Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 83
  1. 29-03-10 17:22 #31
    Προεπιλογή
    και όσο πιο μικρός είσαι σε ηλικία τόσο πιο εύκολα θα το ξεπεράσεις.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-03-10 23:19 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όσο πιο μικρός είσαι σε ηλικία τόσο πιο εύκολα θα το ξεπεράσεις.
    για την ακριβεια το εχω λογο υπολογιστη και γενικα κακης στασης οχι επειδη γυμνασα το στηθος παραπανω. Τωρα κανω και στηθος και πλατη λετε να κοψω απο στηθος και να κανω παραπανω πλατη? και τι βοηθαει η κοπηλατικες η το μονοζυγο?οσο για το μονοζυγο κανω με λαβη να κοιταει προς τα εμπρος.Κανει τιποτα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-03-10 12:03 #33
    Προεπιλογή
    Δεν εισαι και ο μονος.Οπως το λες και συ εχεις το συνδρομο κακης στασης που αν το αφησεις μετα θα είναι δυσκολο να το διορθωσεις. Στη κυφωση οι μπροστινοι μυες εχουν βραχυνθει και οι μυες της πλατης εχουν μακρυνει,ξεχειλωσει.
    Αρα αμα κανεις ασκησεις για το στηθος πχ παγκο σφιγγουν οι μπροστινοι και σε τραβανε μπροστα ,καμπουριαζεις.Ομοιως αμα κανεις πολλους κοιλιακους
    Το μονοζυγο σωστα το κανεις Ετσι δυναμωνεις ,σφιγγεις τους μυς της ωμοπλατης ,αυτό που θελεις
    Ολες οι ασκησεις πλατης βοηθανε κυριως οι κωπηλατικες, μαζευουν τους ξεχειλωμενους μυς της πλατης .Αργα και με σωστη σταση ,ορθιο κορμο
    Αμα θες να κανεις και στηθος η γνωμη μου ειναι μονο πεκ ντεκ κι αυτό με λιγα κιλά ισα ισα για γραμμωση
    Επισης δεν κανεις ποτε ασκησεις που δυναμωνουν το λαιμο από μπροστα πχ αρση μπαρας μεχρι το λαιμο
    Μη παραλειπεις τις ασκησεις υπερεκτασης με τη μπαλλα είναι πολυ βασικες γιατι εκτεινουν τους μυς του στηθους και επαναφερουν τον κορμο σε ισια σταση
    Θα το καταλαβεις αμα ξαπλωσεις στο πατωμα πριν και μετα

    Επισης κοιτα και δω http://www.menshealth.gr/fitness.exercise.6.7788.html για να καταλαβεις τη λογικη
    των ασκησεων που πρεπει να κανεις

    Εχει βγει κι αυτό http://t3mag.gr/news/1912 Δεν ξερω αν αξιζει

    Ρωτα και κανενα μποντυμπιλτερά ,αυτοι εχουν το καλλιτερο ζυγισμα
    Καλη επιτυχια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-03-10 19:31 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωστας40 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εισαι και ο μονος.Οπως το λες και συ εχεις το συνδρομο κακης στασης που αν το αφησεις μετα θα είναι δυσκολο να το διορθωσεις. Στη κυφωση οι μπροστινοι μυες εχουν βραχυνθει και οι μυες της πλατης εχουν μακρυνει,ξεχειλωσει.
    Αρα αμα κανεις ασκησεις για το στηθος πχ παγκο σφιγγουν οι μπροστινοι και σε τραβανε μπροστα ,καμπουριαζεις.Ομοιως αμα κανεις πολλους κοιλιακους
    Το μονοζυγο σωστα το κανεις Ετσι δυναμωνεις ,σφιγγεις τους μυς της ωμοπλατης ,αυτό που θελεις
    Ολες οι ασκησεις πλατης βοηθανε κυριως οι κωπηλατικες, μαζευουν τους ξεχειλωμενους μυς της πλατης .Αργα και με σωστη σταση ,ορθιο κορμο
    Αμα θες να κανεις και στηθος η γνωμη μου ειναι μονο πεκ ντεκ κι αυτό με λιγα κιλά ισα ισα για γραμμωση
    Επισης δεν κανεις ποτε ασκησεις που δυναμωνουν το λαιμο από μπροστα πχ αρση μπαρας μεχρι το λαιμο
    Μη παραλειπεις τις ασκησεις υπερεκτασης με τη μπαλλα είναι πολυ βασικες γιατι εκτεινουν τους μυς του στηθους και επαναφερουν τον κορμο σε ισια σταση
    Θα το καταλαβεις αμα ξαπλωσεις στο πατωμα πριν και μετα

    Επισης κοιτα και δω http://www.menshealth.gr/fitness.exercise.6.7788.html για να καταλαβεις τη λογικη
    των ασκησεων που πρεπει να κανεις

    Εχει βγει κι αυτό http://t3mag.gr/news/1912 Δεν ξερω αν αξιζει

    Ρωτα και κανενα μποντυμπιλτερά ,αυτοι εχουν το καλλιτερο ζυγισμα
    Καλη επιτυχια
    δηλαδη ελατωνω τις ασκησεις και σετ για στηθος η το κοβω τελειως? αν το κοψω δεν θα ατροφησει γιατι δεν χρησιμοποιειται και αλλου :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-05-10 17:31 #35
    Το avatar του χρήστη J.D.

