Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 32

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 27-06-15 03:28 #16
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Ισχυει οτι εχει το pdcaas limitations κανενα συμφωνα με (αυτα που λενε παντα) δεν ειναι αρτιο ουτε το παλιο bv ουτε το per ακρη δεν ειναι ευκολο να βγει απλα το γεγονος ειναι πως τα αρχικα studies με πρωτεινες πληρης και ατελης εγιναν σε αρουραιους αν θυμαμαι καλα το 1914 (lol) και με το pdcaas (υποτιθεται) πως ειναι για ανθρωπινες αναγκες μιας και ποντικια αρουραιοι ειχαν μεγαλυτερες αναγκες σε μεθειωνινη,κυστεινη κτλ.

    Κοιτα οπως ειπα εγω προσωπικα την ετρωγα την σογια σαν φασολι,τοφου,natto απο πολυ παλια και οταν ετρωγα τα παντα (γενικα μου αρεσουν πολυ τα οσπρια) και ειχα δοκιμασει και πρωτεινη και ποτε δεν ειχα θεμα.Οταν αρχισε η ολη βαβουρα με ισοφλαβονες κτλ τα ειχα ακουσει αλλα οπως παντα σε πολλα μικρο καλαθι κραταγα μιας και ΥΠΕΡκινδυνολογουσανε ετσι οπως το εβλεπα αλλα ουτε κατι ειχα δει σε μενα και αρχισα να το ψαχνω το θεμα σε πολυ βαθος.Γενικα οκ πλεων δεν ισχυει κατι τελικα αλλα το θεμα whey vs soy εχει συζητηθει πολυ και σε αλλα forums του εξωτερικου και υπαρχουν οι φαν της δε οι φαν της μεν και αυτοι που λενε οτι στην ουσια διαφορα τουλαχιστον σοβαρη δεν υπαρχει.

    Προσωπικα ειμαι πολυ φαν των αμινοξεων μεταπροπονητικα (η και intra και μετα απλα τρωω) αλλα περνω και soy isolate συχνα απο την αλλη (εχω δοκιμασει και whey,soy,pea,casein,hemp,brown rice και blend απο αυτες) καποιες δεν ξαναπηρα ποτε γιατι ειναι σιχαμα απο γευση και τωρα οταν περνω πρωτεινη ειναι η soy isolate η καμια blend φυτικη οπως η raw fusion της san γιατι μονο η σογια ειναι δυνατη απο μονη της για προφιλ και μια χαρα την κανω τη δουλεια μου,λενε που λενε κιολας οτι whey-soy-casein ειναι οι καλυτερες πηγες (υποτιθεται) για επιλογη αρα κομπλε ειμαι.

    Αυτες που περνω ειναι οκ απο θεμα trypsin inhibitors και non gmo (οι ισοφλαβονες δεν ειναι κακες απο την αλλη).
    Ουτε κανας soy fanatic ειμαι ουτε τιποτα (να ξερες ποσες whey εχω πιει) απλα επειδη μου αρεσει γενικα να πειραματιζομαι στα παντα (λογικους πειραματισμους) δεν βλεπω τιποτα το κακο και ειναι μια αξιολογη πηγη πρωτεινης με ενα λιγο διαφορετικο προφιλ αμινοξεων που μπορει να χρησιμοποιησει καποιος σε συνδυασμο με whey κιολας σε διαφορετικες στιγμες της ημερας για να εχει διαφορετικα ωφελη μιας και ειναι και οι 2 high quality proteins.Την καζεινη ποτε δεν την συμπαθησα προσωπικα και με ενοχλουσε κιολας εντονα και με εστελνε τουαλετα τουρμπο.

    Τωρα με την διατροφη δεν ειναι θεμα αιρεσης ουτε τιποτα (ηταν διαφοροι οι λογοι που το εκανα) το οτι αλλαξα (ακρεοφαγια η φυτοφαγια καλυτερα το χορτοφαγια ειναι λιγο ακυρο,δεν τρωω χορτα ολη μερα lol) και δοκιμασα κατι διαφορετικο που μπορει να μην πηγαινει με το ρευμα της σωματοδομησης στην Ελλαδα (στο εξωτερικο ειναι πολυ πιο συνηθισμενο,ακομα και εδω που ειμαι και πολυς κοσμος διαπρεπει και στην σωματοδομηση και σε αλλα αθληματα) ηταν κατι το challenging για μενα (οχι οτι πιστεψα οτι θα σταματαγε η βελτιωση μου,αυτο ουτε καν δεν το πιστεψα ουτε για μια στιγμη) απλα ηταν challenging απο την αποψη καινουργιων συνταγων και δυσκολιας σε φασεις που δεν ειμαι στο σπιτι μου κτλ.Ουτε κανενας που παει να το επιβαλλει σε αλλον ειμαι ουτε τιποτα,(αν με ρωτησει καποιος τι και πως και η εχει καποια απορια η θελει να με ρωτησει γιατι το εκανα κτλ τοτε αναλυω) απλα πολυς κοσμος νομιζει πως δεν γινεται και δεν στεκει.Το συν ειναι οτι εμβαθυνα πολυ περισσοτερο σε διατροφικες γνωσεις και συνεχως,δοκιμαζω πραγματα και βλεπω.

    Μπορεις να φτασεις στον στοχο με πολλους διαφορετικους τροπους αρκει να εχεις πιστη επιμονη και υπομονη.Για την κετο παλι παροτι δεν συμφωνω στην εφαρμογη της καθως προσωπικα τα καλυτερα αποτελεσματα μου ανα περιοδους τα ειχα παντα σε high carb διαιτα και οι προπονησεις μου θελω να ειναι πολυ δυνατες και αποδοτικες τον υδατανθρακα ποτε δεν τον φοβηθηκα,και θεωρω μεγα λαθος που πολλοι τον φοβουνται (χωρις να εχουν καν δοκιμασει τιποτα,απλα ετσι επειδη ακουσαν) και ειδικα ατομα που γυμναζονται κιολας.Δοξα το Θεο πολλοι δεν ειναι ετσι,αλλα πιστευω πως ειναι το ιδιο σημαντικος με την πρωτεινη στον δρομο της μυικης αναπτυξης (με αλλα μεσα το καθε μακροσυσυατικο) και θα ελεγα οτι σε συγκεκρι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOLID : 27-06-15 στις 03:32
    Απάντηση με παράθεση