Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 24-02-13 22:10 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Αερόβια - Αδυναμία ανεβασματος παλμων!
    Λοιπον ακούστε τι έχω πάθει.

    Τους τελευταίους 6 μήνες έχω λιώσει στην αερόβια με αποτέλεσμα να ανεβεί κατακόρυφα η φυσικη μου κατάσταση. Επι 6 μήνες τρέχω 6-7 φορές την εβδομάδα καθημερινά, τους πρώτους 2 μήνες μια ώρα, τους 2 επόμενους μήνες 45 λεπτα και τους τελευταίες 2 μήνες μιση ώρα.

    Αποτέλεσμα? δεν μπορω πλέον να ανεβάσω παλμους! Τρέχω μιση ώρα στο 10-11 και οι παλμοί μου δεν ανεβαίνουν καθόλου, κοινώς ΔΕΝ κουράζομαι! Παρόλαυτά ιδρώνω! φανταστείτε ότι η ζώνη στο στήθος δεν φτάνει καν σε σημείο να αρχίσει να μετράει παλμους άρα υπολογίζω γυρω στο 35% του MHR.

    Μονο με πολυ έντονο HIIT ανεβαίνουν (τρέξιμο στο 13-14) αλλα εκει με πονάνε τα πόδια μου δεν θέλω να κοπανιεμαι έτσι στο διάδρομο.

    Τώρα αυτο τη σημαινει? ότι δεν κάνω καύση λίπους πλέον και δεν εχει νοημα να τρεχω? έχω μπερδευτεί λίγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mikekan : 24-02-13 στις 22:12
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-02-13 22:29 #2
    Προεπιλογή
    Μαλλον δε δουλευει ο παλμογραφος...για κοιτα και τη μπαταρια..

    *** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-02-13 22:36 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Αερόβια - Αδυναμία ανεβασματος παλμων!
    Χαχα και εγω αυτο σκέφτηκα και άλλαξα μπαταρία, έκτος αυτού σου λέω ΔΕΝ κουράζομαι!


    *** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός. Mods Team ***
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-02-13 00:25 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    οι παλμοί όσο ανεβαίνουμε φυσική κατάσταση δεν ανεβαίνουν τόσο εύκολα και όταν ανεβούν σε κατάσταση ηρεμίας πέφτουν πιο γρήγορα , δείγμα της βελτίωσης της φυσικής κατάστασης , αλλα δεν σημαίνει οτι δεν χάνουμε θερμίδες , γιατι αν δεν ίσχυε κατι τέτοιο τοτε θα λέγαμε ότι τα άτομα με χάλια φυσική κατασταση καίνε πιο εύκολα λίπος
    απλα όσο καλή φυσική κατάσταση και να έχουμε πάντα μπορούμε να ανεβάσουμε σφυγμούς απλα ανεβάζοντας αν όχι την ταχύτητα αλλα και την κλίση στο διάδρομο , η απλα ανεβάζουμε την ταχύτητα τρεξίματος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-02-13 01:24 #5

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα

    Το έχω πάθει και εγώ αυτό τώρα μετά από 6 Μήνες που κάνω αερόβια αλλά δεν ισχύει το ίδιο όλες τις φορές. Δηλαδή όταν πάω και κάνω μόνο αερόβια το πρωί νηστικός όντως ανεβάζω δύσκολα παλμούς και μετά μάλιστα από αρκετή ώρα αφού έχω ξεκινήσει... Μόνο αν αντί για διάδρομο κάνω ελλειπτικό τότε ανεβάζω πιο γρήγορα.

    Όταν όμως κάνω αερόβια μετά τα βάρη τότε αμέσως ανεβάζω παλμούς και μάλιστα πιο εύκολα με μικρότερη κλίση του διαδρόμου....

    Το ρολόι γιατί δεν μετράει τους σφυγμούς από την αρχή? τι πρέπει να ανεβάζεις παλμούς για να αρχίσει να μετράει? Εγώ όποτε βάλω την ζώνη αμέσως πιάνει παλμούς , ακόμα και αν είμαι ξαπλωμένος......
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-02-13 04:17 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    αυτα τα όργανα παλμογράφοι που εχουν τα ποδηλατα και διάδρομοι δεν είναι αξιόπιστα και η μετραει κανείς με το χερι για 10 δευτερα και πολλαπλασιαζει επι 6 να δεί πόσους παλμούς έχει στο λεπτο η φοραει ενα παλμογραφο με ζωνη στο στηθος και ένδειξη σε ρολόι στο χέρι που είναι πιο αξιόπιστα , απλα δεν γινετε να μην ανεβασει παλμούς η καρδια έστω και με μεγαλύτερη δυσκολία , είναι σαν να παταμε γκάζι στο αμαξι να τρέχουμε και να λέμε δεν ανεβάζει στροφες , η ταχυτητα όταν αυξανετε ενω εχουμε συνηθίσει την προηγούμενη σταθερη που τρέχαμε , θα αυξηθούν και η σφυγμοι , αυξάνοντας τον βαθμό δυσκολίας με λίγα λόγια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-02-13 08:41 #7
    Προεπιλογή
    Αποκλείεται να μην ανεβάζεις παλμούς με τόση λίγη αερόβια.

    δεν μετράς καλά[η απλά έχεις συνηθίσει στο ίδιο στυλ αερόβιας κάθε μέρα και δεν σε πιάνει]

    άλλαζε σε ποδήλατο και ελλειπτικό.

    Τα μηχανήματα δεν είναι αξιόπιστα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-02-13 08:50 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Αερόβια - Αδυναμία ανεβασματος παλμων!
    Μα το ίδιο όργανο χρησιμοποιω για να μετράω πάντα δεν άλλαξα κάτι! Προφανώς το σωμα μου μετα απο 6 μήνες εχει όντως συνηθίσει φίλε Δημήτρη. Οπως λέει και ο φίλος παραπάνω με τα βάρη ανεβάζω με το τρέξιμο, με τίποτα!

    Anyway, αφου συνεχίζω να καιω θερμίδες οπως λέει και ο κύριος Ηλίας, καλύπτομαι!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-02-13 13:11 #9
    Προεπιλογή
    Λογικο να συνήθισες σε 6 μηνες.

    Όντως καις αλλα σίγουρα λιγότερες θερμίδες.


    Καλές προπονήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-02-13 15:06 #10

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Για να είσαι σίγουρος αγόρασε ένα ρολόι με ζώνη.

    Εγώ αυτό έκανα πριν λίγες μέρες και όντως με βοηθάει πάρα πολύ. Να φανταστείς συνδέεται αμέσως και με τον διάδρομο του γυμναστηρίου και όχι μόνο δείχνει και εκεί τους παλμούς αλλά επιλέγω από τον διάδρομο την επιλογή fat burn , μου βρίσκει σύμφωνα με τα κιλά και την ηλικία τους παλμούς που πρέπει να έχω για να χάνω λίπος και από κει και πέρα τα ρυθμίζει όλα αυτόματα σύμφωνα με τους παλμούς που πιάνει από την ζώνη .

    Δηλαδή πρέπει να πιάσω 119 παλμούς και από μόνο του αρχίζει να ανεβαίνει σε κλίση για να τους πιάσω , όταν τους ξεπεράσω κατεβαίνει μόνο του και πάει λέγοντας.
    Φίλε με έχει βοηθήσει πάρα πολύ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-02-13 15:11 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    wow, ακούγεται πολύ χρήσιμο αυτό, και πως ξέρω αν θα συνδυάζεται με τον διάδρομο που έχω? Ποιο ρολόι είναι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικο να συνήθισες σε 6 μηνες.

    Όντως καις αλλα σίγουρα λιγότερες θερμίδες.


    Καλές προπονήσεις
    Σε ευχαριστώ Δημήτρη, επίσης!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-02-13 15:17 #12

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Κοίτα πολύ καλά είναι τα polar απλά επειδή τα πρώτα και πιο φτηνά μοντέλα (50 ευρώ) μετράνε μόνο παλμούς και από design είναι χάλια έψαξα και πείρα αυτό : http://www.beurer.com/web/en/product...%26nbsp%3BPM58

    Είναι πολύ καλή εταιρία , μετράει και θερμίδες και λίπος σε γραμμάρια που καις (δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό ) και έχει και λίγο καλύτερο design.

    Οι διάδρομοι του γυμναστηρίου λένε πάνω polar ready και κάνουν με όλα τα επώνυμα ρολόγια σίγουρα.
    Εσύ έχει στο σπίτι σου διάδρομο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-02-13 15:37 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ, ναι έχω διάδρομο καλούτσικο, θα το κοιτάξω μόλις γυρίσω σπίτι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-02-13 17:25 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    όπως στα βαρη συνηθίζουμε και μετα απο καποιο διάστημα τα κιλα που μας ζόριζαν και βγάζαμε με το ζόρι κάποιες επαναλήψεις τα βγάζουμε με μεγαλύτερη άνεση , έτσι και στην αερόβια συνηθίζουμε στο ίδιο τεμπο και ένταση και χρειάζετε να ανεβασουμε τον βαθμό δυσκολίας και αυτο γίνετε με 2 τρόπους , ένας αυξάνοντας την ταχύτητα και ό άλλος αυξάνοντας την κλίση στον διάδρομο , η τον βαθμό δυσκολίας στο ποδήλατο , η κάνοντας ελειπτικο η στεπ συνδιαστικά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-02-13 17:54 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    κ. Ηλία σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας!

    Αυτό σκεφτόμουν να κάνω σήμερα, να τρέξω με κλίση στο 3 και βλέπουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία