Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 77 από 77
  1. 26-04-18 04:44 #76
    Προεπιλογή Κιρσοκήλη
    Καλησπέρα στο φορουμ.

    Είμαι 20 χρόνων και ασχολούμαι από μικρός με τη γυμναστική, συγκεκριμένα βάρη κροσφιτ και λοιπα.

    Στα 18 μου ο γιατρός μου βρήκε κιρσοκήλη στον αριστερό ορχη την οποία και αφαίρεσα άμεσα λαπαροσκοπικά.Μετα από δύο χρόνια σε άλλο γιατρό , τώρα, ξαναβρεθηκε κιρσοκήλη,και στους 2 όρχεις αυτή τη φορά,δευτερου στον αριστερό και πρώτου δεξιά.Μονο που αυτή τη φορά έχω συμπτώματα όπως μειωμένη λίμπιντο ενώ μου πρότεινε να κάνω σπεμ/διαγραμμα.Γενικα η επιρροή στο σεξουαλικό τομέα με έχει ανησυχήσει πολύ καθώς δεν βλέπω να φταίει κάτι άλλο,η ψυχολογία μου είναι καλά κι έχω αρκετή αυτοπεποίθηση σαν άτομο.Ο ουρολογος μου είπε να φοράω πάντα σπασουαρ στην άσκηση με βάρη.Η αλήθεια είναι ότι γενικά είμαι του νεύρου..και φορτώνω πολλά κιλά (πχ 140 βαθύ κάθισμα στις 3 επαναλήψεις για αρκετά σετ..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ποτε είχε κανεις τέτοιο θέμα ,τι έλεγχο να έκανα για τη τεστοστερόνη μήπως επηρεάζεται και αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αφήσω τα βάρη μία για πάντα..

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-04-18 11:01 #77
    Προεπιλογή
    Οταν δημιουργείτε μια κήλη σε οποιοδήποτε σημείο και απο όποιοδηποτε παράγοντα,και να γινει χειρουργική επέμβαση ώστε να αφαιρεθεί η κήλη παντα εκείνο το σημείο θα ειναι επιρρεπείς στο να ξαναδημιουργηθεί κήλη.
    Μετα την πρωτη επέμβαση ισως και εσυ να μην έδωσες την αναλογη προσοχή που χρειαζόταν για την αποκατάσταση και να μπήκες πιο γρήγορα στην προπονηση με βαριά κιλά με αποτελεσμα να εχεις παλι θέμα,ισως ομως να φταίει κατι αλλο μπορει οι μαλακή ιστοί να μην μπορούν να κρατήσουν τόση πίεση με αποτελεσμα να ανοίγουν και να δημιουργούν κηλες.
    Εγω δεν ειμαι γιατρός απλα σου λέω δικές μου σκέψης μονο ο γιατρός που σε παρακολουθεί ειναι ειδικός να σου πει με ακρίβεια γιατι και απο τι δημιουργούνται οι κηλες,και καλο ειναι να κανεις και το σπερμοδιαγραμμα απο την στιγμη που σου το ζήτησε ο γιατρός.
    Για την τεστοστερόνη που ρωτάς μπορεις να δεις σε ποιο επίπεδο ειναι οι τιμές που εχεις κάνοντας μια απλή εξέταση αίματος,αλλα να τους αναφέρεις οτι θελεις να σου βγάλουν τιμές και για την τεστοστερόνη ολική και ελεύθερη.
    Πρωτα απο ολα ειναι το θέμα της υγείας οποτε πρεπει να κανεις υπομονή και να ακους τους γιατρούς αν σου πούνε οτι για κάποιο χρονικό διάστημα πρεπει να απέχεις απο την προπονηση με βαρη τοτε δεν υπάρχει άλλη επιλογή και αυτο ειναι το καλο σενάριο γιατι μπορει να εισαι αρκετά επιρρεπείς και ισως χρειαστεί να αλλαξεις τροπο σκέψεις ως πρως την προπονηση δεν λέω να μην κανεις τίποτα και να κάθεσαι σε ενα καναπέ αλλα ισως χρειαστεί να αλλαξεις τον τροπο προπόνησης και με τα βαρη η να δοκιμάσεις και άλλους τρόπους προπόνησης που θα εχουν λιγότερη επιβάρυνση,οταν υπάρχει ενα προβλημα κοιτάμε να βρούμε τρόπους ώστε να έχουμε τα οφέλη τις ασκήσεις χωρις να επιβαρύνουμε το προβλημα,δεν ειναι καλο να κλειδώνουμε σε συγκεκριμένα πράγματα,-π.χ βαριες προπόνησης αλλοιώς δεν εχει νόημα να κανω τίποτα - πρεπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό και ειδικά οταν προέχει η υγεία μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456