σταθερή μείωση του λίπους και όχι απότομη, που μπορεί να μας επηρεάσει το ορμονικό μας προφίλ. Επομένως οι επιλογές που έχουμε αναλογικά:
    -μέρα παρά μέρα
    -μέρα παρά μέρα αυξάνοντας την ένταση
    -κάθε μέρα
    -κάθε μέρα αυξάνοντας την ένταση
    -δυο φορές την ημέρα (ακραία μέθοδος fitness)
    -δυο φορές την ημέρα αυξάνοντας την ένταση (ακραία αγωνιστική μέθοδος fitness)
    -τρεις φορές την ημέρα με περιορισμένη ένταση (ακραία αγωνιστική μέθοδος fitness)

    Για τον απλά αθλούμενο που θέλει να χάσει λίπος δίχως χημικές βοήθειες, οι τρεις πρώτες επιλογές τον καλύπτουν.
    Επομένως προσπαθούμε να κάνουμε τουλάχιστον μέρα παρά μέρα αερόβιο, και τουλάχιστον 30 λεπτά. Θα περιοριζόμουν στα 20 λεπτά μετά την προπόνηση εφόσον έχουμε προπονηθεί με ένταση και έχουμε εξαντλήσει τα αποθέματα ενέργειας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-05-15 14:07 #476
    Προεπιλογή
    Παιδιά γεια σας είμαι 1,81 87 κιλά με 12,1% λίπως μετριμένο σε διατροφολόγο με δερμαπτυχόμετρο θέλω οσο πιο πολύ να πέσει το λιπως (απο χειμώνα έχει πέσει αρκετά) πόσες αερόβιες την εβδομάδα 5 κάνω βάρη και 3 αερόβια 10 λεπτά πριν και 30 μετά.Να κάνω περισσότερο?Ερχεται και καλοκάιρι δηλαδή οσο πιο γρήγορα γίνεται....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-05-15 09:23 #477
    Προεπιλογή
    Μπορεί κάποιος να απαντήσει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-05-15 18:04 #478
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοθεί η λανθασμένη εντύπωση πως κάνοντας αερόβιο καις μυικό ιστό. Οι μυς δύσκολα χτίζονται και παράλληλα δύσκολα καταστρέφονται από τη στιγμή που κάνουμε ισορροπημένη διατροφή και δίχως υπερβολικές δραστηριότητες.
    Η μυική μάζα που μπορεί να βάλει ένας άντρας είναι περίπου δυο κιλά το χρόνο και περίπου ένα κιλό οι γυναίκες. Και αυτό μέχρι κάποιο όριο που αναλογεί στο σωματότυπού του καθένα. Δηλαδή από ένα σημείο και μετά δεν βάζουμε. Επομένως αν κάποιος έχει αυξήσει κατά πολύ το σωματικό του βάρος μέσα σε ένα χρόνο, το λογικό είναι να επανέλθει στην προηγούμενη σωματική κατάσταση +2 κιλά για τους άντρες και +1 κιλό για τις γυναίκες.
    Η πιο πιεστική δίαιτα σε συνδυασμό με προπόνηση και αερόβιο για ένας άντρα είναι το ελάχιστο 2 γρ. πρωτεΐνη, 1,7 γρ. υδατάνθρακα και 0,9 γρ. λίπος ανά σωματικό βάρος. Και αντίστοιχα για τις γυναίκες 1,1 γρ. πρωτεΐνη, 1 γρ. υδατάνθρακα και 0.5 γρ. λίπος ανά σωματικό βάρος. Και επαναλαμβάνω είναι η πιο πιεστική επιλογή για κάποιον που ήδη έχει μυική υποδομή.

    Στο ζητούμενο τώρα... αερόβιο για καύση λίπους μπορούμε να κάνουμε επιλεκτικά ανάλογα με τον διαθέσιμο χρόνο μας. Αυτό θα είναι πιο αποδοτικό ανάλογα με τη χρονική στιγμή που επιλέγουμε κάτω από ορισμένες συνθήκες. Επομένως:
    -πρωινή αερόβια με άδειο στομάχι είναι η πιο αποδοτική μέθοδος, με ελάχιστο χρόνο 30-45 λεπτά (κατά επιλογή BCAA πριν και μετά όταν το σώμα καταπιέζεται)
    -μετά από δραστηριότητα, όπως είναι το γυμναστήριο, το ελάχιστο 30 λεπτά (κατά επιλογή BCAA πριν ξεκινήσουμε αερόβιο)
    -πριν τον ύπνο για 45 λεπτά (κατά επιλογή BCAA μετά, δίχως να ακολουθήσει άλλο γεύμα)

    Ένταση αερόβιας:
    Η ένταση είναι κάτι που απασχολεί πολλούς κυρίως από φόβο. Η καύση είναι πιο αποδοτική όταν διατηρούμε σε διάρκεια 65-70% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας. Αυτό σημαίνει πως για ένας που τώρα ξεκινάει και ανάλογα με το σωματικό του βάρος, μπορεί απλά να κάνει γρήγορο βάδην και να είναι εντός ορίων. Όσο προσαρμόζεται το σώμα, αναζητάμε τρόπο να φτάσουμε ξανά εντός ορίων. Αυτό σημαίνει πως μπορούμε να αυξήσουμε την ένταση της αερόβιας (δηλαδή να πάνε από περπάτημα σε ελαφρύ τρέξιμο) ή τη μέθοδο αερόβιας όπως είναι η κλίση, επιπλέον βάρος, μεγαλύτερη αντίσταση και εναλλαγές ταχύτητας.

    Συχνότητα αερόβιας:
    Το πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε αερόβιο είναι ανάλογο του χρονοδιαγράμματος μας που θέλουμε με πετύχουμε το στόχο μας. Η βέλτιστη μέθοδος εφόσον επιδιώκουμε να μην υπερβαίνουμε τα όρια, να προσπαθούμε να έχει περισσότερη διάρκεια για να πετυχαίνουμε σταθερή μείωση του λίπους και όχι απότομη, που μπορεί να μας επηρεάσει το ορμονικό μας προφίλ. Επομένως οι επιλογές που έχουμε αναλογικά:
    -μέρα παρά μέρα
    -μέρα παρά μέρα αυξάνοντας την ένταση
    -κάθε μέρα
    -κάθε μέρα αυξάνοντας την ένταση
    -δυο φορές την ημέρα (ακραία μέθοδος fitness)
    -δυο φορές την ημέρα αυξάνοντας την ένταση (ακραία αγωνιστική μέθοδος fitness)
    -τρεις φορές την ημέρα με περιορισμένη ένταση (ακραία αγωνιστική μέθοδος fitness)

    Για τον απλά αθλούμενο που θέλει να χάσει λίπος δίχως χημικές βοήθειες, οι τρεις πρώτες επιλογές τον καλύπτουν.
    Επομένως προσπαθούμε να κάνουμε τουλάχιστον μέρα παρά μέρα αερόβιο, και τουλάχιστον 30 λεπτά. Θα περιοριζόμουν στα 20 λεπτά μετά την προπόνηση εφόσον έχουμε προπονηθεί με ένταση και έχουμε εξαντλήσει τα αποθέματα ενέργειας.


    μπορουμε και αμινοξεα EAA αντι BCAA?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-08-15 12:26 #479
    Lightbulb
    Καλημέρα , κάποιες ερωτήσεις και από εμένα γιατί έχω μπερδευτεί. 1.80 73 kg 24 ετών.
    Εδώ και 6 μέρες έχω αρχίσει να κάνω εναλαξ μια μέρα βάρη μια αερόβια-τρέξιμο και 1 μέρα ξεκούραση.
    1. -Έχω ακούσει ότι τα 20 πρώτα λεπτά καίμε το γλυκογόνο και μετά αρχίζει και καίγεται το λίπος. Έλα που όμως , εγώ ειδικά τώρα με τις ζέστες , τρέχω 25 λεπτά max σε έναν ρυθμό 60% και μετά τα φτύνω. Εάν κάνω 3-4 λεπτά περπάτημα και συνεχίσω , δεν επωφελούμαι στο έπακρο ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσω HIIT;
    2. -Τελικά , είναι καλύτερα να τρέχουμε με άδειο στομάχι ή π.χ. 2 ώρες μετά το πρωινό αφού έχω φάει 50γρ βρώμης και 1 scoop whey , με αποτέλεσμα να έχω περισσότερη ενέργεια;
    3. -Θα βοηθούσε στο κάψιμο λίπους να ακολουθώ μετά το 20 λεπτο τρέξιμο , ένα πρόγραμμα ασκήσεων hiit με το σωματικό μας βάρος.( π.χ. 10 κάμψεις-10 κοιλιακούς-10 καθίσματα-10 άλματα)
    4. -Τέλος , είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν συνεχίσω σε αυτόν τον ρυθμό , σιγά σιγά θα βελτιωθεί η αντοχή μου. Πόσα λεπτά θεωρείτε πως είναι το ιδανικό να τρέχω (σε 60-70% τεμπο) , έτσι ώστε να καίω μεν λίπος αλλά να μην χάνω πολύ σε μυική μάζα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-08-15 10:37 #480
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bbvangelisathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα , κάποιες ερωτήσεις και από εμένα γιατί έχω μπερδευτεί. 1.80 73 kg 24 ετών.
    Εδώ και 6 μέρες έχω αρχίσει να κάνω εναλαξ μια μέρα βάρη μια αερόβια-τρέξιμο και 1 μέρα ξεκούραση.
    1. -Έχω ακούσει ότι τα 20 πρώτα λεπτά καίμε το γλυκογόνο και μετά αρχίζει και καίγεται το λίπος. Έλα που όμως , εγώ ειδικά τώρα με τις ζέστες , τρέχω 25 λεπτά max σε έναν ρυθμό 60% και μετά τα φτύνω. Εάν κάνω 3-4 λεπτά περπάτημα και συνεχίσω , δεν επωφελούμαι στο έπακρο ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσω HIIT;
    2. -Τελικά , είναι καλύτερα να τρέχουμε με άδειο στομάχι ή π.χ. 2 ώρες μετά το πρωινό αφού έχω φάει 50γρ βρώμης και 1 scoop whey , με αποτέλεσμα να έχω περισσότερη ενέργεια;
    3. -Θα βοηθούσε στο κάψιμο λίπους να ακολουθώ μετά το 20 λεπτο τρέξιμο , ένα πρόγραμμα ασκήσεων hiit με το σωματικό μας βάρος.( π.χ. 10 κάμψεις-10 κοιλιακούς-10 καθίσματα-10 άλματα)
    4. -Τέλος , είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν συνεχίσω σε αυτόν τον ρυθμό , σιγά σιγά θα βελτιωθεί η αντοχή μου. Πόσα λεπτά θεωρείτε πως είναι το ιδανικό να τρέχω (σε 60-70% τεμπο) , έτσι ώστε να καίω μεν λίπος αλλά να μην χάνω πολύ σε μυική μάζα;
    1)Μην καθεσαι και ψυριζεις αυτά με τα 20 λεπτα καις γλυκογονο και μετα αρχιζεις και καις λιπος, αυτό μπορεί να συμβει κάτω από καποιες προυποθέσεις, αλλά και πάλι μην καθεσαι να το καταλάβεις διοτι δεν παιζει κανενα ρολο π.χ Από τα λεγομενα σου συμπαιρενουμε ότι μιλας για υποθερμιδική διατροφή γιατι ενδιαφέρεσαι να καψεις λιπος το οποιο εν μπορει να καει αλλιώς, πές ότι έχεις προπονηση χέρια, μετατ την προπονηση χεριων ανεβαινεις στον διαδρομο για 20 λεπτα και καις 300 θερμιδες, ας υποθεσουμε ότι οι θερμιδες συντηρησης σου είναι 2500 οποτε 2500-300 από το cardio πας στο 2200 οποτε εισαι υποθερμιδικά, τωρα εκαψες λιπος από το cardio? πολύ απλα δεν σε ενδιαφέρει διοτι αυτές οι 300 θερμιδες που δεν εφαγες σε φαγητο από το cardio θα καψουν λιπος σε διαφορετικές ώρες μεσα στην ημέρα και θα παρουν την ενεργεια που δεν του έδωσες(300 θερμιδες) από το λίπος σου, οποτε θα κάψεις λιπος ειτε εκανες 20 λεπτα cardio ειτε 50 λεπτά cardio, εισαι υποθερμιδικά , to αν θα καψεις μυ είναι άλλη ιστορια και εξαρτάται και αυτό από διαφορα.

    2)Προσωπικά θα πηγαινα με την 1η επιλογή με την δαιφορα ότι θα επερνα καποια αμινοξέα πριν πάω για τρεξιμο, αν πηγαινα μετα την whey και την βρώμη πολύ απλά θα εκαιγα αυτά που έφαγα, αλλά και πάλι ούτε αυτό παιζει και τοσο ρολο αν εισαι υποθερμιδικά στο τέλος της ημέρας και δεδομένου ότι καταναλώνεις επαρκης ποσοτητα πρωτεΐνης και παιζεις δυνατα στο γυμναστηριο δεν θα επρεπε να ανησυχεις.

    3_)Όχι δεν πιστευω θα βοηθούσε, κάνε το cardio σου και τρωγε υποθερμιδικά

    4)Προσπαθησε να πηγαίνεις περιπου 12-13 λεπτά το μιλι το οποιο είναι χαλαρο τρεξιματακι με χαμηλούς χτυπους καρδιάς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 15-08-15 στις 10:39
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 32 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 2230313233 ΤελευταίαΤελευταία