Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 72
  1. 11-01-13 12:14 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μουφα Pure-C μου κανει εμενα..
    Πως γίνεται αυτό, όταν μιλάμε για πατέντα;

    http://www.innlabs.com/purewayc.html
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-10-13 21:55 #32
    Προεπιλογή Ενισχυση ανοσοποιητικου
    Γεια σας παιδια. θα ηθελα καποιος που να ξερει να μου προτεινει καποιο συμπλη ρωμα ή βιταμινη που να ενισχυει το ανοσοποιητικο συστημα.. εχω ακουσει για μελι για βασιλικο πολτο, για την E τη βιταμινη και διαφορα αλλα. ευχαριστω εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-10-13 22:17 #33
    Προεπιλογή
    Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο και μοναδικό που να κάνει αυτό που θέλεις. Η σωστή λειτουργία του ανοσοποιητικού, είναι συνδιασμός πολλών παραγόντων, τους οποίους για να τους αναφέρουμε όλους θέλουμε 467264723 threads.

    Το ότι κατά καιρούς ακούς ότι το «Χ συμπλήρωμα / βότανο / ουσία κάνει θαύματα», οφείλεται είτε σε ημιμάθεια είτε στο ότι κάποιος / κάποιοι θέλει να βγάλει λεφτά.

    Για να πάρεις μια γενική απάντηση όμως, σε ΠΟΛΥ γενικές γραμμές το ανοσοποιητικό εξαρτάται από τα εξής, σε ό,τι αφορά βιταμίνες και μέταλλα:

    - Β12
    - C
    - D
    - E
    - Σίδηρος
    - Ψευδάργυρος
    - Χαλκός

    Πρόσεξε όμως, αυτό δεν σημαίνει από μόνο του κάτι, καθώς κάθε τι από τα παραπάνω συνεργάζεται με άλλα και ακυρώνεται σε λάθος αναλογίες και χρονισμούς από επίσης άλλα.

    Το καλύτερο που μπορούμε να πούμε, είναι ότι εφόσον πολλές φορές η ασθένεια προκύπτει από ελλείψεις στην διατροφή, καλό είναι να προσπαθούμε να πιάνουμε τουλάχιστον την ΣΗΔ στα πάντα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-10-13 14:01 #34
    Προεπιλογή
    lao σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. ησουν κατατοπιστικότατος. απο συμπηρωμα ή σκετη πολιβιταμινη(καποια χαλαρη για το ανοσοποιητικο) εχεισ να προτεινεις καποια? να παρω συμπληρωμα omega3 μηπως? γιατι εχω ακουσει οτι ενισχυει το ανοσοποιητικο. οπως και για το q-10 ετσι εχω ακουσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-10-13 14:38 #35
    Προεπιλογή
    Εχμ... είσαι σίγουρος ότι ήμουν κατατοπιστικότατος;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-10-13 15:20 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eliott Εμφάνιση μηνυμάτων
    lao σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. ησουν κατατοπιστικότατος. απο συμπηρωμα ή σκετη πολιβιταμινη(καποια χαλαρη για το ανοσοποιητικο) εχεισ να προτεινεις καποια? να παρω συμπληρωμα omega3 μηπως? γιατι εχω ακουσει οτι ενισχυει το ανοσοποιητικο. οπως και για το q-10 ετσι εχω ακουσει.
    Τί ακριβώς έχεις; Δηλ. ποιό είναι το πρόβλημα με το ανοσοποιητικό σου;

    Έχεις κρυολόγημα, αρρωσταίνεις εύκολα μήπώς έχεις κάποια αλλεργία ή κάποιο αυτοάνοσο νόσημα ή κάποια άλλη ασθένεια που να σχετίζεται με προβλήματα στο ανοσοποιητικό;

    Υπάρχει δηλ. κάποια βλάβη στο ανοσοποιητικό σου η οποία εκδηλώνεται με κάποια ασθένεια;

    Οι ερωτήσεις είναι κυρίως για να σε βοηθήσουν και εσένα αλλά και εμάς ώστε να καταλάβουμε τί ακριβώς ψάχνεις γιατί άλλα ενδεχομένως να είναι τα συμπληρώματα για την πρόληψη του κρυολογήματος, άλλα για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού ενάντια στα αλλεργιογόνα και άλλα για τις αυτοάνοσες ασθένειες΄.

