Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 06-03-13 01:48 #1
    Προεπιλογή υπερβολική εξάντληση;
    Καλησπέρα. Χθες ήταν η 4η μέρα μου στο γυμναστήριο από τις πέντε πρώτες προετοιμασίας που έχουμε κανονίσει πριν βγάλω ένα οριστικό πρόγραμμα και ακόμα νιώθω "στεγνός" από ενέργεια. Αυτή η σωματική εξάντληση, όχι μόνο δε με αφήνει να αντεπεξέλθω στις απλές καθημερινές υποχρεώσεις, αλλά και να αποδώσω πνευματικά όπως πχ στη σχολή. Το πρόβλημα αυτό, δηλαδή η εξουθένωση να με κρατάει επί μέρες, το είχα και παλιότερα, που πήγαινα προπονήσεις αλλά τότε δε με είχε απασχολήσει όσο τώρα που οι δουλειές μου απαιτούν να είμαι πιο απερίσπαστος. Το παθαίνει και κανένας άλλος αυτό ή συμβαίνει μόνο σ' εμένα; Λέτε να φταίει η διατροφή μου ή να αρχίσω να ανησυχώ για τα όρια του οργανισμού μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-03-13 01:53 #2
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Ποσο καιρο ειχες να γυμναστεις? Τι προπονηση εκανες? Τι τρως σε μια τυπικη ημερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-03-13 02:29 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο καιρο ειχες να γυμναστεις? Τι προπονηση εκανες? Τι τρως σε μια τυπικη ημερα?
    Είχα κανένα τρίμηνο, αλλά το πάθαινα και όταν ασκούμουν συστηματικά, οπότε δε νομίζω ότι έχει να κάνει. Χθες έκανα 20 λεπτά διάδρομο, 15 ποδήλατο, 5x12 στήθος με κλειστή και ανοικτή λαβή, 5x12 έλξεις τροχαλίας με πλάτη μπροστά και πίσω από το λαιμό, 5x12 τρικέφαλους με σκοινί, 4χ10 ώμους, 5x15 τετρακέφαλους και τρικέφαλους πόδια και 5χ12 κάμψεις δικέφαλων με γυρισμένους και όχι τους βραχίονες. Συγγνώμη αν δε θυμάμαι πως ακριβώς λέγονται οι ασκήσεις. Εννοείς τι τρώω γενικά ή συγκεκριμένα αυτή την περίοδο που πάω προπονήσεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-03-13 02:47 #4
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    κ Γενικα και τις μερες αυτες που προπονείσαι...τεστ κοπώσεως εχεις κάνει και γενικα εξετάσεις καρδιας?
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-03-13 03:02 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Metalhead|T| Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ Γενικα και τις μερες αυτες που προπονείσαι...τεστ κοπώσεως εχεις κάνει και γενικα εξετάσεις καρδιας?
    Όχι, σε νοσοκομείο πρέπει να τις κάνω αυτές τις εξετάσεις;
    Κυρίως πιάτο τρώω είτε κάτι σπιτικό, είτε delivery σε αναλογία 50:50. Ας πούμε τις τελευταίες 3 μέρες την έβγαλα με πίτσα. Κάπου 2 φορές τη βδομάδα τρώω μια σαλάτα με ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι, πιπεριά. Σαν κολατσιό γάλα με κουάκερ. Τις μέρες του γυμναστηρίου, απλά παίρνω μεταπροπονητικά πρωτεϊνη ορού γάλακτος και μια μπανάνα, για να αποτρέψω τον καταβολισμό μυικής μάζας. Ίσως να σας φαίνεται απλή η διατροφή μου, έτσι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-03-13 03:11 #6
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    αφου ξεκαθαρίσεις στο μυαλο σου τι θέλεις να κάνεις με το σώμα σου..και λεγοντας αυτο εννοώ να ασχοληθείς καθεαυτό με τη σωματοδομική(οσο γινεται),ακολουθόντας τα βασικα(προγραμμα ογκου και μετα γράμμωσης πχ) ή απλα να χτίσεις ενα fitness σωμα πάμε στην διατροφη...το σίγουρο ειναι οτι θα πρεπει να αντικαταστήσεις (και να περιορίσεις σε μια φορα τη βδομαδα),τα ντελίβερυ οσο γίνεται με απλα και υγιεινα μαγειρεμένα γευματα και να τρώς περισσότερες φορές την ημερα....στην κατηγορία με τις διατροφές μελών θα βρείς αρκετα πρότυπα για να βασίσεις και την δικη σου παντα με τις δικες σου αναγκες σεσυναρτηση με την τσεπη σου....τα γευματα σου θα πρεπει να εχουν πληρη συγκεντρωση πρωτεινης-βιταμινων-αμινοξέων-υδατανθράκων καθως ετσι θα αποκτίσεις σωστή υπόσταση που με τον καιρό θα σε βοηθήσει και στις προπονήσεις σου.... δεν ειμαι ο πλεον κατάλληλος για συμβουλες σε διατροφη αλλα ελπίζω να σε κατατόπισα λιγο

    ΥΓ οσο για τις εξετάσεις..νομιζω μπορεις να τις κάνεις σε καποιον καρδιολόγο ...
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-03-13 03:25 #7
    Προεπιλογή
    Απλά θέλω να χτίσω μυϊκή μάζα. Όχι και να γίνω τούμπανο, αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια ας πούμε.
    Όσο για την κατηγορία που με παραπέμπεις, δε βγάζω άκρη, γιατί ο καθένας αναφέρει το δικό του το διαιτολόγιο. Τέλος πάντων, το συμπέρασμα ποιο είναι; Ότι η εξάντλησή μου είναι αναμενόμενη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-03-13 03:57 #8
    Προεπιλογή
    απο όσο εχω καταλάβει η προπόνηση με βαροι δεν πρεπει να υπερβαίνει τα 45'_60' . αν κανω λαθος διορθώστε με. βλεποντας το πρόγραμμα σου και υποθέτοντας οτι ολες αυτες τις ασκησεις τις κάνεις στο μαξ , δηλαδη η Τελευταία επανάληψη του καθε σετ να βγαίνει ζοριστα, εχω τιν εντύπωση οτι υπερπροπονεισαι. αν προσθεσουμε και την αεροβια πρεπει να κανεις κοντα 1 ωρα και 30'. δεν ξερω πολλα αλλα νομιζω οτι με την διατροφή που κάνεις καις φλατζα καθε φορά. ασ απαντήσουν οι πιο έμπειροι καλύτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-03-13 05:34 #9
    Προεπιλογή
    Ακόμα ο γυμναστής δε μου έχει βγάλει κάποιο πρόγραμμα. Απλά οι πεντε πρώτες φορές είναι για να συνηθίσω, γι' αυτό και περιλαμβάνουν κάπως πιο εντατικές ασκήσεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-03-13 12:16 #10
    Προεπιλογή
    (Χθες έκανα 20 λεπτά διάδρομο, 15 ποδήλατο, 5x12 στήθος με κλειστή και ανοικτή λαβή, 5x12 έλξεις τροχαλίας με πλάτη μπροστά και πίσω από το λαιμό, 5x12 τρικέφαλους με σκοινί, 4χ10 ώμους, 5x15 τετρακέφαλους και τρικέφαλους πόδια και 5χ12 κάμψεις δικέφαλων με γυρισμένους και όχι τους βραχίονες.)

    έλεος ρε φίλε τι πρόγραμμα κάνεις αυτά τα βλέπω και άλλου. με τέτοιο πρόγραμμα πως να μην εξάντλησε. εσύ τα κάνεις όλα σε μια μέρα στήθος πλάτη χέρια ώμους ποδιά. μην περιμένεις και πολλά από τον γυμναστή σου αυτοί αδιαφορούν. δεν βλέπεις σε όλα τα γυμναστήρια της Ελλάδας (τουμπανιαριδες) βγαίνουν όλοι. 2 μυικες ομάδες την μέρα θα κάνεις με πιο λίγα σετ και θα είσαι κομπλέ.
    Trust yourself, dig deep down and ask yourself: ‘who do you want to be?’. Not what, but who. arnold schwarzenegger.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-03-13 13:59 #11
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    εφοσον τωρα ξεκινησες καλο ειναι να παιξεις κυκλικο.
    ενα σετ ανα ασκηση με λιγα κιλα. χωρις διαλειμα. τσακ μπαμ
    πχ. παγκο ισιο 15 επ. πλατη τροχαλια 15 επ. ωμους πιεσεις 15 επ. καμψεις δικεφαλα 15 επ. τρικεφαλα πιεσεις 15 επ. πρεσσα 15 επ. κοιλιακους 20-30 επ. ολα αυτα μονοκοπανιά.
    Μετα διαδρομο και γεια σας. για δυο βδομαδες.
    και μετα αναλογα με το επιπεδο που εισαι, τις φορες που μπορεις να πηγαινεις κτλ φτιαχνεις ενα προγραμμα (ή παιρνεις ετοιμο απο εδω μεσα).

    το προγραμμα που εχεις παντως εχει πολλα ΣΕΤ για κυκλικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-03-13 14:27 #12
    Προεπιλογή
    όταν τελειώσεις το κυκλικό κάνε αυτό. είναι μία χαρά και σε πιάνει παντού, απλά μην προσθέσεις ασκήσεις. αν διαβάσεις όλο το νήμα θα σου λυθούν πολλές απορίες http://forum.bodybuilding.gr/showthr...%CF%89%CE%BD-1
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-03-13 14:52 #13
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    H προπονηση σου ειναι μια χαρα. Η διατροφη σου ειναι χαλια και γι αυτο το προβλημα σου λογο ελλειψης ενεργειας
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-03-13 15:02 #14
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επομένως να αγνοήσω το πρόγραμμα που θα μου δώσει ο γυμναστής και να ακολουθήσω κάποιο από τα αυτά που υποδεικνύετε; Εντωμεταξύ, έπιασα να υποπτεύομαι κόλπο μάρκετινγκ, γιατί στην αρχή επέμεινε να κάνουμε κάποιες μετρήσεις έναντι 12 ευρώ ώστε να διαμορφώσουμε το πρόγραμμα όσο πιο εξατομικευμένα γίνεται. Την ίδια απάντηση πήρα και όταν του ζήτησα συμβουλές περί διατροφής. Επομένως, με το να με φέρνει σε εξάντληση με αυτή την παρωδία κυκλικής προπόνησης μπορεί να νομίζει ότι θα το ξανασκεφτώ καλύτερα γι' αυτές τις μετρήσεις. Όταν ξεκινήσω κανονικά, θα επανέλθω να σας πω νεότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-03-13 15:05 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    H προπονηση σου ειναι μια χαρα. Η διατροφη σου ειναι χαλια και γι αυτο το προβλημα σου λογο ελλειψης ενεργειας
    Δηλαδή τι προτείνεις; Στην κατηγορία με τις διατροφές μελών χάνομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία