Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 28-03-14 19:42 #1
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή Μια μελέτη για τις θαυματουργές ιδιότητες του σημείου του Σταυρού
    Θαυμαστό!!! Μια μελέτη για τις θαυματουργικές ιδιότητες του σημείου του Σταυρού!

    Το σημείο του Σταυρού και της Ορθόδοξης Χριστιανικής προσευχής είναι ικανά να σκοτώσουν μικρόβια και να μεταβάλουν τις οπτικές ιδιότητες του νερού. Επιστήμονες έχουν αποδείξει πειραματικά τις θαυματουργικές ιδιότητες του σημείου του Σταυρού και της προσευχής!
    "Είναι διαπιστωμένο ότι η παλιά συνήθεια να γίνεται το σημείο του Σταυρού πάνω από το φαγητό και το ποτό πριν το γεύμα, έχει ένα προφανές μυστικό νόημα... Πίσω από αυτό παραμένει η πρακτική χρησιμότητα: Η τροφή κυριολεκτικά καθαρίζεται μέσα σε μία στιγμή. Αυτό είναι ένα μεγάλο θαύμα, που κυριολεκτικά συμβαίνει κάθε ημέρα" είπε η φυσικός Angelina Malakhvskaya που προσκλήθηκε από την εφημερίδα Zhizn.
    Η Malakhovskaya έχει μελετήσει την δύναμη του σημείου του Σταυρού με την ευλογία της Εκκλησίας, για 10 περίπου χρόνια τώρα. Έχει διεξάγει έναν μεγάλο αριθμό πειραμάτων που έχει επανειλημμένα επαληθευτεί, πριν τα αποτελέσματά τους έρθουν στην δημοσιότητα.

    Ειδικότερα, έχει ανακαλύψει τις απαράμιλλες βακτηριοκτόνες ιδιότητες του νερού μετά την ευλογία του από μία ορθόδοξη προσευχή και το σημείο του Σταυρού. Η μελέτη επίσης αποκάλυψε μία νέα, ενωρίτερα άγνωστη ιδιότητα του λόγου του Θεού, να μετασχηματίζει την δομή του ύδατος, αυξάνοντας αξιοσημείωτα την οπτική του πυκνότητα στην περιοχή του φάσματος της βραχείας υπεριώδους ακτινοβολίας, γράφει η εφημερίδα. Οι επιστήμονες έχουν επαληθεύσει την δύναμη της δράσης της Κυριακής προσευχής (Πάτερ ημών) και του ορθοδόξου σημείου του Σταυρού στα παθογενή βακτήρια. Δείγματα νερού από διάφορες δεξαμενές (πηγάδια, ποταμούς, λίμνες) πάρθηκαν για έρευνα. Όλα τα δείγματα είχαν goldish staphylococus, ένα κολοβακτρηρίδιο. Αποδείχθηκε εν τούτοις, ότι αν η Κυριακή προσευχή λεχθεί και το σημείο του Σταυρού γίνει επάνω τους, ο αριθμός των βλαβερών βακτηριδίων θα μειωθεί επτά, δέκα, εκατό, ακόμη και πάνω από χίλιες φορές.

    Τα πειράματα έγιναν με τέτοιο τρόπο, ώστε να αποκλείουν και την ελάχιστη πιθανή νοητική επιρροή. Η προσευχή ειπώθηκε και από πιστούς και από απίστους, αλλά ο αριθμός των παθογόνων βακτηρίων σε διαφορετικό περιβάλλον με διαφορετικές ομάδες βακτηρίων ακόμη και τότε μειώθηκε, συγκρινόμενος με τα πρότυπα αναφοράς.
    Οι επιστήμονες απέδειξαν επίσης την ευεργετική επίδραση που η προσευχή και το σημείο του Σταυρού έχουν πάνω στους ανθρώπους. Όλοι οι συμμετέχοντες στα πειράματα είδαν την πίεση του αίματός τους να τείνει να σταθεροποιηθεί και τους αιματικούς δείκτες βελτιωμένους. Κατά τρόπο εντυπωσιακό, οι δείκτες άλλαζαν προς την ίαση που χρειαζόταν. Στους υποτασικούς η αιματική τους πίεση ανέβηκε, ενώ στους υπερτασικούς κατέβηκε.



