Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Επιλογή Μαχητικού Αθλήματος

Ψήφισαν
29. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • TAE KWON DO

    5 17,24%
  • KICK BOXING

    24 82,76%
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 26 από 26
  1. 04-08-13 23:16 #16
    Προεπιλογή
    Παιδιά, σκέφτομαι να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη αλλά θέλω εσείς να μου προτείνετε ποια θεωρείτε ότι μου χρειάζεται. Εγώ θέλω να έχω την αυτοπεποίθηση ότι αν χρειαστεί μπορεί να αμυνθώ. Δεν με ενδιαφέρουν οι ζώνες τα νταν κλπ.(δεν λέω ότι είναι εύκολο, προς θεού, ξέρω ότι θέλουν χρόνια). Θέλω ερασιτεχνικά 2-3 φορές την εβδομάδα να πηγαίνω για να μάθω τα βασικά και να μην αισθάνομαι σκέτο κρέας οταν βγαίνω έξω. Είχα σκεφτεί λοιπόν το κικ μποχ και το μαι ται. Εσείς τι θα μου λέγατε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-08-13 16:13 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς τι θα μου λέγατε?
    ...θα έλεγα να διαβάσεις τον οδηγό που είχα φτιάξει και να ψάξεις να δεις τι έχει γραφτεί στο θέμα της αυτοάμυνας.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-08-13 19:15 #18
    Banned
    Εγγραφή
    13-08-2013
    Μηνύματα
    70
    Προεπιλογή
    πολυ καλα εκανες και ξεκινησες με tae kwon do
    ειναι εξαιρετικη πολεμικη τεχνη για αρχαριο
    θα σου πρωτεινα να συνεχισεις με πυγμαχια,η οποια αν και δεν φαινεται ειναι ζορικη πολεμικη τεχνη
    πολυ πιο κουραστικη και δυσκολη απο το κικμποξ,το οποιο αν και ωραια πολεμικη τεχνη ειναι..λιγο
    σε λιγο καιρο που θα εχεις αποκτησεις χωστες βασεις,προχωρας και σε κατι αλλο να θες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-08-13 19:15 #19
    Προεπιλογή
    Η πυγμαχία το κικ και το μαι ται κατ εμένα σε βάζουν σε ένα καλούπι στατικής αντιμετώπισης-αγωνιστικής-αθλητικής,πες το όπως θες,οπότε δε θα ήταν ότι καλύτερο για το λόγο που λες ότι χρειάζεσαι μια πολεμική τέχνη.Κοίτα προς krav maga και γενικότερα τέτοιου είδος αυτοάμυνες μιας και το μόνο που απαιτούν για αρχή τουλάχιστον είναι μια καλή φυσική κατάσταση και μια σχετική δύναμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-08-13 00:35 #20
    Banned
    Εγγραφή
    13-08-2013
    Μηνύματα
    70
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο North Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πυγμαχία το κικ και το μαι ται κατ εμένα σε βάζουν σε ένα καλούπι στατικής αντιμετώπισης-αγωνιστικής-αθλητικής,πες το όπως θες,οπότε δε θα ήταν ότι καλύτερο για το λόγο που λες ότι χρειάζεσαι μια πολεμική τέχνη.Κοίτα προς krav maga και γενικότερα τέτοιου είδος αυτοάμυνες μιας και το μόνο που απαιτούν για αρχή τουλάχιστον είναι μια καλή φυσική κατάσταση και μια σχετική δύναμη
    σωστα
    αν ομως εχει και τις καταλληλες βασεις,τοσο σωματικα οσο και πνευματικα,σχετικα με την εννοια της αυτο αμυνας θα ειναι πολυ καλυτερα για τον ιδιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-08-13 01:10 #21
    Banned
    Εγγραφή
    10-08-2013
    Μηνύματα
    61
    Προεπιλογή
    διαλεξε κατι που να ειναι απλο και ρεαλιστικο για εμενα τα παντα πολεμικες τεχνες ειναι απο την στιγμη που εχουν σαν στοχο να εξουδετερωσουν τον αντιπαλο αλλο αν στην μετεπειτα εξελιξη τους εγιναν μαχητικα αθληματα προς τερψην του φιλοθεαμον κοινου η διαφορα ειναι οτι μπηκαν καποια προστατευτηκα και φυσικα καποιοι κανονες για να ελαχιστοποιηθουν η σωματικες βλαβες στον αθλητη για εμενα θα επιμεινω ελληνικα και θα προτεινω να βρεις εναν συλλογο παλης η πυγμαχιας απλα αποτελεσματικα και με πολυ γυμναστικη χωρις να σε μπερδευουν με 52456 διαφορετικες λαβες και χτυπηματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-08-13 17:45 #22
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bebelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαλεξε κατι που να ειναι απλο και ρεαλιστικο για εμενα τα παντα πολεμικες τεχνες ειναι απο την στιγμη που εχουν σαν στοχο να εξουδετερωσουν τον αντιπαλο αλλο αν στην μετεπειτα εξελιξη τους εγιναν μαχητικα αθληματα προς τερψην του φιλοθεαμον κοινου η διαφορα ειναι οτι μπηκαν καποια προστατευτηκα και φυσικα καποιοι κανονες για να ελαχιστοποιηθουν η σωματικες βλαβες στον αθλητη για εμενα θα επιμεινω ελληνικα και θα προτεινω να βρεις εναν συλλογο παλης η πυγμαχιας απλα αποτελεσματικα και με πολυ γυμναστικη χωρις να σε μπερδευουν με 52456 διαφορετικες λαβες και χτυπηματα
    Απλος,λιτος κ απεριττος
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-12-13 01:26 #23
    Προεπιλογή
    Πρωσωπικη μου αποψη, ειναι οτι αν θες να εισαι "αηττητος" θα πρεπει να επιλεξεις την πολεμικη τεχνη που εχει τις περισσοτερες αμυνες.

    Το Tae-Kwon-Do, Ειναι μια απο τις τελειοπιοιμενες πολεμικες τεχνες γιατι οι τεχνικες που εχει ειναι πολυ μα πολυ ψαγμενες. (Εχω κανει 3 χρονια και ξερω.)

    Το Kick-Boxing, Ειναι μια εξισου καλη πολεμικη τεχνη, αλλα εμενα προσωπικα με ανησυχει για τα χτυπηματα που δεχεσε στο κεφαλι ποιο πολυ γιατι μπορει να σου δημηουργηθουν προβληματα στον εγκεφαλο. (Γιαυτο και δεν εκανα και ουτε σκεφτομαι να κανω ποτε.)


    Αλλα απ' οτι διαβασα ποιο πανω, εχεις ηδη κανει την επιλογη σου, οποτε σου ευχομαι καθε επιτυχια!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-12-13 02:17 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    το ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ δεν είναι πολεμική τέχνη είναι άθλημα και χρησιμοποιεί κυρίως τα πόδια , αν βρεθεί κανείς σε κίνδυνο σε επαφη πάνω σε φασαρία , εκεί τι θα κάνει θα πεί κάτσε να πάω πίσω γιατι δεν μπορω να σε κλωτσήσω?
    όποιος θέλει πολεμική τεχνη θα επιλέξει ανάμεσα απο αυτες και θα δοκιμάσει να δεί τι του ταιριάζει , είτε για άθληση , είτε ώς αποτελεσματικότητα στην άμυνα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-12-13 10:08 #25
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    εχοντας κανει και τα δυο... καθαρά οτι σου ταιριάζει.. δοκιμαζεις και βλέπεις.
    προσωπικα το κικ μου αρεσει πιο πολύ. συνδυάζει πυγμαχια με δυνατά λακτισματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-12-18 06:22 #26
    Το avatar του χρήστη GyM=life

    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περ.
    Switzerland
    Μηνύματα
    685
    Προεπιλογή
    Τζούντο! hehe οτι σε τραβαει περισσοτερο εγω προσωπικα ειμαι πολυ των χεριων οποτε
    Failure is not the worst thing in the world...the very worst is not to try...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12