Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 30-04-13 20:43 #1
    Προεπιλογή Γεια σας κ απο εμενα!λιγη βοηθεια παρακαλω!:D
    Καλησπερα και απο εμενα και συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε!Εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει προπονησεις σε γυμναστηριο(3-4 καθε εβδομαδα)!Σκοπος μου ειναι να φτασω 70 κιλα απο τα 64 που ειμαι για να αποκτησω ογκο και επειτα να κανω γραμμωση.Λογω του οτι δουλευω βραδυ ειμαι περιεργος στης ωρες οποτε εχω ακουσει και πολλα για το τι να τρωω!Αν μπορουσατε θα ηθελα καποιες σαφης απαντησης διοτι ειμαι εντελως απειρος!ευχαριστω εκ τον προτερων!Κωστας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-04-13 21:07 #2

    Εγγραφή
    26-04-2013
    Περ.
    Λευκάδα
    Μηνύματα
    16
    Προεπιλογή
    καλώς ήρθες φίλε!!
    διάβασε το forum και θα βρεις άκρη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-04-13 22:42 #3
    Προεπιλογή
    φιλε εφοσον δουλευεις νυχτα , σε συμβουλευω να κανεις 3 προπονησεις την εβδομαδα
    αν δε δουλευεις καθε βραδυ , προτιμησε να προπονεισαι μερες που δε δουλευεις
    αν οχι καλο θα ειναι να ξυπνας , 1-2 γευματα μετα προπονηση μεταπροπονητικο γευμα και μετα 1-2 ωριτσες υπνου και εννοειται να μη μενεισ νηστικος πανω απο 3-4 ωρες στη δουλεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-04-13 23:24 #4
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-04-13 23:54 #5
    Προεπιλογή
    Οσον αφορα το timing το ποτε δηλ. πρεπει να τρως το ρυθμιζεις εσυ .Οι καινουργιες ερευνες δειχνουν οτι δεν εχει σημασια ποσα γευματα κανεις και ποτε, αλλα τι θρεπτικα συστατικα καταναλωνεις και σε τι ποσοτητα, σε σχεση παντα με το ποιες ειναι οι προσωπικες σου θρεπτικες αναγκες.Εν ολιγης τρωγε οσα γευματα θες οποτε θες ,αρκει να ειναι σωστες τρωφες σε σωστη ποσοτητα.Απλα μπες wikipedia-Bodybuilding στο αρθρο meal οπου εξηγει οτι αυτο που κανουν οι περισσοτεροι μποντιμπιλντερς και τρωνε 5-7 φορες τη μερα δεν αυξανει το βασικο μεταβολισμο τους ουτε τη θερμικη επιδραση που εχει η τροφη σε συγκριση με τα 3 γευματα τη μερα.Προσωπικα θεωρω καλυτερο να τρως περιπου τις ιδιες ωρες καθημερινα καθαρα λογω του οτι το σωμα εκπαιδευεται καθε ποτε να πειναει και αγαπαει τη ρουτινα. Επισης να αποφευγεις να πιεζεις το στομαχι σου με ποσοτητες και ειδη τρωφων τα οποια δειχνει να μην ανεχεται ιδιαιτερα τις 2-3 τελευτεαις ωρες πριν πας για υπνο.Βεβαια για να παρεις βαρος πρεπει να καταναλωνεις παραπανω θερμιδες απο οσο καις.Γενικοτερα ενας ευκολος τροπος να αυξησεις τις θερμιδες που παιρνεις ειναι να τρως περισσοτερο καλης ποιοτητας διατροφικο λιπος (τουλαχιστον εμενα με βολευει) με τροφες οπως αψητο ελαιολαδο ,αψητοι αναλατοι ξηποι καρποι, αβοκαντο,φυσικο χωρις προσθετα ταχινι, ολοκληρα αυγα (στ αυγα μην το παρακανεις) .Παντως προσεχε οσο βαζεις ογκο να μην βαζεις λιπος εγω αγορασα ζυγαρια που κανει λιπομετρηση με βαση την ηλεκτρικης αγωγιμοτητα, του σωματος δεν ειναι 100% αξιοπιστη αλλα βοηθαει. Τρωφες γενικα που θα προτεινα ειναι ΨΑΡΙ ,απαχο κρεας ,μαυρο ρυζι, βρωμη,οσπρια και φυσικα αφθονα λαχανικα και μερικα φρουτα τα οποια δεν εχουν πολλα ζαχαρα (π.χ. τα σταφιλια κ το καρπουζι εχουν πολλα ζαχαρα ενω το μαρουλι οχι ,προσωπικα πρωτιμω μπροκολο και αναμιχτα κατεψυγμενα λαχανικα).Για λιπος τις τροφες που ανεφερα παραπανω. Αν σε πριζουν τα ,μαυρο ρυζι, βρωμη,οσπρια μπορεις να φας ασπρο ρυζι ,μακαρονια ολικης αλεσης ή και απλα μακαρονια (αν και δεν τα προτιμω) ή πατατες βραστες ή ψητες (πρωτιμω με το φλοιο τους που εχει φυτικες ινες). Αν εισαι αρχαριος με τα βαρη θα αναπτυχθεις σχετικα γρηγορα αν δουλευεις σωστα ,μεινε αισιοδοξος και τα κιλα ερχονται
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-05-13 04:49 #6
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-05-13 09:05 #7
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-05-13 13:14 #8
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω πολυ!δουλεια εχω κανονικα καθε βραδυ(ειμαι φουρναρης) :/. αν καθησω και κανω μια λιστα με καποιες τροφες που τρωω για ολη την διαρκεια της ημερας (μεσω του φορουμ βεβαια) και την ποσταρω θα μπορουσατε να ριξετε μια ματια για τυχον λαθη και προτασεις για αλλαγες?και πανω απο ολα!ειναι σωστη η λογικη μου στο να φτασω 70 κιλα για θεμα ογκου και οσο γινετε με την λιγοτερη αποκτηση λιπους και μετα να χασω και παλι για να φυγει το λιπος και να μεινουν οι μυες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-05-13 14:05 #9
    Προεπιλογή
    εκατσα εψαξα λιγο για το τι να τρωω και κατεληξα σε αυτα..
    πρωινο γαλα με χαμηλο λιπαρα και καποιο φρουτο οπως μηλο
    γευματα μεσα στην μερα κοτοπουλο,κρεασ απαζο.αυγα ψαρια,ζυμαρικα,σαλαες τονος
    ματαπροπονητικο πατατεσ,μπασματι βρασμενα ασπραδια αυγων
    βραδυνο γαλα η γιαουρτι χαμηλών λιπαρων μαζι με αμυγδαλα
    Εχω κανει κατι λαθος?η θελετε να συμπηρωσετε κατι?και σε τι ποσοτητες?και ενω ειμαι 1,67 με 64 κιλα οταν δεν σφιγκομαι εχω λιγη κοιλιτσα ενω εχω κοιλιακους..με της προπονησεις θα φτιαξει αυτο?(το ποτο το εκοψα πριν λιγες μερες γτ επινα αρκετα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-05-13 16:21 #10
    Προεπιλογή
    Ενταξει μου φενεται η διατροφη σου (υποθετω οτι τρως και λιγο ελαιολαδο αν οχι θα το προτεινα) Με τον τονο μην το παρακανεις ωστοσο γιατι εχει υψηλα επιπεδα υδραργυρου. Σενα περιοδικο αθλησης διαβασα οτι το EPA (Environmental Protection Agency) συστηνει σε ανθρωπους που ζυγιζουν πανω απο 56 κιλα να τρωνε μεχρι 160γρ λευκου τονου κονσερβα καθε 9 μερες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-05-13 17:02 #11
    Προεπιλογή
    ωραια καταλαβα..ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-05-13 17:03 #12
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ

    Φίλε πόσταρε την διατροφή σου στο θέμα με τις διατροφές γιατί εδώ είναι μόνο για καλωσόρισμα και δεν θα πάρεις διάφορες απαντήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-05-13 17:16 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    καλώς ήρθες στο φόρουμ
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-05-13 18:19 #14
    Προεπιλογή
    παιδια ευχαριστω για το καλωσορισμα!σε γενικες γραμμες πηρα της απαντησεις που ηθελα εστω και για αρχη..εαν ομως καποιος εμπειρος μπορουσε να με κανει φιλο για να μου δινει συμβουλες θα ημουν ευγνωμων!
    Απάντηση με παράθεση