Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 183
  1. 11-10-08 16:20 #31
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    παντως πιστευω οτι μετα τα βαρη επειδη τα αποθεματα γλυκογονου ειναι χαμηλα καις λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-10-08 18:37 #32
    Το avatar του χρήστη dReik0

    Εγγραφή
    29-05-2008
    Περ.
    Lefkada
    Μηνύματα
    110
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peris
    παντως πιστευω οτι μετα τα βαρη επειδη τα αποθεματα γλυκογονου ειναι χαμηλα καις λιπος
    μπορεί να έχεις και εσύ δίκιο αλλα στην περίπτωση την δίκια μου που είμαι στα 95 κιλά με 8% λίπος .αν κάνω αερόβια μετά τα βάρη θα χάσω 80 % mis και 20% λίπος όσο χαλαρή και αν είναι η αερόβια.
    αλλα πιστεύω ότι για όλους καλο είναι να ανεβάζουμε τον γλυκογόνο γρήγορα , ακόμα και ένα μισάωρο να καθυστέρησης νομίζω είναι πολλή.όπως έχουμε ξαναπεί το "μεταπροπονιτικο" είναι το πιο σημαντικό από όλα !Τελοσπάντων ας pi και καμια παλιά καραβάνα την γνώμη του επάνω σε αυτό...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-10-08 20:18 #33
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    εγώ πίνω νερο με δεξρόζη και κατά την διάρκεια της άσκησης, νομίζω έχουμε λιγότερη μυική καταβολή έτσι και μπορείς να κάνεις και ένα 25λεπτάκι χαλαρή αερόβια στο τέλος χωρίς μεγάλο φόβο μυικής απώλειας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-10-08 21:13 #34
    Προεπιλογή
    μιλησα λιγο με τον γυμναστη σημερα και μου ειπε πως να κανω 1 μηνα διαδρομο μονο να λιωσουν ολα τα λιπη και μετα διαδρομο και ασκησεις.

    ειναι σωστο;

    αυτο που σκεφτομαι ειναι:
    παω 5-6 φορες τη βδομαδα στο γυμναστηριο, αυστηρα 1 ωρα προπονηση
    σκεφτομαι να κανω
    1 μερα αεροβια 1 ωρα
    2η μερα αεροβια 30' βαρη 2 μυικες ομαδες 30'
    3η μερα αεροβια 1 ωρα
    4η μερα αεροβια 30' βαρη 2 μυικες ομαδες 30'
    5η μερα 1 ωρα αεροβια
    6η μερα και τελευταια 2 μυικες ομαδες

    τι λετε; ο γυμναστης ειπε ετσι θαναι το καλυτερο εφοσον εχω αρκετο λιπος επισης ειπε οτι αν κανω ογκο και βαρη εφοσον εχω λιπος στο σωμα μου πανω απο το κανονικο θα ειναι χειροτερα ;

    εγω παντως ιδρωνω πολυ οταν κανω βαρη γιατι τα κανω με πολυ εντονο ρυθμο κ χωρις πολυ διαλειμα

    διαφωτηστε οι pros παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει, δεν υπολογιζα ποτε την αεροβια ασκηση ξερω ομως οτι ειναι πολυ καλη για την καρδια και οτι οσο καλυτερα δουλευει αυτη τοσο καλυτερα κ τα αποτελεσματα

    σημερα εκαν 30' λεπτα αεροβια 6-7 μαξιμουμ ταχυτητες και μετα 30 λεπτα βαρη, δεν κουραστικα καθολου απο την αεροβια αλλα ελιωσα αρκετα θα ελεγα στον ιδρωτα, επισης μπορεσα να κανω βαρη με την ιδια ευκολια και μου φανηκε οτι τα ειχα κ πιο ανετα Oo αυτη τη φορα;

    σημειωση:μεχρι τωρα εκανα βαρη με παρα πολυ εντονους ρυθμους , ιδρωνω παρα πολυ με τα βαρη και γενικα νιωθω απιστευτα πρισμενος σε ολη την ωρα που κανω βαρη, η μονη μου ενσταση και δικαιωση στην αποψη του γυμναστη ειναι που το τρεξιμο γυμναζει την καρδια καλυτερα απ οτι τα βαρη, κυριως με διαφορετικο φορτο και τροπο,παρακαλω πολυ να απαντησουν οι pro

    διαφωτηστε παρακαλω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-10-08 21:28 #35
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    εν μερει ο γυμναστης σου εχει δικιο. αν εχεις αρκετο λιπος και βαλεις επιπλεον μυικα κιλα πιθανον να μην εχεις τοσο καλαισθητο αποτελεσμα.
    διαφωνω παντως σ αυτο που σου ειπε οτι ενα μηνα αεροβια για να λιωσουν τα λιπη. εγω προτεινω 4 φορες την εβδομαδα αεροβια, ξεκινωντας απο τα 30 λεπτα και να αυξανεις σιγα σιγα τα λεπτα ανα πχ εβδομαδα για να γινει πιο σταδιακη αυξηση της επιβαρυνσης τοσο για μην προσαρμοστει ο οργανισμος σου οσο και να αποφυγεις καποιες ενδεχομενα ενοχλησεις σε καιρια σημεια(γονατα, μεση)
    επισης δεν χρειαζεται να ορισεις συγκεκριμενη χρονικη περιοδο(1 μηνα ) απλα θα βλεπεις πως ανταποκρινεται το σωμα σου και κρινεις εσυ αν θα αυξησεις η θα μειωσεις τα αεροβια
    το ιδανικο για μενα ειναι πρωινη αεροβια και απογευματινα βαρη αλλα αυτο εγκειται στις υποχρεωσεις που εχει ο καθενας και στο χρονο που διαθετει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-10-08 22:00 #36
    Προεπιλογή
    διαθετω 1 ωρα στο γυμναστηριο απο δευτερα μεχρι σαββατο, κυριακη ειναι κλειστο.

    πως γινεται να βαλω στη 1 ωρα που διαθετω στο γυμναστηριο ημερησιως την αεροβια αυτη;αυτο ειναι το προβλημα μου, επισης εδω και 1 μηνα + η νεα μου εργασια απαιτει μαραθωνιο μεχρι να φτασω στη δουλεια, ανετα 1 χιλιομετρο προς και απο τουλαχιστον περπατημα

    γενικα με εχει μπερδεψει πολυ το θεμα της αεροβιας παντως θα το παω low low για να συνιθισει οπως λες και εσυ και θα δω αποτελεσματα, εσυ γενικα εισαι υπερ της αεροβιας ; κανεις πολυ η εκανες στην αρχη μονο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-10-08 23:03 #37
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    vson οταν λες εχεισ πολι λιπος πχ ποσο % ξερεις καντο λιγο πιο λιανα πχ ποσα κιλα εισαι με ποσο λιπος για να παρεις συγκεκριμενη απαντηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-10-08 23:24 #38
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    το σωστό το ξέρουμε και το έχουμε χιλιοπεί το θέμα είναι τι χρόνο διαθέτει ο καθένας και τι είναι διατεθημένος να κάνει λόγω υποχρεώσεων.
    αν ο χρόνος είναι περιορισμένος και πχ υπάρχει δυνατότητα όπως στους περισσότερους μόνο απογευματινή προπόνηση τότε απλά τα ξεχνάμε όλα και προσαρμόζουμε στις δυνατότητες μας.

    δηλαδή στην 1 με 1,5 ώρα αν υπάρχει χρόνος κάνουμε 10με 15λεπτά στην αρχή με αυξανόμενη ένταση σταδιακά έως ζορισμα όχι να παιζουμε να ανεβάζουμε παλμούς γιατί δεν κάνουμε πολύ ώρα και μετα μπαίνουμε στα βάρη θέλουμε λιγότερο απο ώρα να βγάλουμε πρόγραμμα με το ρολόι με κανονικά διαλείματα 1 εως 1,5 λεπτό για να λέμε κάνουμε βάρη γιατί με πιο μικρα διαλείματα δεν μπορούμε ουτε δύναμη να ανεβάσουμε ,κανονικά θέλει 2 λεπτά για βαριά σέτ και στό τέλος αν έχουμε χρόνο τον εκμεταλευόμαστε στην αερόβια και όλη η δουλειά γίνετε με την διατροφή με αρκετη πρωτείνη και συνθετούς υδατάνθρακες να είναι στην σωστή αναλογία να μην χάσουμε μύς
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-10-08 00:52 #39
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    να ροτησω κατι δηλαδη μετα απο αεροβια πχ αν καταναλονει καποιος 35γρ πρωτεινης στο μεταπροπονητικο του γευμα σε μερα που δεν εχει αεροβια σε μερα που εχει αεροβια καταναλωνει κατι παραπανω απο 35γρ πρωτεινης και παραπανω υδατανθρακα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-10-08 01:09 #40
    Προεπιλογή
    δεν ξερω να κανω λιπομετρησεις κλπ δεν ειμαι λιπαρος οσο ενας χοντρος ανθρωπος μαλιστα οταν πριζομαι φαινεται λες και ειμαι body builder

    1.83 94 κιλα ειμαι , απλως με ενοχλει παρα πολυ τα ''λιπη'' που εχω κυριως μπροστα στηθος/κοιλια και στη μεση , γενικα ομως αν αρχισω να τρωω πολυ παιρνω βαρος στιγμιαια, καμια φορα ξεχνιεμαι και χανω/παιρνω βαρος το ιδιο ευκολα δηστυχως 0 ισσοροπια και γιαυτο νομιζω οτι βαζω λιπος πολλες φορες =/ αν και το τελευταιο διαστημα που αλλαξα δουλεια και πλεον περπαταω πολυ για να φτασω εχω χασει αρκετο λιπος μου φαινεται , βεβαια τιποτα να πεις wow αλλα το νιωθω και βλεπω , απο 3 διπλες τωρα κανει μια ελαφρυα και η δευτερη ελαφρα σπασμενη στη μεση και με ευχαριστει το γεγονος, μου εδωσε κ αφορμι να ασχοληθω σοβαρα με το σωμα μου γιατι ειχα ενα προβλημα υγειας περισι

    απολυτα ευχαριστημενος με ολα τα αλλα μερη του σωματος μου εκτος απο το μπροστινο κ πλαινο μερος

    ειμαι υποχρεωμενος να κανω το απογευμα προπονησεις γιατι το πρωι εργαζομαι, επισης δεν θελω να υπερβαινω τη μια ωρα προπονησης ειδικα οταν αυτη ειναι βαρη σε υπερβολικες (ανεχτες δε) εντασεις.Οι μονες ασκησεις οπου προσεχω το διαλειμα ειναι το squat / deadlift και γενικα οι ασκησεις με μπαρας για στηθος, εκει δεν αντεχεται χωρις διαλειμα και θελω να ειμαι προσεκτικος για τη μεση μου

    απεφευγα παντα την αεροβια γιατι βλεπω μπαμ αποτελεσματα απο τα βαρη, απλως σκεφτομαι μηπως κανω μεγαλο λαθος που την αγνοω τοσο πολυ για τις ιδιοτητες της για την καρδια & δυναμη κυριως.

    δεν με ενδιαφερει να κανω οσο πιο φουσκωτους μυς γινεται, με ενδιαφερει να φυγει ολο το λιπος απο πανω μου και να ειμαι δυνατος γενικα

    ξερω οτι τα θεματα περι αεροβιας εχουν αναλυθει πολυ και τα εχω διαβασει ολα απλα εδω εχω κατι συγκεκριμενο και κανω μια αλλαγη τωρα και απλα θελω καποια καθοδηγηση απο οσους ξερουν το αθλημα χρονια τωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-10-08 21:07 #41
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    φιλε vson, επειδη κατα κυριο λογο σε ενδιαφερει η απωλεια του λιπους που εχεις, ενα προγραμμα που θα μπορουσες να κανεις ειναι το εξης
    1 μερα, 25 λεπτα αεροβια με 1 μυικη ομαδα (στηθος)
    2 μερα, 25 λεπτα αεροβια με 1 μυικη ομαδα (πλατη)
    3 μερα, ρεπο
    4 μερα, 20 λεπτα αεροβια με 1 μυικη ομαδα (ποδια α')
    5 μερα, 25 λεπτα αεροβια με μυικη ομαδα (ωμοι)
    6 μερα, 15 λεπτα αεροβια με 3 μυικες ομαδες (δικεφαλοι, τρικεφαλου, ποδια β')

    αυτη τη μορφη του προγραμματος το εχω δουλεψει σε πελατες μου που εχουν παρομοια σωματικη δομη με εσενα και ειχε καλα αποτελεσματα. τωρα αν θα δουλεψει σε εσενα δεν το γνωριζω για προφανεις λογους.
    απ οτι ξερω εχεις εμπειρια στα βαρη γι αυτο δεν εγραψα σετ επαναληψεις και ασκησεις αλλα αν θες να σου ακριβως τι σκεφτομαι πες μου....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-10-08 10:06 #42
    Προεπιλογή
    κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω ,νομιζω οτι επειδη κανω 2 μυικες ομαδες τη μερα και διαδρομο δεν ξεκουραζονται αρκετα οι μυς αλλα το παραδοξο ειναι οτι νιωθω οτι ειμαι πιο δυνατος οταν σηκωνω βαρη τωρα...

    κανω εδω και μερικες μερες 30 λεπτα διαδρομο 1-2 λεπτα 5-6 περπατημα τα 8 τρεξιμο στο 7 , μετα παλι μια μικρη διακοπη 1-2 λεπτων περπατημα μετα παλι τρεξιμο συνολικα καθε μερα 30 λεπτα.

    εχω παρατηρησει και δεν καταλαβαινω το λογο οτι τωρα μπορω να σηκωνω αρκετα περισοτερα; πως γινεται αυτο; επισης δεν με κουραζει κ πολυ το τρεξιμο στο 7 αλλ αδεν θελω να παω για cardio παραπανω

    1)θα δοκιμασω με μια μυικη ομαδα τη μερα, οσο για κοιλιακους που δεν ειπες φανταζομαι μερα παρα μερα ασκησης; 1η 3η και 6η πχ;

    2)επισης ειναι 25-30 λεπτα αρκετα για λιποδιαλυση;

    3)τελευταια απορια, σε ενα προγραμμα οπως αυτο να εχεις 2 μυικες ομαδες τη μερα ειναι κακο λογω μυικης εξαντλησης σωστα; γενικα 5 φορες τη βδομαδα 100% παω καμια φορα και 6

    γενικα παντως βλεπω το σωμα μου να αντιδραει καλα τελευταια που το'χω παρει σερι καθε μερα σχεδον γυμναστηριο 5-6 φορες τη βδομαδα.

    ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-10-08 15:48 #43
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    σωστα το σκεφτεσαι για τους κοιλιακους. μπορεις να επιλεξεις 6 διαφορετικες ασκησεις κοιλιακων και να τις εναλλασεις στις μερες που ειπες, αα και να μην ξεχναμε και τους ραχιαιους.
    πχ 1 μερα, ροκανισματα σε ισιο παγκο 3χ30
    πλαγιες αρσεις κορμου για λοξους 3χ20
    ραχιαιοι 4χ25
    3 μερα, μηχανημα κοιλιακων 3χ30
    αρσεις ποδιων στη ρωμαικη καρεκλα 3χ25
    6 μερα, ροκανισματα σε κατακλινη παγκο 3χ30
    πλαγιους στο μηχανημα κοιλιακων
    ραχιαιοι 4χ25

    πιστευω οτι τα λεπτα αυτα για λιποδιαλυση ειναι καλα εστω για αρχη και μην ξεχνας οτι ειναι 4 φορες την εβδομαδα και επισης εχεις και μια δουλεια που περπατας αρκετα, στην πορεια βλεπεις τα αποτελεσματα και αναλογα πραττεις

    το αν θα βαλεις μια η δυο ομαδες εξαρταται απο πως το σωμα σου ανταποκρινεται, εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω και τις 2 αυτες μεθοδους αναλογα το χρονο μου και τα δυο εχουν αξιολογα αποτελεσματα. εγω σου εβαλα μια, με γνωμονα τον χρονο σου. αν σου παιρνει μιση ωρα το αεροβιο εχεις αλλη μιση ωρα για βαρη οποτε ειναι λιγος χρονος για 2 ομαδες

    φιλικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-10-08 16:20 #44
    Προεπιλογή
    λιγος για 2 μυικες ομαδες ειναι σιγουρο αλλα τις κανω πολυ εντονα κ οσο πιο γρηγορα μπορω, 15-25' διαλειματα

    για τους πλαγιους κοιλιακους τωρα εχω ακουσει οτι καλυτερα να κανεις μονο το μπροστινο μερος και να αποφευγεις τους πλαγιους γιατι μεγαλωνουν τη μεση; και οτι ειναι κυριως για γυναικες

    κατα ποσο ισχυει ομως κατι τετοιο... ενας θεος ξερει

    δεν κανω καθολου πλαγιους και η ασσυμετρια λιπους μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχει φανει, δλδ μπροστα ναμαι πιο λεπτος απ οτι στο πλαι φαινεται καπως αρμονικα για την ωρα

    τι πιστευετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-10-08 19:39 #45
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Mακρια απο την αεροβια στον ογκο!!!!!!!!!!!!!!!! δεν κανει τιποτα απο οποια πλευρα και να το δεις μονο εμποδηζει την μυικη αναπτυξη

    Οσο για καποιος που ειπε αεροβια πριν την προπονηση καρα+ΛΟΛ * 3560


    Ειχα γραψει μια ωραια παραγραφο γιατι σε ολα αλλα κατι επαθε ο χ-πλορερ και δεν εγηνε το ποστ οποτε βαριεμε
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία