Σελίδα 86 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 36768485868788 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.276 έως 1.290 από 1389
  1. 01-01-13 20:58 #1276
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    dafuq...αυτο ειναι η υπερβολη της υπερβολης....αμα εχεις φαει αρκετους υ/ες στο γευμα πριν δεν εχεις θεμα.

    εχουνε γινει τοσες μελετες κυριως στα 20γρ πρωτεινης μετα,οπου δειχνουν οτι εισαι κομπλε.Αμα παρεις αρκετα παραπανω γραμμαρια πρωτεινης εχω δει να πηγαινει ενα μερος για γλυκογονο.Ειναι βασικο αυτο,γιατι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι μπετονιερες μετα το gym και ο,τι πιουν θα αξιοποιηθει καταλληλα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
     

  2. 01-01-13 23:27 #1277
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    Οταν κανει καποιος προπονηση βραδυ,πχ τελειωνει στις 10μμ ο υδαταθρακας δεν θα κανει ζημια; στο θεμα λιπους εννοω
     

  3. 02-01-13 00:09 #1278

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κανει καποιος προπονηση βραδυ,πχ τελειωνει στις 10μμ ο υδαταθρακας δεν θα κανει ζημια; στο θεμα λιπους εννοω
    Άμα π.χ είσαι ενδόμορφος και πήγες gym για να κάνεις δικέφαλα, τρικέφαλα θα σου κάνει ζημιά αν πάρεις π.χ δεξτρόζη τόσο αργά. Αν είσαι εκτόμορφος και πήγες να κάνεις δυνατή προπόνηση τότε θα σου κάνει καλό. Simple as that. Η απάντηση είναι εξαρτάται..Αλλά βασικά είναι λάθος να πας gym τόσο αργά
     

  4. 02-01-13 12:08 #1279
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μισο λεπτο ρε παιδια..
    πανω στο θεμα της προπονησης,γιατι ειναι λαθος να παει εκεινη την ωρα?
    οτι ωρα θελει κ τον βολευει παει.
    στο θεμα του υ/α..
    αν μεχρι εκεινη την ωρα που θα παρει το ποστ σεηκ του,δεν εχει συμπληρωσει τις ημερισιες αναγκες του σε θερμιδες,γιατι να του κανει ζημια ασχετως της προπονησης που θα κανει,ακομα κ ενα περιπατο να παει..
    απο την στιγμη που θα ειναι ισο/υποθερμιδικα γιατι ζημια ακριβως μιλαμε?
    κ αυτο με τον υ/α στο μεταπροπονητικο..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

    κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

    http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

    κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

    http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

    η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.
     

  5. 02-01-13 12:10 #1280
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    ωραιος Διονυση.Την 1η ερευνα ειχα στο μυαλο μου οταν εκανα το ποστ.Οτι με 20γρ εισαι κομπλε και γινεται η δουλεια χωρις να χανεις πραμα ή τουλαχιστον χωρις να παρατηρειται κατι αρνητικο ακομα κ χωρις υ/α
    If you can make her laugh,you can make her scream
     

  6. 02-01-13 22:50 #1281
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο reignman007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις.


    Αρα η χρηση της Matrix(που ξεκινησα εδω και καμια δεκαρια μερες) καλυπτει το παραπανω?Και φυσικα σε 45-60 λεπτα γευμα.
    ναι εισαι οκ με αυτη.... και απο γευση ειναι πολυ ωραια....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ διαφωνώ με αυτές τις απαντήσεις που σου έδωσαν. Είμαι της άποψης ότι μετά την προπόνηση πρέπει να φορτώσουμε carbs. Αν δε βάλεις carbs μετά την προπόνηση που η πρωτεινοσύνθεση είναι ψηλά και ο οργανισμός το ζητάει, πότε θα βάλεις?
    Φυσικά αναφέρομαι σε σοβαρή προπόνηση
    μα δεν ειπε κανεις να μην φορτωσει carbs μετα την προπονηση.... ισα ισα το λογικο ειναι.... γιατι εκεινη την ωρα εχεις καλητερο repartition....
    το θεμα ειναι οτι δεν θα του προσφερει κανενα κερδος εμφανισιακα κυριως αλλα και μη, η χρηση καποιου special υδατανθρακα σε σκονη στο postwo....
    το ιδιο repartition θα εχει και με ρυζι,μακαρονια κτλ κτλ....

    το ολο θεμα με τον υδατανθρακα και το postwo που ενδιαφερει εμας.... ειναι οτι εχεις περισσοτερους glut4 να περιμενουν στους μυς παρα στο λιπος.... για αυτο ειναι και το καλητερο timing να φας υδατανθρακα σε μεγαλες ποσοτητες κτλ κτλ.....
    το αν ο υδατανθρακας θα ειναι απο τροφη η' σκονη ειναι μικρολεπτομερια πλεον.....

    οσο αναφορα την πρωτεινοσυνθεση απαντησαν τα παιδια πιο πανω....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
     

  7. 02-01-13 23:07 #1282

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Ναι officer αλλά εγώ πιστεύω ακόμη ότι είναι προτιμότερο μετά την προπόνηση να πάρεις είτε μαλτοδεξτρίνη είτε ζάχαρη κ.τ.λ δηλαδή απλά σάκχαρα. Το ρύζι και τα μακαρόνια έχουν μεν υψηλό GI αλλά δεν παύουν να είναι σύνθετοι υδατάνθρακες. Δεν είναι το βέλτιστο πιστεύω.. Μπορούν ιδανικά να χρησιμοποιηθούν σε γεύμα 2 ώρες μετά την προπόνηση
    Βέβαια αυτά μπορεί να είναι και λεπτομέρειες. Εγώ πάντως που δοκίμασα να φάω μακαρόνια με κιμά μετά από δυνατή προπόνηση δεν έμεινα ευχαριστημένος από την αποκατάσταση
     

  8. 02-01-13 23:09 #1283
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    τα λευκα μακαρονια και το λευκο ρυζι δεν ειναι συνθετοι υ/ες.
    If you can make her laugh,you can make her scream
     

  9. 02-01-13 23:26 #1284
    Προεπιλογή
    Υδατανθρακας υπαρχει παντου δεν αξιζει να παρεις συμπληρωμα..θα αξιζε να πιεις waxy ή vitargo αλλα οχι με whey..με eaas και bcaas.. η με hydrolysate..
     

  10. 02-01-13 23:37 #1285
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι officer αλλά εγώ πιστεύω ακόμη ότι είναι προτιμότερο μετά την προπόνηση να πάρεις είτε μαλτοδεξτρίνη είτε ζάχαρη κ.τ.λ δηλαδή απλά σάκχαρα. Το ρύζι και τα μακαρόνια έχουν μεν υψηλό GI αλλά δεν παύουν να είναι σύνθετοι υδατάνθρακες. Δεν είναι το βέλτιστο πιστεύω.. Μπορούν ιδανικά να χρησιμοποιηθούν σε γεύμα 2 ώρες μετά την προπόνηση
    Βέβαια αυτά μπορεί να είναι και λεπτομέρειες. Εγώ πάντως που δοκίμασα να φάω μακαρόνια με κιμά μετά από δυνατή προπόνηση δεν έμεινα ευχαριστημένος από την αποκατάσταση
    officer.... thats toooo much....

    το θεμα ειναι οτι δεν ειναι βελτιστα αλλα ως προς τι?
    οκ ναι εχουν πιο γρηγορα rate αποροφησεις οι περισσοτεροι carbs σε σκονη αλλα δεν λεει κατι αυτο στον μεσο αθλουμενο....
    εμφανισιακα τουλαχιστον δεν προσφερουν σχεδον τιποτα.... στην αποδοση ισως να σου δινουν ενα εξτρα αλλα πιστευω οτι σαν pre/intra μαλλον... και κυριως αν μιλαμε για προπονησεις με μεγαλο ογκο και χρονοβορες....

    προσωπικα πλεον δεν βλεπω διαφορα με κανενα υδατανθρακα postwo....

    μονο με την dextro ειχα θεματα.... γεμιζα νερα για πλακα...
    με τις malto ηταν μια χαρα τα πραγματα.... ουτε φουσκομα ουτε τπτ.... ισα ισα την εβαζα και σα αλλα γευματα για να γεμισω υδατανθρακα....
    το vitargo παλι πολυ καλο.... εφευγε για πλακα απο το στομαχι.... αλλα το κοστος ηταν μεγαλο...
    και το wms παλι το ιδιο μου φανηκε.... εκτος απο καποιες φορες οπου μου καθοταν ασχημα στο στομαχι....

    κ απο τοτε δλδ που παρατησα τον υδατανθρακα σε σκονη και εβαζα οτι να ναι για postwo... απο ρυζι,μακαρονια,πιτσες,γλυκα κτλ κτλ.... διαφορα δεν ειδα ουτε σε εμφανησει ουτε σε αποδοση....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
     

  11. 02-01-13 23:43 #1286

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Εντάξει δεκτό.. Εγώ πάντως αυτή την περίοδο βάζω 40 gr μαλτο και 40 gr ζάχαρη και είμαι πολύ ικανοποιημένος . Η δεξτρόζη δεν μου αρέσει γιατί μπορεί να σου βάλει λίπος εύκολα
     

  12. 05-01-13 08:15 #1287
    Προεπιλογή
    Ενδιαφερουσα η αποψη του Farah στο σεμιναριο με τον Greene σχετικα με τους υδατανθρακες μετα την προπονηση.Δεν αναφερεται απευθειας σε μαλτ-δεξτ αλλα νομιζω μπορει να συζητηθει και στο συγκεκριμενο τοπικ.

    "Αμέσως μετά τη προπόνηση η αυξητική ορμόνη στο σώμα μας είναι στα υψηλότερά της επίππεδα και υπάρχει ένα παραθυρο για 25 λεπτά να το αξιοποιήσουμε στο έπακρο. Εάν χρησιμοποιήσουμε υδατάνθρακα αμέσως μετά τη προπόνηση "σκοτώνουμε" στην ουσία αυτή τη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η αυξητική ορμόνη. Δε λέει όχι στον υδατάνθρακα, αλλά ναι στην πρόσληψή του 30 λεπτά μετά. Το ίδιο προτείνει και για το πρωινό γιατί υπάρχει κορτιζόλη το πρωί και το σώμα χρειάζεται πρωτείνη πρώτα και μετά υδατάνθρακα."
     

  13. 05-01-13 14:34 #1288

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο reignman007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερουσα η αποψη του Farah στο σεμιναριο με τον Greene σχετικα με τους υδατανθρακες μετα την προπονηση.Δεν αναφερεται απευθειας σε μαλτ-δεξτ αλλα νομιζω μπορει να συζητηθει και στο συγκεκριμενο τοπικ.

    "Αμέσως μετά τη προπόνηση η αυξητική ορμόνη στο σώμα μας είναι στα υψηλότερά της επίππεδα και υπάρχει ένα παραθυρο για 25 λεπτά να το αξιοποιήσουμε στο έπακρο. Εάν χρησιμοποιήσουμε υδατάνθρακα αμέσως μετά τη προπόνηση "σκοτώνουμε" στην ουσία αυτή τη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η αυξητική ορμόνη. Δε λέει όχι στον υδατάνθρακα, αλλά ναι στην πρόσληψή του 30 λεπτά μετά. Το ίδιο προτείνει και για το πρωινό γιατί υπάρχει κορτιζόλη το πρωί και το σώμα χρειάζεται πρωτείνη πρώτα και μετά υδατάνθρακα."
    Ναι φίλε μου συμφωνώ με αυτό!! Εγώ τρώω 30 με 40 min μετά την προπόνηση, ποτέ αμέσως μετά, Για αυτό το λόγο για να μη σκοτώσω την αυξητική και να κάψω λίπος!!. Γιατί είναι και η φύση της προπόνησης που κάνω που αυξάνει αρκετά την αυξητική.
     

  14. 05-01-13 20:00 #1289
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω για αγορά μαλτό/δεξτρό. Τσέκαρα κάποια site, συγκεκριμένα της αλλατίνη και της beer & deli και είδα ότι έχουν αρκετά χαμηλές τιμές σε σχέση με αυτές που περίμενα. Συγκεκριμένα, η beer & deli έχει για δεξτρόζη 2,6€/kg και για μαλτοδεξτρίνη 1,9€/500g. Η αλλατίνη από την άλλη δεν αναφέρει τιμές και πουλάει σε συσκευασίες των 25kg. Πιστεύετε αξίζει να πάρω ή να προτιμήσω από φαρμακείο/συμπληρωματάδικο για σίγουρη ποιότητα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Inferno1988 : 05-01-13 στις 20:10
     

  15. 08-01-13 11:58 #1290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Inferno1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω για αγορά μαλτό/δεξτρό. Τσέκαρα κάποια site, συγκεκριμένα της αλλατίνη και της beer & deli και είδα ότι έχουν αρκετά χαμηλές τιμές σε σχέση με αυτές που περίμενα. Συγκεκριμένα, η beer & deli έχει για δεξτρόζη 2,6€/kg και για μαλτοδεξτρίνη 1,9€/500g. Η αλλατίνη από την άλλη δεν αναφέρει τιμές και πουλάει σε συσκευασίες των 25kg. Πιστεύετε αξίζει να πάρω ή να προτιμήσω από φαρμακείο/συμπληρωματάδικο για σίγουρη ποιότητα;
    απο φαρμακεια ειναι πανακριβη .. ποιο φθηνα απο beer & deli θα βρεις μονο αν εχεις κανενα φιλο ζαχαροπλαστη να σου φερει απλα θα σου φερει 25κιλο βρες καποιο να το μυραστιτε..
     

Σελίδα 86 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 36768485868788 ... ΤελευταίαΤελευταία