Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 13-08-13 14:19 #1
    Arrow Χονδροπάθεια και χάσιμο βάρους.
    Καλησπέρα άπαντες!!!

    Ανέκαθεν είχα σχετικά μικρό πρόβλημα βάρους.
    Είμαι στο 1.70 με σκαμπανεβάσματα (λόγω δουλειάς και κακής διατροφής) στο βάρος από 75 έως 85 κιλά. Το ξέρω είναι πολλά.
    Το ιδανικό ΒΜΙ για εμένα είναι 21 έως 26. Εγώ είμαι στο 28...
    Από όταν όμως πήγα στρατό, απέκτησα και πρόβλημα στα γόνατά μου και πονάω πολύ. Σε σημείο να μη μπορώ να κάτσω όρθιος (σκοπιά... )
    Μου έχει δημιουργήσει αρκετά προβλήματα και ήδη έχει στερήσει εργασιακές ευκαιρίες λόγω του ότι δεν μπορώ να σταθώ όρθιος. Δεν με ενοχλεί η υγρασία (!)
    Χρόνια γοναλγία άμφω λένε οι γιατροί και συνιστούν να μην ανεβαίνω καν σκάλες. Του κώλου τα 9μερα...
    Για ασκήσεις με ποδήλατο, steps κλπ τα ξεχνάω. Τουλάχιστον μέχρι να δυναμώσω τρικέφαλους κλπ.

    Επίσης λόγω χρόνου δεν μπορώ να πηγαίνω στο γυμναστήριο (σχολάω πάντα πολύ αργά)
    Μπορεί κανείς να μου υποδείξει κάποιο όργανο γυμναστικής στα 50€-150€ για να το έχω σπίτι όταν έχω χρόνο?
    Τι είδους ασκήσεις μου συνιστάτε και επίσης τι συμπληρώματα διατροφής μπορούνε να βοηθήσουνε να κάνω άμεση δουλειά?

    Υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα το οποίο θα βοηθούσε στο συγκεκριμένο πρόβλημα?
    Έχω διαβάσει ότι to MSM ως ενεργό στοιχείο κάνει δουλειά.

    tl;dr: Έχω πρόβλημα βάρους, πρόβλημα με χονδροπάθεια και στα 2 γόνατα, δεν έχω χρόνο για γυμναστήριο και θέλω συμβουλές για ασκήσεις, διατροφή, κάποιο όργανο γυμναστικής και ή συμπληρώματα διατροφής που θα βοηθήσουν στη κατάστασή μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-08-13 17:29 #2

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα

    Φίλε και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και στα δύο γόνατα το οποίο ξεκίνησε κάπου στα 27 μου χρόνια. Είχα αφόρητους πόνους κυρίως το βράδυ που ξάπλωνα και να φανταστείς κάποιες μέρες δεν μπορούσα καν να ανέβω σκαλιά...
    Ο γιατρός τότε μου είχε δώσει θυμάμαι 15 ημέρες άδεια από την δουλειά για να μείνω ξαπλωμένος , επίσης να πίνω μια σκόνη καθημερινά για 2 Μήνες (γλυκοζαμίνη αν θυμάμαι καλά ήταν) και ι να κάνω κάποιες ισομετρικές ασκήσεις με το σώμα για ενδυνάμωση των τετρακέφαλων (όχι τρικέφαλων που λες).
    Όντως τα ακολούθησα αυτά και είδα μια βελτίωση η οποία με το καιρό γινόταν και πιο εμφανείς μέχρι που 5-6 Μήνες μετά οι ενοχλήσεις εξαφανίστηκαν εντελώς . Να φανταστείς ότι από τότε και για μια
    δεκαετία περίπου δεν με είχαν ξαναενοχλήσει πάντα όμως προσέχοντας να μην τα ταλαιπωρώ.

    Πέρυσι το καλοκαίρι για πρώτη φορά με ξαναέπιασαν αρκετά επειδή είχα πάει διακοπές Λευκάδα και κατέβηκα - ανέβηκα περίπου 500 σκαλιά που υπάρχουν εκεί στην παραλία εγκρεμνών.
    Τα ξεκούρασα μετά πάλι και επίσης πήρα το animal flex (http://forum.bodybuilding.gr:8081/sh...t=animal+flex) το οποίο έχει τα πάντα και όντως έκανε δουλειά αλλά θέλει τουλάχιστον 3 Μήνες συνεχόμενα να το παίρνεις .
    Άρα συνοψίζοντας πάρε αυτό το συμπλήρωμα ή κάποιο άλλο που να έχει περίπου τα ίδια συστατικά , μην ανεβαίνεις όντως σκαλιά όσο μπορέις και ενδυνάμωσε τους τετρακέφαλους σου και θα δεις σημαντική βελτίωση...ίσως να μην σε ξαναενοχλήσει....

    Απλά θέλει λίγο υπομονή....
    Απάντηση με παράθεση