Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 25-03-13 03:19 #1
    Το avatar του χρήστη Gun&Roses

    Εγγραφή
    25-03-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή "Αναβολικό παράθυρο" αμέσως μετά την προπόνηση
    Η απορία μου είναι η εξής.. Είναι αλήθεια από την εμπειρία σας/έρευνες ότι το "αναβολικό παράθυρο" μετά την προπόνηση έχει κάποια ελάχιστη διάρκεια που της δίνουν στην πρόσληψη πρωτεϊνης; Ή κρατάει ακόμα περισσότερο από ότι λένε; Γιατί άλλοι λένε αυστηρώς την πρωτεϊνη αμέσως μετά την προπόνηση και να είναι και whey και άλλοι το πάνε πιο χαλαρά με τα γεύματα μετά και τις ποσότητες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-13 12:18 #2

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχει ''αναβολικο παραθυρο''. Απο τη στιγμη που εκτελεις την πρωτη ασκηση το σωμα κανει προσπαθιες για επιδιορθωση του μυος.
    Αν αργησεις να φας μετα την προπονηση το μονο που θα συμβει ειναι μια μικρη καθυστερηση σε αυτη την επιδιορθωση, οχι οτι δεν θα συμβει καθολου.
    Το ολο σκεπτικο ειναι να πινεις whey που αποροφαται πιο γρηγορα ωστε να αρχισει η αποκατασταση γρηγοροτερα για να κανεις την επομενη σου προπονηση.

    Αν θες τη γνωμη μου, ενα ολοκληρομενο γευμα αρκει μετα την προπονηση. Το συμπληρωμα πρωτεινης δεν ειναι και τοσο απαραιτητο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-13 13:07 #3
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Εγω αμεσως μετα πινω πρωτεινη για να ειμαι σιγουρος αλλα κουλο μου φαινεται να ισχυει κατι τετοιο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-13 13:11 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    ριξε μια ματια εδω.... τα λεει αρκετα καλα το αρθρο....

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B7%CF%83%CE%B7
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-13 14:54 #5
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει ''αναβολικο παραθυρο''. Απο τη στιγμη που εκτελεις την πρωτη ασκηση το σωμα κανει προσπαθιες για επιδιορθωση του μυος.
    Αν αργησεις να φας μετα την προπονηση το μονο που θα συμβει ειναι μια μικρη καθυστερηση σε αυτη την επιδιορθωση, οχι οτι δεν θα συμβει καθολου.
    Το ολο σκεπτικο ειναι να πινεις whey που αποροφαται πιο γρηγορα ωστε να αρχισει η αποκατασταση γρηγοροτερα για να κανεις την επομενη σου προπονηση.

    Αν θες τη γνωμη μου, ενα ολοκληρομενο γευμα αρκει μετα την προπονηση. Το συμπληρωμα πρωτεινης δεν ειναι και τοσο απαραιτητο.
    ωραια λοιπον γιατι να καθυστερησω αυτην την επιδιορθωση εστω και αν ειναι μικρη η καθυστερηση εγω αυτο που εχω δει τωρα τελευταια ειναι οτι πολλοι χλευαζουν την ιδεα του αναβολικου παραθυρου μα πως ειναι δυνατον ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ αμεσως μετα την προπονηση η εντος 45 λεπτων να τρεχουν να φανε καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-03-13 15:27 #6
    Το avatar του χρήστη Gun&Roses

    Εγγραφή
    25-03-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει ''αναβολικο παραθυρο''. Απο τη στιγμη που εκτελεις την πρωτη ασκηση το σωμα κανει προσπαθιες για επιδιορθωση του μυος.
    Αν αργησεις να φας μετα την προπονηση το μονο που θα συμβει ειναι μια μικρη καθυστερηση σε αυτη την επιδιορθωση, οχι οτι δεν θα συμβει καθολου.
    Το ολο σκεπτικο ειναι να πινεις whey που αποροφαται πιο γρηγορα ωστε να αρχισει η αποκατασταση γρηγοροτερα για να κανεις την επομενη σου προπονηση.

    Αν θες τη γνωμη μου, ενα ολοκληρομενο γευμα αρκει μετα την προπονηση. Το συμπληρωμα πρωτεινης δεν ειναι και τοσο απαραιτητο.
    Όχι μόνο λένε θα έχεις πιο αργή επιδιόρθωση αλλά αν δεν παίρνεις αμέσως πρωτεϊνη, τόσο μεγάλο καταβολισμό που δεν θα κάνεις δουλειά.. Εμένα πάντα μου φαινόταν υπερβολικό το ότι θα αργήσω να πάρω/φάω πρωτεϊνη θα είναι το σημαντικό..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ριξε μια ματια εδω.... τα λεει αρκετα καλα το αρθρο....

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B7%CF%83%CE%B7
    Το άρθρο τα λέει όντως καλά και εξηγεί πολλά πράγματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-03-13 15:30 #7
    Το avatar του χρήστη Gun&Roses

    Εγγραφή
    25-03-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια λοιπον γιατι να καθυστερησω αυτην την επιδιορθωση εστω και αν ειναι μικρη η καθυστερηση εγω αυτο που εχω δει τωρα τελευταια ειναι οτι πολλοι χλευαζουν την ιδεα του αναβολικου παραθυρου μα πως ειναι δυνατον ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ αμεσως μετα την προπονηση η εντος 45 λεπτων να τρεχουν να φανε καλα
    Όχι όχι! Δεν λέω κάτι τέτοιο! Σαφώς και μετά την άσκηση πρέπει να εφοδιαστεί ο οργανισμός για να ανακτήσει ενέργεια και λοιπά.. απλά αυτό το κόλλημα να πιουν την πρωτεϊνη κάποιοι πριν καν φθάσουν στα αποδυτήρια μου φαίνεται υπερβολικό και αν υπάρχει λόγος που το κάνουν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-03-13 15:38 #8
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    ε καλα σιγουρα δεν θα τρεξεις με την ψυχη στο στομα να μπουκωσεις πρωτεινη και υδατανθρακα αλλα καλο ειναι να το κανει σε διαστημα λιγοτερο της ωρας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-03-13 15:48 #9
    Το avatar του χρήστη Gun&Roses

    Εγγραφή
    25-03-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε καλα σιγουρα δεν θα τρεξεις με την ψυχη στο στομα να μπουκωσεις πρωτεινη και υδατανθρακα αλλα καλο ειναι να το κανει σε διαστημα λιγοτερο της ωρας
    Έτσι πιστεύω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-03-13 14:03 #10

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια λοιπον γιατι να καθυστερησω αυτην την επιδιορθωση εστω και αν ειναι μικρη η καθυστερηση εγω αυτο που εχω δει τωρα τελευταια ειναι οτι πολλοι χλευαζουν την ιδεα του αναβολικου παραθυρου μα πως ειναι δυνατον ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ αμεσως μετα την προπονηση η εντος 45 λεπτων να τρεχουν να φανε καλα
    Δεν ειπα να την καθυστερησεις, εννοω οτι ειτε πιεις πρωτεινη αμεσως ειτε μετα απο 20/40 λεπτα/1ωρα δε θα δεις καμια διαφορα στο τελος της ημερας.
    Απλα εαν σου δινεται η δυνατοτητα να φας αμεσως, τρως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-03-13 16:09 #11
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DimitrisT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα να την καθυστερησεις, εννοω οτι ειτε πιεις πρωτεινη αμεσως ειτε μετα απο 20/40 λεπτα/1ωρα δε θα δεις καμια διαφορα στο τελος της ημερας.
    Απλα εαν σου δινεται η δυνατοτητα να φας αμεσως, τρως.
    20 40 1 ωρα ειναι στο χρονικο πλαισιο του αναβολικου παραθυρου καλο ειναι να τρωμε σε διαστημα μια ωρας...παντως ποτε δεν πρεπει να φερνουμε την καταστροφη αν χασουμε ενα γευμα δεν χαθηκε ο κοσμος
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-03-13 19:34 #12
    Προεπιλογή Οσον αφορα το ροφημα πρωτεινης....
    Ξερω οτι ειναι καλυτερα να το πινεις μεσα σε μιση το πολυ ωρα μετα απο την προπο.... Εγω την πινω σχεδόν 50 λεπτα μετά, θα ήταν καλύτερα να την πιώ μέσα στο μισάωρο; Να σημειώσω ότι πίνω άλλη μια δόση 10 λεπτα πριν ξεκινήσω την προπ.
    Ευχαριστω πολλάκοις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-03-13 00:08 #13
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    bcaa μαζι με το νερο μεσα στην προπονηση ειναι το καλυτερο αλλα θα σου βγει ποιο ακριβα..απο οτι η πρωτεινη..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-03-13 12:05 #14
    Προεπιλογή
    amateur δωσε καμια πληροφορια για αυτα γτ δεν εχω ασχοληθει καθολου... εψαξα google αλλα δε βρηκα κατι της προκοπης. thanks.

    Μπορει καποιος να μου απαντησει στην απο πανω ερωτηση ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-03-13 12:09 #15
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Φίλε δες λίγο το άθρο που έβαλε link πιο πάνω ο Devil και θα σου λυθούν πολλές απορίες
    Απάντηση με παράθεση