    Δώσε μας μια απάντηση μήπως και μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-10-13 17:46 #37
    Προεπιλογή
    Καλησπερα,

    Κατ αρχην κοιμασαι καλα??? Γιατι αντιμετπιζω και γω το ιδιο προβλημα.Κανω 4-5 γευματα σωστα τη μερα τρωω ενα σωρο φρουτα και λαχανικα αλλα εχω προβλημα με τον υπνο κοιμαμαι μεταβια 4-5 ωρες τη μερα και το ανοσοποιητικο μου ειναι χαλια αρρωσταινω συνεχεια.Ο υπνοσ ειναι πολυ βασικο παραγοντας να το προσεξεις!
    The squat is the perfect analogy for life.It's about standing back up after something heavy takes you down!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-10-13 03:11 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BaamBam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Κατ αρχην κοιμασαι καλα??? Γιατι αντιμετπιζω και γω το ιδιο προβλημα.Κανω 4-5 γευματα σωστα τη μερα τρωω ενα σωρο φρουτα και λαχανικα αλλα εχω προβλημα με τον υπνο κοιμαμαι μεταβια 4-5 ωρες τη μερα και το ανοσοποιητικο μου ειναι χαλια αρρωσταινω συνεχεια.Ο υπνοσ ειναι πολυ βασικο παραγοντας να το προσεξεις!
    αδερφε ο υπνοσ μου ειναι χαλια..κοιαμαι χρονια μετα τις tis 4.(apo foititis mexri kai twra p eimai 25)..μπορει να κοιμαμαι και 4 ωρες αλλα και 9 wres(βραδυνο υπνο εννοω). αυτο ειμαι σιγουρος οτι παιζει καποιο ρολο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eliott : 20-10-13 στις 03:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-10-13 03:14 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί ακριβώς έχεις; Δηλ. ποιό είναι το πρόβλημα με το ανοσοποιητικό σου;

    Έχεις κρυολόγημα, αρρωσταίνεις εύκολα μήπώς έχεις κάποια αλλεργία ή κάποιο αυτοάνοσο νόσημα ή κάποια άλλη ασθένεια που να σχετίζεται με προβλήματα στο ανοσοποιητικό;

    Υπάρχει δηλ. κάποια βλάβη στο ανοσοποιητικό σου η οποία εκδηλώνεται με κάποια ασθένεια;

    Οι ερωτήσεις είναι κυρίως για να σε βοηθήσουν και εσένα αλλά και εμάς ώστε να καταλάβουμε τί ακριβώς ψάχνεις γιατί άλλα ενδεχομένως να είναι τα συμπληρώματα για την πρόληψη του κρυολογήματος, άλλα για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού ενάντια στα αλλεργιογόνα και άλλα για τις αυτοάνοσες ασθένειες΄.

    Δώσε μας μια απάντηση μήπως και μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! εχω αυτοανοσο νοσημα(5 χρονια τωρα) μ εχει δημιουργησει νευρολογικο προβλημα(εννοω εχει πειραξει νευρα του εγκεφαλου ) κανω ενεσεις 5 χρονια και καταλαβαινεις ειναι πεσμενο το ανοσοποιητικο συστημα για αυτο ρωταω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-10-13 15:21 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eliott Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! εχω αυτοανοσο νοσημα(5 χρονια τωρα) μ εχει δημιουργησει νευρολογικο προβλημα(εννοω εχει πειραξει νευρα του εγκεφαλου ) κανω ενεσεις 5 χρονια και καταλαβαινεις ειναι πεσμενο το ανοσοποιητικο συστημα για αυτο ρωταω.
    Elliot λυπάμε πολύ. Σήμερα όμως υπάρχουν τρόποι να επιβραδυνθεί η βλάβη που μπορεί να προκαλέσουν τέτοια νοσήματα. Δεν είμαι ειδικός αλλά αυτό που ξέρω και βοηθάει πολύ είναι η απομάκρυνση από τη διατροφή κάθε αλλεργιογόνου παράγοντα. Τα τρόφιμα αυτά τα αποφεύγεις γιατί μπορεί να ενεργοποιήσουν το ανοσοποιητικό και να φτιάξει αντισώματα ενάντια στα δικά του κύτταρα.

    Τέτοιες τροφές είναι όλες οι επεξεργασμένες τροφές καθώς και τα πρόσθετα τροφίμων, η σόγια, το αγελαδινό γάλα, το ψάρι, τα αυγά, η γλουτένη, τα φυστίκια, οι φράουλες. το καλαμπόκι και όποιο άλλο τρόφιμο σε ενοχλεί. Θα μου πεις τί θα τρώω; Δεν γίνεται αλλιώς. Προσθέτεις στη διατροφή σου πολλούς χυμούς από διαφορετικά λαχανικά, λίγο κρέας ελευθέρας βοσκής, φρούτα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη κτλ.

    Εάν ξέρεις αγγλικά καλό θα ήταν να δεις για leaky gut καθώς αυτή είναι μία από τις αιτίες εκτός από κάποιες αλλεργίες και γενετικές βλάβες που μπορεί να προκαλέσουν το ανοσοποιητικό.

    http://www.livestrong.com/article/30...o-immune-diet/ Δες εδώ ένα παράδειγμα

    Στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές σελίδες για κάποια προτόκολλα όπως το autoiminnume protocol. Δεν είναι επιστημονική προσέγγιση αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αφού όμως πρώτα συμβουλευτείς τους ειδικούς που σε παρακολουθούν. Βασικά στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Παίρνεις το φάρμακο εάν υπάρχει και τέλειωσε.

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν πρέπει να χρησιμοποιείς whey protein ψάχνοντας θα βρεις γιατί.

    Βασιλικό πολτό δοκίμασε με προσοχή καθώς και σελήνιο.

    Πόσο χρονών είσαι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-10-13 18:16 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eliott Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! εχω αυτοανοσο νοσημα(5 χρονια τωρα) μ εχει δημιουργησει νευρολογικο προβλημα(εννοω εχει πειραξει νευρα του εγκεφαλου ) κανω ενεσεις 5 χρονια και καταλαβαινεις ειναι πεσμενο το ανοσοποιητικο συστημα για αυτο ρωταω.
    ναι βασικα εδω μιλαμε για ιατρικο θεμα το οποιο δεν μπορει να στο απαντησει κανεις εδω μεσα
    κ μην κανεις η παρεις τιποτα απο αυτα που σου προτειναν (χωρις να θελω να θιξω κανεναν).
    ρωτα ΜΟΝΟ το γιατρο σου,γιατι εδω δε μιλαμε για καποια κουραση απο προπονηση ή κατι τετοιο,
    εδω μιλαμε για αυτοανοσο νοσημα που σου εχει πειραξει νευρα του εγκεφαλου κ μπορει να μην κανει να
    παρεις τιποτα απο αυτα που προειπαν.δες το πιο υπευθυνα κ οχι απο ενα φορουμ....
    σου ευχομαι απο καρδιας περαστικα...
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-10-13 19:22 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο just chris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι βασικα εδω μιλαμε για ιατρικο θεμα το οποιο δεν μπορει να στο απαντησει κανεις εδω μεσα
    κ μην κανεις η παρεις τιποτα απο αυτα που σου προτειναν (χωρις να θελω να θιξω κανεναν).
    ρωτα ΜΟΝΟ το γιατρο σου,γιατι εδω δε μιλαμε για καποια κουραση απο προπονηση ή κατι τετοιο,
    εδω μιλαμε για αυτοανοσο νοσημα που σου εχει πειραξει νευρα του εγκεφαλου κ μπορει να μην κανει να
    παρεις τιποτα απο αυτα που προειπαν.δες το πιο υπευθυνα κ οχι απο ενα φορουμ....
    σου ευχομαι απο καρδιας περαστικα...
    ευχαριστω πολυ φιλε!! συμφωνω σε αυτο που λες απλα ειχα περιεργεια αν υπαρχουν καποιες τροφες, βιταμινεσ ,κατι που να παρω για να βοηθησει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-10-13 19:24 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Elliot λυπάμε πολύ. Σήμερα όμως υπάρχουν τρόποι να επιβραδυνθεί η βλάβη που μπορεί να προκαλέσουν τέτοια νοσήματα. Δεν είμαι ειδικός αλλά αυτό που ξέρω και βοηθάει πολύ είναι η απομάκρυνση από τη διατροφή κάθε αλλεργιογόνου παράγοντα. Τα τρόφιμα αυτά τα αποφεύγεις γιατί μπορεί να ενεργοποιήσουν το ανοσοποιητικό και να φτιάξει αντισώματα ενάντια στα δικά του κύτταρα.

    Τέτοιες τροφές είναι όλες οι επεξεργασμένες τροφές καθώς και τα πρόσθετα τροφίμων, η σόγια, το αγελαδινό γάλα, το ψάρι, τα αυγά, η γλουτένη, τα φυστίκια, οι φράουλες. το καλαμπόκι και όποιο άλλο τρόφιμο σε ενοχλεί. Θα μου πεις τί θα τρώω; Δεν γίνεται αλλιώς. Προσθέτεις στη διατροφή σου πολλούς χυμούς από διαφορετικά λαχανικά, λίγο κρέας ελευθέρας βοσκής, φρούτα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη κτλ.

    Εάν ξέρεις αγγλικά καλό θα ήταν να δεις για leaky gut καθώς αυτή είναι μία από τις αιτίες εκτός από κάποιες αλλεργίες και γενετικές βλάβες που μπορεί να προκαλέσουν το ανοσοποιητικό.

    http://www.livestrong.com/article/30...o-immune-diet/ Δες εδώ ένα παράδειγμα

    Στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές σελίδες για κάποια προτόκολλα όπως το autoiminnume protocol. Δεν είναι επιστημονική προσέγγιση αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αφού όμως πρώτα συμβουλευτείς τους ειδικούς που σε παρακολουθούν. Βασικά στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Παίρνεις το φάρμακο εάν υπάρχει και τέλειωσε.

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν πρέπει να χρησιμοποιείς whey protein ψάχνοντας θα βρεις γιατί.

    Βασιλικό πολτό δοκίμασε με προσοχή καθώς και σελήνιο.

    Πόσο χρονών είσαι;
    δυστηχως εχω παρει παλιοτερα whey(3 νομιζω). ευχαριστω για την απαντηση.25 ειμαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-10-13 20:55 #44
    Προεπιλογή
    Eliott καλό θα ήταν εκτός από όλα αυτά που έχεις κάνει μέχρι τώρα να επισκευτείς και έναν αλλεργιολόγο. Μπορεί να σε βοηθήσει όσο δε φαντάζεσαι γιατί εάν έχεις π.χ. κάποια αλλεργία ή δυσανεξία και συνεχίζεις να καταναλώνεις π.χ. γάλα ή γλουτένη λογικό είναι να τα παίξει το ανοσοποιητικό και αν κάνει αυτά που κάνει.

    Καλό θα ήταν όπως είπαν και πιο πάνω να μην δοκιμάσεις ούτε βασιλικό πολτό ούτε άλλο τρόφιμο ή συμπλήρωμα που μπορεί να σε ενοχλήσει.

    Αερόβια άσκηση κάνεις; Έχω την εντύπωση πως το τρέξιμο που ανεβάζεις παλμούς βοηθάει πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-10-13 21:22 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eliott καλό θα ήταν εκτός από όλα αυτά που έχεις κάνει μέχρι τώρα να επισκευτείς και έναν αλλεργιολόγο. Μπορεί να σε βοηθήσει όσο δε φαντάζεσαι γιατί εάν έχεις π.χ. κάποια αλλεργία ή δυσανεξία και συνεχίζεις να καταναλώνεις π.χ. γάλα ή γλουτένη λογικό είναι να τα παίξει το ανοσοποιητικό και αν κάνει αυτά που κάνει.

    Καλό θα ήταν όπως είπαν και πιο πάνω να μην δοκιμάσεις ούτε βασιλικό πολτό ούτε άλλο τρόφιμο ή συμπλήρωμα που μπορεί να σε ενοχλήσει.

    Αερόβια άσκηση κάνεις; Έχω την εντύπωση πως το τρέξιμο που ανεβάζεις παλμούς βοηθάει πολύ.
    βαρη εκανα χαλαρα, απο παλια αλλα οχι υπερβολες. απο αεροβια οχι δεν κανω τιποτα μονο βαρη εκανα πριν λιγο καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία