Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 74
  1. 10-12-12 15:16 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν σχοληθεις λιγο(οχι πολυ) με την διατροφη,μια χαρα γινεται.
    φυσικα κ εχει να κανει με την προδιαθεση του καθενος..για αλλους θα ειναι πιο δυσκολο,ενω για αλλους πιο ευκολο,αλλα γινεται..

    το θερμιδικο ελειμα θα σου κανει διαφορα..αν εχεις απο διατροφη μονο,θα καψεις λιπος..αν τωρα δεν μπορεις να το κανεις μονο απο εκει,βαζεις κ αεροβια για να το ρυθμισεις..αυτο γινεται.

    ο βασικος κανονας για το χασιμο λιπους ειναι το θερμδικο ελλειμα κ οχι η αεροβια..απλα η αεροβια ειναι ενα εργαλειο..αν θες το χρησιμοποιεις,αν δεν θες οχι.
    κ δεν εχει να κανει ουτε με ματζουνια ουτε με τπτ.

    ----------------------

    ξενερωνω με κατι ποστ απο πανω,που ενω το θεμα εχει μια ταση σοβαροτητας,καποιοι μεχρι εκει μπορειτε να ποσταρετε..
    δεν θα τα σβησω,αλλα θα τα αφησω για να μου θυμιζουν καποια πραγματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-12-12 15:24 #17
    Προεπιλογή
    Πάντως στο B. Building.com σε όλα τα προγράμματα (πχ Chris Getting κ.α.) ακόμα και σ αυτά για αύξηση μυικής μάζας προσθέτουν 2 τουλάχιστον αερόβιες προπονήσεις των 20 λεπτών την εβδομάδα τις μέρες ανάμεσα στα βάρη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-12-12 21:30 #18
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Για τι διαρκεια και ενταση αεροβιας μιλαμε? Εγω που κανω ενα 15λεπτο γρηγορο περπατημα μετα την προπονηση μπορει να επηρεασει?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-12-12 22:30 #19
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι διαρκεια και ενταση αεροβιας μιλαμε? Εγω που κανω ενα 15λεπτο γρηγορο περπατημα μετα την προπονηση μπορει να επηρεασει?
    οχι μωρε τι να επηρεασει...μια χαρα ειναι..υγεια ειναι το περπατημα τι να κανουμε δλδ να μην περπαταμε ?? !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-12-12 22:46 #20
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Η έρευνα δεν αναιρεί την αερόβια προπόνηση. Απλά περισσότερο όφελος θα έχει κάποιος αν τα κάνει σε διαφορετική χρονική στιγμή. Προσωπικά επειδη το έχω δοκιμάσει πρόσφατα συμφωνώ, αλλά πρέπει να έχει την πολυτέλεια χρόνου να τα κάνεις όλα για μέγιστη απόδοση.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-12-12 02:48 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    εγω θα πω επειδη έχω άποψη πως όπως είπε και ο διονύσης μια χαρα επιτυγχάνετε η γράμωση και χωρίς αερόβια , ενα θα πώ μόνο ότι το γυμναστηριο παλια που γυμναζόμασταν δεν είχε τιποτε απο μηχανήματα αερόβιας μόνο 2 παλιοποδήλατα για ζέσταμα στα πόδια και όποιος προλάβει και όμως εκείνο που μας χαρακτήριζε ήταν η γράμωση

    όταν τωρα μιλάτε για 20 λεπτα 2 φορες και 3 την βδομάδα , τότε δεν μιλάμε για αερόβια αλλα για καρδιαγγειακές ασκήσεις και χωρίς μαντζούνια για όσους δεν το γνωρίζουν πιο εύκολα γραμώναμε ούτε κατακράτηση νερών ούτε τίποτε τουλάχιστον εγω που έχω δοκιμασει αγωνιστικά , όχι απλα γράμωση αλλα σκόνη απο την ξεραίλα

    αλλα μια συμβουλή πρός όλους όσους κάνουν βάρη , να προστατευουν την καρδιά τους και δεν είναι κακό ούτε θα έχει απώλεια μυών να κάνουν και 2-3 φορες την εβδομάδα καρδιαγγειακές ασκήσεις και αν κάποιος είναι βαρυς ακόμα και ενα γρήγορο περπάτημα καλό κάνει για κανενα 20λεπτο

    αν κάποιος έχει στόχο να χτισει μυς και λιώνει με τις ώρες στο αερόβιο εκεί θα έλεγα κάνει λάθος και θα αναφερω παραδειγμα γυμναστηριούχου απο την καβάλα και πρωταθλητη σε διαγωνισμούς αερόμπικ που έκανε και 4 ώρες την μερα αίθουσα μάθημα να με ρωταει γιατι ρε ηλία με τόση αερόβια έχω λίπος, ενω κανω και διατροφή και είμαι πλαδαρος σαν να μην γυμνάζομαι και λέω γιώργο γιατι πρέπει να κόψεις και να κάνεις μια ώρα μαθημα , τις υπόλοιπες να τις δώσεις σε γυμναστες και να δώσεις βαση στα βαρη

    όπως τόσα χρόνια που πήγαινα σε σεμιναρια αεροβικης και έβλεπα γυμναστριες να κάνουν ώρες μαθημα έβλεπα να έχουν κατι κοινό , όλες ήταν νταρντάνες , δεν είναι τυχαίο αυτο και σημαίνει το σώμα αμύνετε και κραταει λίπος για ενέργεια δεν εξηγείτε αλλιώς

    γι αυτο καλύτερα καρδιαγγειακές για μια υγειή καρδια γιατι καλα τα βάρη την γυμνάζουν αλλα χρειάζετε και η αερόβια με μέτρο χωρίς υπερβολές , δεν είναι οτι θα πάθει κάποιος τίποτε αλλα δεν βοηθάει στον στόχο , εκτος αν ο στόχος είναι η αντοχή , εκεί αλλάζει το πράμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-12-12 13:57 #22
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    H έρευνα αναφέρεται σε αερόβια άσκηση σε ξεχωριστές μέρες από τα βάρη, ούτε πρίν ούτε μετά
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-12-12 15:17 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έρευνα δεν αναιρεί την αερόβια προπόνηση. Απλά περισσότερο όφελος θα έχει κάποιος αν τα κάνει σε διαφορετική χρονική στιγμή. Προσωπικά επειδη το έχω δοκιμάσει πρόσφατα συμφωνώ, αλλά πρέπει να έχει την πολυτέλεια χρόνου να τα κάνεις όλα για μέγιστη απόδοση.
    μάλιστα.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-12-12 00:46 #24
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Λεει endurance training,αλλα αυτο ειναι καπως γενικο.

    εγω υποθετω οτι γρηγορο περπατημα σε κλιση μαλλον δεν θα επηρεαζε τα gains,τι λετε?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-12-12 00:55 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεει endurance training,αλλα αυτο ειναι καπως γενικο.

    εγω υποθετω οτι γρηγορο περπατημα σε κλιση μαλλον δεν θα επηρεαζε τα gains,τι λετε?
    Για τα gains δεν ξερω σιγουρα να σου πω αλλα εχω ακουσει πρόσφατα απο ''παλιο'' και γνώστη του θεματος πως το περπατημα σε ανηφορικη κλίση είναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για κόντρες πίσω στα δικέφαλα...Φανταζομαι πως αν επηρεαζαν αρνητικά δεν θα το πρότεινε σε πρωτοεμφανιζόμενο σε αγωνες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-12-12 00:59 #26
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    και για γαμπες ειναι κορυφη το τρεξιμο-περπατημα σε κλιση.Εγω με αυτο τον τροπο τις εχω βελτιωσει αισθητα,περαν των κλασσικων ασκησεων.

    Παντως εγω αυτο ξερω,οτι το γρηγορο περπατημα ειναι εντελως ακακο προς τους μυες.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-12-12 13:59 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα πω επειδη έχω άποψη πως όπως είπε και ο διονύσης μια χαρα επιτυγχάνετε η γράμωση και χωρίς αερόβια , ενα θα πώ μόνο ότι το γυμναστηριο παλια που γυμναζόμασταν δεν είχε τιποτε απο μηχανήματα αερόβιας μόνο 2 παλιοποδήλατα για ζέσταμα στα πόδια και όποιος προλάβει και όμως εκείνο που μας χαρακτήριζε ήταν η γράμωση...
    Χωρίς να έχω καθόλου εμπειρία, συμφωνώ απ΄όλα όσα έχω διαβάσει, με την άποψη του Κ. Τριανταφύλλου. Ωραίες οι έρευνες και να τις λαμβάνουμε υπόψη αλλά πολλές καταλήγουν σε αντικρουόμενα συμπεράσματα. Από την άλλη δεν μπορείς να αμφισβητήσεις κάποιον που έχει αποδείξει ότι έχει καταφέρει αυτά που λέει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-12-12 11:49 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το θεμα επανηλθε..

    παρακαλω τα σχολια να ειναι σχετικα με την μελετη...για τα υπολοιπα υπαρχουν αλλα θεματα στο φορουμ..
    ---------

    πανω στο θεμα τωρα..
    γραφει πουθενα για την διατροφη που εκαναν οι συμμετεχοντες?
    αν ετρωγαν αρκετη πρωτεινη,τι θερμιδικα ισοζυγια ειχαν κλπ?
    γιατι με μια ματια που εριξα δεν ειδα κατι..αν ειδε καποιος ας κανει μια παραπομπη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-12-12 18:01 #29
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    καταρχην η ερευνα βασιζεται σε απροπονητα ατομα 40 ως 67!!! 2ον αποτι καταλαβαινω η προπονηση με βαρη ηταν της πλακας 3ον δεν ξερουμε τι διατροφη εκαναν τα ατομα κ αν ηταν ελεγχομενη(το να βαλεις εναν 60αρη ασχετο να τρωει 6 με 7 φορες τη μερα πρωτεινες κτλ μου φαινεται αδυνατο) οποτε η ερευνα για μενα αυτοακυρωνεται η τουλαχιστον δεν ισχυει για ενα μεγαλο μερος ανθρωπων.. απο κει κ περα συνχωρηστε αν βγω οφ αλλα η ερευνα δεν ειναι ευαγγελιο ειναι ακριβως αυτο που λεει (ερευνα) κ υπαρχουν εκατονταδες αλλες πιο εμπεριστατομενες που λενε τα αντιθετα..εγω εξαρχης απαντησα διοτι αρχισαν να γραφουν (δλδ το 10λεπτο μετα την προπονηση δεν ειναι καλο κτλ)κ θεωρησα οτι δεν πρεπει να υπαρχει παραπληροφορηση κ οτι μονο κακο δε κανει οπως κ ισχυει! Υ.Γ το εκτος τοπου κ χρονου επιστρεφεται
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-12-12 20:06 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    βασικα δεν θα κανω κομμεντ πανω στην μελετη γιατι απλα δεν μου αρεσει και τοσο..... λιγο η ηλικια.... λιγο το οτι λειπουν καποιοι παραμετροι... απο την αλλη κατα την γνωμη μου ο ογκος προπονησης στο SE group ηταν μεγαλος...

    θα βαλω την παρακατω μελετη.... νομιζω ταιριαζει καλητερα στις περιπτωσεις μας...

    9 ατομα (23+/-1 yr, 18+/-6 cm, and 75+/-6 kg) με προπονηση απο πισω.... αεροβια και βαρη....
    τους εβαλαν να κανουν 45' ποδηλατο με ενα ποδι (κατι σαν leg extension ειναι αυτο....) στο 70% του work load για 40' και 5' μεχρι failure....

    και μετα απο 6 ωρες τους εβαλαν να κανουν 2x7 και για τα δυο ποδια....

    οποτε εχουμε 2 γκρουπ αυτοματα.... ενα ποδι εχει κανει μονο leg ext... και ενα ποδι εχει κανει cardio + leg ext....

    η διατροφη φαινετε να ηταν στανταρ για ολους... (βλεπε link)

    μετα αρχησαν να τους ''κοβουν κρεας'' και να μετρανε διαφορους growth markers...

    Analysis determined glycogen content, mRNA levels (vascular endothelial growth factor, peroxisome proliferator-activated receptor-γ coactivator-1, muscle RING-finger protein-1, atrogin-1, myostatin), and phosphorylated proteins (mammalian target of rapamycin, p70S6 kinase, ribosomal protein S6, eukaryotic elongation factor 2).
    τα αποτελεσματα....

    Peak power was similar in AE + RE and RE. After RE, the time course of glycogen utilization and protein signaling was similar across legs. However, phosphorylation of mammalian target of rapamycin and p70S6 kinase was elevated in AE + RE versus RE (main effect, P < 0.05). Vascular endothelial growth factor and peroxisome proliferator-activated receptor-γ coactivator-1 were higher in AE + RE than in RE at PRE and POST1 (P < 0.05). Myostatin was lower in AE + RE versus RE at PRE and POST1 (P < 0.05) and downregulated after resistance exercise only. Atrogin-1 was higher in AE + RE than in RE at PRE and POST1 (P < 0.05) and decreased after RE in AE + RE. Muscle RING-finger protein-1 was similar across legs. No difference for any marker was evident 3 h after RE.
    peak-power φαινετε να ειναι η ιδια και στα 2 γκρουπ....

    και τωρα παμε στο καλο..... mTOR και p70S6 kinase.... ολοι τις αγαπαμε αυτες τις kinase (ιδιαιτερα οι χρηστες bcaa/leucine)
    τι κανουν? καλα ειναι.... και οταν τα κανεις activation αυτα ''αυξανουν την πρωτεινοσυνθεση''....
    και απο οτι φαινετε στο γκρουπ με καρντιο + leg ext εχουν μεγαλητερη αυξηση....

    vegf.... μια παλιο πρωτεινη ειναι που ουσιαστικα κανει stimulation για να εχουμε ''φλεβικοτητα'' εν ολιγης φτιαχνει κανουργια αγγεια...
    και αυτη πιο αυξημενη στο γκρουπ με καρντιο + βαρη...

    PGC-1α... τι κανει? παπαδες.... μονο το οτι αντιδρα με τον ppar-γ ειναι too much και ουσιαστικα εμπλεκετε στο μεταβολισμο του λιποδη ιστου και της γλυκοζης.... και once again cardio + leg ext ειναι μπροστα....

    περναμε τωρα στην γνωστη λιγο πολυ κακη myostatin που δεν μας αφηνει να μεγαλωσουμε... στο group με cardio + leg ext... ειναι πολυ μικροτερη σε σχεση με το leg ext μονο.... παρολα αυτα ειναι γνωστο οτι και η σκετη προπονηση με βαρη την μειωνει.... ασχετος αν το cardio + leg ext ειχε ακομα χαμηλοτερο σκορ (οσο μικροτερο τοσο καλητερο)....

    παρολα αυτα η atrogin-1 οπου ειναι ενας δεικτης για την μυικη ατροφια ηταν μεγαλητερη στο pre και 15' post στο γκρουπ με καρντιο + λεγκ.... βεβαια μετα την προπονηση με βαρη μειωθηκε σημαντικα στο γκρουπ που ειχε κανει cardio πριν...


    συμπερασματα...

    CONCLUSIONS:

    These results suggest that acute aerobic exercise alters molecular events regulating muscle protein turnover during the early recovery period from subsequent RE


    As it turned out, concurrent exercise elicited greater mTOR and p70S6K phosphorylation compared with RE. Although these differences were modest, if anything, they indicate that translational capacity was reinforced rather than compromised by the AE + RE intervention. In parallel, myostatin was suppressed for longer time in AE + RE, with no obvious sign of exacerbated protein degradation. Thus, in contrast to the posted hypothesis, it seems that concurrent AE + RE may enhance skeletal muscle anabolic environment.


    με απλα λογια.... πανω στην ερευνα παντα.... το καρντιο 6 ωρες πριν.... οχι μονο δεν εκοψε τον αναβολισμο.... αλλα το ακριβως αντιθετο...

    και μικρες αυξησης σε mTOR και p70S6k ειχαμε.... και μικροτερα level myostatin.... συν τα extra που αναφεραμε πιο πανω απο vegf και pgc-1...


    τεσπα εκει που θελω να καταληξω δεν ειναι οτι καντε cardio η' μην κανετε.... ο καθενας θα κανει αυτο που γουσταρει.... το θεμα ειναι να εχουμε υποψην μας τον συνολικο ογκο προπονησης που κανουμε....


    link....

    http://www.scribd.com/doc/92497916/A...tance-Exercise
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία