Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 23 από 23
  1. 05-04-14 00:14 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    κράτα τα λεφτά σου θα σου χρειαστούν δεν είναι καιρός για σπατάλες , εξηγήσαμε πιο πάνω και είπαμε όσοι ποστάραμε τις απόψεις μας , δεν χρει'άζετε τίποτε παραπάνω
    είναι μερικοί άνθρωποι τόσο αρνητικοί και κακοπροαίρετοι που αν δούν κάποιον να περπατάει πάνω στο νερό δεν θα πούν θαύμα , αλλα τον άχρηστο δεν ξέρει μπάνιο γι αυτο το κάνει
    Ουτε αρνητικος, ουτε κακοπροαιρετος, αλλα ουτε και στενομυαλος ειμαι. Απεναντιας, αναθεωρω τις αποψεις μου αν το κρινω σωστο και δεν τις υπερασπιζομαι μεχρις εσχατων μονο και μονο επειδη ειναι οι δικες μου ιδεες. Οσο για αυτους που περπατουν πανω στο νερο...εγω ως τωρα μονο εναν ειδα (ειναι και Ελληνας)...στο YouTube



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    τιις μελέτες τις κάνουν επιστήμονες , εγω ξέρω ότι είχα ένα ψύκτη που έφτιαχνε ηλεκτρολύτες και σε κάποια φαση τον είχα απλα να κρυώνει το νερό και να βάζουν στο μπουκάλι και να προσθέτουν μετα στο παγωμενο νερό τους ηλεκτρολύτες
    αυτο λοιπόν το είχα σε σημείο που το έβλεπε φως και ήταν το δοχείο διαφανές πλαστικό , ε λοιπόν σε 2-3 μέρες έπιανε πρασινίλα στα τοιχώματα και το άλλαζα , δεν ήξερα γιατι σημβαίνει αυτο και μετα κατάλαβα ότι επειδη ήταν απλα στο φώς γι αυτο
    ο αγιασμός που είναι σε πλαστικό διαφανες μπουκαλάκι γιατι δεν το παθαίνει αυτό? σε διάστημα ενός έτους?
    αυτο πρέπει να είμαι χημικός για να το διαπιστώσω?. στραβωμάρα έχω και δεν βλέπω?

    Δεν αντιλεω οτι ο αγιασμος που εχεις διατηρειται ισως πιο πολυ καιρο. Αυτο που λεω εγω ειναι οτι αν παρουμε νερο, το μοιρασουμε σε δυο δοχεια, απο τα οποια το ενα αγιαστει, επειτα αποθηκευτουν και τα δυο στον ιδιο χωρο, υπο τις ιδιες συνθηκες, α-π-ο-κ-λ-ε-ι-ε-τ-α-ι να εχουν την παραμικρη διαφορα. Αυτη ειναι η αποψη μου. Αν δηλαδη με θεωρησει για αυτο το λογο καποιος αρνητικο, κακοπροαιρετο, καγκουρα και ο,τιδηποτε αλλο επειδη σκεφτομαι ορθολογιστικα και δεν υιοθετω ετσι απλα ξενες αποψεις...δικαιωμα του. Αποδειξε μου εσυ το αντιθετο (δεν ειναι τοσο δυσκολο, λιγο νερακι και εναν ιερεα χρειαζομαστε) και εγω οχι μονο θα αλλαξω αποψη και θα παραδεχτω οτι εκανα λαθος, αλλα θα γινω και ιεροκηρυκας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούτε κανένας θρησκόληπτος είμαι που να είμαι τόσο πιστος και με παρωπίδες , αλλα κάποια πράματα βγάζουν μάτι , ο άνθρωπος όσα και να ανακαλύψει αυτα που έχει ανακαλύψει και μπορεί να εξηγήσει είναι μια τρίχα απ τ αρχ*δ*α της φύσης και όλων αυτών που δεν πρόκειτε ποτε να κατανοήσει , όπως το παράδειγμα με το άγχος που ανέφερα ,(μετρ'ηστε ρε μάγκες επιστήμονες να σας δω) η πχ η ιατρική επιστήμη που άλλος είναι για ξεμπέρδεμα και ξαφνικά γίνετε καλά χωρίς να μπορεί κανείς να δωσει μια εξήγηση

    Εδω Ηλια φασκεις και αντιφασκεις. Απο τη μια ποσταρεις ενα αρθρο βασισμενο πανω σε επιιστημονικη ερευνα (ετσι τουλαχιστον ισχυριζεται), δηλαδη χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα οτι το συμπερασμα βγηκε απο επιστημονες, και απο την αλλη χλευαζεις τους επιστημονες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-04-14 00:24 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο άνθρωπος όσα και να ανακαλύψει αυτα που έχει ανακαλύψει και μπορεί να εξηγήσει είναι μια τρίχα απ τ αρχ*δ*α της φύσης και όλων αυτών που δεν πρόκειτε ποτε να κατανοήσει
    +1000

    H Χλωμή Μπλε Κουκίδα είμαι μια φωτογραφία της Γης που τραβήχτηκε το 1990 από το Voyager 1 από απόσταση ρεκόρ,
    από απόσταση 6 δισεκατομμυρίων χιλιόμετρων, δείχνοντας αμυδρά τον πλανήτη μας μέσα στο αχανές διάστημα.

    Συνημμένο Αρχείο 82325

    “Από αυτή την μακρινή προοπτική, η Γη μπορεί να μην φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.
    Αλλά για μας είναι διαφορετικό.
    Εξετάστε και πάλι το σημείο.
    Αυτό είναι εδώ…. αυτό είναι το σπίτι μας…. αυτό είναι ότι είμαστε.
    Πάνω της όλοι αυτοί που αγαπάτε, όλα όσα γνωρίζεται, όλα όσα έχετε ακούσει ποτέ.
    Κάθε πρόσωπο που υπήρξε ποτέ, εκεί έζησε τη ζωή του.
    Ο συνδυασμός της χαράς και της λύπης, χιλιάδες “απόλυτες” θρησκείες, ιδεολογίες, οικονομικά συστήματα, κάθε κυνηγός και συλλέκτης, κάθε ήρωας και δειλός, κάθε δημιουργός και καταστροφέας του πολισμού, κάθε βασιλιάς και χωρικός, κάθε ζευγάρι ερωτευμένων, κάθε μητέρα και πατέρας, κάθε ελπιδοφόρο παιδί, εφευρέτης και εξερευνητής, κάθε ηθικολόγος, κάθε διεφθαρμένος πολίτικος, κάθε σουπερ σταρ κάθε “υπέρτατη” εξουσία, κάθε άγιος και αμαρτωλός στην ιστορία του είδους μας, ζούσαν εκει…. σ’έναν κόκκο σκόνης, σκιασμένοι σε μια ηλιαχτίδα.
    Η Γη είναι μια πολύ μικρή σκηνή σε μια γιγαντιαία και αχανή κοσμική αρένα.
    Σκεφτείτε τα ποτάμια αίματος που έχουν χυθεί από όλους τους στρατηγούς και αυτοκράτορες, ώστε “με δόξα και θρίαμβο” να γίνουν οι στιγμιαίοι κύριοι ενός απειροελάχιστου μέρους ενός…. κόκκου.
    Σκεφτείτε τις ατέλειωτες φρικαλεότητες που επέφεραν οι κάτοικοι μιας γωνίας αυτού του κόκκου, στους ελάχιστα διαφορετικούς κατοίκους κάποιας άλλης …. γωνίας.
    Ποσό συχνές οι παρανοήσεις τους, ποσό πρόθυμοι είναι να σκοτώνουν ο ένας τον άλλο, πόσο ένθερμα τα μίση τους.
    Οι φλυαρίες μας, η νομιζόμενη αυτό-σημασία μας, η ψευδαίσθηση ότι κατέχουμε προνομιακή θέση στο σύμπαν, όλα τίθενται υπό αμφισβήτηση από αυτόν τον κόκκο θαμπού φωτός.
    Ο πλανήτης μας. Μια μοναχική κηλίδα, στο μεγαλειώδες κοσμικό σκοτάδι που μας περιβάλει. Στο σκοτάδι μας, σε αυτή την αχανή έκταση δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι θα υπάρξει βοήθεια από κάπου, για να μας σώσει από τους εαυτούς μας.
    Η Γη είναι ο μόνος γνωστός κόσμος μέχρι στιγμής, για να φιλοξενήσει ζωή. Δεν υπάρχει άλλο μέρος, τουλάχιστον στο εγγυς μέλλον, που το είδος μας θα μπορούσε να μεταναστεύσει.
    Να επισκεφτεί; - Ναι.
    Να εγκατασταθεί; - Όχι ακόμα….
    Είτε σας αρέσει, είτε όχι, για την ώρα, η Γη είναι το μέρος που δίνουμε τον αγώνα μας.
    Λέγεται ότι η αστρονομία είναι μια εμπειρία που διδάσκει σεμνότητα, κτίζοντας χαρακτήρα. Και ίσως δεν υπάρχει καλύτερη επίδειξη του παραλογισμού της ανθρώπινης αλαζονείας, από την μακρινή αυτή εικόνα…….. του μικροσκοπικού μας κόσμου.
    Για μενα, υπογραμμίζει την ευθύνη μας, να συμβιώνουμε με μεγαλύτερη καλοσύνη μεταξύ μας, και να διαφυλάξουμε και περιθάλψουμε την χλωμή μπλε κουκκίδα.
    Το μόνο σπίτι που έχουμε γνωρίσει ποτέ….”


    Professor Carl Sagan 1934-1996
    Astronomer, Astrophsicist
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tvg5 : 05-04-14 στις 00:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-04-14 00:33 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    τιις μελέτες τις κάνουν επιστήμονες , εγω ξέρω ότι είχα ένα ψύκτη που έφτιαχνε ηλεκτρολύτες και σε κάποια φαση τον είχα απλα να κρυώνει το νερό και να βάζουν στο μπουκάλι και να προσθέτουν μετα στο παγωμενο νερό τους ηλεκτρολύτες
    αυτο λοιπόν το είχα σε σημείο που το έβλεπε φως και ήταν το δοχείο διαφανές πλαστικό , ε λοιπόν σε 2-3 μέρες έπιανε πρασινίλα στα τοιχώματα και το άλλαζα , δεν ήξερα γιατι σημβαίνει αυτο και μετα κατάλαβα ότι επειδη ήταν απλα στο φώς γι αυτο
    ο αγιασμός που είναι σε πλαστικό διαφανες μπουκαλάκι γιατι δεν το παθαίνει αυτό? σε διάστημα ενός έτους?
    αυτο πρέπει να είμαι χημικός για να το διαπιστώσω?. στραβωμάρα έχω και δεν βλέπω?
    ούτε κανένας θρησκόληπτος είμαι που να είμαι τόσο πιστος και με παρωπίδες , αλλα κάποια πράματα βγάζουν μάτι , ο άνθρωπος όσα και να ανακαλύψει αυτα που έχει ανακαλύψει και μπορεί να εξηγήσει είναι μια τρίχα απ τ αρχ*δ*α της φύσης και όλων αυτών που δεν πρόκειτε ποτε να κατανοήσει , όπως το παράδειγμα με το άγχος που ανέφερα ,(μετρ'ηστε ρε μάγκες επιστήμονες να σας δω) η πχ η ιατρική επιστήμη που άλλος είναι για ξεμπέρδεμα και ξαφνικά γίνετε καλά χωρίς να μπορεί κανείς να δωσει μια εξήγηση
    Απλα θελω να συμπληρωσω οτι οταν ο ανθρωπος νομιζει οτι τα ξερει ολα και οτι μπορει να εξηγησει τα ΠΑΝΤΑ με επιστημονικο τροπο, ειναι πολυ γελασμενος.
    Οτι δεν το βλεπουμε με τα ματια μας ΔΕΝ σημαινει οτι δεν υπαρχει........
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-04-14 00:57 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mens sana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε αρνητικος, ουτε κακοπροαιρετος, αλλα ουτε και στενομυαλος ειμαι. Απεναντιας, αναθεωρω τις αποψεις μου αν το κρινω σωστο και δεν τις υπερασπιζομαι μεχρις εσχατων μονο και μονο επειδη ειναι οι δικες μου ιδεες. Οσο για αυτους που περπατουν πανω στο νερο...εγω ως τωρα μονο εναν ειδα (ειναι και Ελληνας)...στο YouTube






    Δεν αντιλεω οτι ο αγιασμος που εχεις διατηρειται ισως πιο πολυ καιρο. Αυτο που λεω εγω ειναι οτι αν παρουμε νερο, το μοιρασουμε σε δυο δοχεια, απο τα οποια το ενα αγιαστει, επειτα αποθηκευτουν και τα δυο στον ιδιο χωρο, υπο τις ιδιες συνθηκες, α-π-ο-κ-λ-ε-ι-ε-τ-α-ι να εχουν την παραμικρη διαφορα. Αυτη ειναι η αποψη μου. Αν δηλαδη με θεωρησει για αυτο το λογο καποιος αρνητικο, κακοπροαιρετο, καγκουρα και ο,τιδηποτε αλλο επειδη σκεφτομαι ορθολογιστικα και δεν υιοθετω ετσι απλα ξενες αποψεις...δικαιωμα του. Αποδειξε μου εσυ το αντιθετο (δεν ειναι τοσο δυσκολο, λιγο νερακι και εναν ιερεα χρειαζομαστε) και εγω οχι μονο θα αλλαξω αποψη και θα παραδεχτω οτι εκανα λαθος, αλλα θα γινω και ιεροκηρυκας.




    Εδω Ηλια φασκεις και αντιφασκεις. Απο τη μια ποσταρεις ενα αρθρο βασισμενο πανω σε επιιστημονικη ερευνα (ετσι τουλαχιστον ισχυριζεται), δηλαδη χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα οτι το συμπερασμα βγηκε απο επιστημονες, και απο την αλλη χλευαζεις τους επιστημονες.
    Εδω πολύ όμορφα κολλάει το άλλα λεει η γιαγιά αλλα ακούν τα αυτια , εμένα πώς με κόβεις για κανένα του κατηχητικού?
    απλα όταν κάτι το βλέπω στην πράξη δεν με ενδιαφέρει καμία επιστημονική ανακάλυψη , απλα αυτο εγω το ήξερα και είδα ότι το επιβεβαιώνει και κάποια η οποία έκανε μια ανάλυση και το έγραψαν σε ένα άρθρο το οποίο πόσταρα
    καμία εντύπωση δεν με έκανε απλα μια επιβεβαίωση
    εσυ με αυτό το α-π-ο-κ-λ-ε-ι-ε-τ-α-ι το λές χωρίς να έχεις απ ότι κατάλαβα κάνει καμία εξακρίβωση , εγω όμως το λέω γιατι έκανα και στις ίδιες συνθήκες διατήρησης υπάρχει αυτή η τεράστια διαφορά , όπως και το ψωμί μπορεί να μην μουχλιάσει το αντίδωρο πχ και ας ξεραθεί

    και δεν είναι θεμα ότι απαξιώνω τους επιστήμονες και τις έρευνές τους , έχουν κάνει τεράστια πρόοδο σε πολλα πράγματα , αλλα όπως είπα όλα αυτα είναι μια τρίχα απο τ αρχ*δ*α της φύσης και κάποια πράγματα ούτε πρόκειτε να τα καταλάβουν στον αιώνα τον άπαντα

    πώς είναι δυνατόν ο ανθρώπινος νούς να κατανοήσει πράγματα που έγιναν απο την φύση , εδω δεν ξέρουν αμα η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα
    καθόμαστε και γράφουμε διαπιστώσεις απο προσωπικές εμπειρίες που άνετα ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει και εσυ λές ακριβώς αυτό που εγώ το είδα και πολλοί μπορεί

    με πια λογική και τι μπορεί ο άνθρωπος να εξηγήσει όλα τα μυστικά της φύσης , εδω ανέφερα για το στρές που όλοι ξέρουν ότι έχει ψυχοσωματικές επιπτώσεις αλλα να το προσδιορίσει και να το κάνει μετρήσιμο κανείς δεν μπόρεσε στον αιώνα τον άπαντα , εδω άλλος στην ιατρική είναι κλινικά νεκρός και ανεξήγητα έπανέρχετε στη ζωή , ακόμα και οι γιατροί πολλες φορές μιλάν για θαύμα

    ένας φίλος μου μπάτσος έφαγε σφαίρα που μπήκε απο το αυτι και βγήκε απο το στόμα και ο γιατρός είπε αν απο το σημείο που μπήκε η σφαίρα και όλη την διαδρομή περάσεις μια λεπτη καρφίτσα προσεκτικά , θα πεθάνεις και εσένα πέρασε καυτό μολύβι και έζησες , αυτα δεν εξηγούνται λοιπόν επιστημονικά και μιλάω ντοκουμέντα όχι παπαρολογίες , Τρύφωνα τον λένε τον φίλο μου τον μπάτσο
    και όχι απαξιώνω τούς επιστήμονες , εδω δεν κατανόησες την σκέψη μου αυτα που λέω θα κατανοήσεις ?
    δεν είναι κακό αυτο ούτε όλοι εκπέμπουν στην ίδια συχνότητα αλλα να μην είμαστε απόλυτοι για κάτι δεδομένο και χειροπιαστό

    γιατι αν δεν ίσχυαν αυτα που λέω δεν θα έγραφες αυτό " Δηλαδη τι ακριβως αλλαζει? Το μηκος ἧ μηπως η γωνια δεσμου των ατομων? Οι κβαντικοι αριθμοι των ηλεκτρονιων? "

    λές και μας ενδιαφέρουν να μάθουμε αυτες τις ορολογίες , αυτο μάλλον επίδειξη γνώσεων είναι σε κάτι που δεν γνωρίζεις πως επιδρά , γιατι μιλάμε για κάτι που δεν εξηγείτε απλα
    αυτό βεβαίως μπορείς να το πείς όταν πχ ρίξουμε κάτι στο νερό και πούμε αυτο σκοτώνει τα βακτήρια η αλλοιώνει την σύσταση του νερού και το καθαρίζει

    χωρίς παρεξήγηση κουβέντα κάνουμε και αν θέλεις να είσαι πιο αξιόπιστος , πολύ απλά κάνεις αυτες τις διαπιστώσεις και αν δεν δείς αυτα που λέμε μας την λές τότε ότι λέμε αερολογίες
    αλλα ότι θα άκουγα οτι χλευάζω τούς επιστήμονες όταν και οι ίδιοι οι επιστήμονες ξέρουν ότι αυτα που γνωρίζουν είναι τίποτε μπροστα σ αυτα που δεν γνωρίζουν και είναι άπειρα και πάντα αυτός που ξέρει ότι δεν γνωρίζει τίποτε , είναι αυτός που ξέρει τα πιο πολλα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-04-14 01:00 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarust800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα θελω να συμπληρωσω οτι οταν ο ανθρωπος νομιζει οτι τα ξερει ολα και οτι μπορει να εξηγησει τα ΠΑΝΤΑ με επιστημονικο τροπο, ειναι πολυ γελασμενος.
    Οτι δεν το βλεπουμε με τα ματια μας ΔΕΝ σημαινει οτι δεν υπαρχει........
    α γειά σου το έγραψες ενω έκανα εγω το πόστ γι αυτο τόνισα ότι αυτός ο επιστήμονας που λέει δεν ξέρει τίποτε ξέρει πιο πολλα απ τον καθένα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-04-14 01:05 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarust800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000

    H Χλωμή Μπλε Κουκίδα είμαι μια φωτογραφία της Γης που τραβήχτηκε το 1990 από το Voyager 1 από απόσταση ρεκόρ,
    από απόσταση 6 δισεκατομμυρίων χιλιόμετρων, δείχνοντας αμυδρά τον πλανήτη μας μέσα στο αχανές διάστημα.

    Συνημμένο Αρχείο 82325

    “Από αυτή την μακρινή προοπτική, η Γη μπορεί να μην φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.
    Αλλά για μας είναι διαφορετικό.
    Εξετάστε και πάλι το σημείο.
    Αυτό είναι εδώ…. αυτό είναι το σπίτι μας…. αυτό είναι ότι είμαστε.
    Πάνω της όλοι αυτοί που αγαπάτε, όλα όσα γνωρίζεται, όλα όσα έχετε ακούσει ποτέ.
    Κάθε πρόσωπο που υπήρξε ποτέ, εκεί έζησε τη ζωή του.
    Ο συνδυασμός της χαράς και της λύπης, χιλιάδες “απόλυτες” θρησκείες, ιδεολογίες, οικονομικά συστήματα, κάθε κυνηγός και συλλέκτης, κάθε ήρωας και δειλός, κάθε δημιουργός και καταστροφέας του πολισμού, κάθε βασιλιάς και χωρικός, κάθε ζευγάρι ερωτευμένων, κάθε μητέρα και πατέρας, κάθε ελπιδοφόρο παιδί, εφευρέτης και εξερευνητής, κάθε ηθικολόγος, κάθε διεφθαρμένος πολίτικος, κάθε σουπερ σταρ κάθε “υπέρτατη” εξουσία, κάθε άγιος και αμαρτωλός στην ιστορία του είδους μας, ζούσαν εκει…. σ’έναν κόκκο σκόνης, σκιασμένοι σε μια ηλιαχτίδα.
    Η Γη είναι μια πολύ μικρή σκηνή σε μια γιγαντιαία και αχανή κοσμική αρένα.
    Σκεφτείτε τα ποτάμια αίματος που έχουν χυθεί από όλους τους στρατηγούς και αυτοκράτορες, ώστε “με δόξα και θρίαμβο” να γίνουν οι στιγμιαίοι κύριοι ενός απειροελάχιστου μέρους ενός…. κόκκου.
    Σκεφτείτε τις ατέλειωτες φρικαλεότητες που επέφεραν οι κάτοικοι μιας γωνίας αυτού του κόκκου, στους ελάχιστα διαφορετικούς κατοίκους κάποιας άλλης …. γωνίας.
    Ποσό συχνές οι παρανοήσεις τους, ποσό πρόθυμοι είναι να σκοτώνουν ο ένας τον άλλο, πόσο ένθερμα τα μίση τους.
    Οι φλυαρίες μας, η νομιζόμενη αυτό-σημασία μας, η ψευδαίσθηση ότι κατέχουμε προνομιακή θέση στο σύμπαν, όλα τίθενται υπό αμφισβήτηση από αυτόν τον κόκκο θαμπού φωτός.
    Ο πλανήτης μας. Μια μοναχική κηλίδα, στο μεγαλειώδες κοσμικό σκοτάδι που μας περιβάλει. Στο σκοτάδι μας, σε αυτή την αχανή έκταση δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι θα υπάρξει βοήθεια από κάπου, για να μας σώσει από τους εαυτούς μας.
    Η Γη είναι ο μόνος γνωστός κόσμος μέχρι στιγμής, για να φιλοξενήσει ζωή. Δεν υπάρχει άλλο μέρος, τουλάχιστον στο εγγυς μέλλον, που το είδος μας θα μπορούσε να μεταναστεύσει.
    Να επισκεφτεί; - Ναι.
    Να εγκατασταθεί; - Όχι ακόμα….
    Είτε σας αρέσει, είτε όχι, για την ώρα, η Γη είναι το μέρος που δίνουμε τον αγώνα μας.
    Λέγεται ότι η αστρονομία είναι μια εμπειρία που διδάσκει σεμνότητα, κτίζοντας χαρακτήρα. Και ίσως δεν υπάρχει καλύτερη επίδειξη του παραλογισμού της ανθρώπινης αλαζονείας, από την μακρινή αυτή εικόνα…….. του μικροσκοπικού μας κόσμου.
    Για μενα, υπογραμμίζει την ευθύνη μας, να συμβιώνουμε με μεγαλύτερη καλοσύνη μεταξύ μας, και να διαφυλάξουμε και περιθάλψουμε την χλωμή μπλε κουκκίδα.
    Το μόνο σπίτι που έχουμε γνωρίσει ποτέ….”


    Professor Carl Sagan 1934-1996
    Astronomer, Astrophsicist

    πόσο σωστα κι αυτα και η πραγματικότητα , που νομίζουμε οι τελευταίες τρύπες του Ζουρνά ότι κάτι είμαστε , εδω δεν μπορέσαμε σε εκατομύρια χρόνια να τα βρούμε με τον εαυτό μας και να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής μας , γι αυτο αν υπήρχε κάποιος να μας παρακολουθήσει απο ψηλά σοφός και έβλεπε την γη σαν σε σινεμά θα γελούσε θα νόμιζε ότι οι άνθρωποι βρίσκονται σε νηπιακή ηλικία και τρώγονται μεταξύ τους , πολεμούν σκοτώνονται , αντι επειδή όλοι θέλουν να ζήσουν και όλοι έχουν θέση στην γη , να βρούν ένα τρόπο για αρμονική συνύπαρξη με σκοπό την ποιότητα ζωής τους και την υγεία τους , παρα ο ένας κοιτάει να φάει την σάρκα τού άλλου και ευτυχισμένος νομίζουν πως είναι αυτός που έχει τα πιο πολλα μπακίρια , το χρήμα δηλαδη

    ενω ξεχνάνε πως πλούσιος είναι αυτός που δεν έχει ανάγκες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-04-14 15:51 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο σωστα κι αυτα και η πραγματικότητα , που νομίζουμε οι τελευταίες τρύπες του Ζουρνά ότι κάτι είμαστε , εδω δεν μπορέσαμε σε εκατομύρια χρόνια να τα βρούμε με τον εαυτό μας και να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής μας , γι αυτο αν υπήρχε κάποιος να μας παρακολουθήσει απο ψηλά σοφός και έβλεπε την γη σαν σε σινεμά θα γελούσε θα νόμιζε ότι οι άνθρωποι βρίσκονται σε νηπιακή ηλικία και τρώγονται μεταξύ τους , πολεμούν σκοτώνονται , αντι επειδή όλοι θέλουν να ζήσουν και όλοι έχουν θέση στην γη , να βρούν ένα τρόπο για αρμονική συνύπαρξη με σκοπό την ποιότητα ζωής τους και την υγεία τους , παρα ο ένας κοιτάει να φάει την σάρκα τού άλλου και ευτυχισμένος νομίζουν πως είναι αυτός που έχει τα πιο πολλα μπακίρια , το χρήμα δηλαδη

    ενω ξεχνάνε πως πλούσιος είναι αυτός που δεν έχει ανάγκες
    Ποσο δικιο εχεις σ' αυτα που γραφεις.
    Ο ανθρωπος οσα υλικα αγαθα (πλουτο, χρηματα, σπιτια, αυτοκινητα) και να εχει, ΠΑΝΤΑ ζηταει κι αλλα.
    Καπου εκει εχει χασει το νοημα της ζωης....
    Ποσος κοσμος χαραμιζει την ζωη του (παραμελωντας τον εαυτο του, την ποιοτητα ζωης του, την σωστη ασκηση και διατροφη) για να φτιαξει περιουσια-χρηματα και μετα ξοδευει αυτα τα χρηματα για να "φτιαξει" την υγεια του (σε γιατρους, θεραπειες, νοσοκομεια, κτλ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-04-14 16:54 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όπως είπε και ο σχωρεμένος ο κομφούκιος , αν θυμάμαι καλά
    "Η πραγματική γνώση είναι να γνωρίζεις την έκταση της άγνοιάς σου "
    και αυτα οι σωστοί επιστήμονες τα γνωρίζουν και κατανοούν ότι κάποια πράγματα δεν μπορούν και ούτε πρόκειτε να τα εξηγήσουν , εδω τόσα χρόνια με τα πειράματα στο στερν ψάχνουν να βρούν το σωματίδιο τού θεού λένε
    και όλα δεν λύνονται με απλά μαθηματικά και εξισώσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12