    Επίσης παρατηρήθηκε ότι το σημείο του Σταυρού εάν γίνεται πρόχειρα, με τα τρία δάκτυλα βαλμένα μαζί απρόσεκτα ή τοποθετούμενα εκτός των απαραιτήτων σημείων (στο μέσο του κούτελου, το κέντρο του ηλιακού πλέγματος και στα κυκλώματα κάτω από το δεξί και αριστερό ώμο), το θετικό αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο αδύνατο, η απουσίαζε εντελώς.


    (Απόδοση στα Ελληνικά υπό Λεοντίου μοναχού Διονυσιάτου).

    Έτσι γίνεται κατανοητό το αναλλοίωτο του Αγιασμού, το ανέβασμα του ζυμαριού από τα Σταυρολούλουδα (λουλούδια του Επιταφίου), η διατήρηση φρέσκου του Πασχαλιάτικου αυγού μέχρι τον επόμενο χρόνο, όταν τοποθετείται στο εικονοστάσι κ.λ.π.

    Η Εκκλησία δεν έχει φόβο από την έρευνα! Αντίθετα, η έρευνα επιβεβαιώνει τις θέσεις της, αρκεί να μην ξεφύγουμε από την αληθινή Ορθόδοξη Εκκλησία…




    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-04-14 11:46 #2
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Πολύ ωραίο άθρο Ηλία
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-04-14 11:59 #3
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    κανα Link με τις ερευνες παιζει? καμια διδακτορικη διατριβή κτλ.
    διοτι μιλαμε για τρελή ανακάλυψη. Μπορει να χρησιμοποιηθεί και ως φαρμακευτική αγωγή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-04-14 12:25 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morgoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα Link με τις ερευνες παιζει? καμια διδακτορικη διατριβή κτλ.
    διοτι μιλαμε για τρελή ανακάλυψη. Μπορει να χρησιμοποιηθεί και ως φαρμακευτική αγωγή.


    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-04-14 12:30 #5
    Post
    Ωραίο και επίκαιρο θέμα
    eat clean, TRAIN HARD, get ripped
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-04-14 23:20 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morgoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα Link με τις ερευνες παιζει? καμια διδακτορικη διατριβή κτλ.
    διοτι μιλαμε για τρελή ανακάλυψη. Μπορει να χρησιμοποιηθεί και ως φαρμακευτική αγωγή.

    Μπορεί να σου φαίνεται αστεία η έρευνα και σε ότι αναφέρεται, αλλά νομίζω πως η ειρωνία δε χρειάζεται.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-04-14 23:37 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    αυτη την έρευνα νομίζω ο καθένας την έχει δεί στην πράξη , εγω σημασία δεν το έδινα αλλα επειδη έχω πολλούς παπάδες φίλους με έναν που κάναμε πολυ παρέα ήταν και νέος άνθρωπος , με είχε φέρει παραδείγματα και είχα πάθει πλάκα
    το νερό πχ αν μείνει σε ένα μπουκάλι θα χαλάσει θα πρασινίσει θα πάρει μυρωδιά , ενω ο αγιασμός που είναι νερό δεν χαλάει , όπως και τα αυγα που βάζουν στα εικονίσματα , με το έλεγε ο παπας και επέμενε
    απλα εμείς πάμε χωρίς να έχουμε γνώσεις να τα εξηγήσουμε με την απλή λογική , αλλα δεν είναι έτσι

    πχ με έλεγε ο παπάς , εγω ηλία απορώ και με φαίνετε απίστευτο πώς σηκώνεις τόσα κιλά και εσύ με λές είναι απλό και χρειάζετε χρόνια προπόνησης να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο επειδη ξέρεις , έτσι και εσύ όταν ρωτάς πώς γίνετε να μην χαλάει το νερό που είναι διαβασμένο , σου φαίνετε περίεργο , αλλα πολλα πράγματα δεν μπορούμε να εξηγήσουμε πώς γίνονται

    ενα παράδειγμα θα πώ , όλοι ξέρουμε ότι το στρές και η κακή ψυχολογία έχει ψυχοσωματικές επιπτώσεις στον άνθρωπο και το παραδέχονται επιστήμονες και μή , ας το μετρήσουν όμως να δώ την μαγκιά τους ενω το ξέρουν είναι αδύνατον να βρούν μονάδα μέτρησης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-04-14 23:42 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    και επίσης η δύναμη της πίστης είναι άπειρη και το τι μπορεί να καταφέρει ένας που θα πιστέψει , έχουμε παραδείγματα που ένας γονιός σε μια στιγμή μπορεί να γίνει υπεράνθρωπος να σώσει το παιδί του

    εγω ένα περιστατικό που έζησα και έχω στο μυαλό μου είναι το 75 όταν είχαν έρθει οι γονείς μου απο γερμανία για πάντα , ο μπαμπάς μου έκανε όπισθεν με το τρακτέρ και έπεσε απο ενα μικρό ντουβαράκι και τούμπαρε ανάποδα πλακώνοντάς τον απο την λεκάνη και κάτω ολόκληρο το τρακτέρ και ήμουν μόνο εγω και ένας ηλικιωμένος , δεν ξέρω πώς έγινε σηκώσαμε το τρακτέρ και τον βγάλαμε απο κάτω βαρια τραυματισμένο , μετα απο καιρό αναρωτιόμασταν πώς έγινε αυτό , εγω 10 χρονών παιδί ήμουν μόνο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-04-14 23:45 #9
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να σου φαίνεται αστεία η έρευνα και σε ότι αναφέρεται, αλλά νομίζω πως η ειρωνία δε χρειάζεται.
    Η πίστη είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Καθένας αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο το άυλο και επιλέγει μια θρησκεία ή επιλέγει τον αθεισμό. Άλλωστε γι' αυτό λέγεται "πίστη" γιατί κάποια πράγματα (θαύματα κλπ) δε μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά και είναι θέμα του καθενός αν θα "πιστέψει" σε αυτά ή όχι.

    Όταν όμως η Πίστη μπαίνει στα χωράφια της Επιστήμης (και ειδικότερα της μικροβιολογίας) καλό είναι να δίνει και αποδείξεις γιατί από Πίστη τείνει να γίνει Δόγμα και επιστήμη - δόγμα είναι έννοιες ασύμβατες.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-04-14 00:04 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    καλα ρε παιδια για αποδείξεις μιλάμε τι λέμε τώρα αερολογίες ? αφου σε λέω το νερό δεν αλλοιώνετε πόσο κάγκουρας μπορεί να είναι κάποιος που θα το δεί και δεν θα το πιστέψει , αυτο και άθεος να είναι κάποιος δεν μπορεί να το αμφισβητήσει
    ας μετρ'ήσει κάποιος επιστημονικά με κάποια μονάδα μέτρησης το άγχος , άντε να δούμε τούς μάγκες επιστήμονες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-04-14 00:58 #11
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Ηλία σύμφωνοι το νερό του αγιασμού δεν αλλοιώνεται, άλλο αυτό, εδώ λέει ότι "Όλα τα δείγματα είχαν goldish staphylococus, ένα κολοβακτρηρίδιο. Αποδείχθηκε εν τούτοις, ότι αν η Κυριακή προσευχή λεχθεί και το σημείο του Σταυρού γίνει επάνω τους, ο αριθμός των βλαβερών βακτηριδίων θα μειωθεί επτά, δέκα, εκατό, ακόμη και πάνω από χίλιες φορές.", αυτό έχει μονάδα μέτρησης οπότε είναι εύκολο να διαπιστωθεί αν είναι αλήθεια ή όχι.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-04-14 00:58 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πίστη είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Καθένας αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο το άυλο και επιλέγει μια θρησκεία ή επιλέγει τον αθεισμό. Άλλωστε γι' αυτό λέγεται "πίστη" γιατί κάποια πράγματα (θαύματα κλπ) δε μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά και είναι θέμα του καθενός αν θα "πιστέψει" σε αυτά ή όχι.

    Όταν όμως η Πίστη μπαίνει στα χωράφια της Επιστήμης (και ειδικότερα της μικροβιολογίας) καλό είναι να δίνει και αποδείξεις γιατί από Πίστη τείνει να γίνει Δόγμα και επιστήμη - δόγμα είναι έννοιες ασύμβατες.
    Η αναφορά μου είχε να κάνει με τον τρόπο που εκφράζουμε τη διαφωνία μας σε ένα θέμα, ειδικά στο συγκεκριμένο που στη χώρα μας αφορά πολλούς συνανθρώπους μας. Ναι στην επιχειρηματολογία και στον υγιή διάλογο, όχι στην ειρωνία και στην υποβάθμιση της κουβέντας.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-04-14 19:21 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ρε παιδια για αποδείξεις μιλάμε τι λέμε τώρα αερολογίες ? αφου σε λέω το νερό δεν αλλοιώνετε πόσο κάγκουρας μπορεί να είναι κάποιος που θα το δεί και δεν θα το πιστέψει , αυτο και άθεος να είναι κάποιος δεν μπορεί να το αμφισβητήσει
    Απο ολο το αρθρο μπορω να συμφωνησω μονο με την παραγραφο που αναφερεται στην ευεργετικη επιδραση της προσευχης στον ανθρωπο. Ολα τα αλλα... Η ορθοδοξη προσευχη μετασχηματιζει την δομη του υδατος? Say what? Δηλαδη τι ακριβως αλλαζει? Το μηκος ἧ μηπως η γωνια δεσμου των ατομων? Οι κβαντικοι αριθμοι των ηλεκτρονιων? Οι φυσικες ιδιοτητες του νερου? Ας μας πει λοιπον αυτη η φυσικος, η κυρια Malakhvskaya -nomen est omen μαλλον-, ως προς τι διαφερει σαν χημικη ενωση το "αγιασμενο" νερο απο το απλο.

    Επειδη σιγουρα δεν θα βγαλουμε ακρη, βαζω στοιχημα 1 προς 10 οτι και το αγιασμενο νερο υφισταται την ιδια ακριβως αλλοιωση οπως και το κανονικο. 1000€ στοιχημα...οσοι πιστοι προσελθετε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-04-14 19:34 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    κράτα τα λεφτά σου θα σου χρειαστούν δεν είναι καιρός για σπατάλες , εξηγήσαμε πιο πάνω και είπαμε όσοι ποστάραμε τις απόψεις μας , δεν χρει'άζετε τίποτε παραπάνω
    είναι μερικοί άνθρωποι τόσο αρνητικοί και κακοπροαίρετοι που αν δούν κάποιον να περπατάει πάνω στο νερό δεν θα πούν θαύμα , αλλα τον άχρηστο δεν ξέρει μπάνιο γι αυτο το κάνει

    τιις μελέτες τις κάνουν επιστήμονες , εγω ξέρω ότι είχα ένα ψύκτη που έφτιαχνε ηλεκτρολύτες και σε κάποια φαση τον είχα απλα να κρυώνει το νερό και να βάζουν στο μπουκάλι και να προσθέτουν μετα στο παγωμενο νερό τους ηλεκτρολύτες
    αυτο λοιπόν το είχα σε σημείο που το έβλεπε φως και ήταν το δοχείο διαφανές πλαστικό , ε λοιπόν σε 2-3 μέρες έπιανε πρασινίλα στα τοιχώματα και το άλλαζα , δεν ήξερα γιατι σημβαίνει αυτο και μετα κατάλαβα ότι επειδη ήταν απλα στο φώς γι αυτο
    ο αγιασμός που είναι σε πλαστικό διαφανες μπουκαλάκι γιατι δεν το παθαίνει αυτό? σε διάστημα ενός έτους?
    αυτο πρέπει να είμαι χημικός για να το διαπιστώσω?. στραβωμάρα έχω και δεν βλέπω?
    ούτε κανένας θρησκόληπτος είμαι που να είμαι τόσο πιστος και με παρωπίδες , αλλα κάποια πράματα βγάζουν μάτι , ο άνθρωπος όσα και να ανακαλύψει αυτα που έχει ανακαλύψει και μπορεί να εξηγήσει είναι μια τρίχα απ τ αρχ*δ*α της φύσης και όλων αυτών που δεν πρόκειτε ποτε να κατανοήσει , όπως το παράδειγμα με το άγχος που ανέφερα ,(μετρ'ηστε ρε μάγκες επιστήμονες να σας δω) η πχ η ιατρική επιστήμη που άλλος είναι για ξεμπέρδεμα και ξαφνικά γίνετε καλά χωρίς να μπορεί κανείς να δωσει μια εξήγηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-04-14 22:53 #15
    Προεπιλογή
    Never give up something that you can't go a day without thinking about
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία