Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 71
  1. 21-10-08 20:16 #1

    Εγγραφή
    12-06-2008
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    130
    Προεπιλογή Κάτω φτερά
    με ποια ασκηση αναπτυσουμε το κατω μερος των φτερων?? θελω να φαινονται απο μπροστα τα φτερα ετσι ωστε να καλυψω το γεγονος οτι εχω πιο φαρδια λεκανη απο αλλους.
    Together we stand,divided we fall..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-10-08 20:37 #2
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Λαθος διατυπωση δεν θελεις κατω φτερα λαθος τα σκεφτηκες ξερω τι περιπου θελεις να πεις αλλα οταν λεμε κατω φτερα αλλο ενοουμε--------> βλεπε χρηστουγενιατικο δεντρο του κολεμαν αυτο ειναι κατω φτερα

    Εσυ θελεις ευρως πλατης πανω να ανοιγει αποτομα για V
    κανε την δεξια http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...?p=29870#29870 πιο πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-10-08 22:24 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    κάποτε στην καβάλα το 86-87 έκανα προπόνηση με ένα φοιτητή απο κοζάνη και επειδή κάναμε μαζί ήξερα και τις δυνατότητες του και τα αδύνατα σημεία του δεν είχα τότε τις τρελές γνώσεις στην προπόνηση όταν έκλεισε η σχολή και έφυγε το καλοκαίρι όταν ξαναγύρισε με την καινούρια σαιζόν είδα οτι το αδύνατο σημείο του που ήταν η κάτω πλάτη δεν ήταν και έκανε μπάμ το πόσο είχε γεμίσει χαμηλά και όταν τον ρώτησα μου είπε πώς επειδή έκανε στο σπίτι και δεν είχε τροχαλία έκανε μόνο κωπηλατική και μονόζυγο ήταν τόσο εμφανές που έβγαζε μάτι και απο τότε κατάλαβα την σημασία της κοπηλατικής και που πιάνει αργότερα με τον γιάννη τον ελευθεριάδη όταν κάναμε πειραματιζόμασταν και με τις λαβές και είδαμε μεγάλη διαφορά χαμηλά ειδικά την άσκηση του ντόριαν με ανάποδη λαβή μόνο που τότε που την κάναμε ο ντόριαν ακόμη δεν ήταν γνωστός η τουλάχιστον δεν είχε κατέβει στο ολύμπια .εμείς απλα πειραματιζόμασταν.

    αν πραγματικά εντοπίζεις οτι χάνεις στην κάτω πλάτη με αυστηρη εκτέλεση κωπηλατική αλλά δεν σημαίνει αφήνουμε το επάνω μέρος .
    αυτή πραγματικά στρογγυλεύει χαμηλά τα φτερά.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-10-08 23:01 #4
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    καλυτερα ποσταρε μια φωτο και τραβα μια γραμη με ζωγραφικη τι θελεις γιατι εχουμε μπλεχτει
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-10-08 22:19 #5
    Προεπιλογή
    Ηλία,

    μήπως υπάρχει τρόπος να μας δείξεις πώς ακριβώς είναι η άσκηση του Ντόριαν; Ξέρεις εγώ έχω ειδικό λόγο που θέλω να γυμνάσω τα "φτερά".
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-10-08 22:26 #6
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    μία επίσης άσκηση που βοηθάει για το άνοιγμα της κάτω πλάτης είναι οι έλξεις στο μονόζυγο με κλειστή λαβή (ακόμα καλύτερα αν έχετε ειδική λαβή V για το μονόζυγο) αλλά να φέρνετε το μονόζυγο στον αφαλό.

    πολύ δύσκολη αλλά δουλεύει
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-11-08 00:00 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    Ηλία,

    μήπως υπάρχει τρόπος να μας δείξεις πώς ακριβώς είναι η άσκηση του Ντόριαν; Ξέρεις εγώ έχω ειδικό λόγο που θέλω να γυμνάσω τα "φτερά".
    αυτή βέβαια όταν την έκανα ακόμη ο ντόριαν δεν ήταν γνωστός ήταν την δεκαετεία προς τέλος του 80 .
    είναι κωπηλατική με μπάρα τα πόδια λυγισμένα κανονικά όπως κάνουμε την άσκηση , τα χέρια είναι στο άνοιγμα των ώμων και η λαβή είναι αντίστροφη δηλαδή οι παλάμες κοιτάνε μπροστά , η μέση να σχηματίζει ένα ελαφρό τόξο όχι καμπούριασμα δηλαδή και κοιτάμε μπροστά δεν σκύβουμε το κεφάλι , η μπάρα έρχετε περίπου στον αφαλό .

    αν γίνετε σωστά προσφέρει φοβερό πιάσιμο και απομόνωση στην πλάτη αυτός είναι και ο λόγος που την κάνουμε απλά βάζουμε λίγο λιγότερα κιλά γιατί γίνετε πιό αυστηρά εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ μου βγαίνει άνετα και θεωρώ οτι την κάνω πολύ σωστά γιατί και κάποιο πρόβλημα να έχω στη μέση χωρίς ζωνη να είμαι δεν νιώθω την παραμικρή ενόχληση ούτε στην διάρκεια αλλά ούτε μετά .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-11-08 00:22 #8
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    αλλες ασκησεις για φτερα...??

    για να υπαρχει ποικιλια στο προγραμμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-11-08 14:41 #9
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    πάνω κάτω όλες οι ασκήσεις πλάτης και το pull-over πιάνουν λίγο έως πολύ τα φταρά αρκεί να γυμνλαζεσαι σωστά
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-11-08 15:30 #10
    Προεπιλογή
    Ολα τα μονοζυγα (ανοιχτη κλειστη λαβη,1η 2η λαβη,οπισθλεμ εμπροθ),pull over με μπαρα,τροχαλια(και αυτο σαν το μονοζυγο,ανοιχτεσ κλειστες μπρος πισω,λαβες) ειναι ασκησεις που πιανουν κατα κυριο μερος φτερα,και αναλογα την τεχνικη καθεμιας και τις διαφοροποιησεις πιανει διαφορετικα σημεια παντως ειναι κατα κυριο λογο για φτερα....
    μετα οι ολες σχεδον οι κωπιλατικης(μπαρα,αλτηρες,σταυρος,τροχαλια,μηχανηματα) πιανουν ολη την ανω κυριως πλατη(ολους τους τραπεζιους,ρομβοειδης,)αλλα και φτερα!!!Και παλι αναλογα λαβη κλειση παγκου κτλ πιανει διαφορετικα σημεια...


    Ε ποσες να υπαρχουν πλεον...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-11-08 15:40 #11
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Ε ποσες να υπαρχουν πλεον..
    Δεν μπορεις να φανταστεις την εφευριτηκοτητα μερικων
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-11-08 19:32 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    αυτή βέβαια όταν την έκανα ακόμη ο ντόριαν δεν ήταν γνωστός ήταν την δεκαετεία προς τέλος του 80 .
    είναι κωπηλατική με μπάρα τα πόδια λυγισμένα κανονικά όπως κάνουμε την άσκηση , τα χέρια είναι στο άνοιγμα των ώμων και η λαβή είναι αντίστροφη δηλαδή οι παλάμες κοιτάνε μπροστά , η μέση να σχηματίζει ένα ελαφρό τόξο όχι καμπούριασμα δηλαδή και κοιτάμε μπροστά δεν σκύβουμε το κεφάλι , η μπάρα έρχετε περίπου στον αφαλό
    Σιγουρα θα την δοκιμασω!!!!Απο εδνιαφερον,τι πιανει πιο πολυ?Φτερα η ανω πλατη(τραπεζοειδης ρομβοειδης κτλ)???

    ΡΟΥΛ εχεις καποια αλλη καλη υποψην σου???
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-11-08 19:37 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    εχω αλλα δεν λεω
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-11-08 19:40 #14
    Προεπιλογή
    Καλα, Εγω θα κανω αυτη που ειπε ο ηλιας!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-11-08 20:02 #15
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    κανε εσυ καμια γενικη προπονηση πλατης οπως αρσεις θανατου και μονοζυγο και μετα απο Χ χρονια που θα βαλεις κρεας πανω βλεπουμε που εχεις λιγοτερο και κανουμε ασκησεις που θα πιανουν ανα τετραγωνικο εκατοστο της πλατης
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία