Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 72
  1. 05-01-13 21:49 #1
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή Συμπληρώματα διατροφής για την άμυνα του ανοσοποιητικού
    ....ότι λέει ο τίτλος.
    Τα τελευταία δύο χρόνια, ανά 3μηνο θ'αρπάξω γρίπη/κρύωμα. Χειμώνα-καλοκαίρι. Επί μονίμου βάσεως παίρνω πολυβιταμίνες.
    Πέρυσι εναλλάξ συσκευασίες Optimen/Adam, φέτος τη Super 1 Daily της Carlson.
    Οι εξετάσεις αίματος κομπλέ, όποτε κι αν έκανα. Για πείτε, έχουμε κάτι πιο εξειδικευμένο γιατί τα 'χω πάρει με τη κατάσταση;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sTeLaKoS : 05-01-13 στις 21:52
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-13 22:14 #2
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    echinacea,Vit C, NAC...ειδικα αμα εβρισκες ενεσιμη nac θα ησουνα θεος
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-13 22:15 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτο έχει να κάνει και με το περιβάλον μας και κατα πόσο εκτηθόμαστε σε ιούς η εστιες μόλυνσης , η περιβάλον με μια ζεστη μια κρύο , όπως πχ σε μαγαζια με σημεία με υψηλες θερμοκρασίες και βγαίνουμε σε ψυχρο περιβάλον

    εκείνο που βοηθάει στην πρόληψη αλλα και αφού το πάθουμε εκτος απο φαρμακευτικη αγωγή είναι τουλάχιστον 1-2 γραμμαρια βιταμινης c , (εγω μόλις δω πάει να με ρίξει 2 γραμμαρια C τα χτυπάω τη μερα ) όπου σε συνδιασμό με ψευδάργυρο έχει καλύτερα αποτελέσματα , επίσης η σωστη και ισοροπημενη διατροφη βοηθάει στην πρόληψη και οι δίαιτες ειδικα οι αυστηρες μας κάνουν πιο ευάλωτους όπως και το πολυ χαμηλό ποσοστο λίπους

    αν έχουμε βηχα ξηρό τότε και ενα τσάι με χαμομήλι και μέλι βοηθάνε και έχουν ευεργετικές ιδιότητες για τον ερεθισμένο λαιμό
    και στην τελικη όλα έχουν να κάνουν με το είδος του προβλήματος και τα συμπτώματα , αν δηλαδη είναι ενα απλό κρυολόγημα , η γρίπη , αν έχουμε βηχα ξηρό η με φλέματα , αν έχουμε πυρετό η απλα δεκατα

    και δεν αρκεί μόνο να είναι καλη η άμυνα του οργανισμού και να ενισχύετε μεσω της τροφής αλλα και οι συνθήκες που ζούμε κατα πόσο επιβαρυντικές είναι

    αρα το σημαντικο είναι η διατροφη να είναι ηδη ενισχυμενη κατα τις επικίνδυνες περιόδους
    τα συμπληρώματα ούτως η άλλως εμείς τα παίρνουμε , εκτος απο τις πρωτείνες μια πολυβιταμίνη ενισχημένη χρειάζετε

    και θελει ο χώρος διαβίωσης να μην έχει υψηλές θερμοκρασίες πάνω απο 19-20 βαθμούς , να αερίζετε καλα και να έχει υγρασια η ατμόσφαιρα να μην ξηραίνετε ο φαρυγκας και ο βλεννογόνος της μυτης

    και πολλα φρούτα και τροφες με σίδηρο για να δυναμώνει το ανοσοποιητικό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-13 22:17 #4
    Προεπιλογή
    Γενικά στην κοινότητα του bodybuilding λόγο γυμναστηρίων και αποδυτηρίων τα μικρόβια πάνε και έρχονται έτσι έψαξα και εγώ το θέμα αυτό και βρήκα αρκετά πράγματα που δουλεύουν. Λοιπόν είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα παλιά και κάποιος φίλος μου συνέστησε να βάλω μέσα κάποια πράγματα που τα σνομπαρα πολύ αλλά εδώ και 2 χρόνια τα δοκίμασα με επιτυχία τα παρακάτω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    1.Jarrow Formulas, Jarro-Dophilus EPS, 5 Billion Organisms Per Capsule για 9 μήνες τον χρόνο
    2.Συμπληρωμα ομοιοπαθητικής σε περίπτωση που νιώθεις τα πρώτα συμπτώματα αλλά χωρίς να παίρνεις ταυτόχρονα καφεΐνη κτλ. Τύπου : Source Naturals, Wellness Cold & Flu, 48 Homeopathic Tablets ή Source Naturals, Wellness FluGuard ή Nature's Way, Umcka, Cold + Flu, Berry Flavor, 20 Chewable Tablets (στόκαρε κάποιο από αυτά εγώ έχω δοκιμάσει με επιτυχία τα 2 πρώτα)

    3.Πολυβιταμίνη και μπρόκολο κάθε μέρα στην διατροφή τον χειμώνα.
    4. Μακριά από αντιβιοτικά
    5.Πλήρη διατροφή
    6. Αποφεύγουμε όταν το γυμναστήριο δεν έχει καλή θέρμανση να ντυνόμαστε σαν να είναι καλοκαίρι, Προστατευόμαστε με αθλητικές ζακέτες με κουκούλα
    7. Αποφεύγουμε την υπερπροπόνηση και να είμαστε πολύ κοινωνικοι με τον καθένα στο γυμναστήριο. Φοράμε ακουστικά και δεν μιλάμε με τον κάθε καλοπροαίρετο που έρχεται στο γυμναστήριο για καφενιάκούς λόγους.
    “Life's not about how hard of a hit you can give... it's about how many you can take, and still keep moving forward.” ― Sylvester Stallone, Rocky Balboa
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-01-13 12:31 #5
    Προεπιλογή
    εγω πιστευω οτι εχει συνηθησει ο οργανισμος σου τις βιταμινες που παιρνεις,δε θα επρεπε να κανεις κ ενα διαστημα οφ?
    τι πιο δυνατο ζητας????????μετα παμε σε εμβολιο γριπης.
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-01-13 13:10 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Συμπληρώματα διατροφής για την άμυνα του ανοσοποιητικού
    Καλά ειναι και ψιλό-λογικό ανα τρίμηνο να έχεις κανά ψιλοκρυωματακι! Μη γινόμαστε υποχονδριοι!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-01-13 13:54 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το ανοσοποιητικο που λεμε δεν ειναι κατι που αρχιζει κ τελειωνει στις βιταμινες..μπορει να συμπεριλαμβανει απο θεματα γαστρεντερικα,στρες το οποιο προκαλειται απο παραγοντες οπως το αγχος,αλλα κ οι συχνη κ εντονη σωματικη ασκηση..
    μετα μπορει να οφειλεται σε διατροφικες διαταραχες που οδηγουν σε ανισοροπιες,η σε ελειψης που εχει το ατομο λογω οργανισμου..
    μπορει φυσικα,να γινεται κ το πιο λογικο πραγμα,να βρισκετσαι δλδ σε περιβαλον που αρωσταινου συχνα οποτε τα μικροβια εκει θα παιξουν ρολο.
    για να δεις δλδ τι μπορει να χρειαζεσαι,πρεπει να κοιταξεις να απομονωσεις οσο γινεται τα αιτια.
    το να πουμε παρε αυτο η παρε κεινο,ειναι πολυ γενικο κ αοριστο κ θα καταληξεις να δοκιμαζεις τα παντα

    μετα..
    ξερω ανθρωπους που αρωσταινουν μια φορα στα 10 χρονια,κ αλλους που το παθαινουν πιο συχνα..εγω ας πουμε στανταρ μια φορα καθε 2 χρονια περιπου θα πεσω μια ισωση 3-4 ημερων με πυρετο κλπ,που μου ξεκιναει απο το λαιμο..
    τι θελω να πω..
    ολοι αυτοι οι ανθρωποι,κ εγω μαζι,δεν κανουμε κατι το ιδιαιτερο για το ανοσοποιητικο απο πλευρας συμπληρωματων,η διατροφης.
    κ ουσιαστικα εν τελη ενας αλλος σημαντικος παραγοντας που παιζει ρολο ειναι η σωματικη προδιαθεση του καθενος..τωρα αυτο το λες γονιδια η δεν ξερω γω πως,αλλα αυτο παιζει τον σημαντικοτερο ρολο..

    απο μελετες τωρα..
    μια συγκεντρωτικη ειναι εδω,αλλα δεν εχω χρονο να την μεταφρασω τωρα..
    επιγραμματικα λεει οτι βηθουν στο ανοσοποιητικο,κ στη δημιουργια αντισωματων,καθως επισης κ στην καλυτερη ποιοτητα του δερματος..
    οι βιταμινες φαινονται στο κειμενο μεσα..
    καθως επισης πως μη επαρκη πρσληψη τους μπορει να οδηγησει σε ανισοροποιες..

    Inadequate intake and status of vitamins and trace elements
    may lead to suppressed immunity, which predisposes to infections and aggravates undernutrition. Evidence has accumulated that in humans certain nutrients selectively influence
    the immune response, induce dysregulation of a coordinated
    host response to infections in cases of deficiency and oversupply, and that deficiency may impact virulence of otherwise
    harmless pathogens. Thus, micronutrients are required at
    appropriate intakes for the immune system to function optimally. Available data indicate a role of vitamins (A, D, E,
    B6, B12, folate, and C), and trace elements (selenium, zinc,
    copper, and iron) on the immune response. They contribute
    to the body’s natural defences on three levels by supporting
    physical barriers (skin/mucosa), cellular immunity and antibody production. Vitamins A, C, E and the trace element
    zinc assist in enhancing the skin barrier function. The vitamins
    A, B6
    , B12
    , C, D, E and folic acid and the trace elements iron,
    zinc, copper and selenium work in synergy to support the protective activities of the immune cells. Finally, all these micronutrients, with the exception of vitamin C and iron, are
    essential for antibody production. Vitamin B6, selenium,
    copper and zinc have a direct impact on antibody production
    or B-cell proliferation, vitamins A, D and E stimulate Th2
    response which in turn promotes humoral immunity, and the
    remaining micronutrients act indirectly by their roles in protein synthesis / cell growth. Overall, inadequate intake and
    status of these vitamins and trace elements may lead to suppressed immunity, which predisposes to infections and
    aggravates malnutrition. Therefore, supplementation with
    these selected micronutrients can support the body’s natural
    defence system by enhancing all three levels of immunity
    http://journals.cambridge.org/downlo...5d621ee092fd38
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-01-13 14:32 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Ξέχασα να αναφέρω πως vit C χρησιμοποιώ όλο το χρόνο 1 με 2γρ τη μέρα + κάτι ψηλά της μουλτι. Nac δοκιμασα 2 φορές αλλά δε πρόσεξα αν έκανε κάτι ή όχι γιατί ήταν άλλος ο σκοπός λήψης.

    Κάποια συμπληρώματα cold and flu έχω δει στο βοτανο αλλά δεν έτυχε να αγοράσω.

    Just chris εμβόλιο δε παίζει να κάνω. Ο κόμπρας λέει τα νοθεύουν με βαρέα μέταλλα (Σοβαρά είμαι κατά.)
    Να συνηθίζει ο οργανισμός τις βιταμίνες, δε νομίζω πως παίζει...

    Ούτε πως είμαι υποχόνδριος νομίζω, στο σπίτι μου κανένας άλλος δεν αρρωσταίνει τόσο σύχνα, ούτε φίλοι ή άτομα του κύκλου μου.
    Ο παππούς μου δε, γυρνάει όλο το χειμώνα ξυπόλητος και με κοντομάνικα και δε καταλαβαίνει γρυ. Να δεχτώ πως είναι γονιδιακό... αλλά ρε πήρα τπτ δε γμτ από εκεινον; Γκρίνια!

    Τώρα μπιφ σ'αυτα που λες, γυμνάζομαι έντονα και κατά περιόδους δουλεύω έντονα, αλλά τρώω καλά + του ότι παίρνω συμπληρώματα.. άρα δε μου φαίνεται λογικό. Ιδιαίτερο άγχος δεν έχω νομίζω...

    Για να πω την αλήθεια, δε ντύνομαι πολύ βαριά, δλδ και τη μηχανή θα καβαλήσω χωρίς κράνος, και απ' το αμάξι στο σπίτι ή στη καφετέρια, δε θα φορέσω το μπουφάν.. αλλά και πάλι δε μου φαίνεται πολύ λογικό, ή δε θέλω να το παθαίνω τέλος πάντων , γι αυτό άρχισα να ψάχνω κάτι να βοηθάει..
    Ίσως ειναι γονιδιακό.. τι να πω..


    Υ.Γ Για όλα έχεις μια έρευνα ε;;; Τσεκαρε λίγο το λινκ, δεν ανοιγει
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-01-13 14:32 #9
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Δοκίμασε να αλλάξεις τις τεχνιτές βιταμίνες με τροφή (πορτοκάλια - ρόδια, λαχανικά) τα οποία θα τρως νυστικός.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-01-13 14:55 #10
    Προεπιλογή
    στελιε εννοειται πως για το εμβολιο εκανα πλακα,σιγα μη πας να κανεις εμβολιο για μερικα κρυολογηματα.
    εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα 10ημερο διαλειμα απο ολα ομως,μη σου πω μισο μηνα!
    να ερθει κ να ισιωσει λιγο ο οργανισμος γιατι μου φαινεται εχεις ταλαιπωρηθει κ δεν το εχεις παρει
    χαμπαρι. γνωμη δικη μου.
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-13 15:27 #11
    Προεπιλογή
    Πέραν των λοιπών για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού , αν αγόραζες εχινάκεια root powder , κάθε πρωΐ έβαζες μία αξιοπρεπή ποσότητα σε ένα νεροπότηρο με λεμόνια και τα συναφή και έπινες το μείγμα , αφού την διέλυες με ένα μιξεράκι , κατά πάσα πιθανότητα θα έβλεπες μέσα σε μερικές ημέρες ενίσχυση του ανοσοποιητικού , μιας και η φαρμακολογική δράση της εχινάκεια ενισχύεται σε όξινο περιβάλλον , με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι αλλεργικός στην εχινάκεια και ότι δεν υπάρχει κάποιο αυτοάνοσο νόσημα , που ενδέχεται να επιδεινωθεί. Απλώς θα πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα είδη εχινάκειας (angustifolia , purpurea κ.λ.π) και να πειραματισθείς με την δοσολογία. Λέγεται ότι με καθημερινή λήψη εχινάκειας άνω των 10 mg/kg ημερησίως παρατηρείται σημαντική μείωση της φαρμακολογικής της δράσης. Σύμφωνα με τα λεγόμενα τρίτων που καταναλώνουν καθημερινά εχινάκεια μέσα σε μείγμα με λεμόνια κ.λ.π , δεν έχουν παρατηρήσει κάτι τέτοιο μιας και καταναλώνουν μερικά γραμμάρια εχινάκειας και έχουν λύσει έτσι το πρόβλημα με λοιμώξεις που οφείλονται σε αεροβια βακτήρια. Η NAC (είτει η περ' ος είτε η ενέσιμη) έχει μία χρησιμότητα ως βλεννολυτικός παράγων σε λομώξεις του αναπνευστικού , όπως σε οξείες και χρόνιες βρογχίτιδες.

    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-13 15:59 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Πιστευω πως παιζουν σημαντικο ρολο οπως ειπε ο beef τα γονιδια....εχω 23 χρονια να κανω πυρετο (οταν αρρωσταινω εχω ολα τα αλλα συμπτωματα χωρις πυρετο) και ο πατερας μου μια φορα θυμαμαι να εχει κανει πυρετο και ειχε παθει σοβαρη λοιμωξη και μπηκε νοσοκομειο...η μανα μου αρρωσταινει αρκετα συχνα.....
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-01-13 03:53 #13
    Προεπιλογή
    1γρ βιταμινης C δεν αρκει καθημερινα; Παιρνω την μορφη Ascorbyl palmitate η οποια διαβασα οτι ειναι η καλυτερη στον κοσμο. Απο 500mg καθε 12 ωρες, απελευθερωνεται σταδιακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-01-13 11:08 #14
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Ξέχασα να αναφέρω πως vit C χρησιμοποιώ όλο το χρόνο 1 με 2γρ τη μέρα + κάτι ψηλά της μουλτι. Nac δοκιμασα 2 φορές αλλά δε πρόσεξα αν έκανε κάτι ή όχι γιατί ήταν άλλος ο σκοπός λήψης.

    Κάποια συμπληρώματα cold and flu έχω δει στο βοτανο αλλά δεν έτυχε να αγοράσω.

    Just chris εμβόλιο δε παίζει να κάνω. Ο κόμπρας λέει τα νοθεύουν με βαρέα μέταλλα (Σοβαρά είμαι κατά.)
    Να συνηθίζει ο οργανισμός τις βιταμίνες, δε νομίζω πως παίζει...

    Ούτε πως είμαι υποχόνδριος νομίζω, στο σπίτι μου κανένας άλλος δεν αρρωσταίνει τόσο σύχνα, ούτε φίλοι ή άτομα του κύκλου μου.
    Ο παππούς μου δε, γυρνάει όλο το χειμώνα ξυπόλητος και με κοντομάνικα και δε καταλαβαίνει γρυ. Να δεχτώ πως είναι γονιδιακό... αλλά ρε πήρα τπτ δε γμτ από εκεινον; Γκρίνια!

    Τώρα μπιφ σ'αυτα που λες, γυμνάζομαι έντονα και κατά περιόδους δουλεύω έντονα, αλλά τρώω καλά + του ότι παίρνω συμπληρώματα.. άρα δε μου φαίνεται λογικό. Ιδιαίτερο άγχος δεν έχω νομίζω...

    Για να πω την αλήθεια, δε ντύνομαι πολύ βαριά, δλδ και τη μηχανή θα καβαλήσω χωρίς κράνος, και απ' το αμάξι στο σπίτι ή στη καφετέρια, δε θα φορέσω το μπουφάν.. αλλά και πάλι δε μου φαίνεται πολύ λογικό, ή δε θέλω να το παθαίνω τέλος πάντων , γι αυτό άρχισα να ψάχνω κάτι να βοηθάει..
    Ίσως ειναι γονιδιακό.. τι να πω..


    Υ.Γ Για όλα έχεις μια έρευνα ε;;; Τσεκαρε λίγο το λινκ, δεν ανοιγει

    μια καλη λυση ειναι η ομοιοπαθητικη...ψαξτο λιγο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-01-13 23:56 #15
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    1γρ βιταμινης C δεν αρκει καθημερινα; Παιρνω την μορφη Ascorbyl palmitate η οποια διαβασα οτι ειναι η καλυτερη στον κοσμο. Απο 500mg καθε 12 ωρες, απελευθερωνεται σταδιακα.
    μαλλον λαθος διαβασες...και αυτο με τη σταδιακη απελευθερωση που πανε κ το κοτσαρουν παντου ειναι μουφα να ξερεις.

    η καλυτερη απο ο,τι φαινεται στα χαρτια μεχρι στιγμης ειναι η πατεντα Pure-Way C.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία