Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: φιλία μεταξύ αγοριού και κοριτσιού !

Ψήφισαν
80. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΑΙ

    27 33,75%
  • ΟΧΙ

    53 66,25%
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 65 από 65
  1. 28-08-13 04:44 #61
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Αν και έχει ειπωθεί αυτή η ερώτηση άπειρες φορές όχι μόνο εδώ αλλά και έχει απαντηθεί άλλες τόσες υπό φυσιολογικές συνθήκες πρώτα είναι η έλξη και μετά υπάρχει περίπτωση να έλθει και η φιλία.

    Και επειδή πρόσφατα μου έκατσε παρόμοια φάση, για να μην λέμε ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στους νέους ανθρώπους αλλά προβλέπετε και για τα ερείπια, ενθυμήθηκα τι μου έλεγε ο σοφός παππούλης, ''βουρ στον πατσά τώρα που μπορείς''

    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-13 15:26 #62
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Χαχαχα ωραίες λύσεις βρήκατε άμα την βλέπω πάντως είναι λες και πήρα ένα κουτάκι κρεατίνη μέχρι να το ξεπεράσω καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-11-15 18:14 #63
    Προεπιλογή
    Ερώτηση για να γράψεις βιβλίο είναι αυτή. Συνοπτικά θα απαντούσα,, προφανώς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι ανόητο να νομίζουμε ότι μπορούμε να βγάζουμε τόσο γενικούς και απόλυτους κανόνες για θέματα που άπτονται των διαπροσωπικών μας σχέσεων....Και αυτό γιατί παραβλέπουμε ότι ο άνθρωπος είναι ένα πολυσχιδές και εξαιρετικά περίπλοκο από τη φύση του ον και κάθε μονάδα είναι ξεχωριστή...Αφήστε λοιπόν τα καλούπια και τις γενικότητες, φυσικά μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε άντρα και σε γυναίκα ακόμα και αν αυτό δεν είναι κάτι τόσο συνηθισμένο....
    ^Αυτό. Οι διαπροσωπικές σχέσεις όπως τις ξέρουμε σήμερα, είναι κοινωνικές κατασκευές, δεν μπορείς να τις ορίσεις και δεν υπάρχουν κανόνες. Είναι καταστάσεις που ο καθένας βιώνει διαφορετικά ή δεν τις βιώνει καθόλου. Αν θες να τις εξετάσεις πρέπει να λάβεις υπ όψιν τον τοπικό-χρονικό παράγοντα. Δε μπορείς να δώσεις καθολική απάντηση <<υπάρχει φιλία;>> , η σωστή ερώτηση είναι <<μπορείς να δεις (εσύ) γυναίκες/άντρες φιλικά;>> και ο καθένας απαντά σε προσωπικό επίπεδο.

    Προσωπικά, προφανώς και μπορώ να δω άντρες φιλικά, όπως μπορώ να δω και γυναίκες, γιατί δεν υπάρχει τίποτα να με εμποδίζει. Δε μπορώ να βρω κάποιο λόγο ύπαρξης διαχωριστικού παράγοντα στο ζήτημα.

    Το πιο συνηθισμένο αντεπιχείρημα είναι -όχι, επειδή υπάρχει σεξουαλική επιθυμία- Ναι και;
    Το σεξουαλικό ενδιαφέρον δε σημαίνει απαραίτητα έρωτας/καψούρα. Εκτός αν για κάποιον ισχύει το σχήμα φιλία+σεξουαλικό ενδιαφέρον= δεσμός.
    Κάτι που δεν ισχύει για μένα, αφού το να τα πας καλά με κάποιον και να τον βρίσκεις σέξυ δεν αρκεί για να κάνεις μια σχέση μαζί του. Δηλαδή αυτό που διαχωρίζει τη φιλική αγάπη και την ερωτική αγάπη είναι το σεξ; Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το ''friends with benefits'' δηλ. οκ περνάμε καλά, αλλά δεν έχουμε παραπάνω αισθήματα.
    Θεωρώ πως για να υπάρξει αυτό το -παραπάνω από φίλοι- είναι απαραίτητο να περάσει από το στάδιο -φίλοι- Αν διαλέγεις για δεσμό άτομα τα οποία δε θα μπορούσες να έχεις φίλους, κάτι κάνεις λάθος. Επίσης το να είναι άσχημος ο άλλος δε σε εμποδίζει απ το να τον καψουρευτείς. Απορώ γιατί λέτε ''αρκεί να είναι ο ένας άσχημος''.

    Πιστεύωω, ότι αυτό που φέρνει σε σύγχυση πολλούς είναι η ενοχοποίηση της σεξουαλικής επιθυμίας. Δεν είναι τυχαίο που οι δυσκολίες στην επαφή μεταξύ των δύο φύλων ξεκινούν με την έναρξη της εφηβείας. Στην παιδική ηλικία αγοράκια κοριτσάκια είναι όλοι φίλοι, μόλις το άτομο αρχίζει να νιώθει σεξουαλική έλξη για κάποιον άλλο λέει ''ωπ τι γίνεται τώρα; τι έχουμε εδώ; έχουμε μία πρόκληση''. Ουσιαστικά στη σχέση δεν έχει αλλάξει κάτι, ακόμη φίλοι παραμένουν, αλλά οι ηθικοκοινωνικές αξίες με τις οποίες μεγαλώσαμε μας λεν ότι δεν είναι νορμάλ να νιώθεις ότι θες να πηδή3εις τον φίλο σου. Οκ κομπλέ, άμα θες να το βλέπεις έτσι, δικαίωμα σου. Απλά μία ζωή θα καταπιέζεις τον εαυτό σου να μην έχει φίλες γυναίκες και αν είσαι και αμφισεξουαλικός φίλε μου, εκεί είναι που θα δυσκολευτείς πολύ να δεις φιλικά και άντρες και γυναίκες!
    Και στο λέω αυτό ως αμφισεξουαλικό άτομο που έχει απορρίψει αρκετές κοινωνικές νόρμες πάνω στο θέμα και έχει ακούσει διάφορα κουλά από συγχυσμένα άτομα. Ναι έχω και φίλες, ναι έχω και φίλους, όχι κάθε έξοδος δεν είναι ραντεβού και όχι κάθε προσέγγιση δεν είναι φλερτ. Πάντως είναι αστείο που παρόλο που είμαι ξεκάθαρη στους άλλους για τις προτιμήσεις μου, εξακολουθούν να βλέπουν περισσότερο πονηρές/ύποπτες τις όποιες διαπροσωπικές σχέσεις έχω με το αντίθετο φύλο παρά αυτές που έχω με γυναίκες.
    Ο κόσμος έχει μάθει να διαχωρίζει τους ανθρώπους σε ..''πουλάκια'' και ''γατάκια''. Και αυτό συνεπάγεται με πολλά. Αν το δεις ιστορικά, μέχρι πριν κάποιες δεκαετίες ήταν κατακριτέα η φιλική σχέση μεταξύ των δύο φύλων, οι μανάδες μας δε μπορούσαν να κυκλοφορούν μόνες με αγόρια, γιατί η μόνη σχέση που ήταν αποδεκτή μεταξύ των δύο φίλων ήταν η ερωτική και αυτή στο πλαίσιο του γάμου πάντα. Θεωρούνταν δεδομένο ότι λόγω της βιολογικής τους διαφοράς μόνο ερωτική σχέση θα μπορούσε να αναπτυχθεί μεταξύ τους,δεν υπήρχε λόγος να υπάρξει κάτι άλλο. Και προφανώς υπάρχουν κοινωνικά κατάλοιπα έως σήμερα που δημιουργούν συγχύσεις βλεπε ζήλια ή φαινόμενο friendzone. Μα γιατί με βλέπει ως φίλο αφού περνάμε γαμάτα και της φέρομαι τέλεια, γιατί δεν της κάνω; εχμμμ για το λόγο που είπαμε πιο πάνω σχετικά με την έλλειψη καψούρας ίσως;
    Προσωπικά αναγνωρίζω έναν άνθρωπο ως περισσότερο ανεπτυγμένο πνευματικά, όταν μπορεί και εξακολουθεί να βλέπει φιλικά κάποιον που αποτελεί ερωτικό ενδιαφέρον. Και αυτό επειδή δεν αφήνει τα ένστικτα του να αναιρέσουν τα φιλικά αισθήματα που έχει. Η (φιλική) αγάπη είναι πνευματική κατάσταση και η σεξουαλική έλξη είναι ένστικτο. Όλα παίζονται στο πόσο ικανός είναι κάποιος να διαχειριστεί αυτά τα δύο παράλληλα. Να αρχίσεις να ανησυχείς όταν ο άλλος αρχίσει να σε κ**λώνει εγκεφαλικά, όχι μόνο σωματικά..
    Τέλος πάντων επειδή έχουν μεταβληθεί αρκετά οι σημερινές κοινωνίες, ο διαχωρισμός μεταξύ κοινωνικού και βιολογικού φύλου γίνονται αντιληπτές και οι στερεοτυπικές τάσεις ξεπερνιούνται, έχω την ελπίδα ότι όλες αυτές οι διακρίσεις και ο ανταγωνισμός θα ξεπεραστούν και οι σχέσεις θα γίνουν πιο ανθρώπινες.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mom'sSpaghetti : 14-11-15 στις 18:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-11-15 20:53 #64
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    σαν τα θεματα της αμπελοφιλοσοφιας που εχουν ανοιξει κατα καιρους εδω μεσα, δεν εχει
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-11-15 02:41 #65
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Απο αμπελοφιλοσοφία πάμε πολύ καλα εδω πάντως αλλα θα με πείτε όλα στη ζωή είναι και ακόμη και σε ενα φόρουμ ββ θα βγούν στην επιφάνεια
    σημασία έχει ότι απλα είναι τα πράματα δεν υπάρχει κανένας νόμος γραπτός και άγραφος που να λέει αυτόν η αυτή θα την δείς φιλικά η όχι , απλα είναι υποκειμενικό και ο καθένας πρέπει να λειτουργεί όπως νιώθει

    επίσης και το άσχημη η όμορφη κι αυτο είναι υποκειμενικό , γιατι μπορεί μια φαινομενικά άσχημη η άσχημος για πολλους , για συγκεκριμένα άτομα να είναι μάνα φάκα που λένε

    εγω ξέρω τη παροιμία που λέει "πάρε τα μάτια του και δέστην "

    επίσης εκεί που μπερδεύει το πράμα και λένε ότι δεν μπορεί να υπάρξει φιλία , ενοούν χωρίς ερωτικό στοιχείο μεταξύ άνδρα και γυναίκας είναι επειδή η ερωτική ΄'ελξη άν προχωρήσει μετα πάει αλλού η δουλέιά και παλια ξέραμε ότι άνθρωπο (να το πώ κομψα) που θες να τον τσαλακώσεις πως να τον δείς φιλικα , απλα ο κημπάρης ο άντρας δεν θα την φέρει ποτε σε δύσκολη θέση και θα προσπαθεί να καταπνίξει και να μένει μόνο στο αγνό φιλικό

    άν όμως αυτη η φίλη που θα είναι και σύμφωνα με τα ερωτικά γούστα του φίλου , πεί για πλάκα ότι θα ήθελε να κάνει μια γρήγορη πρόβα για την μπάντα της φιλαρμονικής , τότε μετρήστε σε πόσα νανοσεκόντ θα έχει αρχήσει το σαξόφωνο και θα παίζει η μπάντα

    απλα όσο περνάν τα χρόνια μπορει να αλλάζουν τα πράματα και να μην βγαίνει το ερωτικο που αν βέβαια γίνει στις περισσότερες περιπτωσεις χάνετε η φιλία πάει αλλου (γιατι παλια οι άντρες ήταν σε πιο ημιάγρια κατάσταση υπήρχαν πιο πολλα ταμπού και προκαταλήψεις και οι γυναίκες ήθελαν κυνήγι και ταλέντο να πέσουν και αν είχε κάποιος μια δίπλα του πχ στο διάβασμα , σπίτι η σχολείο η στη δουλειά και τον ακουμπούσε η τον μιλούσε στ αυτι σεληνιαζόταν )

    Αλλα τιποτε δεν είναι απόλυτο όλα μπορούν να γίνουν ειναι θεμα χαρακτήρων και πως διαχειρίζονται καταστάσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345