Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 31
  1. 11-05-13 13:48 #1
    Προεπιλογή Χαμηλο ζάχαρο και πίεση
    Παντα είχα χαμηλή πιεση και χαμηλο ζάχαρο.
    Προσφατα έπαθα κριση υπογλυκαιμίας. Εκανα εξετάσεις και όλα ήταν εντάξει. Εκρεμεί μονο μια εξέταση για θυροειδή που εντός των ημερων θα βγει και αυτή.
    Από τις εξετάσεις που έχει ήδη ο γιατρός μου είπε πως δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι παθολογικό.
    Βασικά έμεινε εκπληκτος με το υπογλυκαιμικό επεισόδιο. Με ρώτησε τι πρώω, πόσο τρώω κ.λ.π. και όταν του είπα ότι κάθε 3-4 ώρες κάνω ενα γευμα πραγματικά με κοίταζε σαν να ήμουν εξωγηινη. Μου είπε πως δικαιολογείται μια κριση υπογλυκαιμίας (αν δεν έχεις κάτι παθολογικό) αν έχει περάσει ένα 24ωρο χωρίς να φας. Τελος πάντων δεν μπορούσε να βρει μια απάντηση να μου δώσει. Κατέληξε πως μάλλον έχω υψηλό μεταβολισμό και πρέπει να τρώω πολύ.
    Το θέμα μου είναι πως άν δεν υπάρχει κατι παθολογικό (που μάλλον έτσι είναι) πως μπορώ με την διατροφή μου να βελτιώσω την κατάσταση αυτή. Δηλαδή να μην παθαίνω υπογλυκαιμία και να είναι η πιεση του αίματος σε πιο φυσιλογικά επίπεδα. Σημερα πήγα το πρωί στο γυμναστήριο και δεν μπορούσα να κάνω τιποτε. Ζαλιζόμουν. Εφυγα τελικά.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-05-13 16:40 #2
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Μπεμπα κατ΄αρχην περαστικα!
    Ποση πιεση και ποσο ζαχαρο νηστειας εχεις;
    Πώς το ξερεις οτι το επεισόδιο ηταν υπογλυκαιμικο;
    Πάντως σε μας τις γυναικες δικαιολογουνται χαμηλες τιμες και στα δυο.
    Εμενα πχ η πιεση μου είναι γυρω στο 9 και το ζαχαρο γυρω στο 70 και ξερω και κοπελα που το εχει στο 60.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-05-13 16:49 #3
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    γεια σου μπεμπα τον προηγουμενο μηνα επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα μονο που εμενα ωφειλετε σε ψυχολογικα αιτια ημουν στο γυμναστηριο εκανα κοιλιακους και εκει που παω να σηκωθω απο τον παγκο παθαινω ιλλιγκο το πατωμα γυρισε τρομαξα πολυ η καρδια μου ηταν στο 46 που ουτε η καρδια ενος ηλικιωμενου δεν εχει αυτους τους κτυπους η μεγαλη πιεση στο 6 και η μικρη στο 4 παω σπιτι ακολουθησε ενα βουλιμικο επεισοδιο οι εξετασεις μου δεν εδειξαν τιποτα ο ιλλιγκος ομως με φοβησε τοσο πολυ και επαθα κριση πανικου και τωρα ακολουθω αγωγη γι αυτο τον λογο γι αυτο προσεχε θελει προσοχη
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-05-13 16:51 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπεμπα κατ΄αρχην περαστικα!
    Ποση πιεση και ποσο ζαχαρο νηστειας εχεις;
    Πώς το ξερεις οτι το επεισόδιο ηταν υπογλυκαιμικο;
    Πάντως σε μας τις γυναικες δικαιολογουνται χαμηλες τιμες και στα δυο.
    Εμενα πχ η πιεση μου είναι γυρω στο 9 και το ζαχαρο γυρω στο 70 και ξερω και κοπελα που το εχει στο 60.
    Δεν ξέρω πόσο ήταν γιατι όταν πήγα στον γιατρό είχα ήδη πιει χυμό και είχα συνέλθει. Δεν μπορούσα όμως να σηκωθώ από την καρέκλα μου ούτε να μιλήσω ότε να κάνω το παραμικρό. Είχα καταρευσει. Οσο για την πίεση ειναι πάντα χαμηλά και είναι ΟΚ. Οταν όμως είναι κάτω από οκτώμιση και της καρδιας κάτω από πεντεμιση αρχίζω και έχω πρόβλημα. Ζαλόζομαι και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτε.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-05-13 16:54 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου μπεμπα τον προηγουμενο μηνα επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα μονο που εμενα ωφειλετε σε ψυχολογικα αιτια ημουν στο γυμναστηριο εκανα κοιλιακους και εκει που παω να σηκωθω απο τον παγκο παθαινω ιλλιγκο το πατωμα γυρισε τρομαξα πολυ η καρδια μου ηταν στο 46 που ουτε η καρδια ενος ηλικιωμενου δεν εχει αυτους τους κτυπους η μεγαλη πιεση στο 6 και η μικρη στο 4 παω σπιτι ακολουθησε ενα βουλιμικο επεισοδιο οι εξετασεις μου δεν εδειξαν τιποτα ο ιλλιγκος ομως με φοβησε τοσο πολυ και επαθα κριση πανικου και τωρα ακολουθω αγωγη γι αυτο τον λογο γι αυτο προσεχε θελει προσοχη
    Πήγα και έκανα εξετάσεις και συνεχίζω να πηγαίνω στον γιατρο αλλά μου την σπάει. Ειχα συνηθήσει να είμαι non stop 18 ώρες το 24ωρο και σήμερα σηκώθηκα από το κρεβάτι για να πάω να ξαπλώσω στον καναπέ. Πηγα στο γυμναστήριο από όπου έφυγα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτε και να με πάλι στον καναπέ. Γαμ&^%&%&^&^& τα νευρα μου.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-05-13 16:58 #6
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα και έκανα εξετάσεις και συνεχίζω να πηγαίνω στον γιατρο αλλά μου την σπάει. Ειχα συνηθήσει να είμαι non stop 18 ώρες το 24ωρο και σήμερα σηκώθηκα από το κρεβάτι για να πάω να ξαπλώσω στον καναπέ. Πηγα στο γυμναστήριο από όπου έφυγα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτε και να με πάλι στον καναπέ. Γαμ&^%&%&^&^& τα νευρα μου.
    εχεις αφαιρεσει το αλατι απο το φαγητο?σε καταλαβαινω και εγω ειχα πολλα νευρα ταυτοχρονα με στεναχωρια οτι εχω κατι σοβαρο μεχρι να βγουν η εξετασεις ειχα πολλα νευρα μου ειχε κοπει και η περιοδος για δυο μηνες εκανα ενα περασμα απ ολους τους γιατρους και εχω επανελθει,δοκιμασε να περνεις και μια πολυ καλη πολυβιταμινη
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-05-13 17:00 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις αφαιρεσει το αλατι απο το φαγητο?σε καταλαβαινω και εγω ειχα πολλα νευρα ταυτοχρονα με στεναχωρια οτι εχω κατι σοβαρο μεχρι να βγουν η εξετασεις ειχα πολλα νευρα μου ειχε κοπει και η περιοδος για δυο μηνες εκανα ενα περασμα απ ολους τους γιατρους και εχω επανελθει,δοκιμασε να περνεις και μια πολυ καλη πολυβιταμινη
    Δεν μου αρέσει το αλάτι και γενικά τα αλμυρα πράγματα. Προσπαθώ όμως και βάζω αλάτι στο φαγητό μου για να ανεβαίνει λίγο η πιεση. Γενικά οποιοσ τρωει από ότι μαγειρευω το θεωρεί ανάλατο.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-05-13 17:02 #8
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου αρέσει το αλάτι και γενικά τα αλμυρα πράγματα. Προσπαθώ όμως και βάζω αλάτι στο φαγητό μου για να ανεβαίνει λίγο η πιεση. Γενικά οποιοσ τρωει από ότι μαγειρευω το θεωρεί ανάλατο.
    ουτε εγω βαζω θεωρω οτι καποιες τροφες εχουν αλατι απο μονες χρειαζετε ομως που και που αφου εχεις θεμα με την πιεση
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-05-13 17:04 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε εγω βαζω θεωρω οτι καποιες τροφες εχουν αλατι απο μονες χρειαζετε ομως που και που αφου εχεις θεμα με την πιεση
    Θα το προσπαθήσω. Θα πιω και αρκετούς καφέδες. Ηδη ηπια αρκετούς σημερα.....
    Είδομεν.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-05-13 17:07 #10
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το προσπαθήσω. Θα πιω και αρκετούς καφέδες. Ηδη ηπια αρκετούς σημερα.....
    Είδομεν.
    περαστκα σου ελπιζω να επανελθεις γρηγορα
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-05-13 17:11 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    περαστκα σου ελπιζω να επανελθεις γρηγορα
    Σε ευχαριστώ.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-05-13 19:57 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ο ντοκτορας δεν έλαβε υπόψιν να σε ρωτήσει όχι πόσα γευματα κανεις και αν τρως καθε 3 ώρες αλλα τι υδατανθρακες περιέχουν αυτα που τρώς , γιατι όσες φορες και να φαμε αν τρωμε πολυ πρωτείνη και πολυ λίγο υδατάνθρακα γινόμαστε όπως λέει και το τραγούδι "μαραμένη μου γαρδένια "

    απλα όταν έχουμε τετοια συμπτωματα χωρίς δευτερη σκέψη , κόβουμε πρωτείνη ανεβάζουμε υδατάνθρακα και πάλι στις ιδιες θερμίδες και βάζουμε παραπάνω αλάτι στο φαγητό , θα με πείς έχει , εμ έλα που δεν φτάνει σε μερικούς ανθρώπους , αυτα που εγω τα θεωρω αλμυρα ο αδερφος μου τα θεωρεί ανάλατα και ριχνει με τη σεσουλα το αλάτι και είναι θεόστεγνος χωρις ιχνος κατακράτησης

    πρέπει να καταλάβουμε τα δεδομενα και οι ανάγκες διαφερουν σε κάθε άνθρωπο και πρωτα απο όλα λαμβάνουμε υπόψιν το ιατρικο ιστορικο και όχι τα διαιτολογικα που μπροστα στην υγεία είναι μπούρδες , τι να το κανω εγω να λέω τρωω σωστα και να ζαλίζομαι και να πέφτω σαν κοτόπουλο , υγεία είναι αυτο το πράμα ?

    γι αυτο τα πράματα είναι απλα εφοσον δεν είναι ενα μεμονωμενο περιστατικο και το παθαίνουμε συχνα , βαζουμε εν όψη καλοκαιριου λίγο παραπάνω αλάτι να στανιάρουμε έτσι κι αλλιως με την ζεστη αποβαλετε και χάνουμε και υγρα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-05-13 20:37 #13
    Προεπιλογή
    κοπελιές και όχι μόνο,

    η χαμηλή πίεση μπορεί μακροπρόθεσμα να σας δημιουργήσει πολλά και σοβαρά πρόβλημα διότι το αίμα δεν έχει αρκετή δύναμη να αιματώνει πλήρως τον εγκέφαλο και διατηρεί σταθερό τον τόνο στην αιμάτωση του, έτσι όσο περνάνε τα χρόνια κάποιες περιοχές του εγκεφάλου αδρανούν και φυσικά νεκρώνονται και μπορεί να σας προκαλέσει διάφορα ανοϊκά συμπτώματα, όπως μειωμένη μνήμη, κλπ
    Υπάρχουν χάπια που ρυθμίζουν την πίεση όπως το Effortil και Dihydergot.
    Να πάτε σε γιατρό να σας την ρυθμίσει αν σας πει "δεν πειράζει" ή να επιμείνετε ή να πάτε σε άλλον.

    Η λύση του αλατιού είναι περιστασιακή και μακροπρόθεσμα κάνει κακό στα αγγεία,
    Η υπόταση όσο και η υπέρταση είναι ζημιογόνες και οφείλονται σε παθολογικές δυσλειτουργίες του οργανισμού, το αλάτι δεν θεραπεύει (την υπόταση) ενώ τα φάρμακα αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην βάση του, όπως στον υποθυρεοειδισμό.
    Επίσης να πίνετε πολύ νερό για να ανεβαίνει η πίεση, και ηλεκτρολύτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy : 11-05-13 στις 20:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-05-13 21:44 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    υπαρχουν ατομα που είναι υπερτασικα η υποτασικα εκ γεννετης αυτοι διαφορετικα το αντιμετωπίζουν και διαφορετικα αν προκύψει σαν διαταραχη , σε καθε περιπτωση πρέπει να ρυθμίζετε και η γυμναστικη βοηθάειο παρα πολυ , ειχα άτομα και γυναίκες που έλεγαν είμαι υποτασικη και άλλος έπαιρνε χαπι για την πίεση
    μετα απο κάποιο διάστημα τους λεω για μετρηθειτε μηπως βελτιώθηκε η κατασταση και πράγματι αυτος που έπαιρνε χαπι έπαιρνε μετα προληπτικα μισο μεχρι που το σταμάτησε τελείως

    απο την άλλη για το αλατι μην ξεχναμε πως είναι ενα βασικο συστατικο του οργανισμου και δεν χρειάζετε να το ενοχοποιούμε ίσως το πιο βασικο με το μαγνησιο ,καλιο και μην ακούτε ότι κανει κακό σε νορμαλ δοσολογια , ψάξτε οπου θέλετε θα δείτε την χρησιμότητα του ειδικα κατα την διάρκεια του καλοκαιριού

    το τροποποιούμε όταν έχουμε καποιο πρόβλημα και η ιατρικη διάγνωση λέει να το αποφυγουμε όπως μπορει να λέει και για άλλες τροφες που μας πειράζουν , όταν κάποιος είναι υγιής δεν έχει κανενα πρόβλημα αρκεί να μην κάνει κατάχρηση στο αλάτι , εχω δει και επιστημονες που το κόβαν σε αγωνες και πίναν αποσταγμενο νερο και σερνόταν σαν παππούδες και με λέγαν εμενα ηλία δεν κάνεις καλα που τρως μακαρονια με κιμα έχουν αλάτι και λέω θα δούμε αύριο στους αγωνες ποιός θα είναι καλα και ποιός όχι , τον έβλεπα και έλεγα το νού σας μην μας μείνει στα χέρια

    σε όλα τα πράματα χρειάζετε μετρο , υπάρχει η χρηση και η κατάχρηση όποιος χανει το μέτρο έχει πρόβλημα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-05-13 22:14 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το προσπαθήσω. Θα πιω και αρκετούς καφέδες. Ηδη ηπια αρκετούς σημερα.....
    Είδομεν.
    εγω παθαινω υπογλυκαιμιες σε καιρους διαιτας απο πολλους καφεδες και τσαι. μειωσε τους να δεις μηπως σε επηρεαζει
    περαστικα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία