Καλησπερα!

Ως συνεχεια αυτου του θρεντ Εμφανης μειωση παραγωγης σπερματος. Τι μπορει να φταιει?
το οποιο για καποιο λογο το εκλεισαν θα αναφερω ποιο ηταν τελικα το προβλημα μου ωστε να το ξερουν ως πιθανη αιτια οσοι εχουν παρομοια προβληματα και να πουν τη γνωμη τους οσοι ξερουν ή το εχουν/ειχαν και οι ιδιοι.

Απο τις εξετασεις που μου εδωσε ο γιατρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορμονικο ουτε διατροφικο ουτε ουρολοιμωξης που ηταν πιθανες αιτιες. Ετσι το μονο που μενει ειναι μια κιρσοκηλη που μου βρηκαν στο οσχεο. Μπορειτα να το γκουγκλαρετε. Ειναι μια λαθος κατασκευη φλεβων που δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορησει σωστα σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα να γινεται υπερθερμανση και να φθειρονται οι ορχεις. Υπαρχει πρωτου, δευτερου και τριτου βαθμου κιρσοκηλη αναλογα με τη σοβαροτητα (η οποια οσο περνανε τα χρονια μπορει να μεγαλωσει). Εγω εχω δευτερου βαθμου αυτη τη στιγμη.

Οι συνεπειες ειναι υπογονιμοτητα κυριως σε ποιοτητα, ισως και μειωση της ποσοτητας. Επισης ορμονικα εχω μια μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (ειχα 857 και τωρα 737). Διαβασα οτι η κιρσοκηλη συνδεεται με χαμηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης στους ανδρες και οτι μετα την εγχειρηση παρατηρειται αυξηση τους. (Μακαρι να ευθυνεται αυτο και να μην ειναι λογω ηλικιας αυτη η μειωση)

Θα μιλησω και με το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται εγχειρηση στην περιπτωση μου. Το μονο κακο ειναι οτι θα μεινω εκτος γυμναστηριου δε ξερω για ποσο διαστημα.