Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 29 από 29
  1. 26-02-13 08:54 #16
    Προεπιλογή
    Από τη στιγμή που λες ότι δεν κουράζεσαι.... γιατί δεν το βάζεις στο 12 ή στο 13 ή δεν αυξάνεις τη κλίση? Το να μη μετράει ο παλμογράφος σημαίνει ότι ή έχει πρόβλημα η ζώνη, ή δεν έχει καλή αγωγιμότητα ή αδυνατεί να βρει τη κωδικοποίηση το ρολόι ή ο διάδρομος. Ο παλμογράφος πρέπει να είναι ικανός να μετρήσει είτε έχεις 20 παλμούς είτε 220. Μη ξεχάσω και τη περίπτωση καλιμπραρίσματος του διαδρόμου... Πολλές φορές ακόμη και πανομοιότυποι διάδρομοι λόγω διαφορετικού καλλιμπραρίσματος ή ξεκαλλιμπραρίσματος δίνουν τελείως διαφορετικές εντάσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-13 12:35 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Δεν ανεβάζω γιατί ταλαιπωρώ τα πόδια μου, δεν θέλω να τρέχω πάνω από το 11 - 11,5.

    Η ζώνη μου αρχίζει να μετράει από τους 90 παλμούς και πάνω, μη με ρωτήσεις γιατί, 5 χρόνια που έχω το διάδρομο έτσι δουλεύει.

    Χτες έτρεξα με κλίση 4 στο 9,5 για μισή ώρα και κατάφερα να φτάσω τους 110 παλμούς, κάτι είναι και αυτό!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-13 15:18 #18

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Ελπίζω όταν κάνεις διάδρομο να μην κρατιέσαι από κάπου , ούτε καν να ακουμπάς.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-13 17:31 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Ε όχι βέβαια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-13 17:46 #20
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    κατι δεν παει καλα σιγουρα με τον παλμογραφο σου. κοιτα το. βρες και δανεισου εναν σωστο απο καποιον για να κανεις ενα τεστ.

    γιατι αν ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε θα πρεπει να στρεψεις την προσοχη σου και στον στιβο. θα διαπρεψεις. και δεν στο γραφω ηρωνικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-02-13 18:12 #21
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Καταλαβαίνω να είσαι δύσπιστος. Αλλά τονίζω ξανά ότι όντως δεν κουράζομαι καθόλου, τρέχω αβίαστα ΤΕΛΕΙΩΣ.

    Από την άλλη σκεφτείτε ότι τους τελευταίους 6 μήνες υπολογίζω ότι έχω τρέξει συνολικά γύρω στα 1100 χιλιόμετρα, 45 χλμ την εβδομάδα, δεν τα λες λίγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-02-13 18:26 #22
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    οκ. μιλα με εναν προπονητη στιβου. σιγουρα θα χαρει που θα γνωρισει εναν αθλητη σαν εσενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-02-13 20:39 #23
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Αερόβια - Αδυναμία ανεβασματος παλμων!
    Μεγάλωσα πια για αυτα, 31 χρόνων βλέπεις!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-02-13 09:30 #24
    Προεπιλογή
    Φίλε Γιάννη δυστυχώς από αυτές τις ταχύτητες δεν μπορούμε να κρίνουμε αν κάποιος έχει έστω και ελάχιστο ταλέντο. Οι μισές μου αθλήτριες βγάζουν μαραθώνιο σε μεγαλύτερες εντάσεις (12 - 12,5 στο διάδρομο και για 3,30 ώρες αγώνα). Σκέψου ότι προσωπικά τρέχω κοντά στο 17 για μισή ώρα ή στο 16 για κοντά 1 ώρα και παρόλα αυτά... είμαι ο 40ος-50ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα... Κοινώς δεν είμαι κάτι το ιδιαίτερο.

    Φυσικά για fitness level είναι μία χαρά το 11.5-12 ταχύτητα. Απλά δεν έχει καμία σχέση με το στιβικό αθλητισμό που κινείται σε τελείως άλλες κλίμακες.

    Υ.Γ. από που συμπέρανες ακριβώς ότι σε υψηλότερη ένταση θα καταπονούσες τα πόδια σου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-02-13 09:35 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Αερόβια - Αδυναμία ανεβασματος παλμων!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιάννη δυστυχώς από αυτές τις ταχύτητες δεν μπορούμε να κρίνουμε αν κάποιος έχει έστω και ελάχιστο ταλέντο. Οι μισές μου αθλήτριες βγάζουν μαραθώνιο σε μεγαλύτερες εντάσεις (12 - 12,5 στο διάδρομο και για 3,30 ώρες αγώνα). Σκέψου ότι προσωπικά τρέχω κοντά στο 17 για μισή ώρα ή στο 16 για κοντά 1 ώρα και παρόλα αυτά... είμαι ο 40ος-50ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα... Κοινώς δεν είμαι κάτι το ιδιαίτερο.

    Φυσικά για fitness level είναι μία χαρά το 11.5-12 ταχύτητα. Απλά δεν έχει καμία σχέση με το στιβικό αθλητισμό που κινείται σε τελείως άλλες κλίμακες.

    Υ.Γ. από που συμπέρανες ακριβώς ότι σε υψηλότερη ένταση θα καταπονούσες τα πόδια σου?
    Φίλε Dejan εκτός απο το γεγονός ότι νιώθω ενοχλησούλες στο καλάμι χαμηλα πανω απο τη πατούσα, έχω και κήλη στη μέση, οποτε γενικα και μένα δεν πολυ ενδείκνυται ο διάδρομος απο ότι μου έχουν πει, δεν θέλω να προκαλώ τη τύχη μου, πήρα ένα asics gel nimbus τώρα πρόσφατα και εχει βελτιωθεί λίγο ηκατασταση!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-02-13 09:57 #26
    Προεπιλογή
    Γενικότερα οι διάδρομοι έχουν μία τάση να δημιουργούν περιοστίτιδες συχνότερα και από το πλακόστρωτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-02-13 12:33 #27

    Εγγραφή
    26-02-2013
    Περ.
    Herakleio
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή
    Φιλε Mikekan εχω καταλαβει ακριβως το προβληματισμο σου καθως καθε φορα τρεχω 30 λεπτα σε τετοιες ταχυτητες πριν τα βαρη... Αυτο γινεται γιατι ανεβαινεις επιπεδο απλα... Δηλαδη η καρδια σου μπορει και στελνει αιμα και οξυγονο πολυ πιο ευκολα πλεον. Επιδη παιζω μπαλα ξερω τι συμβαινει. Αν ο στοχος σου ειναι να ανεβαζεις παλμους (δηλαδη να ανεβασεις κιαλο την ικανοτητα της καρδια σου να στελνει αιμα με μεγαλυτερη ευκολια) τοτε δοκιμασε να τρεχεις διαλυματικα (Sprintανκια ενω λιγης) Η αλλαγη στην ενταση ειναι αυτο που θα σου ανεβασει παλμους για αυτο ανεβαζεις και παλμους στα βαρη (ηρεμια-μεγαλη ενταση-ηρεμια). Ομως απο οτι ψιλιαζομαι ο σκοπος σου ειναι να καψεις λιπος αρα τι πιο καλο απο το να εχεις χαμηλους παλμους και να μην καις γλυκογονο ?

    * Ο πονος δεξια-αριστερα απο το καλαμι,πανω απο τον αστραγαλο ειναι απο κουραση σιγουρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-02-13 14:31 #28
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Φίλε Σάκη, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Και χτες έτρεξα με κλίση 4, ταχύτητα 10 και κατάφερα να ανεβώ στους 95 παλμούς.

    Όχι δεν έχω σκοπό να ανεβώ άλλο επίπεδο, δεν υπάρχει νόημα πλέον. Αυτό που θέλω είναι να διατηρώ σε καλή κατάσταση τη καρδιά μου και να καίω και λίγο λίπος.

    Δεν ξέρω αν πλέον καίω λίπος πάντως σίγουρα δεν πρέπει να καίω μυική μάζα πλέον!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-02-13 17:47 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    το σίγουρο είναι πως άσχετα με την καλή φυσικη κατάσταση και την αδυναμία ανεβάσματος σφυγμων σε υψηλότερα επίπεδα , είναι κάτι πουθ εκτός του ότι σε ευχαριστει και το κάνεις , κάνει καλό στην καρδια και καίς και θερμίδες απο λίπος , τι άλλο να ζητάει κανείς , απο κεί και περα μετράει η ασφάλεια απο κινδύνους που εγκυμονεί το τρέξιμο λόγο κραδασμων , καλά παπούτσια , καλό ζέσταμα και αποθεραπεία με διατάσεις

    είναι και θεμα συνήθειας στην ένταση και οι εναλλαγες βοηθάν , όπως πολυ σωστα αναφερθηκε και στα βαρη ανάλογα με την άσκηση μπορούμε να ανεβασουμε σφυγμους ειδικα σε ασκησεις που συμμετέχουν μεγαλες μυικες ομάδες , παρ όλο που είναι αναερόβια άσκηση

    έχω δει αρσιβαρίστες να κάνουν πολυ βαρυα σετ με 2-3 επαναλήψεις και να ανεβάζουν σφυγμούς και αλλος με 20 και 30 και να μην ανεβάζει τόσο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12