Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 26-02-14 01:11 #1
    Post Πλανο συμπληρωμάτων - Help
    Καλησπέρα σε όλους,
    Το τελευταιο διαστημα εχει πεσει πολυ διαβασμα (για τα συμπληρώματα) και εχει γινει το κεφαλι ζαμπονακι.

    Εχει περιπου 5 μηνες που ξεκινησα το gym μετα απο μεγαλη απουσια, ειμαι 1,87 - 80 κιλα - 30 χρονων.
    Ξεκινησα εδω και δυο εβδομαδες να φορτωνω κιλα και φαγητο. (Γενικα βαζω δυσκολα κιλα)

    Ξεκινησα με τα εξης συμπληρωματα πριν 2 εβδομαδες
    - Πρωι - Πριν προπο - Μετα προπο απο 1 Scoop (Body Attack - Extreme Whey Deluxe )
    - Πριν προπο - Μετα προπο απο 3γρ Creapure Creatine (Body Attack)
    - + Δεχτροζη μαζί με την κρεατινη


    1) Ο τροπος που τα παιρνω ειναι αποτελεσματικός θα έπρεπε να αλλάξω κατι?
    2) Επίσης θα ηθελα να προτείνεται καποιο pre-workout και πως θα συνδιαστεί !!


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-14 02:33 #2
    Προεπιλογή
    Μια χαρα ειναι το πλανο συμπληρωματων σου.Αμα βαλεις και νιτρικο που εχει μεσα κρεατινη τοτε βγαλε τα 3γρ που χεις πριν και βαλε μονο μεταπροπονητικα 5γρ.Το νιτρικο να το παρεις μια ωρα μετα αφου παρεις την πρωτεινη(βγαλε την δεξτροζη προ-προπονητικα) και μιση ωρα πριν την προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-14 02:51 #3
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Elvetost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    Το τελευταιο διαστημα εχει πεσει πολυ διαβασμα (για τα συμπληρώματα) και εχει γινει το κεφαλι ζαμπονακι.

    Εχει περιπου 5 μηνες που ξεκινησα το gym μετα απο μεγαλη απουσια, ειμαι 1,87 - 80 κιλα - 30 χρονων.
    Ξεκινησα εδω και δυο εβδομαδες να φορτωνω κιλα και φαγητο. (Γενικα βαζω δυσκολα κιλα)

    Ξεκινησα με τα εξης συμπληρωματα πριν 2 εβδομαδες
    - Πρωι - Πριν προπο - Μετα προπο απο 1 Scoop (Body Attack - Extreme Whey Deluxe )
    - Πριν προπο - Μετα προπο απο 3γρ Creapure Creatine (Body Attack)
    - + Δεχτροζη μαζί με την κρεατινη


    1) Ο τροπος που τα παιρνω ειναι αποτελεσματικός θα έπρεπε να αλλάξω κατι?
    2) Επίσης θα ηθελα να προτείνεται καποιο pre-workout και πως θα συνδιαστεί !!


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    καταρχας 5 μηνες οπως λες ασχολησε , και για τοσο διαστημα μπορει να ειναι και πολυ το οτι παιρνεις κρεατινη οπως και να χει οκ δεν ειναι κατι κακο απλα εαν στους 5 μηνες εμπειρια αρχηζεις με κρεατινη στα 5 χρονοια τι θα παιρνεις ? παρολαυτα ερωτηση , εχεις καποιο διατροφικο πλανο , ενα περιπου τουλαχιστο ξερεις ποσες θερμιδες περνεις πανω κατω , ποσα γρ πρωτεινης ? εχεις σταθερα γευματα και αξιολογη πρωτεινη στα γευματα σου ? εμενα αυτος θα ηταν πρωτα ο στοχος μου εαν ημουν στην θεση σου να φτιαξω οσο μπορω τη διατροφη και μετα να παω στα συμπληρωματα που οπως λεγονται ειναι συμπληρωμα της διατροφης . Με λιγα λογια οκ πρωτεινη οσο για κρεατινη πιστευω να την αφησεις λιγο και πιο μετα να συνεχισεις . Οσο για pre ενα νεσκαφε διπλο σκεττο εμενα με τρελλενει , εαν θες και κατι εξτρα πειες και 250μλ πορτοκαλι φρεσκο χυμο . Γιατι στο προτεινω αυτο , καταρχας τα pre ειναι καθαρα εμποριο , λεφτα , τιποτα περισσοτερο , ζαχαρη και καφεινη , δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις pre κατ'εμενα , ουτε και εγω χρησιμοποιω , εχω ενα που το πηρα δωρεαν και το χρησιμοποιω σπανια για λογο βιασινης και αν. Αλλος λογος εκτος απτα τσαμπα λεφτα αφου εχεις τα υλικα σπιτι την καφεινη ειναι να προσπαθεις να παιρνεις οσο πιο λιγα συμπληρωματα ειναι δυνατο , δεν υπαρχει λογος , τι προπο κανεις δηλαδη και δεν τα βγαζεις περα ? τελος πιστευω φτιαξε πρωτα το τελειο προγραμμα διατροφης και μετα να ανυσηχεις για τετοια , αποψ δικη μου παντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-14 13:04 #4
    Προεπιλογή
    Stelouko 5-10γρ κρεατινη για κανα δίμηνο ειναι οκ φαντάζομαι, μετα off για κανα μηνα (απλα εχει τοσα προίόντα εξω που χανεσαι)


