Θέμα: psonara's diatrofi

Σελίδα 96 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 46869495969798 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.426 έως 1.440 από 1515
  1. 26-06-17 09:35 #1426
    Προεπιλογή
    Συμφωνω απολυτα με Lila κ Billy οπως κ με το τελευταιο ποστ του Ηλια που τα λενε ολα.
    Ποτε δεν πιστεψα οτι δεν βαζεις προσπαθεια στην προπονηση κ κανεις χαζογυμναστικη ,απλα πρεπει οπως σου εχουν χιλιοπει να αλλαξεις φιλοσοφια κ στη προπονηση κ κυριως Κ στη διατροφη.
    Αυτο εννοουσε η Lila κ οχι οτι πας γυμναστηριο κ καθεσαι κ δεν προσπαθεις. Προσπαθεις αλλα με τον τροπο που νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστος.
    Εαν μπορεσεις να αλλαξεις αυτη την νοοτροπια στο μυαλο σου κ δουλεψεις σωστα ,εγω προσωπικα πιστευω θα ''πιασεις'' τον στοχο σου να κανεις τον Μαιο μια καλη κ αξιοπρεπη εμφανιση. Ουτε φαρμακα χρειαζεται να παρεις ουτε τπτ αλλο εξωτικο για την κατηγορια που θελεις , ουτε χρειαζεται να κανεις τα κιλα της Lila .
    Oταν ομως ανεβασεις τα κιλα στις βασικες ασκησεις τοτε σημαινει οτι εισαι σε καλο δρομο κ μην αναλωνεσαι σε δεκαδες ασκησεις που σε καταβολιζουν κ πας μετα κ τρως προσεχοντας μην ανεβεις σε θερμιδες κ χασεις σε γραμμωση.
    Πρωτα χτιζεις την βαση κ μετα βλεπεις τι ''ψαρια εχεις πιασει'' κ προς το τελος φτιαχνεις κ τις λεπτομερειες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-06-17 15:20 #1427
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    αρχικα σας ευχαριστω ολους για το χρονο που διαθεσατε να με συμβουλεψετε και το εκτιμω ιδιαιτερα.θ'απαντησω στον καθενα χωριστα.
    αλικη και μπιλι ειμαι ενα ατομο που δεν μ'αρεσει να μου πλεκουν κανενα εγκωμιο και σιγουρα η αυστηρη κριτικη με εξελισσει.απλα στεναχωρηθηκα με τη φραση της αλικης για χαζογυμναστικη γιατι αυτο δεν ισχυει.δεν ειμαι απο τις χαζογκομενες και τους γαμπρους που ερχονται τζιμ και το φεις και πιανουν ενα οργανο και μιλανε.αντιθετως φτυνω αιμα και ιδρωτα και 2 ωρες δεν μιλαω με κανεναν και ας εχουν θυμωσει.ειμαι για μενα και για παρτη μου γι'αυτο ξυπναω και απο τα χαραματα για ναπρολαβω να κανω και το αεροβιο μου σπιτι.μπορει να κανω χιλιαδυο λαθη αλλα δινω πανω απο το 100%του εαυτου μου ειδικα τα 3-4 τελευταια ετη.
    επισης να σημειωσω οτι ευτυχως δεν εχω καποιο προβλημα υγειας ουτε τωρα ουτε στα 29 κιλα.οσο για τη διατροφη μου πριν 7 χρονια διαιτολογος μου ειχε προτεινει φαε σαβουρα και θα παρεις κιλα.εγω η ηλιθια ακουσα και πληρωσα κιολας.εφθασα στα 38 με μια κοιλια σαν μπαλονι και το υπολοιπο σωμα ηταν νευρικης ανορεξιας.μετεπειτα εμαθα το φορουμ και για το σιδερενιο αθλημα εχασα παλι αυτα τα λιπωδη κιλα και εφθασα παλι στα 29 συνειδητα αυτη τηφορα.
    διαβαζα,προσπαθουσα,σας συμβουλευομουν,σας εσπαγα και τα νευρα ενιοτε και μεσα σε 2 ετη καταφερα να βαλω 12 κιλα με μονο 3κιλα λιπους και εμαθα να γυμναζομαι και να τρεφομαι σωστα κανοντας τροπο ζωης.σαβουρα δεν μπορω να φαω εδω και 7 χρονια γιατι θα παω για πλυση στομαχουδεν το σηκωνει ο οργανισμος μου και δεν θελω.
    προπονητικα ειχα αρχισει και ανεβαζα κιλα αλλα το χειμωνα μιλησα με μια αγωνιστικη αθλητρια και μου ειπε οτι δεν πρεπει ναβαζω κιλα,αλλα με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις θα δουλεψω καλυτερα τα ποδια και ετσι επραξα γιατι θεωρησα οτι αυτη ειναι ειδικη.
    περσοναλ οπως καλα ανεφερε η αλικη εννοειται οτι εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει και μακαρι να μπορουσα να εμπιστευθω ενα ατομο που να γνωριζει και να αφοσιωθω στις συμβουλες του και την καθοδηγηση του.
    επισης για φαρμακα δεν ξερω τι ειναι και δεν θελω να μαθω.θελω να προσπαθησω μονη μου γιατι αγαπαω το αθλημα και δεν θελω να σταματησω ποτε να γυμναζομαι.τα φαρμακα και ολα αυτα ειναι εναντια στις αρχες μου.επισης νομιζα οτι η κατηγορια μου δεν απαιτει τετοιες διαδικασιες και οτι ειναι περα για περα φυσικη.
    το μονο που μπορω και ειναι εφικτο να κανω ακουγοντας τις συμβουλες σας και επειδη σας εμπιστευομαι ειναι
    1) ν'ανεβω κι αλλο θερμιδικα(ειμαι ηδη 500 θερμιδες πανω) οσο αντεχω φυσικα.
    2)ν'αρχισω ν'αυξανω παλι κιλα στις βασικες ασκησεις
    3)να ελαττωσω την αεροβια(το εκανα ηδη απο σημερα,απο 1ωρα και ενα τεταρτο εκανα 55 λεπτα)
    χρηστο εχεις απολυτο δικιο οπως τα παιδια και πιστευω σε καλυψα.
    απλα εχω καποιες αποριες
    δηλαδη ποσες ασκησεις να κανω για καποια μυικη ομαδα?μονο βασικες?επισης ποσα σετ και μεχρι ποσες επαναληψεις?
    μην περιμενετε να σηκωσω τα κιλα της αλικης.αυτο ειναι χαρισματικο και οσο και να προσπαθω,θα πεθανω και δεν θα το εχω καταφερει.
    επισης αν θελετε να διορθωσετε κατι στην διατροφη,θα με βοηθουσε.
    ευχαριστω και παλι για το χρονο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-06-17 16:06 #1428
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Νομίζω η Αλίκη δεν είπε το "χαζογυμναστική" για σένα....Το ανέφερε γενικά σαν τάση που επικρατεί.

    Δεν χρειάζεται να φας σαβούρα αν δεν μπορείς, χρειάζεται απλά να προσθέσεις θερμίδες....Οι πιο εύκολοι τρόποι είναι με υγρά για να μην αναγκάζεσαι να φας παραπάνω απο όσο μπορείς. Νομίζω σε video του Bugenghagen είχα δει ότι έβαζε ελαιόλαδο στα protein shakes ή γάλα/λάδι καρύδας. Μπορεί να εχει χάλια γεύση αλλα προσθέτει θερμίδες σε κάτι που ήδη κάνεις και δεν είναι σαβούρα. Βάλε και φυστικοβούτυρα και ταχίνια...με τα φρούτα πάνε ωραία....Επίσης όπως αυξάνεις κιλά στην προπόνηση, έτσι μπορείς να πας και στην διατροφή....Δεν χρειάζεται μονοκοπανιά, την μία μέρα πρόσθεσε ένα αυγό σε ένα γεύμα, την άλλη επόμενη πιες ακόμα λίγο γάλα και έτσι θα συνηθίσει σταδιακά και ο οργανισμός σε παραπάνω φαϊ και μέτρα θερμίδες να δεις σταδιακά τι αύξηση κάνεις.

    Επίσης για μένα μείωσε το αερόβιο...3 φορές την εβδομάδα είναι αρκετό...για μένα καλύτερα 10-20' ΜΕΤΑ τα βάρη είναι κομπλέ.

    Θα πρότεινα να προπονείσαι 3-4 φορές την εβδομάδα....3 αν είναι full body, 4 αν κάνεις upper-lower και φόρτωνε κιλά σε κάθε άσκηση στην επόμενη προπόνηση που θα έχεις τα ίδια. Εγώ προτείνω:

    Προπόνηση1 (σετ x επαναλήψεις)

    Σκουοτ: 3x5 (στην επόμενη προπόνηση αυξάνεις κιλά)
    Πιέσεις πάγκου με μπάρα: 3x5 (ομίως)
    κωπηλατική με μπάρα: 3x5 (ομοίως)

    στα παραπάνω παίρνε 3-5' διάλειμα μεταξύ των σετ

    γύρος (και οι 3 ασκήσεις πάνε χωρίς διάλειμα, κάνεις ένα σετ και στις 3, ξεκουράζεσαι 2' και μετά ξανά μέχρι να κάνεις 3 σετ)
    πιέσεις ώμων:350 (σε 3 σετ στόχος είναι οι 50 επαναλήψεις σύνολο ξεκίνα με ένα βάρος που μπορείς να βγάλεις 20-25 επαναλήψεις σε ένα σετ)
    κωπηλατική ξάπλα σε πάγκο βαράκια ή lat pulldown σε μηχάνημα: 350
    πρέσσα ποδιών: 350

    όταν κάνεις και 50 επαναλήψεις σύνολο στα 3 σετ αυξάνεις το βάρος στην επόμενη προπόνηση

    δικέφαλα-τρικέφαλα σουπερσέτ στο τέλος 3x10-12 επαναλήψεις 45''-1' διάλειμα

    κοιλιακούς ραχιαίους αερόβια στο τέλος

    Προπόνηση 2

    σκουώτ 2x5+ (στο τελευταίο σετ κάνεις 5 και πάνω επαναλήψεις μέχρι 1-2 επαναλήψεις πριν νιώσεις ότι στην επόμενη δεν μπορείς ελαφριά περίπου στο 80% της προπόνησης 1 στην επόμενη προπόνηση αυξάνεις κιλά +5kg
    πιέσεις μπάρα επικλινής: το ίδιο με τα σκουώτ της ίδιας μέρας στην επόμενη προπόνηση αυξάνεις κιλά +5kg
    άρσεις θανάτου: 1x5+ στην επόμενη προπόνηση αυξάνεις κιλά +5kg

    μετά αφού ξεκουραστείς πάρε το πιο βαρύ βαράκι που μπορείς και κουβάλα το απλά 3 φορές μέσα στο γυμναστήριο. Ξεκίνα με κάτι ελαφρύ να μην τραυματιστείς αλλά να σε ζορίζει κιόλας...μικρές αποστάσεις στην αρχή μετά αύξανε βάρος ή απόσταση.


    Προπόνηση 3

    Ίδιο με προπόνηση ένα απο ασκήσεις και σετ επαναλήψεις απλά αυξάνεις τα κιλά από την προπόνηση1 +5kg


    Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις κάτι τέτοιο αν δεν σαρέσει αλλά για να σου δώσω μια ιδέα...Έχει και πολλά προγράμματα στο forum. Θεωρώ πάντω ότι για Νοέμβρη δεν είσαι έτοιμη γτ δεν προλαβαίνεις να βάλεις και μάζα και να χάσεις όποιο λίπος τυχόν πάρεις συν να μάθεις πόζες και ότι άλλο χρειάζεται....ελπίζω πάντως να είσαι έτοιμη για αργότερα και να σε δούμε σε αγώνες


    Φιλικά πάντα, ελπίζω να βοήθησα...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-06-17 22:28 #1429
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Λοιπόν, επειδή σε βλέπω έχεις μια τάση για φιλοσοφίες:

    Σου έχουμε πει κ εγώ και πόσοι άλλοι 15 χιλιάδες φορές τι πρέπει να κάνεις.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω την υπομονή να λέω το ίδιο πράγμα 10 φορές. Ο billy στα ξαναγραψε για πολλοστή φορά.
    Αλλά εσύ κάθεσαι και ακούς την κάθε "αγωνιστική" που ανάθεμα κ αν ξέρει που παν τα τέσσερα, αλλά μάλλον δεν το πιασες με την πρώτη αυτό που είπα για χαζογυμναστική με φάρμακο.


    Μετά από 100 σελίδες λογκ, κάνεις ακόμα 30 κιλά καθίσματα και παίζεις με τα ροζ.
    Εχεις εμμονές με τη διατροφή σου και δε λες να ξεκολλήσεις

    Ρωτάς ξανά και ξανά και ξανά τις ίδιες βλακείες κάθε 3 σελίδες και γυρίζεις γύρω από το ίδιο σημείο
    Δεν μας ενδιαφέρει αν λες οτι φτύνεις αίμα, οι επιδόσεις σου και οι φωτογραφίες σου δείχνουν ξεκάθαρα ότι δεν τα κάνεις σωστά.


    Σταμάτα να γράφεις 100 σειρές παραγράφους με δικαιολογίες, άνοιξε το μυαλό σου, διάβασε 5 σοβαρά πράγματα και σταμάτα να σαι εμμονική με το φαγητό.
    Σιγά την πυρηνική επιστήμη δηλαδή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-06-17 16:08 #1430
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    αλικη αρχικα να σου επισημανω κατι...το γεγονος οτι καποιος δεν μιλαει δεν σημαινει οτι ειναι χαζος.σε ολα τα ποστ σου στο λογκ μου εισαι επιθετικη.οταν συζηταμε για κατι εχουμε και την ευθυνη του λογου μας και περιμενουμε και τον αντιλογο,αλλα εσενα απ'οτι εχω καταλαβει ο διαλογος δεν σ'αρεσει.δεν μπορω να σε αφηνω καθε φορα να βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα και να ισοπεδωνεις με κακεντρεχεια και ειρωνεια την προσπαθεια ανθρωπων που δεν γνωριζεις.
    το οτι δεν ξεπερναω τα 30 κιλα καθισματα δεν σημαινει οτι δεν γυμναζομαι και οτι λεω βλακειες.και μαλιστα κιλα στον κατω κορμο κατεβασα λογω παροτρυνσης αγωνιστικου ατομου και του ιδιοκτητη του τζιμ που μου ειπε οτι θα εχω προβλημα με τη μεση και τα γονατα.στον ανω κορμο χρησιμοποιω αρκετα κιλα και δεν ξερω ποια ροζ εννοεις.επισης ποτε δεν το επαιξα ειδημων γι'αυτο και ρωταω και συμβουλευομαι.ουτε ζητησα ετοιμα προγραμματα οπως παιρνουν οι αγωνιστικοι.καθισα και παρεθεσα αυτο που εφτιαξα και ζητησα διορθωσεις.τωρα αν εσυ βλεπεις οτι αναπαραγω τα ιδια και βαριεσαι να διαβασεις τα ποστ μου,δικαιωμα σου,αλλα δεν μπορεις να προσβαλεις τον αλλον που προσπαθει να εξελιχθει και τη βελτιωθει.
    εμμονικη δεν ειμαι με τη διατροφη και μ'αρεσει η υγιεινη ζωη και κατα συνεπεια διατροφη και δεν νομιζω οτι αν φαω 10 κρεπες θα κανω πιο βαρια καθισματα.επειδη εσυ εχεις το χαρισμα να εισαι αρκετα δυνατη,αυτο δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το συνηθες και το φυσιολογικο.
    τελοσπαντων επειδη δεν εγραψα στο λογκ για να μπω σε διαδικασια διαπληκτισμου με κανεναν και επειδη μ'αρεσει η ηρεμια και η γαληνη και απεχθανομαι τους τσακωμους,δεν θα μπω σε αυτη τη διαδικασια και δεν θα συνεχισω.
    εχω αποδειξει οτι εχω το σθενος να στραπατσαρω την εικονα μου και αυτο το εχω δειξει πολλακις.δεν μ'αρεσουν τα εγκωμια αλλα ουτε οι προσβολες.
    σ'ευχαριστω για το χρονο σου και παλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-06-17 16:34 #1431
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ας γραψω κ γω τις βλακειες μου

    θα τις γραψω απλα για να μην υπαρξουν παραξηγησεις..

    Λωρα, αν εισαι ευχαριστημενη απο την προοδο σου, οσον αφορα το σωματικο σου βαρος, δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι στην διατροφη σου, οποτε συνεχιζεις αυτο που κανεις.
    Αν δεν εισαι ευχαριστημενη, προφανως κατι γινεται λαθος, οποτε θα πρεπει να αναθεωρησεις..
    Αν εισαι ευχαριστημενη απο την σωματικη σου αναπτυξη (μυικα κ συμμετρικα), τοτε μην αλλαξεις κατι απο αυτα που κανεις προπονητικα...
    Αν δεν εισαι, προφανως κ εκει κατι πρεπει να αναθεωρησεις..

    Ειναι τοσο απλο.

    Οσον αφορα την δικη μου αποψη, μιας κ ζητας αποψεις για την αποφαση σου στο να κατεβεις αγωνες, δεν μπορω να μιλησω για σενα, οποτε απο προσωπικη κ μονο σκοπια θα σου πω τι θα εκανα εγω οσον αφορα τα παραπανω που εγραψα για την προπονηση κ την διατροφη αν εγω ειχα σκοπο να κατεβω σε αγωνες..Εγω, θα αναθεωρουσα κ στους 2 τομεις.
    Αλλα εγω ειμαι εγω, γιαυτο απο πανω σε ρωτησα εσυ τι θες, γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι που μετραει στο τελος..

    υ.γ
    κατι που με στεναχωρει λιγο αν θες, ειναι το γεγονος οτι αναφερεις για δευτερη φορα "οτι ρωτησα κ μου ειπε ατομο που ειναι αγωνιστικος", οπως κ με την κοπελα που ανεφερες σε προηγουμενο ποστ σου..
    βλεπω αρκετο κοσμο στο λογκ σου να σου δινει συμβουλες, κ η αληθεια ειναι οτι οι περισοτερες ειναι αρκετα καλες κ εχουν βαση..παρολα αυτα, εσυ επιλεγεις να ακουσεις ατομα που κατα κοινη ομολογια (και απο προσωπικη εμπειρια) ειναι σχετικοι ασχετοι με το ολο πραγμα..απο αυτα που εχουν γραφτει στο λογκ απο μελη σαν συμβουλες, κ οι 2 μαζι που ανεφερες δεν εχουν ουτε τα μισα σαν γνωσεις..αλλα εσυ επιλεγεις να ακουσεις αυτους..χωρις να τους γνωριζω προσωπικα, αυτο το γραφω απο εμπειρια μεσα απο αναλογες κουβεντας με παρομοιου τυπου ατομα.
    ισως το λαθος ειναι οτι ρωτας τα ιδια πραγματα, παρα πολλα ατομα κ εν τελει μπορει να μπερδευεσαι κ κανεις λαθος επιλογες, η επιλεγεις κατι που σου ειναι πιο βολικο..οπως πχ, μην κανεις βαρια καθισματα θα χαλασεις την μεση κ τα γονατα, κατι που δεν ισχυει, αλλα υποσυνειδητα μπορει να μην θες να πιεστεις εκει περα, οποτε πιανεσαι απο αυτη την συμβουλη γιατι σε "βολευει"..

    Οποτε να ευχηθω καλη συνεχεια, κ καλη επιτυχια αν τελικα αποφασισεις να κατεβεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-06-17 16:59 #1432
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    διονυση θα σου απαντησω ευθυς αμεσως γιατι θεωρω οτι δεν εχω παρεξηγησει τιποτα και κανεναν και παντα ημουν και ειμαι ειλικρινης.
    ειμαι ευχαριστημενη για αυτα που εχω πετυχει μεχρι τωρα,αλλα θεωρω οτι η μυικη μου αναπτυξη εχει μεινει στασιμη και αυτο ειναι που με στενοχωρει και θα ηθελα να βελτιωσω.
    εχω ακολουθησει τις συμβουλες πολλων στο αθλημα...και μελων του φορουμ και αγωνιστικους και γυμναστων γιατι πολυ απλα δεν εχω παρωπιδες και θεωρω οτι ειμαι ειδικος.αν θεωρουσα τον εαυτο μου ξερολα δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια να ρωταω και να συμβουλευομαι.
    δεν ειμαι ατομο του βολεματος σε τιποτα στη ζωη μου και δεν σταματησα να ανεβαζω κιλα στα ποδια γιατι με βολεψε.λαθος πιστευεις.ισα ισα ενιοτε με λιγοτερα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις στα καθισματα με επιανε καλυτερα.επισης κοιταω να μην χανω την τεχνικη και γι'αυτο δεν ανεβαζα κι αλλο.δεν ηξερα οτι για να κατεβει καποιος σε αγωνες πρπει να σηκωνει πολλα κιλα.
    τελος αν νομιζεις οτι δεν σεβομαι και δεν εμπιστευομαι τα μελη του φορουμ,ειναι λαθος.αν δεν τους πιστευα,δεν θα επαιρνα την αποφαση να εκτεθω εδω και να ζητησω τις συμβουλες τους.εγω τους ευχαριστω και παντα θα τους ευχαριστω για ολα οσα μου προσεφεραν αλλα δεν μ'αρεσει να με προσβαλουν.
    αληθεια δεν θελω να συνεχιστει αλλο.ο καθεις εδω μεσα και γενικα σε καθε κοινωνικο συνολο εχεις τις φιλιες τους και τις συμπαθειες τους( και λογικο και φυσιολογικο ειναι) και καποιοι θα ειναι οι παρεξηγημενοι της υποθεσης.
    ισως ηταν λαθος αποφαση απ'οτι καταλαβαινω και να συμβουλευτω και να κατεβω σε αγωνες,οποτε συνεχιζουμε χωρις τις δικες μου βλακειες και χαζες ερωτησεις.
    καλες προπονησεις να εχουμε ολοι με υγεια πρωτα Ο Υψιστος
    σας ευχαριστω και παλι και συγγνωμη που σας κουρασα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-06-17 17:07 #1433
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    με παρεξηγησες ομως..δεν εγραψα οτι δεν σεβεσαι καποιον, αλλα οτι ρωτας πολλα ατομα κ εντος κ εκτος του φορουμ, κ απο τις πολλες αποψεις μπορει να μπερδευεσαι..

    τωρα οσον αφορα το πρωτο κομματι, απαντησες στον εαυτο σου..αφου δεν εισαι ευχαριστημενη γιατι θεωρεις οτι εχεις μεινει στασιμη εκει, πρεπει να αλλαξεις κατι..αποψεις, σου εχουν δωσει, οποτε κατεληξε σε 1-2 κ ξεκινα να τις εφαρμοζεις..αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να ξερεις κ αν δουλευει πανω σου..ολα αυτα ετσι λειτουργουν..δοκιμαζεις κατι, αν σου κανει το κρατας, αν οχι πας στο επομενο..απλα να του δινεις χρονο για να μπορεις να αξιολογησεις πραγματικα αν κατι δουλευει πανω σου η οχι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-06-17 17:33 #1434
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ειμαι λιγο ακυρος γιατι ολοι σας φανταζομαι γνωριζεστε χρονια αλλα θα παρω το θαρρος να προσθεσω κατι στην συζητηση, ζηταω συγνωμη για το θρασος μου.
    Συμφωνω απολυτα με ολους που εδωσαν τις συμβουλες τους. Ειμαι σιγουρος οτι psonara οντως δινεις το 100% σου σε οτι κανεις, απλα δυστυχως λογω κακων συμβουλων και παρατηρησεων αυτα που κανεις σε οδηγουν ολο και πιο μακρια απο τους στοχους σου. 7 χρονια ειναι παρα πολυς καιρος, προσωπικα μου φαινεται περιεργο που ακομα θεωρεις τον εαυτο σου αρχαριο που αφηνεται στην καθοδηγηση των εμπειρων. Με τοσα χρονια θα επρεπε να θεωρεισαι ηδη εμπειρη, θα επρεπε ηδη να εχεις την απαιτουμενη μυικη μαζα για να κατεβεις σε αγωνες και θα επρεπε να σηκωνεις πολλα παραπανω κιλα . Οποτε ειναι προφανως οτι κατι κανεις λαθος. 30 κιλα καθισμα με 7 χρονια προπονηση ειναι κοκκινο σημαιακι. Ναι, πρεπει να σηκωνεις πολλα κιλα για να κατεβεις σε αγωνες, επειδη χρειαζεσαι μυικη μαζα για να κατεβεις και χωρις φαρμακα ο μονος τροπος για να το κανεις αυτο ειναι να αυξανεις συστηματικα τα κιλα που σηκωνεις. Και οχι, η lila δεν σηκωνει οτι σηκωνει επειδη ειναι ενα γενετικο θαυμα, και εσυ μπορεις να το κανεις με την σωστη προπονηση. Πως να φτασεις ομως σοβαρα κιλα αν υπαρχει μηδενικο progressive overload στην προπονηση σου. Δεν γυμναζεσαι με γνωμονα να ανεβασεις τα κιλα οποτε πως κατηγορεις τα γενετικα σου που δεν τα φτανεις?

    Παρολα αυτα, δεν ειναι αργα να αλλαξεις την φιλοσοφια σου, ειμαι σιγουρος οτι αν ακολουθησεις τις συμβουλες σε αυτο το λογκ θα μπορεις ανετα να κατεβεις σε αγωνες στο μελλον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-06-17 19:02 #1435
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    με παρεξηγησες ομως..δεν εγραψα οτι δεν σεβεσαι καποιον, αλλα οτι ρωτας πολλα ατομα κ εντος κ εκτος του φορουμ, κ απο τις πολλες αποψεις μπορει να μπερδευεσαι..

    τωρα οσον αφορα το πρωτο κομματι, απαντησες στον εαυτο σου..αφου δεν εισαι ευχαριστημενη γιατι θεωρεις οτι εχεις μεινει στασιμη εκει, πρεπει να αλλαξεις κατι..αποψεις, σου εχουν δωσει, οποτε κατεληξε σε 1-2 κ ξεκινα να τις εφαρμοζεις..αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να ξερεις κ αν δουλευει πανω σου..ολα αυτα ετσι λιτουργουν..δοκιμαζεις κατι, αν σου κανει το κρατας, αν οχι πας στο επομενο..απλα να του δινεις χρονο για να μπορεις να αξιολογησεις πραγματικα αν κατι δουλευει πανω σου η οχι..

    διονυση μου δεν σε παρεξηγησα απλα αυτο εξελαβα.ξερεις οτι εισαι ενα απο τα ατομα που εκτιμω και οπως πολυ σωστα ανεφερες σας σεβομαι ολους παρα πολυ τοσο σε ο,τι αφορα το αθλημα οσο και σε αλλης φυσεως ζητηματα.
    παντως ισως βρηκες την πηγη του προβληματος.ναι ακουω πολλους και πολλα.διαβαζω διαφορα αρθρα και συνεχως μπερδευομαι και πνιγομαι γι'αυτο γεμιζω αποριες συνεχως.αλλοι λενε πηγαινε σε περσοναλ αλλοι μην πας δεν ξερουν...αλλοι σηκω κιλα,αλλοι κατεβασε κιλα κτλ κτλ κτλ
    και ο πνιγμενος πιανεται απο τα μαλλια...εχεις απολυτο δικιο και τελικα εκει εστιαζεται το προβλημα και με παει πισω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-06-17 19:12 #1436
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι λιγο ακυρος γιατι ολοι σας φανταζομαι γνωριζεστε χρονια αλλα θα παρω το θαρρος να προσθεσω κατι στην συζητηση, ζηταω συγνωμη για το θρασος μου.
    Συμφωνω απολυτα με ολους που εδωσαν τις συμβουλες τους. Ειμαι σιγουρος οτι psonara οντως δινεις το 100% σου σε οτι κανεις, απλα δυστυχως λογω κακων συμβουλων και παρατηρησεων αυτα που κανεις σε οδηγουν ολο και πιο μακρια απο τους στοχους σου. 7 χρονια ειναι παρα πολυς καιρος, προσωπικα μου φαινεται περιεργο που ακομα θεωρεις τον εαυτο σου αρχαριο που αφηνεται στην καθοδηγηση των εμπειρων. Με τοσα χρονια θα επρεπε να θεωρεισαι ηδη εμπειρη, θα επρεπε ηδη να εχεις την απαιτουμενη μυικη μαζα για να κατεβεις σε αγωνες και θα επρεπε να σηκωνεις πολλα παραπανω κιλα . Οποτε ειναι προφανως οτι κατι κανεις λαθος. 30 κιλα καθισμα με 7 χρονια προπονηση ειναι κοκκινο σημαιακι. Ναι, πρεπει να σηκωνεις πολλα κιλα για να κατεβεις σε αγωνες, επειδη χρειαζεσαι μυικη μαζα για να κατεβεις και χωρις φαρμακα ο μονος τροπος για να το κανεις αυτο ειναι να αυξανεις συστηματικα τα κιλα που σηκωνεις. Και οχι, η lila δεν σηκωνει οτι σηκωνει επειδη ειναι ενα γενετικο θαυμα, και εσυ μπορεις να το κανεις με την σωστη προπονηση. Πως να φτασεις ομως σοβαρα κιλα αν υπαρχει μηδενικο progressive overload στην προπονηση σου. Δεν γυμναζεσαι με γνωμονα να ανεβασεις τα κιλα οποτε πως κατηγορεις τα γενετικα σου που δεν τα φτανεις?

    Παρολα αυτα, δεν ειναι αργα να αλλαξεις την φιλοσοφια σου, ειμαι σιγουρος οτι αν ακολουθησεις τις συμβουλες σε αυτο το λογκ θα μπορεις ανετα να κατεβεις σε αγωνες στο μελλον.

    κανενας δεν ειναι ακυρος σ'αυτο το λογκ εκτος απο εμεναχαχααστειευομαι για να ευθυμησουμε οπως ελεγαν και σε μια ελληνικη τανια
    σιγουρα τα πρωτα χρονια εκανα πολλα λαθη και εκτος αυτου σιγα μην σηκωνα και κιλα αφου ζυγιζα μολις 29 κιλα.πριν 3 χρονια εβαλα τα κιλα μου και θελω αλλα 3 ακομα,οποτε σιγα μην ειχα δυναμη.
    προπονητικα θα μπορουσα να ημουν πιο σωστη αλλα με πηγαινε πισω η διατροφη και η ελλειψη εμπειριας και πολλων αποψεων.οπως ειπε ο μπιφ διαβαζα το ενα,μετα ακουγα κατι αλλο και καθε φορα ο,τι ξεκινουσα το αφηνα γιατι μου ελεγαν κατι διαφορετικο.ετσι εχανα χρονο και κοπο.
    σ'αυτο που διαφωνουμε ειναι οτι ναι εγω δεν μπορω να σηκωσω τοσα λογω μικρου σκελετου οσα χρονια και να προπονουμαι.αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα προσπαθω ομως γιατι το αγαπω και ειναι τροπος ζωης και ερωτας για μενα το τζιμ.οποτε συνεχιζω με συνεπεια πειθαρχεια και περισσοτερη ενεργεια και προσπαθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-07-17 18:50 #1437
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα συμφορουμιτες.μπορει να μην ενημερωνω το λογκ συχνα,αλλα προπονησεις και διατροφη συνεχιζονται πιστα με συνεπεια και πειθαρχια.
    συλλεγοντας τις συμβουλες σας αποφασισα να κανω πιο ευστοχες τις προπονησεις μου και κατεληξα στο εξης προγραμμα.
    να κανω πιο λιγες ασκησεις,να γυμναζω 2 φορες την εβδομαδα τον καθε μυ ωστε τη μια φορα να δινω εμφαση στη δυναμη και να κανω λιγες επαναληψεις-πολλα κιλα και την αλλη να κανω υπερτροφια με περισσοτερες επαναληψεις και λιγοτερα κιλα μεχρι καψιμο.οποτε σκεφτηκα κατι τετοιο..
    δευτερα -ανω σωμα-δυναμη
    οριζοντιος παγκος 4*6-8
    επικλινης αλτηρες 4*6-8
    εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας 4*6-8
    κωπηλατικη μπαρας 4*6-8
    πιεσεις αλτηρων καθιστη 4*8-10
    push press 5*5
    καμψεις μπαρας ορθια 4*8-10
    πιεσεις τροχαλιας 4*8-10

    τριτη-κατω σωμα-δυναμη
    squat 6*3-8
    ρουμανικες αρσεις 4*6-8
    πρεσσα 3*10-12
    μηριαια δικεφαλα 3*6-12 και 1 σετ μαξ για καψιμο
    front squat 4*6-12
    γαμπες 6χμαξ

    τεταρτη-στηθος ωμοι τρικεφαλα(υπερτροφια)
    επικλινης αλτηρες 3*10-12
    ανοιγματα επικλινους 4*12
    πουλ-οβερ 4*12
    πιεσεις μπαρας καθιστη για ωμους 3*8-12
    πιεσεις arnold 2*8-12
    πλαγιες εκτασεις αλτηρων 4*12
    αναστροφη τροχαλια 2*10-12
    εκτασεις σχοινι 2χμαξ

    πεμπτη-κατω κορμος-υπερτροφια
    goblet squat 4*15
    ημικαθισματα 4*15
    leg extension 4*12-15
    προβολες 4*15
    γεφυρα 4* 15
    γαμπες

    παρασκευη-πλατη-δικεφαλα-τραπεζοειδης-υπερτροφια
    ζεσταμα στο μονοζυγο με υποβοηθηση
    κωπηλατικη αλτηρα 4*8-15
    καθιστη κωπηλατικη τροχαλιας 4*8-15
    τροχαλια αναποδη κλειστη λαβη 4*5-12
    ορθια κωπηλατικη 4*8-12
    σφυρια 3*6-8
    μαξιλαρι 3*6-12
    γαμπες

    εβαλα 2 φορες ανω κορμο διοτι θελω να βελτιωσω πλατη και ωμους που υστερω
    κοιλιακοι κανω καθε μερα καποια σετ στο τελος γιατι βαριεμαι ν αφιερωσω ξεχωριστη μερα
    τα αεροβια καθημερινα αλλα λιγοτερη διαρκεια
    θελω διορθωσεις και τις πολυτιμες συμβουλες σας.
    υ.γ θεληση σορυ αλλα μπλεχτηκαμε με τα ποστ και δεν απαντησα.σ'ευχαριστω πολυ για το χρονο και την αναλυση.αυτα πως τα βλεπεις?
    λιλα αμα θελεις ακουω και εδω τη γνωμη σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-07-17 19:06 #1438
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    δν μου αρεσει ντιπ.δηλαδη πας δευτερα και κανεις πιεσεις και θα ξανακανεις την τεταρτη ? δεν νομιζω να αναρωσεις
    να σου δωκω μια συμβουλη να σε βοηθησει να βγαλεις καλυτερα το προγραμμα.
    μην κολας στις μερες πχ.δευτερα πρεπει να κανω push προπονηση και μετα να ξανακανω τεταρτη για να μου βγουν ολα 2 φορες την βδομαδα..
    δεν παει ετσι.
    αντι να προσπαθεις να τα χωρεσεις ολα σε μια βδομαδα μπορεις πχ να τα χωρεσεις σε 8-9μερες αλλα δεν θα σου βγαινει καθε προπονηση την ιδια ,μερα..
    πχ προπονηση δυναμης την μια βδομαδα να σου βγει δευτερα την επομενη τριτη κτλ

    επισης μειωσε τις ασκησεις ειναι παρα πολλες
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-07-17 12:01 #1439
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Eμένα μου αρέσει σε γενικές γραμμές. Αλλά:

    1. Η μέρα της Τετάρτης είναι περιττή, βγάλτη

    2. Δεν χρειάζεται να μειώσεις ασκήσεις.

    3. Χρειάζεται να βάλεις ενδιάμεσες off μέρες. 4 τέτοιες προπονήσεις τη βδομάδα υπερ-αρκούν.

    4. Τις μέρες "δύναμης" μην ξεφεύγεις πάνω από 6 reps στις βασικές.
    Κάνε και άλλα μοτίβα σετ*ρεπς.
    6*3, 5*5, 10*2, 8*3 κοκ.

    5. Τις μέρες "υπερτροφίας" το χεις χέσει με τις επαναλήψεις. Τι 15άρια είναι αυτά;
    8-12 θα κάνεις το πολύ.
    15 μόνο σε απομονωτικές ή κανα drop set


    6. Σημείωσε ΤΩΡΑ τι κιλά σηκώνεις στις ασκήσεις. Τρέχτο μια βδομάδα και έλα γράψε τι κιλά έκανες.
    Ελα μετά από 6-7 μήνες και ξαναγράψε τι κιλά σηκώνεις τότε.


    Αν δεν έχεις κάνει καμία πρόοδο, τσάμπα γράφουμε για άλλη μια φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 08-07-17 στις 12:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-07-17 15:41 #1440
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    βασικα νιωθω πολυ χαρουμενη που σου αρεσε εσενα αλικη
    σχετικα με το προγραμμα λοιπον μου αρεσε αυτο που προτεινες.αυτο δηλαδη ποτε να το κανω?δηλαδη την ιδια μερα μπορω να κανω 10*2?σε ολες τις ασκησεις η' σε καποιες?
    οκ θα τις κανω μαξ 12 στις μερες υπερτροφιας.
    να σημειωσω τα κιλα που θα εχω προοδο μετα απο 2 εβδομαδες καλυτερα για να μου δωσω λιγο χρονο ν'αυξησω?
    καθε εβδομαδα πρεπει να αυξανω κιλα και να εχω προοδο?
    σ'ευχαριστω και παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 96 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 46869495969798 ... ΤελευταίαΤελευταία