Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 04-10-12 19:22 #1
    Προεπιλογή ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΒΟΗΘΕΙΑ
    Ειλικρινα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω... καθως και αν το εχω ανοιξει στην σωστη ενοτητα.


    Κολυμβητης για καμμια 10αρια χρονια + 4 αθλητης tae kwon do, απο τα 69-73kg (που φανταζομαι ειναι τα φυσιολογικα "αθλητικα" μου)
    βρεθηκα στα 98kg μεσα στα τελευταια 7-8 τελευταια χρονια.
    Ο λογος?
    Μα φυσικα τα "ξυδια" (δουλευα νυχτα) + τα απειρα χοτ ντογκ κατα τις 4 τα ξημερωματα και μετα νανι.Ε δεν θελει πολυ φανταζομαι.
    Θα μου πειτε γιατι σας τα λεω ολα αυτα...

    Πριν αρκετα χρονια εχασα τον πιο δικο μου ανθρωπο στα 38 του παρακαλω απο μετασταση στο πνευμονα και εμφραγμα λογω θρομβωσης.
    Επροκειτο για τον πατερα μου. Καπνιζε αρκετα δεν ειχε και την καλυτερη διατροφη καθως και μπολικο αγχος λογω δυσκολου επαγγελματος,
    καθως και αγχος για τα παντα γυρω του.

    Το 2007 απολυομαι απο φανταρος και παραμονες χριστουγεννων παθαινω και εγω θρομβωση.(95kg me 280 χοληστερινη 450 τριγλυκεριδια 35 hdl κλπ κλπ )
    Λογικο μιας και πρωι μεσημερι βραδυ ημουνα με ενα κρεας και μια πατατα τηγανιτη.

    Καπου εκει τα ειδα ολα...
    Εκοψα το τσιγαρο εφτιαξα καπως την διατροφη μου αλλα διεγνωσθει τελικα πως εχω μεταλλαξη σε εναν παραγοντα το οποιο αυτοματως
    με κατατασσει στους ανθρωπους με θρομβοφιλια. Εφορου ζωης (μαλλον) αντιπηκτικη αγωγη και προχωραμε δυνατα.
    Αυτο σημαινε πως επρεπε κατα πρωτο να φτιαξω την διατροφη μου και κατα δευτερον να σταματησω το τσιγαρο.
    Με τον καιρο οι εξετασεις μου διορθωθηκαν αλλα η χοληστερινη παντα υπηρχε και θα υπαρχει μαλλον καθως ειχε και ο πατερας μου.

    Ο καιρος περνουσε εγω γινομουν καλυτερα αλλα ξανακυλησα στο τσιγαρο. Μεχρι πριν λιγους μηνες οπου ανακαλυψα το ηλ.τσιγαρο και εκτοτε ειμαι αλλος ανθρωπος.

    Παραλληλα με την βοηθεια μιας διατροφολογου καταφερα να χασω 10kg σε 2 μηνες φτανοντας τα 88kg με σωστη διατροφη και μονο, εκ των οποιων αρκετο λιπος.
    Καπου ομως και εγω κουραστικα και τα παρατησα και διαπιστωσα λιγες μερες μετα την επιστροφη απο τις καλοκαιρινες διακοπες και εχοντας παραμελησει
    τον εαυτο μου αρκετα πως επιασα τα 95
    Εκανα και αιματολογικες που ειχα καιρο να κανω και χτυπαμε πανω απο το οριο παλι... 260 χοληστερινη ευτυχως τα τριγλυκεριδια στα 180 κλπ κλπ.

    Ε αυτο ηταν. Εχω παρει αναποδες... Δεν παει αλλο... Σιχαθηκα τον εαυτο μου...

    Εδω και 2 εβδομαδες εχω καταφερει να μεινω μακρυα απο ζαμπονοτυροπιτες ,τηγανιτα, κρεατα και εχω ενταξει τα φρουτα, τα οσπρια, τα λαχανικα
    Τηρω ευλαβικα το "ανα 3ωρο" γευμα και πινω τουλαχιστον 3λ νερο την ημερα. Σαβουριαζω μονο μια φορα την εβδομαδα και αυτη με μετρο.

    Εχω στο προγραμμα στις επομενες ημερες να γραφτω σε γυμναστηριο για να με βοηθησει ακομα καλυτερα στο να φτιαξω προτιστως την υγεια μου
    και σε δευτερη μοιρα το σωμα μου, που πραγματικα δεν αναγνωριζω.

    Οποιαδηποτε βοηθεια στο πως να κατευθυνθω σχετικα με ασκησεις-διατροφη ειναι ευπροσδεκτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jordanakos : 04-10-12 στις 19:25
    Απάντηση με παράθεση