Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 72 από 72
  1. 23-10-13 00:31 #61
    Προεπιλογή
    Βάζεις στοίχημα; Εσύ τι λές να είναι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-10-13 00:35 #62
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Χιλια δυο πραγματα μπορω να σου αραδειασω που να συμβαλλουν στο να κρυολογει ο κοσμος συχνα που γραφει ο Billy...αλλα και παλι δεν ειμαστε στα σωματα τους μεσα να ξερουμε τι προκαλει τι,οποτε τι νοημα εχει.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-10-13 00:47 #63
    Προεπιλογή
    Μα δεν έχει να χάσει τίποτα με το να προσθέσει αερόβια άσκηση. Ίσα ίσα καλό θα του κάνει. Εγώ πάντως εξακολουθώ να επιμένω πως με την αερόβια συχνό κρυολόγημα τέρμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-10-13 00:51 #64
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Οχι δεν ειπε κανεις οτι χανει κατι με το να βαλει αεροβιο,απλα αυτο που εγραψες απο πανω ηταν πολυ απολυτο...σε φαση "Cardio is the answer,over!"

    Yποψιν βεβαια οτι η αεροβια σε υψηλη ενταση ριχνει το ανοσοποιητικο.Δε λεω οτι προτεινεις υψηλη ενταση,απλα να υπαρχει σαν πληροφορια για οποιον δε το ξερει.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-10-13 01:38 #65
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εγω παντως με την αεροβια ειδα οτι κρυολογω πιο ευκολα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-10-13 14:35 #66
    Προεπιλογή
    Η αερόβια είναι ένας φυσικός τρόπος να ζεσταθείς όταν κάνει κρύο. Συνεπώς βοηθά στο να προλάβεις τα κρυολογήματα. Τώρα εάν δεν ντύνεσαι σωστά και κάθεσαι ιδρωμένος στα ρεύματα δεν φταίει η αερόβια.

    Άλλο το απλό κρυολόγημα με ένα απλό φτέρνισμα και συνάχι και άλλο η γρίπη και η μικροβιακή λοίμωξη. Εκεί δε θες αερόβια αλλά κρεβάτι μέχρι να γίνεις καλά και αντιβίωση και αντιπυρετικά.

    Συμφωνούμε στο ότι κάποια άτομα αρρωσταίνουν πιο εύκολα και κάποια πολύ δύσκολα. Η αερόβια προσωπικά με έχει βοηθήσει τόσο στο να αποφεύγω τα χαζοκρυολογήματα γι αυτό και την έχω στο πρόγραμμά μου πολύ συχνά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-10-13 15:07 #67
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά αν είναι δυνατόν εν έτει 2013... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ! Δεν υπάρχει κρύωσα από τον καιρό ή κρύωσα γιατί δε ντύθηκα ζεστά ή γιατί έκατσα ιδρωμένος σε ρεύμα ή γιατί έκανα μπάνιο και βγήκα!

    Όλα ιοί είναι! Ανάλογα με τον ιό και με τον τρόπο που εισέρχεται ο ιός (από το στόμα ή από τη μύτη) κάνει τα ανάλογα συμπτώματα (καταρροή, λαιμά, δέκατα κλπ).
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-10-13 21:49 #68
    Προεπιλογή
    Εάν είναι έτσι τότε εγώ δεν πιστεύω στον ιό του κρυολογήματος και ίσως αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που δεν αρρωσταίνω από αυτό.

    Για μένα δηλ. αυτό το πράγμα δεν υπάρχει εκτός του ότι δεν αποκλείεται να είναι κατασκεύασμα φαρμακευτικών εταιρειών. Εάν δεν με πιστεύετε ελάτε να με κολλήσετε. Τώρα εσείς γιατί αρρωσταίνετε από αυτό; Εγώ πάντως το ένα φάρμακο το ανέφερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-10-13 22:40 #69
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Τι άλλο θα ακούσω... Τι εννοείς δεν πιστεύεις? Τότε όλοι οι υπόλοιποι πώς κολλάμε? Μαγικά?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-10-13 23:14 #70
    Προεπιλογή
    Τί να σου πώ; Μπορεί να φταίει το ανοσοποιητικό σας ή το δικό μου να έχει πάθει καμιά μετάλλαξη και να μην χαμπαριάζει. Μυστήριο.

    Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω στην αερόβια χειμώνα καλοκαίρι αρκεί να μην το παρακάνεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-10-13 13:02 #71
    Προεπιλογή
    Επιτέλους έχω λίγο χρόνο να (ξανα)γράψω μερικά πράγματα. Χρήσιμα για κάποιους, άχρηστα για κάποιους άλλους.

    Όπως έχουμε (ξανα)πει λοιπόν, η καλή λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος, δεν είναι θέμα ενός παράγοντα. Και για να μην αναφερόμαστε άσκοπα σε ξεπερασμένες έννοιες, όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν υπάρχει «κρυολόγημα». Υπάρχουν ιοί και τοξίνες, ναι, αλλά «κρυολόγημα» ΟΧΙ.

    Αυτό που πολλοί ονομάζουν «κρυολόγημα», άλλες φορές μπορεί να είναι κάποιος ιός, άλλες κάποια αλλεργία, άλλες κάποια τοξικότητα, ακόμα και κάποιο χρόνιο πρόβλημα.

    Είναι αλήθεια ότι η νορμάλ έντασης αερόβια άσκηση κάνει καλό στο κυκλοφορικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποκτούμε ανοσία στις ιώσεις. Άπαξ και ο ιός μπει μέσα μας και δεν έχουμε αντισώματα, όσο καλό κυκλοφορικό και να έχουμε θα... ταλαιπωρηθούμε.

    Και εδώ, είναι ένα από τα σημεία-κλειδιά: όχι το ΑΝ θα περάσουμε ένα «δύσκολο» διάστημα κατά το οποίο ο οργανισμός θα πολεμήσει τον ιό, αλλά το ΠΩΣ θα το περάσουμε και για ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

    Την στιγμή εκείνη, όσο καλύτερη είναι η κατάστασή μας, τόσο ευκολότερα και «ανώδυνα» θα αντιμετωπίσει το σώμα μας τον «εισβολέα»: υπάρχουν άνθρωποι που είναι «κρυωμένοι» και καθηλώνονται στο κρεβάτι, και υπάρχουν άνθρωποι που εργάζονται, προπονούνται κτλ, με άλλα λόγια το ότι είναι άρρωστοι δεν τους αποτρέπει από το να λειτουργήσουν σε έναν ικανοποιητικό βαθμό.

    Στο σημείο αυτό, θέλω να τονίσω το ότι όσα γράφω έχουν να κάνουν με μέσους, υγιείς ανθρώπους και ΟΧΙ με άτομα που πάσχουν από αυτοάνοσα νοσήματα. Επίτηδες δεν έχω προτείνει οτιδήποτε στον φίλο eliott, καθώς γνωρίζω ότι με τα αυτοάνοσα δεν παίζουμε, γιατρός δεν είμαι και στην προσπάθειά μου να βοηθήσω κάποιον μπορεί τελικά να του κάνω μεγαλύτερη ζημιά από αυτήν που έχει. Με άλλα λόγια, δεν είναι θέμα αδιαφορίας, αλλά θέμα υπευθυνότητας.

    Επανερχόμενοι στον μέσο «υγιή» άνθρωπο λοιπόν, το πόσο συχνά «κρυολογεί/αδιαθετεί/αρρωσταίνει», έχει να κάνει με ΠΟΛΛΟΥΣ παράγοντες όπως είπαμε, ορισμένοι εκ των οποίων είναι οι εξής:

    - Διατροφή

    Πολύ υποκειμενικό θέμα.

    Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι απόλυτοι κανόνες δεν υπάρχουν. Ο καθένας πρέπει να πειραματίζεται με τον εαυτό του και να ακολουθεί την διατροφή εκείνη που νοιώθει και βλέπει ότι τον ωφελεί. ΠΡΟΣΟΧΗ στην λέξη «ωφελεί», καθώς ΔΕΝ αναφέρομαι σε διατροφές του στυλ «τρώω για να τρώω». «Πολύ» δεν σημαίνει απαραίτητα και «ωφέλιμο», και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό από όσους βάζουν πάνω απ'όλα την υγεία τους.

    Φυσικά, το τι είναι «πολύ» και τι «λίγο» έχει να κάνει με τον μεταβολισμό του καθενός, την δραστηριότητά του, την κληρονομικότητα, την ύπαρξη ή όχι χρόνιων γαστρεντερολογικών νοσημάτων κτλ.

    Κάτι άλλο που θέλω να θίξω, είναι ότι σωστή διατροφή δεν έχει να κάνει μόνο με ποσότητες και ποιότητες, αλλά και συνδιασμούς. Πολλές τοξίνες που συσσωρεύονται μέσα μας, είναι αποτέλεσμα κακών συνδιασμών τροφών. Για παράδειγμα, ένα πιάτο με 2 και 3 είδη πρωτεϊνών, μπορεί να θεωρείται «μεζεκλίδικο», φοβερό από πρωτεϊνικής άποψης (ειδικά για όσους μετράνε σχολαστικά πόσα γραμμάρια πρωτεϊνης παίρνουν κάθε μέρα), όμως δεν είναι και ό,τι καλύτερο από άποψη χώνεψης.

    Το ίδιο ισχύει και για άλλους συνδιασμούς όπως κρέας με πατάτες, κρέας με μακαρόνια, κρέας με ρύζι και γενικά πρωτεϊνη με υδατάνθρακα.

    Δεν έχω τον χρόνο να γίνω αναλυτικός πάνω στο θέμα, προτρέπω όμως όσους ενδιαφέρονται για την υγεία τους να ψάξουν το θέμα των συνδιασμών.

    Κλείνοντας τα σχετικά με την διατροφή, πρέπει να προσέχουμε τους ΧΡΟΝΙΣΜΟΥΣ.

    Αναφέρω μερικά παραδείγματα για να γίνω αντιληπτός:

    1. Γυρνάω σπίτι ξεθεωμένος, και πλακώνομαι σε ένα lux γεύμα, επειδή νομίζω ότι κάνω καλό στο σώμα μου. Και, ακόμα χειρότερα, αφού φάω μετά από κανά μισάωρο κοιμάμαι κιόλας.

    Congrats, μόλις άλλαξα τα φώτα στο στομάχι μου και στον μεταβολισμό μου.

    Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι για να χωνέψουμε, ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Όταν είμαστε κουρασμένοι, πως ακριβώς το σώμα μας θα καταφέρει να κάνει κάτι τόσο απαιτητικό όπως είναι η χώνεψη, και μάλιστα όταν πολλές φορές (όπως είπαμε πριν) κάνουμε άκυρους συνδιασμούς; Και, για να ολοκληρώσουμε το... έγκλημα, ξαπλώνουμε κιόλας, με αποτέλεσμα σε αρκετό κόσμο να εμφανίζονται καούρες, παλινδρομήσεις, γαστρίτιδες κτλ.

    2. Τρώω κάθε τρεις ώρες, επειδή θέλω μυική υπερτροφία

    Αυτό σε κάποιους ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ μπορεί να λειτουργεί μια χαρά, σε κάποιους άλλους όμως ΟΧΙ.

    Ας το πάρουμε απόφαση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΜΑΧΙΑ ΙΔΙΑ. Αν δεν μπορούμε να χωνεύουμε τόσο γρήγορα, τότε όταν τρώμε τόσο συχνά είναι θέμα χρόνου να σχηματιστούν τοξίνες, δυσπεψίες κτλ.

    ΥΠΝΟΣ / ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ

    Και εδώ υπάρχουν άπειρες παρεξηγήσεις και γενικότητες.

    Για παράδειγμα, πολλοί νομίζουν ότι καλός ύπνος σημαίνει να κοιμόμαστε 9 και 10 ώρες. Εάν φαίνεται σε κάποιον λογικό να περνάει την μισή ζωή του στο κρεβάτι, εγώ πάω πάσο. Προσωπικά, θεωρώ ότι καλός ύπνος είναι εκείνος που σε ξεκουράζει, σε ανανεώνει και ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

    Όταν πέφτουμε να κοιμηθούμε και το μυαλό μας στριφογυρίζει εδώ και εκεί, συνήθως το αποτέλεσμα θα είναι ο ύπνος μας να μην είναι καλός.

    Όταν πέφτουμε να κοιμηθούμε πιέζοντας τον εαυτό μας να κοιμηθεί, τότε ο ύπνος μας δεν θα είναι καλός.

    Ο ύπνος, πάνω απ΄όλα, είναι θέμα μυαλού. Η σωστότερη συμβουλή που έχω να δώσω σε όποιον ενδιαφέρεται, είναι όταν πέφτει να κοιμηθεί, να... κοιμηθεί. Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό ακούγεται απλοϊκό, δεν είναι όμως.

    ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

    «Ύπουλος» παράγοντας, ο οποίος έχει μεγάλη σχέση με την λειτουργία του σώματός μας. Όταν είμαστε αγχωμένοι, θυμωμένοι, θλιμμένοι κτλ, το σώμα μας δαπανά μεγάλες ποσότητες ενέργειας.

    Ως αποτέλεσμα, έχουμε λιγότερη ενέργεια στην διάθεσή μας για να αντιμετωπίζουμε τους εκατοντάδες μικροοργανισμούς με τους οποίους ερχόμαστε σε επαφή κάθε μέρα.

    Όπως είναι αντιληπτό, είναι αδύνατο μέσα από ένα forum να γίνω αναλυτικός σε ένα τόσο τεράστιο θέμα το οποίο στις μέρες μας ειδικά έχει μεγάλες κοινωνικές και οικονομικές προεκτάσεις. Προτρέπω όμως τον καθένα, εκτός από το σώμα του να ασχολείται και με το μυαλό του. Να το ψάξει, να αναρωτηθεί μήπως πρέπει να αλλάξει κάποια πράγματα στον τρόπο που σκέφτεται και νοιώθει.

    Θέλω να κλείσω εδώ, τουλάχιστον προς το παρόν.

    Μπορούμε να αναφέρουμε πολλούς παράγοντες ακόμα, και μακάρι να έχουμε την υγεία μας και τον χρόνο να το κάνουμε.

    Αν κάποιος, δικαιολογημένα, βαριέται να διαβάσει ένα τόσο μεγάλο post, η γενική αρχή είναι η εξής: «ισορροπία», «μέση οδός σε όλα».

    Αυτά προς το παρόν, και συγγνώμη που δεν γράφω περισσότερα πράγματα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-10-13 21:15 #72
    Προεπιλογή
    Ευχαριστούμε Λάο. Το ξεκαθαρίσαμε τώρα. Όποτε βρεις χρόνο γράψε και κανένα άλλο παράγοντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345