Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 183
  1. 09-10-08 22:35 #16
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavro
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3587
    η αναφορα γινεται στην 7η παραγραφο
    Εφοσον διαβασες καλα το ποστ φιλε Stavro ο τιτλος της 7η παραγραφου ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΕΡΟΒΙΚΗ
    και η αεροβικη 3 φορες απο 30 λεπτα ειναι ελαχιστη!!! Διαφορετικα δεν κανεις αεροβικη.... με μια και δυο τη βδομαδα....

    Ολο το ποστ ειναι πολυ καλο! Καλο ειναι να το διαβαζουμε με προσοχη!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-10-08 14:20 #17

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    NASSER το ποστ το εχω κατανοησει

    αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως υποστηριζεις οτι η αεροβια βοηθα στο να βαλεις κιλα ,εγω νομιζω το ακριβως αντιθετο οτι την χρησιμοποιουμε για καψιμο λιπους αρα κιλων
    για βοηθα λιγο γιατι ισως και εγω να μπερδευω μερικα πραγματα
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-10-08 14:31 #18
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    υποτίθεται πως μέσο της αερόβιας αυξάνετε σταδιακά η καλύτερη μεταφορά αίματος-θρεπτικών συστατικών και οξυγόνου στους μυς με αποτέλεσμα την μυική υπερτροφία σε συνδυασμό πάντα με σκληρή αναερόβια προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-10-08 15:44 #19
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavro
    NASSER το ποστ το εχω κατανοησει

    αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως υποστηριζεις οτι η αεροβια βοηθα στο να βαλεις κιλα ,εγω νομιζω το ακριβως αντιθετο οτι την χρησιμοποιουμε για καψιμο λιπους αρα κιλων
    για βοηθα λιγο γιατι ισως και εγω να μπερδευω μερικα πραγματα
    με την αεροβια καις τα περιττα κιλα! Στοχος μας ειναι τα μυικα κιλα!
    Στην προκειμενη περιπτωση η αεροβικη την χριαζομαστε για καλυτερη κυκλοφορια αιματος, καθως με αυξημενες θερμιδες στη διατροφη μας δεν βοηθαει στο καψιμο λιπους, οχι σε επιθυμητο ποσοστο τουλαχιστον.
    Η πλεον σωστη τακτικη αυξηση μαζας γινεται με προσοχη στα ποσοστα σωματος μυικων κιλων, υγρων και λιπους.
    Και ως ακολουθο, επιθυμητο ειναι το ποσοστο υγρων και λιπους να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερα.Αυτο κατορθωνεται και με την αεροβικη!
    ΔΕΝ ειναι αποτελεσματικο ουτε υγειηνο το σκεπτικο βαζω κιλα το χειμωνα(ογκο) και το καλοκαιρι τα χανουμε (γραμμωση). Το σωμα δεν πρεπει να κανει μεγαλες αυξομειωσεις, γιαυτο κατα μεσο ορο φροντιζουμε να ειναι σε ισορροπια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-10-08 17:11 #20

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    thanks man
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-10-08 18:20 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    με τις καρδιαγγειακές ασκήσεις βοηθάμε στον μεταβολισμό και στην αύξηση μυικής μάζας , με την προυπόθεση ότι δεν έχουμε μυική κόπωση το κάψιμο δηλαδή με μεγάλη διάρκεια πχ αν κάνεις αερόβια στο κωπηλατικό με αντίσταση και διάρκεια οι μύς προσαρμόζονται σ αυτές τις συνθήκες οπότε μπορεί να σουφρώσουν η ποδήλατο με διάρκεια επαναλαμβανόμενα και μεγάλη αντίσταση, με μέτρια ένταση ή και προς την μεγάλη και 20 λεπτά σιγά να μην χάσω μύς αρκεί να τρώω βέβαια.
    εχω παραδείγματα αθλητών του στίβου μεσαίων αποστάσεων που μετά καναν ββ και κάναμε μαζί προπόνηση το πόσο γρήγορα αναπτυσόταν οι μύς τους με έκανε εντύπωση ,απλά γιατί είχαν φυσική κατάσταση και πάντα αυτοί πήγαιναν στο γύπεδο για τρέξιμο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στο να αναπτυχθούν .

    οι επαγγελματίες που έχουν μεγάλους μύς, ναι αποφεύγουν την ένταση λόγω του βάρους και του όγκου μυών και γι αυτό κάνουν γρήγορο περπάτημα που γυμνάζουν την καρδιά χωρίς πρόβλημα απώλειας μυών .
    οι σοβαροί καλοί και σταθεροί αθλητές προσέχουν την πόμπα (καρδια)και το έχουν στο ΄πρόγραμμα τους .
    εμείς που κανένας δεν ανήκει σ αυτή την κατηγορία γιατί να μην το κάνουμε για αυτό ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό .

    όταν ήμουν μικρός στην καλύτερη φυσική κατάσταση που σε μήνες είχα κατεβεί στον πρώτο αγώνα και κέρδισα εκείνο που με χαρακτήριζε ήταν ότι είχα καλή αερόβια ικανότητα γιατί όταν πήγαινα γήπεδο με τον φίλο μου τον στιβικό κάναμε τις ίδιες επιδόσεις και αιματολογικά όλα ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά αφού ο τσοπουρίδης είχε δείξει τις αιματολογικές μου σε ένα συνέδριο γυμναστών στίβου και είπε έτσι πρέπει να είναι ενας αθλητής για να κάνει επιδόσεις και στο γυμναστήριο δεν είχαμε ούτε ποδήλατο απλά γυμναζόμασταν με μεγαλύτερη ένταση και πολλά σέτ και ασκήσεις λάθος βέβαια .

    εγώ πιστεύω και στον όγκο χρειάζετε αερόβια για την καλή υγεία όχι στην διάρκεια και συχνότητα της γράμωσης γιατί η καλή φυσική κατάσταση σημαινει λιγότερο καταβολισμό καλύτερη ανάρωση και μεταφορά θρεπτικών συστατικών, ευεξία άρα και μυική ανάπτυξη εφόσον γίνετε η ανάλογη προπόνηση και διατροφή.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-10-08 19:17 #22
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    Ηλία πιστεύω κάλυψες ακριβώς το τόπικ για ακόμα μια φορά
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-10-08 19:43 #23
    Προεπιλογή
    βιβλιο πρεπει να γραψει ο Ηλιας,
    how to BB?

    μεχρι σημερα απεφευγα την αεροβια εκανα 5-6 μαξιμουμ 10 λεπτα, μετα απ οσα διαβασα θα αρχησω... αν και βλεπω διαφορες δεν με συναρπαζουν κιολλας , θα δω τι θα γινει με αεροβια τωρα , 30 λεπτα ομως ειναι η μιση ωρα που κανω στη γυμναστηριο δεν ειναι πολυ αυτο; η να κανω 30 λεπτα αεροβια και 50-55 λεπτα που κανω βαρη(2 μυικες ομαδες την μερα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-10-08 19:46 #24
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    χα!! μου έδωσες ιδέα!

    θα μαζέψω όλα τα άρθρα του Ηλία από το και θα εκδώσω εγώ το βιβλίο να γίνω πλούσιος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-10-08 20:32 #25
    Προεπιλογή
    θα σε βαλει να χτυπας παλαμακια στη στενη
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-10-08 23:44 #26
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    vson κανε 30 λεπτα ΜΕΤΑ τα βαρη 2-3φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-10-08 15:01 #27
    Το avatar του χρήστη dReik0

    Εγγραφή
    29-05-2008
    Περ.
    Lefkada
    Μηνύματα
    110
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peris
    vson κανε 30 λεπτα ΜΕΤΑ τα βαρη 2-3φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε
    διαφωνώ κάθετος , η αερόβια πιστεύω ότι πρέπει να γίνετε πριν τα βάρη , για πόλους και διαφορους λόγους .
    αλλα ας pi και κανένας άλλος την γνώμη του επάνω σε αυτό !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-10-08 15:06 #28
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dReik0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peris
    vson κανε 30 λεπτα ΜΕΤΑ τα βαρη 2-3φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε
    διαφωνώ κάθετος , η αερόβια πιστεύω ότι πρέπει να γίνετε πριν τα βάρη , για πόλους και διαφορους λόγους .
    αλλα ας pi και κανένας άλλος την γνώμη του επάνω σε αυτό !
    για μενα λαθος τελειως αυτο θα κανεις 30 λεπτα πριν τα βαρη και μετα πως θα αποδοσεις στα βαρη?αν εισαι σε περιοδο γραμμωσης πριν τα βαρη ειναι καλα να κανεις αεροβια αλλα στον ογκο ειναι ακυρο τελειως εξαντλεισαι τσαμπα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-10-08 16:13 #29
    Το avatar του χρήστη dReik0

    Εγγραφή
    29-05-2008
    Περ.
    Lefkada
    Μηνύματα
    110
    Προεπιλογή
    καθυστερείς την πρωτεϊνοσύνθεση αν κανεις μετά τα βάρη αερόβια και χάνεις περισσότερο mis από ότι λίπος , έτσι έχω διάβαση και ακούσει.συν το ότι καθυστερείς να paris τα "μεταπροπονετικα" σου ροφήματα τα οποια όσο πιο γρήγορα τα paris μετά το γυμναστήριο τόσο καλύτερα.εγώ πάντως με χαλαρή αερόβια ( διότι στην χαλαρή έχεις καλύτερα αποτελέσματα ) δεν νιώθω κούραση μετά για τα βάρη , ισα ισα είμαι πιο ζεστός .
    η άποψης διίστανται , ίσος κάνω και λάθος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-10-08 16:19 #30
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dReik0
    καθυστερείς την πρωτεϊνοσύνθεση αν κανεις μετά τα βάρη αερόβια και χάνεις περισσότερο mis από ότι λίπος , έτσι έχω διάβαση και ακούσει.συν το ότι καθυστερείς να paris τα "μεταπροπονετικα" σου ροφήματα τα οποια όσο πιο γρήγορα τα paris μετά το γυμναστήριο τόσο καλύτερα.εγώ πάντως με χαλαρή αερόβια ( διότι στην χαλαρή έχεις καλύτερα αποτελέσματα ) δεν νιώθω κούραση μετά για τα βάρη , ισα ισα είμαι πιο ζεστός .
    η άποψης διίστανται , ίσος κάνω και λάθος..
    σωστα και εγο εχω ακουσει και τα 2 εγω πχ κανω 2 φορεσ 30 λεπτα μετα τα βαρη αλλα αντιθετα με αυτο που ειπες βαζο μαζα σε εσενα πχ μπορει να μη δουλεψει αναλογα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία