Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40
  1. 04-09-15 22:44 #31
    Προεπιλογή
    Τις παλιές καλές εποχές της καλής διατροφής έτρωγα τη βρώμη αλπά αλλά με πολύ ευχαρίστηση αφού μου άρεσε η γεύση ως εξής: έβαζα την ποσότητα βρώμης που ήθελα, ελάχιστο γάλα να μουλιάσει και να αποκτήσει την πυκνότητα που ήθελα, μια κουταλιά μέλι, μια κουταλιά ξηρούς καρπούς (ότι σας αρέσει) και κανελίτσα...πεντανόστιμο
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-09-15 08:48 #32
    Προεπιλογή
    Ψαξτε στο google για

    poridge recipes

    και

    mason jar oat meal

    Εχει πολλες ιδεες!

    Εγω τωρα ανακαλυπτω τη βρωμη και απορω τοσα χρονια γιατι δεν την ετρωγα.
    Στοχοι:
    Να ακολουθω τη διατροφη καθε μερα.
    Να γυμναζομαι καθε μερα.
    Αν κραταω τους καθημερινους απλους στοχους, θα πετυχω και τους πιο δυσκολους!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-09-15 09:25 #33
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο newweights Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω τωρα ανακαλυπτω τη βρωμη και απορω τοσα χρονια γιατι δεν την ετρωγα.
    Γιατι οι περισσοτεροι Ελληνες ως επιλογή δημητριακών διαλέγουν κάτι το οποιο θα είναι γλυκο στο στόμα τους όπως π.χ δημητριακα fitness, keloggs, βλέπουν και την λέξη fitness και σου λέει εδώ είμαστε θα φάμε κατι πολύ υγιεινο για πρωινο.. Και τα 2/3 που έχουν αυτά τα δημητριακα είναι ζάχαρη.
    Η βρώμη ισως είναι ότι πιο υγιεινο μπορείς να φάς 0 ζάχαρη/χορταστική/γαμιστεροι υδατάνθρακες και προσφέρει πολλά μέταλλα/ιχνοστοιχεία.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-09-15 14:58 #34
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    +ότι είναι παμφθηνη εδώ που μένω την αγοράζω 1 ευρώ το μισο κιλο, αν ανοίξεις τον καταψηκτη μου θα τον βρείς γεματο βρώμη λολ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 11-09-15 στις 15:00
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-09-15 19:27 #35
    Προεπιλογή
    Μόλις έφτιαξα ένα γεύμα βρώμης. Σε ένα κατσαρολακι μαγείρεψα γάλα , βρώμη , μέλι και κανέλα για περίπου 8 λεπτά. Το άφησα να παγώσει λίγο σε ένα γυάλινο πριν το φάω. Μπορώ να πω ότι τρώγεται ευχάριστα. Το στάνταρ γεύμα μου κάθε ημέρα είναι πριν κοιμηθώ γιαούρτι 2% με βρώμη κανέλα μέλι και σταφίδες το οποίο πριν το φάω το βάζω για 10 λεπτά στο ψυγείο. Επίσης φτιάχνω μπιφτέκια βρώμης(αντί για ψωμί ή φρυγανιά βάζω βρώμη) και ομελέτα . Στην ομελέτα σε ένα γυάλινο πιρέξ βάζω 8 έως 10 ολόκληρα αβγά , γραβιέρα , φέτα , πιπεριές και μανιτάρια και το βάζω στο φούρνο. Πολύ γευστικά όλα. Επίσης φτιάχνω μπισκότα βρώμης με μαύρο αλεύρι , βρώμη , μέλι , κανέλα , ταχίνι , ελαιόλαδο , φυσικό χυμό πορτοκάλι , ξύσμα από πορτοκαλί, χαρουπόμελο , πετιμέζι και αλεσμένα αμυγδαλα και καρύδια . Αρκετά γευστικά , ανάλογα φυσικά με το πόσο μέλι βάζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-10-15 10:29 #36
    Lightbulb πρωινό με βρώμη
    130ml γάλα αμυγδάλου
    50γρ. βρώμης
    (λίγο ζέσταμα να μαλακώσει η βρώμη)
    1κουτ. του γλυκού ταχίνι ολικής
    1κουτ. μέλι
    μια μικρή μπανάνα (φέτες)
    κανέλα
    σκέτο κακάο η πρωτείνη καθαρή (κατ.προτίμηση πολλών πηγών)

    και είναι έτοιμο !!! και γευστικότατο !!!


    αν δεν θέλετε πρωτείνη σε σκόνη βράστε 3-4 ασπράδια και φάτε ξεχωριστά !!! good luck


    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-10-15 14:48 #37
    Προεπιλογή
    Εδώ κ αρκετό καιρό την έχω κόψει απο το πρωινό μου ωστόσο όταν την έπαιρνα (συνήθως ως δεκατιανό δλδ 2ο γεύμα) έβαζα μέσα σε ένα σέικερ ένα σκούπ κ 5 γεμάτες κουταλίες σούπας βρώμη κ με νεράκι την κατέβαζα .... Τώρα είναι το pre workout meal μου δλδ το τελευταίο πρίν την προπόνηση , στο μίξερ 5 κουταλίες βρώμη , 300 μλ γαλα, μια μπανάνα , μισό πράσινο μήλο κ 1 σκούπ πρωτείνη .... Ίσως να φαίνεται λίγο φουσκωμένο αλλά σε γεμίζει ενέργεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-10-15 12:44 #38
    Banned
    Εγγραφή
    06-10-2015
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Αυτό που περιγράφετε ως ρόφημα, πιο πολύ σαν κουρκούτι το φαντάζομαι, σαν φρουτόκρεμα. Θελω να πω αν βάλεις βρώμη/ μπανάνες/ μέλια, αμυγδαλα κλπ θα χυλώσει δε θα γίνει ρευστό για να το πιείς.
    Από την άλλη αν κάποιον τον διευκολύνει να τα τρώει έτσι τα φαγητά του, εμένα μου φαίνεται πως τα χαλάς αν τα αναμιγνύεις όλα στο μίξερ, χαλάς την υφή του κάθε συστατικού κ τις γεύσεις.
    Δεν ήμουν ποτέ φαν του all in one, τρώω μπανάνα με το πρωινό μου, κουάκερ με γάλα, αμύγδαλα σαν σνακ. Μελι τρώω αν έχω αεροβική έντονη μια μέρα κ χρειάζομαι λιγη ενέργεια παραπάνω. Όλα ξεχωριστα μεταξύ τους
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mimis26 : 17-10-15 στις 12:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-10-15 13:34 #39
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    εγώ την συνδυάζω με γάλα,κανέλα,φιστίκια αράπικα και 1,5 κουταλιά μέλι και την τρώω πολύ εύκολα...έχω μαζί και δύο αυγά ολόκληρα και είμαι μια χαρά!

    μια άλλη λύση όπως νομίζω είπαν και οι προηγούμενοι είναι να ανακατέψεις αυγά με βρώμη και να κάνεις κάτι σαν ομελέτα-βάφλα.Βάζεις από πάνω και λίγο μέλι και γίνεται super...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-11-15 23:47 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feygatos... Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το πρωί στο μπλέντερ, 150γρ βρώμη με whey, μπανανα, λιναροσπορο, λίγο μέλι, κανέλα και γάλα, ούτε τη καταλαβαίνεις.. και δεύτερο γεύμα 100γρ βρώμης με 6 αυγα (πιτάκι βρώμης) πάλι στο μπλέντερ και μετά τηγάνι.. 2 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα έτσι είναι τα 2 πρώτα μου γεύματα.
    +1000
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123