    Εγγραφή
    10-04-2010
    Περ.
    Γερμανία
    Μηνύματα
    13
    Προεπιλογή κυφωση
    εχω μια μικρη κυφωση και γενικα καμπουριαζω λιγο οταν ειμαι χαλαρος η μετα απο τρεξιμο. στο γυανστηριο ο γυμναστης μου ειπε να κανω περισοτερους κοιλιακους ωστε να αλλαξη λιγο η κλιση της λεκανη(?!). δεν βλεπω πολυ λογικη σαυτο. ειδα και στο φορουμ που υπαρχουν καποια λινκς για σχετικα αρθρα αλλα δε με διαφοτιζουν. ξερει καποιος αν πρεπει να δοσω βαση στους ραχιαους η στους κοιλιακους? επισης τι στιλ προπονισης να κανω, λιγοτερες επαναλιψης με επιπλεον βαριδια μεχρι να με πιασουν κραμπες η πολλες επαναληψης σε χαλαρο ρυθμο? επισης να κανω διατασεις η οχι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-05-10 20:02 #36
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Μια μικρή κύφωση παρουσιάζω και εγώ... λόγω κακής στάσης σώματος και ασσύμετρου στήθους σε σχέση με την μυική ομάδα της πλάτης (γεγονός που δεν βελτιώνει την κατάσταση), γενικά αυτό που θα βοηθήσει είναι να κάνεις περισσότερες ασκήσεις πλάτης σε σχέση με στήθος, εγώ κάνω 4 με 5 στήθος και 8 πλάτης, η οποία ολοκληρώνεται σε δύο μέρες προπόνησης, Δευτ και Παρασκεύη, την Παρασκεύη δίνω βάρος σε ασκήσεις που τραβάνε τους όμους πίσω (αντίθετη κίνηση από τις ασκήεις στήθους...)
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-05-10 22:26 #37
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Και κάτι άλλο εμείς που κάνουμε καταξοχήν καθιστική ζωή χρειαζόμαστε απαραίτητα διατακτικές ασκήσεις, η είμαστε οκ με τις διατάσεις και τα βάρη?
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-08-10 15:07 #38
    Προεπιλογή Ασκήσεις για κύφωση
    Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου υποδείξει κάποιες ασκήσεις για την καταπολέμηση της κύφωσης!

    *****πριν ανοιξουμε ενα θεμα κανουμε αναζητηση. mods team*****

    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-10-10 23:00 #39
    Προεπιλογή Λιγη κυφωση-αντιμετωπιση
    Γεια σας ειμαι ο κωστης 17 χρονων μολις γραφτηκα στο φορουμ και δεν ξερω αν επρεπε να κανω το θρεντ σε αυτη τη στηλη αλλα τελοσπαντων.Λοιπον στα 15 μισο μου επισκευτηκα για πρωτη φορα εναν ορθοπεδικο.οχι οτι υπηρχε καποιο σοβαρο προβλημα αλλα ασ πουμε πως κατι δεν πηγαινε και τοσο καλα με την πλατη μου.Ο γιατρος μου ειπε πως σοβαρο προβλημα δεν υπηρχε αλλα καλο θα ηταν να αρχισω γυμναστηριο η κολημβηση (ημουνα πολυ λεπτος εκεινη την εποχη και αδυναμος) δεν ειχα ασχοληθει ποτε μου με γυμναστικη σοβαρα.απο τοτε λοιπον αρχισα γυμναστηριο και τωρα ας πουμε ειμαι σε καλο επιπεδο.το θεμα ειναι πως μετα απο τοση προσπαθεια στο γυμναστηριο και σε οτι αφορα τη σταση του σωματος ολη την ημερα ακομα πιστευω πως το προβλημα δεν εχει φυγει.Τελικα η κυφωση μπορει να θεραπευτει η οχι?μηπως κανω κατι λαθος ακομα ?επισης κρεμιεμαι και αρκετη ωρα καθε μερα σαν την τσιτα απο ενα μονοζυγο που εχω σπιτι μου..οποιος εχει /ειχε εμπειρια σε αυτο γενικα ας μου πει κατι.Ευχαριστω πολυ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-10-10 12:37 #40
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    η κυφωση οπως και ολες οι παθησεις της σπονδυλικης στηλης χρειαζονται γερο κορμο,αρα πρωτα απολα κοιλιακους και ραχιαιους,απο κει και υστερα αλλο τοσο σημαντικο ειναι αυτο που κανεις στο μονοζυγο,αλλα θα ηταν καλυτερα να κανεις ελξεις ολοκληρωμενες και οχι μονο stretching...η κυφωση δεν φευγει αλλα βελτιωνεται αισθητα,κι εγω στα 15 ειχα και τωρα πρεπει να κανω επικυψη και να βαλεις γωνιομερο για να καταλαβεις οτι εχω κατι.....
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-10-10 12:06 #41
    Προεπιλογή
    εχω και ενα παρομοιο προβλημα αλλα εγω επισης εχω και κλειστουσ ωμους τι μπορω να κανω για να ανοιξω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-10-10 12:31 #42
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    λοιπον....εγω οταν ξεκινησα βαρη,επειδη δεν μ ελεγε ο εξυπνος ο γυμναστης τιποτα για διατασεις ειχα γινει ουγκα σαν τα αγορακια που σφιγγονται κ δειχνουν τα μπρατσα τους αθελα μου...αυτο ομως σαν να βγηκε κ επιδεινωθηκε προφανως η ελαφρα κυφωση που ειχα...
    εφοσον μπηκα σε σχολη κ εμαθα γενικα περισσοτερα...αυξησα πλατη(καλα τοτε μ ειπαν κοψε στηθος...αλλη βλακεια...)...
    το θεμα ειναι....θα κανεις και πλατη και στηθος κ ολααα...αλλα ΣΩΣΤΑ...
    και μονοζυγο κ παγκο ολα...
    αλλα διατασεις...με βοηθησε παρα πολυ το να κανω καθε μερα 20 λεπτα μονο διατασεις σε στηθος...μιλαμε τελειωνα τις διατασεις και ενιωθα οτι ανοιγε το σωμα μ...ειναι πολυ ωραια αισθηση αν και πονας εννοειται οταν κανεις διατασεις...καλο ειναι...
    οποτε τα βαρη σου κανονικα και φουλ διατασεις...
    βεβαια εγω εκπαιδευομουν καισ το πιλατες οπου βασικο ειναι η σωστη σταση και παιζει πολυυυυυ πλατη εκει...αλλα αν δεν μπορεις και πιλατες η δεν σ αρεσει ρε παιδι μ..κανε διατασεις στηθος...τραβα εκει να ποναει...και μετα θα δεις διαφορα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-10-10 12:36 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamos007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω και ενα παρομοιο προβλημα αλλα εγω επισης εχω και κλειστουσ ωμους τι μπορω να κανω για να ανοιξω?
    τα ιδια...επισης εφοσον εχεις κειστους ωμους ιπως λες...κ εγω επισης...πολλα ανοιγματα...ειναι ευκολο να το καταλαβεις...το σωμα σου ειναι κλειστο οπως λες?
    ωραια...ποιες ασκησεις εχουμε που να μας το αντιστρεψουν αυτο?ανοιγματα...κανε οπισθιο δελτοειδη πολυ γι να σου το ΄΄τραβηξει πισω΄΄ με απλα λογια...αλλα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ κ ας μην ειναι πολλα τα κιλα...το θεμα ειναι να δουλευει...και με ενα κιολ αν δουλευει καλα εισαι...
    κατι αλλο που το ειδα εδω και δεν το ειχα ξαναδει ειναι ενα πραγμα σαν σωληνας που εφαρμοζεται γυρω απο την ωμοαυχενικη περιοχη και μπαινουν τα χερια επανω λες και κρατας μια γκλιτσα....παιρνεις δυο βαρακια κ εισαι σε θεση πχ οπως κανεις εκτασεις για ωμους σκυφτους...
    με τα χερια σε ορθη γωνια φερνεις τα βαρακια σε αυτια κ κρατας λιγο κ παλι...φοβερο...τελεια αισθηση...το κανω παντα μετα απο στηθος...
    εχει πολλα...
    ολα διορθωνονται...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-10-10 20:35 #44
    Προεπιλογή
    εγω κανω pull over το μηχανημα και διατασεις με αλτηρα αλλα ρε δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα εσυ εχεισ δει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-10-10 20:55 #45
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamos007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω κανω pull over το μηχανημα και διατασεις με αλτηρα αλλα ρε δεν εχω δει κανενα αποτελεσμα εσυ εχεισ δει?
    εμενα ρωτας?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία