Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 15-09-12 12:08 #1
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή Vegan Protein (Reflex)
    Όνομα: Vegan Protein - Reflex.JPG Εμφανίσεις: 1246 Μέγεθος: 8,7 KB

    Write Up

    Reflex Vegan Protein 2.1kg
    • Suitable for Vegans, Vegetarians and Coeliacs
    • Free from artificial sweeteners and colourings.
    • Made using Deep Green energy
    • Soy and Gluten free formula
    Predator Nutrition Review

    Reflex Vegan Protein delivers a great tasting protein, sweetened with stevia, with added nutritional benefits such as probiotic, digestive enzymes. It is perfect for those who are looking for a high quality protein that is suitable for vegans.
    Reflex Review

    Vegan Protein
    Vegan Protein delivers an exceptional nutritional profile along with great taste, additional Digezyme® digestive enzymes and LactoSpore® probiotic spores that is perfect for all sports people or anyone else looking for a high quality vegan protein.

    One of Nature's best proteins
    The vegan sourced protein in Vegan Protein is made from a patented manufacturing process. The unique and environmentally friendly process extracts pure European pea protein from Pisum Sativum using water and no chemicals. This provides what Reflex Nutrition believe to be the perfect instant mixing vegan protein powder that is highly digestible and directly comparable to the best animal sources of protein like whey, eggs and milk. This great tasting instant mixing product provides 74% protein that has 98% digestibility and a great amino acid score of 95%.

    Vegan Protein contains more BCAA's, more arginine and more glutamine for the athlete
    The critically important branched-chain amino acids, L-Leucine, L-Isoleucine and L-Valine, which are responsible for building, repairing and maintaining muscle tissue are contained in abundance. In fact, pea protein contains more BCAA's than the best egg white protein. Further pea protein contains up to double the amount of arginine, responsible for growth, repair and nitric oxide synthesis, when compared to whey protein. Finally pea protein contains higher amounts of Glutamine compared to whey protein and egg protein. Overall the amino acid profile of pea protein is one of the greatest for supplying sportsmen and women's most valuable amino acids.

    A Vegan Protein that is Soy Free, Gluten Free and GM free
    There are a number of vegan based proteins available but few can claim to be soy free, gluten free, GM free and be allergen free too. Not to mention the fact that the pea protein found in Vegan Protein is one the most environmentally sound proteins in the world, with an absence of nitrogen fertilizers from the growing process. The factory in which the pea protein is processed is dedicated to these pea products.

    Vegan Protein is Sweetened with stevia
    Stevia is a collection of plants that have been used for hundreds of years for sweetening food and drinks. The natural sweetness of stevia is captured by steeping it in water and then purifying to provide a calorie-free sweet taste.

    Vegan Protein contains added probiotics & digestive enzymes
    Another big difference that sets Vegan Protein apart from the competition is the standard inclusion of the very special Digezyme® digestive enzyme complex and LactoSpore® probiotic spores. Digezyme® has been extensively studied and may enhance protein digestion, whilst LactoSpore® probiotic spores, similar to those found in yoghurt, may help support a healthy digestive system.

    Impeccably manufactured with green energy
    Vegan protein is made in Reflex Nutrition's brand new state of the art facility in accordance with IS09001 quality control procedures - each and every batch of Vegan Protein is tested to ensure it meets labelled protein levels. You'll also be pleased to hear that Vegan Protein was manufactured using 100% deep green energy which is sourced completely from renewable sources.
    Servings & Ingredients
    Container Size: 2100gServing Size: 1 Scoop (25g)
    Servings Per Container: 84


    Ingredients

    Pea Protein (from Pisum Sativum peas), Natural Colourings (Fat Reduced Cocoa Powder (chocolate varieties only), Betanin (berry and fruit varieties only), Beta Carotene (banana, vanilla and smooth fruit varieties only)), Flavourings, Thickener (carboxymethyl cellulose), Natural Sweetener (Stevia), Digezyme® Digestive Enzyme Complex (Amylase, Protease, Cellulase, Lactase, Lipase), LactoSpore® Probiotic Spores (Bacillus Coagulans)
    Την παραθέτω απλά για το αρχείο κ κατά την γνώμη μου ως μια εναλλακτική...
    Αν υπήρχε κ έκδοση σε μικρότερο tub θεωρώ ότι θα ήταν στα άμεσα σχέδιά μου, απλά με τις πρωτεΐνες προτιμώ να μένω στις δοκιμασμένες που με καλύπτουν στο θέμα της γεύσης...!!!

    Με γλυκαντικά από stevia κ με προσθήκη αρκετών ενζύμων κερδίζει ένα + από μένα... να ξέραμε τι παίζει κ από γεύση θα ήταν το ιδανικό...

    Αυτά...
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-09-12 12:32 #2
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    χαμηλοτερης βιολογικης αξιας απο τη whey.Γιατι να την προτιμησεις?

    οσο για τα ενζυμα που λες,ολες τις reflex εχουν.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-09-12 12:33 #3
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Σαν εναλλακτική πρόταση...

    αν κ αυτό είναι αρκετά ψαρωτικό...

    Vegan Protein contains more BCAA's, more arginine and more glutamine for the athlete
    The critically important branched-chain amino acids, L-Leucine, L-Isoleucine and L-Valine, which are responsible for building, repairing and maintaining muscle tissue are contained in abundance. In fact, pea protein contains more BCAA's than the best egg white protein. Further pea protein contains up to double the amount of arginine, responsible for growth, repair and nitric oxide synthesis, when compared to whey protein. Finally pea protein contains higher amounts of Glutamine compared to whey protein and egg protein. Overall the amino acid profile of pea protein is one of the greatest for supplying sportsmen and women's most valuable amino acids.
    Δεν το ξέρω δεν το έχω ψάξει καθόλου, το μόνο που έχω διαβάσει είναι αυτό που αναφέρεις περί βιολογικής αξίας....
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-09-12 22:30 #4
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Πολυ καλη!Τις εχω δοκιμασει ολες τις γευσεις,η φραουλα καλυτερη μετα η σοκολατα, μετα η γευση φρουτων.Πιο υγιεινη απο τις ζωικες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-06-13 13:16 #5
    Προεπιλογή
    Φαίνεται πολύ καλή και υγιεινή.
    Αλλά τι παίζει με τις φυτικές; Η πρωτεινή που θα πάρεις είναι πλήρης από άποψη αμινοξέων;
    Από ότι ξέρω ο αρακάς δεν θεωρείται σαν πηγή πλήρους πρωτείνης όπως το γάλα/αυγό/κρέατα...

    Καμιά γνώμη από κάποιον που πήρε; Γεύση και φυσικά αποτελέσματα σε δύναμη-όγκο κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-08-13 18:53 #6
    Προεπιλογή
    Πρώτο post, αν και παρακολουθώ κατά καιρούς το forum.

    Να ξεκινήσω λίγο από το προφίλ, για να καταλάβετε γιατί θα γράψω αυτά που θα γράψω. Με αθλητισμό ασχολούμαι από μικρός, 12 ετών δηλαδή. Αυτό που με είχε κερδίσει και ταίριαζε στο σωματότυπό μου ήταν το μπάσκετ, αν και τελευταία θυμάμαι λίγο το JJ και θα ήθελα να ξεκινήσω πιο συστηματικά κάτι σε grappling, αν βρω κάτι κοντά στο μέρος που μένω. Όλη η γυμναστική μου ήταν προσανατολισμένη, λοιπόν, στο μπάσκετ, οπότε δεν είχα ανάγκη για συμπληρώματα κτλ, μιας και ήμουν τελείως ερασιτέχνης στα γυμναστήρια (ίσα ίσα δηλαδή να μπορώ να σπρώχνω λίγο κάτω από το καλάθι) και το πολύ πολύ να έπαιρνα κάποια πολυβιταμίνη στα δύσκολα (2001-2003 είχα πάει και gym και ήμουν σε πολύ καλό σημείο φυσικής κατάστασης - για αυτά θα γράψω σε κάποια φάση στο αντίστοιχο θέμα για να ακούσω και γνώμες). Κάπου στο 2003 όταν πήγα να υπηρετήσω τη θητεία έκοψα τελείως το μπάσκετ (τώρα μόνο κανένα "στοίχημα" σουτάκια βάζω), για κάποια χρόνια δεν ασχολήθηκα ουσιαστικά με τίποτε, μέχρι που το 2009 πήγα για λίγο gym, μου άρεσε, αλλά μετά πάλι πήγαινα τελείως χαλαρά (6 μήνες το χρόνο, 3 προπονήσεις την εβδομάδα + ότι έπινα μέχρι το 2010 ό,τι είχε αλκοόλ σε ποσότητες εξωπραγματικές). Αποκλειστικά, όμως, gym ξεκίνησα το 2011 και συνεχίζω μέχρι και τώρα κόβοντας τις κακές συνήθειες (ειδικά το αλκοόλ) και προσέχοντας τη διατροφή μου. Συμπληρώματα (πολυβιταμίνες + πρωτεΐνη όταν δεν υπάρχει άλλη πηγή) ξεκίνησα από πέρυσι γιατί ο αρκετός ελεύθερος χρόνος και η διάθεση που είχα με οδηγούσε σε υπερβολές (το σώμα θυμήθηκε τις έντονες προπονήσεις από παλιά) που φέτος τον Ιούνιο έφτασαν σε σημείο να γίνουν μεγάλες: γυμναστική 4 ώρες την ημέρα επί 6 ημέρες την εβδομάδα*.

    Πάμε, τώρα, στο προκείμενο. Γνώμη μπορώ να εκφέρω για τη γεύση, μιας και την έχω αγοράσει τη συγκεκριμένη πρωτεΐνη. Αποτελέσματα όχι, γιατί το καλοκαίρι είμαι σε διακοπές και κάνω απλά πολύ χαλαρή συντήρηση κόβοντας τελείως τα όποια συμπληρώματα και τα μεγάλα βάρη. Λοιπόν, η γεύση της (σοκολάτα) δεν με ενθουσίασε. Βασικά, δεν μου άρεσε. Δεν μπορώ να πω ότι έχω δοκιμάσει πολλές πρωτεΐνες. Τη χρονιά 2012-13 χρησιμοποίησα Myofusion probiotic, απλά και μόνο σε φάσεις που δεν είχα άλλη πηγή πρωτεΐνης ή βαριόμουν να φτιάξω πρωινό ή φαγητό για τη δουλειά. Σε σύγκριση με την Myofusion, η Vegan είναι πολύ λιγότερο γλυκιά και στην αρχή ξενίζει στο στόμα. Έχω δοκιμάσει επίσης μία phd (αν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται) με γεύση κάτι σαν καραμέλα (δεν ξέρω τι ήταν) που μου έδωσε ένας φίλος (6 scoop) για την τελευταία εβδομάδα προπόνησης που είχε τελειώσει η Myofusion. Και σε σχέση με αυτή η Vegan ήταν πιο άγλυκη.

    Πάμε στο θέμα διαλυτότητα. Στην αρχή τη δοκίμασα με γάλα με παταγώδη αποτυχία. Συνηθισμένος στην Myofusion έβαλα τις αναλογίες που έλεγε και γάλα αντί για νερό, αλλά μετά από 1 min χτύπημα στο σέικερ το αποτέλεσμα ήταν να γίνει όλη αφρός και απλά να μην πίνεται: (α) λόγω αφρού, (β) λόγω της σκόνης που βρισκόταν ακόμη αδιάλυτη μέσα και (γ) λόγω αηδιαστικής γεύσης (τουλάχιστον εγώ έτσι την καταλάβαινα). Την επόμενη φορά τη δοκίμασα με σκέτο νερό από τη βρύση. Αυτή τη φορά διαλύθηκε κανονικά χωρίς προβλήματα με υπολείμματα κτλ, αλλά πάλι η γεύση δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και το νερό από τη βρύση μέσα στο καλοκαίρι την έκανε ζεστή (σαν να πίνεις χλιαρό νερό ένιωθα). Την τρίτη φορά, ακόμη καλύτερα, χρησιμοποίησα παγωμένο νερό και ήταν πιο εύκολο να την αποδεχτώ ως γεύση. Η υφή της είναι πολύ αραιή. Καμία σχέση με το milkshake της Myofusion δηλαδή. Έφερνε προς την phd που είχα δοκιμάσει (αυτή νομίζω ήταν whey), αλλά ήταν ελάχιστα πιο πυκνή και όχι τόσο γαργαλιστική στη γεύση.

    Για τα υπόλοιπα και, κυρίως, για το αν έχει αποτελέσματα από Σεπτέμβριο που θα αρχίσω ξανά να ανεβάζω κιλά. Ως προς την βιολογική αξία κτλ, μάλλον δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω, ούτε και το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής. Απλά μου φάνηκε "αγνή", όσο γίνεται δηλαδή, και γι' αυτό και την αγόρασα.

    * Γνωρίζω ότι κατέστρεφα τον εαυτό μου και ειδικά στην ηλικία μου τέτοιες προπονήσεις είναι 100% υπερβολή (μου τα λέει ο γυμναστής, αλλά πού να ακούσω), αλλά μου έβγαινε η διάθεση, ίσως λόγω χρόνων αποχής. Γενικά, είχα δύο προφίλ προπόνησης, ένα για το χειμώνα και ένα για το καλοκαίρι, με μόνο κοινό σημείο το ότι παίζω πάντα με αντιστάθμιση για να μην προκαλείται "φούσκωμα" που δεν ταιριάζει στον σωματότυπό μου.
    Χειμώνας (Νοέμβριος-Μάρτιος): Δευτέρα: στήθος-πλάτη-κοιλιακοί, Τρίτη (αν πάω): χαλαρό αερόβιο ή κυκλική + κοιλιακοί, Τετάρτη: ώμοι-δικέφαλοι-τρικέφαλοι-κοιλιακοί, Πέμπτη (αν πάω): χαλαρό αερόβιο ή κυκλική + κοιλιακοί, Παρασκευή: ώμοι-πόδια-κοιλιακοί (ώμοι ξανά γιατί την ημέρα με τους δικεφάλους-τρικεφάλους δε γυμνάζονται όσο πρέπει), Σάββατο (αν πάω): κυκλική-κοιλιακοί.
    Καλοκαίρι: 1 ώρα ποδήλατο στο δρόμο (+/- 30 min, ανάλογα τη διάθεση) κάθε ημέρα. Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή: 2 ώρες βάρη όπως το χειμώνα και στο τέλος κάτι σε περπάτημα ή στατικό ποδήλατο. Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο: συνήθως 2 ημέρες αερόβια με στατικό ποδήλατο + περπάτημα + τρέξιμο στο διάδρομο (μπορεί και HIIT) και το Σάββατο κυκλική με ένα HIIT στο τέλος (στατικό ποδήλατο ή διάδρομος).
    Όπως καταλαβαίνετε, όσο και να φάω, με 182 cm ύψος και ~90 kg βάρος δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω τις απαιτούμενες θερμίδες (και συστατικά κυρίως) για να μην διαλυθώ, αν δε χρησιμοποιήσω κάποια συμπληρώματα και δεν τρώω 1 tn φαγητό την ημέρα με το καλοκαιρινό πρόγραμμα που έχει και 2 ώρες μπάνιο στην παραλία πριν το gym.

    Ευχαριστώ για την υπομονή, καλό καλοκαίρι σε όλους μας και πάνω από όλα δύναμη να αντιμετωπίσουμε αυτά που μας έρχονται από Σεπτέμβριο...!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pipinos1976 : 08-08-13 στις 18:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-11-15 21:12 #7
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Η reflex γενικα βγαζει καλα προιοντα.Η συγκεκριμενη πραγματικα δεν πινεται.Οκ καλη οχι τεχνητα κτλ κτλ κτλ αλλα αν θες τετοια πρωτεινη παρε καποια soy isolate απο my protein πχ(μην την φοβασαι την σογια btw μια χαρα ειναι),η την raw fusion απο san.Η συγκεκριμενη ειναι σκετο λιπασμα.
    Απάντηση με παράθεση