Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 16-05-13 01:43 #1
    Προεπιλογή Η διατροφη μου για χασιμο βαρους και λιπους! Αποψεις;
    Χαιρεται,

    Ξοδεψα ωρες στο φορουμ για να πληροφορηθω για το θεμα της διατροφης και σε συνδυασμο με τις γνωσεις μου επεχειρησα να κανω το προγραμμα διατροφης μου ετσι ωστε να εχω λιγοτερες θερμιδες με σκοπο να χασω βαρος και λιπος αλλα οχι μυικη μαζα! Ειμαι 19 χρονων, 1.85 υψος και 92-93 κιλα με αρκετο λιπος στην περιοχη της κοιλιας και του στηθους κυριως.(δε γνωριζω ακριβως ποσο).

    Το προγραμμα διατροφης ειναι παρακατω:

    Πρωινο


    1 αυγο ολοκληρο και 4 ασπραδια ή ένα scoop πρωτεινης

    1 γιαουρτι 2% ή 1 ποτηρι γαλα με λιγα λιπαρά και 2 κουταλιές της σούπας βρωμη ή 1 τοστ με γαλοπουλα βραστη με λιγα λιπαρα και με τυρι με λιγα λιπαρα

    Δεκατιανο
    2 ακτινίδια ή 1 μπανάνα(συνολο 2-3 την εβδομαδα) ή ένα μηλο ή πορτοκάλι ή οποιοδηποτε άλλο φρουτο


    Μεσημεριανό


    1 μοσχαρισια μπριζολα + μαρουλι (η οποιοδηποτε σαλατικο) + 1 φετα μαυρο ψωμι ή λιγο ρυζι ή λιγα μακαρονια

    ή
    1 χοιρινη μπριζολα + μαρούλι(η οποιοδηποτε σαλατικο) + 1 φετα μαυρο ψωμι ή λιγο ρυζι ή λιγα μακαρονια
    Ή
    200γρ στήθος κοτόπουλο + μαρουλι(η οποιοδηποτε σαλατικο) + + 1 φετα μαυρο ψωμι ή λιγο ρυζι ή λιγα μακαρονια
    ή
    200γρ στηθος γαλοπουλα + μαρουλι(η οποιοδηποτε σαλατικο) + + 1 φετα μαυρο ψωμι ή λιγο ρυζι ή λιγα μακαρονια
    ή
    1 φετα ψαρι (παγκασιους/σολομο συνηθως) + μαρουλι(η οποιοδηποτε σαλατικο) + + 1 φετα μαυρο ψωμι ή λιγο ρυζι ή λιγα μακαρονια
    ή
    1 πιατο οσπρια + μαρουλι(η οποιοδηποτε σαλατικο) + + 1 φετα μαυρο ψωμι ή λιγο ρυζι + 1 πορτοκαλι



    Απογευματινο(γευμα μετα την προπόνηση)

    1 scoop πρωτεινη + αμινοξεα (αμινοξεα παιρνω και πριν την προπονηση)

    2 ακτινίδια ή 1 μπανάνα(συνολο 2-3 την εβδομαδα) ή ένα μηλο ή πορτοκάλι ή οποιοδηποτε άλλο φρουτο
    4 ριζογκοφρέτες


    Βραδυνό

    1 γιαουρτι
    1 scoop πρωτεινης με γάλα
    2 ακτινίδια ή 1 μπανάνα(συνολο 2-3 την εβδομαδα) ή ένα μηλο ή πορτοκάλι ή οποιοδηποτε άλλο φρουτο ή 1 μαρουλι ή οποιοδήποτε άλλο σαλατικο



    Γενικες σημειωσεις για εμενα


    Το πρωι μολις ξυπνησω παιρνω πολυβιταμινες της Lamberts.
    Πριν και μετα την προπονηση περνω αμινοξεα.

    Πολλες φορες ξυπναω στις 11-12 το πρωι με αποτελεσμα να χανω το 10τιανο μου και να τρωω μονο πρωινο. Άλλες φορες ξυπναω 1-2 με αποτελεσμα να μην τρωω καθολου πρωινο, και ετσι τρωω απευθειας μεσημεριανο και περισσοτερη πρωτεινη (αυτή του πρωινου) στα αλλα γευματα .

    Δεν εχω σταθερη ωρα προπονησης, άλλες φορες εχω πρωι (12 περιπου) και άλλες απογευμα.Για αυτό λοιπον όταν παω πρωι αλλαζω τα γευματα για να εχω υδατανθρακες πριν την προπονηση και το απογευματινο γευμα το παιρνω μετα την προπονηση και καθυστερω το μεσημεριανο .

    Τελος, αν εξαιρεσετε το ελαιολαδο στις σαλατες δεν εχω αλλη πηγη καλων λιπαρων...

    Ακομα, κανω τουλαχιστον 2-3 φορες την εβδομαδα επιπλεον απο την προπονηση με βαρη 3χμ τρεξιμο και γενικα περπαταω αρκετα καθημερινα.

    Περιμενω αποψεις...και σχολια. Η βοηθεια σας ειναι κατι περισσοτερο απο πολυτιμη για εμενα.....!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimakoz13 : 16-05-13 στις 01:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-13 17:51 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα,

    Καλό θα ήταν στο πρωινό να βάλεις περισσότερο υδατανθρακα,ειδικά αν θα πηγαινεις για προπ μετά θα σε βοηθήσει αρκετα,2 κσ βρωμη δεν φτανουν ουτε γι'αστειο....

    Καλά λιπαρα εχουν επισης και ο κροκος του αυγου,οι ξηροι καρποι,το αβοκαντο,τα λιπαρά ψαρια οπότε κινήσου αναλόγως.

    Χρειαζεσαι ακομα ενα γευμα μεσα στη μερα-ειδικά μετα την προπ-γιατι η συνολική ποσότητα πρωτείνης ειναι αρκετά χαμηλά,εστίασε περισσότερο στο στηθος κοτοπουλο/γαλοπουλας.

    Στο δεκατιανο βαλε και κατι με πρωτείνη και γενικά μην κανεις υπερβολές με τα φρούτα,στις διαιτες η φρουκτόζη ειναι ''εχθρός''.

    Το βραδυ προτίμησε το γιαουρτι απο τα υπόλοιπα που γράφεις.

    Καλή συνεχεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-05-13 19:31 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Καλό θα ήταν στο πρωινό να βάλεις περισσότερο υδατανθρακα,ειδικά αν θα πηγαινεις για προπ μετά θα σε βοηθήσει αρκετα,2 κσ βρωμη δεν φτανουν ουτε γι'αστειο....

    Καλά λιπαρα εχουν επισης και ο κροκος του αυγου,οι ξηροι καρποι,το αβοκαντο,τα λιπαρά ψαρια οπότε κινήσου αναλόγως.

    Χρειαζεσαι ακομα ενα γευμα μεσα στη μερα-ειδικά μετα την προπ-γιατι η συνολική ποσότητα πρωτείνης ειναι αρκετά χαμηλά,εστίασε περισσότερο στο στηθος κοτοπουλο/γαλοπουλας.

    Στο δεκατιανο βαλε και κατι με πρωτείνη και γενικά μην κανεις υπερβολές με τα φρούτα,στις διαιτες η φρουκτόζη ειναι ''εχθρός''.

    Το βραδυ προτίμησε το γιαουρτι απο τα υπόλοιπα που γράφεις.

    Καλή συνεχεια
    Φιλε Νικολα καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

    Λοιπον, εχω υπολογισει οτι λαμβανω περιπου 150γρ πρωτεινης την ημερα,ειναι λιγα λες;
    Επισης, μετα την προπονηση το γευμα μου ειναι 1 σκουπ πρωτεινης 2 φρουτακια και λιγες ριζογκοφρετες λες δεν ειναι καλο; 5 γευματα εχω!
    Τελος, το βραδυ τρωω ΚΑΙ γιαουρτι ΚΑΙ 1 scoop πρωτεινης KAI 1 φρουτο η μια σαλατα! Τι λες οτι παει στραβα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-05-13 19:55 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλο ειναι να ανεβασεις λιγο γιατι στις υποθερμιδικες χρειαζεται μεγαλυτερη ποσότητα πρωτείνης.

    Το βραδυ δεν υπαρχει λογος να κατεβαζεις τόσο πραμα,κρατα το γιαουρτι ή αν θες την πρωτείνη με το γαλα(εφόσον δεν ειναι whey βεβαια).

    Η πρωτεινη μετα την προπ δεν ειναι γευμα,ασε τις ρυζογκοφρετες και τα φρούτα και φαε κανονικό φαγητό καμια ωρα μετά την προπ με υδατανθρακα και καθαρό κρέας.

    Επίσης τα αμινοξεα μετα την προπ εφοσον πίνεις πρωτείνη δεν ειναι απαραίτητα,κρατησε τα για καμιά αεροβια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-05-13 20:13 #5
    Προεπιλογή
    Καταλαβα.... Αυτο με την πρωτεινη ομως με μπερδεψε!!! whey ειναι η πρωτεινη μου !!! και μερικες φορες την λαμβανω με γαλα...δεν κανει αυτο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-05-13 00:41 #6
    Προεπιλογή
    Κάνει και αυτό που λες.Αλλά φίλος σου λέει για πηγές πρωτείνης από στερεές τροφές(στήθος κοτόπουλο,μοσχάρι,στήθος γαλοπούλας,γιαούρτι,ασπράδια αβγού).
    Απάντηση με παράθεση