    Jam Ξεκινησα πριν κανα 5μηνο μετα απο απουσια περιπου 2 χρονων. Απο μικρος ασχολουμε με την γυμναστικη,
    Στίβο, Μπασκετ, Kickboxing, κσι γυμνηστήριο. Έχεις απόλυτο δικιο για την διατροφη. Τους πρωτους 4+ μηνες το πρωτο πραγμα ηταν να στρώσω
    την διατροφη μου. Στο παρελθον εκτος απο πρωτείνη και βιταμινες δεν ειχα χρησιμοποιησει κατι. Τωρα ηρθε η ωρα να δοκιμάσω μερικα απ'αυτα.
    Βάρη κανω, μια μυικη ομαδα την ημερα (εκτος απο δικέφαλο-τρικέφαλο που κανω μαζι) 5 σετ καθε ασκηση επαναλ. 8-8-6-6-4 σε γενικες γραμμες.
    Το προγραμμα μου το αλλαξα πριν δυο εβδομαδες.

    ευχαριστω για τις απαντησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-14 14:04 #5
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Ωραια , χερομαι , βεβαια δεν ειπα κατι κακο ! ουτε πως ειναι κατι κακο η χρηση κρεατινης, αν μη τι αλλο απλα η γνωμη μου θα ηταν πρωτημοτερο κατα καποιο τροπο να την χρησιμοποιιουσες αργοτερα! Απλα να στο πω πιο ουσιαστικα αυτο που θελω να πω εαν δεν το εχεις ξανακουσει 70% ειναι η διατροφη 30% το γυμναστηριο , αλλιως , εαν εχεις να χασεις μια μερα ητε γυμναστικης ητε διατροφης (να μην φας σωστα τελοσπαντων) θα επιλεξεις να χασεις μια μερα απο γυμναστηριο , αυτο θελω να σου μεταφερω εαν εχεις καταλαβει τι εννοω ! Συμπληρωματα κτλ το τι θα χρειαστεις ειναι αυτο που δεν εχεις στην διατροφη σου ! Για παραδειγμα εγω εχω κωψει απο κρεατινη τωρα και στην διατροφη μου εχω βοδινο σχεδον καθημερινα , απο ωμεγα 3 προσπαθα να σταματισω την καψουλα , ετσι τρω ψαρικα σχεδον καθημερινα , pre οπως σου ειπα καφε , με λιγα λογια προσπαθεις να καταναλωνεις οσο λιγοτερα συμπληρωματα ειναι δυνατον! και νταξ εσυ μια χαρα εισαι βεβαια δεν μπορω να πω απλα ειναι για να σου διξω να κατλαβεις εαν χρειαζεται η οχι να παρεις pre η στην συνεχεια κατι αλλο καινουργιο που θα δεις κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-02-14 17:09 #6
    Προεπιλογή
    Σε καποια πραματα θα συμφωνησω με jam.Το pre workout δεν θεωρειται απαραιτητο,ενεργεια δινει και ο καφες,απλα το νιτρικο δινει και καποια πρηξιματα τα οποια ομως τα βλεπεις μονο στην προπονηση μετα το τελος της δεν τα εχεις πλεον.Θα συμφωνησω επισης οτι πρεπει να δεις τι ελλειψεις εχεις στη διατροφη και απο κει και περα συμπληρωνεις.

    Θα διαφωνησω ομως στο οτι για σωμα τα ποσοστα ειναι 70% η διατροφη και ενα 30% η προπονηση.Δεν αμφισβητω τον Larry Scott εννοειται αλλα αυτο το πε μεταφορικα για να εξηγησει την σημαντικοτητα της διατροφης.Πιστευω σε ολα πρεπει να δινεις ενα 100%.Επισης για να καλυψεις τις αναγκες σε κρεατινη απο μοσχαρι θες να φας ενα κιλο καθε μερα.Οποτε δεν μπορεις να αντικαταστησεις την κρεατινη.

    Εlvetost κανεις χρηση νιτρικου και κρεατινης για 1-1μιση μηνα και κανεις οφφ 1μηνα.Και το νιτρικο θελει κυκλο.Κρεατινη ξαναλεω αμα εχει μεσα το νιτρικο να μεινεις στα 5γρ μονουδρικης μεταπροπονητικα μονο.Επισης πινε 3.5λιτρα νερο τη μερα τουλαχιστον.Αυτα απο μενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-02-14 17:09 #7
    Προεπιλογή
    jam
    Συμφωνω απόλυτα στο θεμα διατροφης, εννοειται οτι ειμαστε ολοι εδω για να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες.
    Να σου πω ειλικρινα λιγο ματαιοδοξια, λιγο οτι θελω να επισπευσω την κατασταση, γιατι ορκιστηκα στον ευατο μου περσι μετα το καλοκαιρι
    να προσπαθησω να αλλαξω τον τροπο ζωης και διατροφης που ειχα αμελησει τελευταια.
    Ειναι δυσκολο παντως και θελει προσπαθεια να βαλεις στην καθημερινοτητα σωστη διατροφη.
    Οι πολυβιταμινες και τα Ω3 σε βοηθησαν?

    Stelouko
    Και'γω πιστευω οτι 100% διατροφη, 100% προπονηση, 100% πιστη-προσπάθεια, ολα παιζουν τον ρολο τους.
    Είναι δυσκολο να λαμβάνεις απο κρεάς καθημερινα την ποσότητα που χρειαζεσαι(τουλαχιστον για μενα),
    επισης μπορω να ξεκινησω το pre-work αμεσα ή στον επόμενο κυκλο κρεατινης?
    Αστα να πανε, πιο πολυ ωρα περναω στην τουαλετα μου φαινεται μεσ την μερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elvetost : 26-02-14 στις 17:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-02-14 17:22 #8
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καποια πραματα θα συμφωνησω με jam.Το pre workout δεν θεωρειται απαραιτητο,ενεργεια δινει και ο καφες,απλα το νιτρικο δινει και καποια πρηξιματα τα οποια ομως τα βλεπεις μονο στην προπονηση μετα το τελος της δεν τα εχεις πλεον.Θα συμφωνησω επισης οτι πρεπει να δεις τι ελλειψεις εχεις στη διατροφη και απο κει και περα συμπληρωνεις.

    Θα διαφωνησω ομως στο οτι για σωμα τα ποσοστα ειναι 70% η διατροφη και ενα 30% η προπονηση.Δεν αμφισβητω τον Larry Scott εννοειται αλλα αυτο το πε μεταφορικα για να εξηγησει την σημαντικοτητα της διατροφης.Πιστευω σε ολα πρεπει να δινεις ενα 100%.Επισης για να καλυψεις τις αναγκες σε κρεατινη απο μοσχαρι θες να φας ενα κιλο καθε μερα.Οποτε δεν μπορεις να αντικαταστησεις την κρεατινη.

    Εlvetost κανεις χρηση νιτρικου και κρεατινης για 1-1μιση μηνα και κανεις οφφ 1μηνα.Και το νιτρικο θελει κυκλο.Κρεατινη ξαναλεω αμα εχει μεσα το νιτρικο να μεινεις στα 5γρ μονουδρικης μεταπροπονητικα μονο.Επισης πινε 3.5λιτρα νερο τη μερα τουλαχιστον.Αυτα απο μενα.
    Ωραιος ! Φυσικα μεταφορικα το πα και ναι σιγουρα 100% στο καθετι !
    Οσο για το θεμα με το βοδινο , δεν περιμενω να παιρνω 10 γρ τι μερα σιγουρα, ουτε κυκλο κανω με το βοδινο χαχα ουτε το αντικατεστησα ακριβως απλα λεω οτι τωρα που εκοψα απο κρεατινη για ρεπο εχω αυξησει αρκετα το βοδινο μου !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Elvetost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω απόλυτα στο θεμα διατροφης, εννοειται οτι ειμαστε ολοι εδω για να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες.
    Να σου πω ειλικρινα λιγο ματαιοδοξια, λιγο οτι θελω να επισπευσω την κατασταση, γιατι ορκιστηκα στον ευατο μου περσι μετα το καλοκαιρι
    να προσπαθησω να αλλαξω τον τροπο ζωης και διατροφης που ειχα αμελησει τελευταια.
    Ειναι δυσκολο παντως και θελει προσπαθεια να βαλεις στην καθημερινοτητα σωστη διατροφη.
    Οι πολυβιταμινες και τα Ω3 σε βοηθησαν?
    Ωραια χερομαι για σενα
    Φυσικα και προσπαθεια και θυσεις πολλες θελει και ενα μπατζεκτ
    Οσο για πολυβιταμυνες και Ω3 , κοιταξε χρησιμοποιω 1 χαπακι (στα 3 ημερισια πρωτινομενα απο την εταιρια) το πρωι ενω παλια χρησιμοποιουσα 2 ενα το πρωι και ενα μετα την προπο , κοιταξε δεν μπορω να πω οτι θα βοηθησει μια πολυβιταμινη αλλα ειναι το κατι εξτρα κατι που σε κανει πιο κομπλε στην διατροφη , μιλω για μενα πρωσοπικα παντα ! Επεισης αλλος ενας λογος ειναι η βιταμινη D που περιεχει και επειδη βρισκομαι αγγλια και ηλιο βλεπω καθε 2 βδομαδες ναι η βιταμινη D παιζει σημαντικο ρολο , τωρα Ελλαδα και Κυπρο αυτη μου ειναι αχρηστη εχω αρκετη φυσικα !
    Οσο για Ω3 , παλι δεν περιμενεις να δεις διαφορα απο ενα χαπακι Ω3 ειναι κατι εξτρα , τωρα σε τι βοηθα μπορω να σου λεω μεχρι αυριο κανε ενα search και θα βρεις ενα κατεβατο πραγματα , μεταβολισμο , αρθρωσεις , μυαλο , τα παντα ειναι αρκετα καλα και σημαντικα . Και πρωσοπικα εγω λογο καποιο προβλημα υγειας που αντιμετωπισα , μαλλον τενοντιτιδα η κατι που δεν εμαθα ποτε βασικα , για αρκετο καιρο ειδα διαφορα με τα Ω3 μπορω να το πω απο την εμπειρια ! Ωστοσο τωρα εβαλα περισσοτερο ψαρι στην διατροφη για να μειωσο τα χαπακι στο ενα ημερισιως παλι χωρις να μειωσω προσληψη απο Ω3 , και κατι που ξεχασα νερο , πολυ νερο , παντα και παντοτε νερο μην ξεχνας ητε εισαι σε κυκλο ητε οχι , ειναι κατι σημαντικο που πολυ αμαιλουνε και εγω και ο καθενας , ελπιζω να βοηθισ καπως
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-02-14 17:29 #9
    Post
    Εχω διαβασει για Ω3 απλως δεν ειχα δοκιμασει ποτε,
    Θα κανω ενα test drive ομως γιατι η αληθεια ειναι οτι ψαρι δεν τρωω και πολυ συχνα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-02-14 17:34 #10
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    μπορεις να προσθεσεις τονο 2-3 φορες την βδομαδα και κανα ψαρι σωλομο η κατι , θα ειναι καλα για αρχη μετα πρωχωρα στην αγορα καψουλων αν εχεις τα λεφτα γιατι οχι , αλλα μην περιμενεις να δεις πρυξημο η κατι με Ω3 βεβαια βοηθουν εμμεσα οχι αμεσα !
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-02-14 17:51 #11
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jam Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να προσθεσεις τονο 2-3 φορες την βδομαδα και κανα ψαρι σωλομο η κατι , θα ειναι καλα για αρχη μετα πρωχωρα στην αγορα καψουλων αν εχεις τα λεφτα γιατι οχι , αλλα μην περιμενεις να δεις πρυξημο η κατι με Ω3 βεβαια βοηθουν εμμεσα οχι αμεσα !
    Χτυπησες στο αδυνατο σημειο, σολομό και τόνο δεν μπορω καθολου.
    Εννοειται οτι δεν περιμένω πρυξηματα απο Ω3 λιπαρά. Σε ρωτάω γιατι οπως με τα περισσότερα συμπληρώματα
    το θεμα ειναι κατα ποσο μπορει να τα αφομειώσει ο οργανισμός. Πάντως οπως και να΄'χει θα το προσθέσω στην εξίσωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-02-14 19:04 #12
    Προεπιλογή
    Οπως λεει και ο jam δεν θα σε βοηθησουν αμεσα τα ωμεγα 3.Αλλα θα βοηθησουν εμεσα,κανουν οντως καλο στις αρθρωσεις,στην καρδια(μειωνουν τριγλυκαιριδια),τον εγκεφαλο και πολλα αλλα.Με την πολυβιταμινη εισαι σιγουρος οτι καλυβεις τις καθημερινες σου αναγκες και δεν εχεις ελλειψεις αλλα οντως ουτε εκει θα δεις αμεση διαφορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-02-14 00:33 #13
    Post
    Απ'οτι διαβασα και στο forum οι περισσοτεροι προτεινουν πολυβιταμινες απο
    εταιρεια συμπληρωματων και οχι απο φαρμακευτικες. Επισης τις παιρνεις
    συνεχόμενα χωρις διακοπή ?(πχ. τις OPTIMEN της ΟΝ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-02-14 01:24 #14
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    κοιταξε οι εταιριες συμπληρωματων για bodybuilding οπως ειναι κατανοητω εχουν να κανουν με αυτο το θεμα ετσι ναι υπαρχουν ψαγμενες πολυβιταμινες και πολλες με διαφορους σκοπους θελει αρκετο πσαξιμο γιατι πολυβιταμινη θα χρειαστεις για να συμπληρωσεις αυτα που εχεις ελλειμα αρα , πρεπει να δεις αν παρεχει αυτα που θες οπως εγω το πολυ απλο παραδειγμα που σου ειπα με βιραμινη D .
    Φαρμακευτικες εταιριες κτλ εχουν αρκετα χαμηλα ποσοτητες , περισσοτερες φορες περιεχουν λιγοτερα συστατικα και διαφορα τετοια , για το λογο οτι ειναι φαρμακευτικες και καποιος θα τις παρει για φαρμακευτικους λογους ητε συμπληρωμα τελοσπαντων απο γιατρο ητε απο μονοι τους γιατι χρειαζεται το μεσο ορο συστατικων . Οπως σου ειπα δεν ειναι για αθλητικους λογους να στο πω ετσι οι περισσοτερες, αυτη η δουλεια την ψαχνουν και την παρεχουν αθλητικες εταιριες , ετσι πολυ συνοπτικα ο λογος ! Απο την αλλη σαν φαρμακευτικες εταιριες πρεπει να ειναι πιο σωστες απο σωστες γιατι θα χρησιμοποιηθουν απο παιδια ητε γερους κατα μεσο ορο και νεους βεβαια , απλα πρεπει να ειναι προσεκτικες καποιε δοσολογιες, και ετσι λογο RDA (recommencement daily allowance) χρησιμοποιουν οπως σου ειπα μικρες ποσοτητες αρα η διαχωριση συστατικων εαν και εφοσον εσυ θες να παρεις περισσοτερες απο την συνισταμενη δωση δεν θα εχουν μια ισορροποιμενη αναλογια . Οσο για το συνεχομενη εννωεις με κυκλο ? αν εννωεις αυτο οχι βεβαια , απλα αρχιζεις σταδιακα παντα οτι κανεις δεν θα τις αγορασεις και να αρχισεις 3 χαπακια απθυειας 1 -2 -3 μερα παρα μερα , το ιδιο και οταν σταματησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-02-14 16:49 #15
    Προεπιλογή
    Τελειώνει η πρωτείνη (ειχα παρει την 900γρ). Εχετε να προτεινετε καποια καλυτερη ?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία