Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 77
  1. 27-11-12 00:37 #1
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή κιρσοκηλη και συνεπειες
    Καλησπερα!

    Ως συνεχεια αυτου του θρεντ Εμφανης μειωση παραγωγης σπερματος. Τι μπορει να φταιει?
    το οποιο για καποιο λογο το εκλεισαν θα αναφερω ποιο ηταν τελικα το προβλημα μου ωστε να το ξερουν ως πιθανη αιτια οσοι εχουν παρομοια προβληματα και να πουν τη γνωμη τους οσοι ξερουν ή το εχουν/ειχαν και οι ιδιοι.

    Απο τις εξετασεις που μου εδωσε ο γιατρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορμονικο ουτε διατροφικο ουτε ουρολοιμωξης που ηταν πιθανες αιτιες. Ετσι το μονο που μενει ειναι μια κιρσοκηλη που μου βρηκαν στο οσχεο. Μπορειτα να το γκουγκλαρετε. Ειναι μια λαθος κατασκευη φλεβων που δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορησει σωστα σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα να γινεται υπερθερμανση και να φθειρονται οι ορχεις. Υπαρχει πρωτου, δευτερου και τριτου βαθμου κιρσοκηλη αναλογα με τη σοβαροτητα (η οποια οσο περνανε τα χρονια μπορει να μεγαλωσει). Εγω εχω δευτερου βαθμου αυτη τη στιγμη.

    Οι συνεπειες ειναι υπογονιμοτητα κυριως σε ποιοτητα, ισως και μειωση της ποσοτητας. Επισης ορμονικα εχω μια μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (ειχα 857 και τωρα 737). Διαβασα οτι η κιρσοκηλη συνδεεται με χαμηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης στους ανδρες και οτι μετα την εγχειρηση παρατηρειται αυξηση τους. (Μακαρι να ευθυνεται αυτο και να μην ειναι λογω ηλικιας αυτη η μειωση)

    Θα μιλησω και με το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται εγχειρηση στην περιπτωση μου. Το μονο κακο ειναι οτι θα μεινω εκτος γυμναστηριου δε ξερω για ποσο διαστημα.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-11-12 00:56 #2
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    εχεις κιρσοκηλη τελικα?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-11-12 01:00 #3
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Nαι εχω, δευτερου βαθμου

    Δεν το εγραψα καλα?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-11-12 01:02 #4
    Προεπιλογή
    απο τι το επα8ες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-11-12 01:03 #5
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Ρε παιδια που πηγε το κατεβατο που εγραψα για τη κιρσοκηλη και τις εξετασεις μου?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-11-12 01:06 #6
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    εγω στην αρχη νομιζα οτι το ανοιξες γενικα για αποψεις,αλλα το υποψιαστηκα μετα λογω του αλλου θρεντ.

    το κυριοτερο για μενα ειναι οτι σου μειωνει καπου στο 30-50% πανω κατω την τεστο σου και μπορει να οδηγησει σε υπογονιμοτητα.

    ρωτα το γιατρο για χειρουργειο.Μαλλον θα σου ρωτησει αν σε ποναει-ενοχλει,αλλιως εχω διαβασει οτι εδω στην Ελλαδα δεν στην αφαιρουνε.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-11-12 01:14 #7
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Τεσπα θα τα ξαναγραψω στα γρηγορα.

    Ορμονικα ειμαι κομπλε απο εξετασεις, το μονο προβλημα ηταν η κιρσοκηλη δευτερου βαθμου που εχω.

    Ισχυει αυτο που λεει ο κομπρα για την τεστοστερονη. Ειχα μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (737 τωρα και περσι 857). Ελπιζω να ηταν λογω της κιρσοκηλης που φτιαχνεται και οχι λογω ηλικιας που δε φτιαχνεται.

    Θα παω και στο γιατρο να μου πει αν ειναι αναγκαια η εγχειρηση αλλα λογω αυτου με την τεστοστερονη θα την κανω σιγουρα.

    Το απο τι το επαθα ειναι κατασκευαστικο αλλα με τα χρονια επιδεινωνεται. Καπου διαβασα οτι το να σηκωνεις παρα πολλα κιλα μπορει να το επιδεινωσει και εγω προσθεσα αρκετα κιλα στο σκουοτ απο περσι γι αυτο ισως μου βγηκαν τωρα οι συνεπειες.

    Ελπιζω να ευθυνεται και η κιρσοκηλη για την ποσοτητα του σπερματος οποτε να γινω παλι οπως ημουν πριν

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-11-12 01:21 #8
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    αμα σε ρωτησει αν σε ποναει κτλ πες του ναι,γιατι αλλιως μπορει να σου πει οτι αμα δε σε ενοχλει δεν χρειαζεται ακομα...το χω δει να το λενε για Ελληνες γιατρους,ενω στο εξωτερικο στην αφαιρουνε χωρις πολλα πολλα.

    μαλλον απο αυτο ειναι.

    απλα τις ορμονολογικες να κοιτας να τις κανεις την ιδια ωρα πανω κατω,για να εχεις αντικειμενικη εικονα,γιατι υπαρχουν αρκετες διακυμανσεις μεσα στη μερα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-11-12 11:17 #9
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    OK στανταρ θα την κανω αν και δε με ποναει τιποτα.

    Βρηκα και στο αρχικο μυνημα τα πρωτα που ειχα γραψει αλλα για καποιο λογο εγιναν ενα με το λινκ

    "το οποιο για καποιο λογο το εκλεισαν θα αναφερω ποιο ηταν τελικα το προβλημα μου ωστε να το ξερουν ως πιθανη αιτια οσοι εχουν παρομοια προβληματα και να πουν τη γνωμη τους οσοι ξερουν ή το εχουν/ειχαν και οι ιδιοι.

    Απο τις εξετασεις που μου εδωσε ο γιατρος δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορμονικο ουτε διατροφικο ουτε ουρολοιμωξης που ηταν πιθανες αιτιες. Ετσι το μονο που μενει ειναι μια κιρσοκηλη που μου βρηκαν στο οσχεο. Μπορειτα να το γκουγκλαρετε. Ειναι μια λαθος κατασκευη φλεβων που δεν αφηνουν το αιμα να κυκλοφορησει σωστα σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα να γινεται υπερθερμανση και να φθειρονται οι ορχεις. Υπαρχει πρωτου, δευτερου και τριτου βαθμου κιρσοκηλη αναλογα με τη σοβαροτητα (η οποια οσο περνανε τα χρονια μπορει να μεγαλωσει). Εγω εχω δευτερου βαθμου αυτη τη στιγμη.

    Οι συνεπειες ειναι υπογονιμοτητα κυριως σε ποιοτητα, ισως και μειωση της ποσοτητας. Επισης ορμονικα εχω μια μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (ειχα 857 και τωρα 737). Διαβασα οτι η κιρσοκηλη συνδεεται με χαμηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης στους ανδρες και οτι μετα την εγχειρηση παρατηρειται αυξηση τους. (Μακαρι να ευθυνεται αυτο και να μην ειναι λογω ηλικιας αυτη η μειωση)

    Θα μιλησω και με το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται εγχειρηση στην περιπτωση μου. Το μονο κακο ειναι οτι θα μεινω εκτος γυμναστηριου δε ξερω για ποσο διαστημα."

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-11-12 11:19 #10
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Και μιας και το αναφερω, ξερει κανεις μετα απο ποσο καιρο θα μπορω να κανω βαρη μετα την εγχειρηση?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-11-12 15:36 #11
    Προεπιλογή
    δηλαδή για να καταλάβω,δεν είχες καμία ενόχληση και απλά έκανες υπέρηχο και βρήκαν κιρσοκήλη 2ου βαθμού;δεν έχει καμία ένδειξη,κάτι να σε προειδοποιεί;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-11-12 18:11 #12
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Λοιπόν τασο την κιρσοκοίλη πρεπει να τη χειρουργησεις οπωςδηποτε γιατι είναι σχεδον βεβαιο οτι οδηγει σε υπογονιμότητα.
    Και όσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο.
    Είναι μια επεμβασουλα ρουτινας
    και ειδικα οι ιδιωτες ουρολόγοι εφαρμόζουν καινουριες τεχνικες και κανουν μολις μια τομη 2 εκ.
    Φευγεις αυθημερων και απο την επόμενη πας κανονικα στη δουλεια σου
    τωρα για βαρη δεν ξερω ακριβως πόσο χρόνο πρεπει να απεχεις, αλλα υποθετω όχι περισσοτερο από 1-2 μηνες το πολυ.
    Είναι πααααρα πολύ οι αντρες που εχουν αυτο το προβληματακι και δεν το γνωριζουν.
    Εχει πιθανοτητες επιτυχιας 70%. Η ποιότητα του σπερματος επανερχεται μετα από 6 μηνες οπότε τοτε ξερεις και αν η επεμβαση πετυχε.
    Βεβαια εσυ μπορει να είσαι και σε πολυ αρχικό σταδιο και να μην εχει επηρεαστει ακομα το πλήθος και η κινητικότητα των σπερματοζωαρίων.
    Θεωρώ πώς όσο πιο νωρις την κάνεις τόσο το καλυτερο.
    Κανε μια συζητηση με εναν ουρολόγο που να εμπίστευεσαι και αποφασιστε τι είναι καλυτερο για την περιπτωση σου
    Πάντως το οτι επηρρεαζει τη γονιμότητα σε βαθος χρόνου είναι σιγουρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 27-11-12 στις 18:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-11-12 18:14 #13
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή για να καταλάβω,δεν είχες καμία ενόχληση και απλά έκανες υπέρηχο και βρήκαν κιρσοκήλη 2ου βαθμού;δεν έχει καμία ένδειξη,κάτι να σε προειδοποιεί;
    Οσες περιπτωσεις ξερω που είχαν το ιδιο προβλημα κανενας δεν είχε καποιο συμπτωμα.
    Όλοι την ανακάλυψαν μετα απο εξετασεις που εκαναν για υπογονιμότητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-11-12 18:39 #14
    Το avatar του χρήστη Antonis Giannoulis

    Εγγραφή
    23-04-2009
    Περ.
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    356
    Προεπιλογή
    Φιλε μου η κυρσοκυλη επιρεαζει καθαρα την ποσοτητα, την ποιοτητα αλλα και την μορφολογια των σπερματοζωαριων..
    Απο οσο γνωριζω αν δεν σε ενοχλει δεν χρειαζεται να την βγαλεις, νομιζω οτι το λενε και οι περισσοτεροι ουρολογοι..
    Εσυ αληθεια πως το καταλαβες οτι μπορει να εχεις κυρσοκυλη, και πηγες και εκανες υπερηχο? ειχες καποια ενοχληση? γιατι συνηθως δεν νοιωθεις κατι..οι περισσοτεροι τυχαια το ανακαλυπτουν οτι εχουν κυρσοκυλη..
    Οσον αφορα τωρα την αποκατασταση μετα την εγχειρηση - εαν αναλογιστουμε οτι ενας σπερματικος κυκλος στον αντρα κραταει 3 μηνες - τοτε μετα απο περιπου 3 μηνες το νεο σπερμα που θα παραχθει δεν θα ειναι επιρεασμενο πλεον απο την κυρσοκυλη, οποτε λογικα θα εισαι οκ...αυτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-11-12 18:43 #15
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Ναι ομως και να μην ενοχλει (που στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ενοχλει) τη ζημια την κανει.
    Οπότε με ποια λογικη οι γιατροι συστηνουν τη μη αφαιρεση της;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία