Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 17-05-14 01:19 #1
    Προεπιλογή Καλησπέρα στους συμφορουμιτες! Θελω βοήθεια με απώλεια κιλών
    Καλησπέρα παιδιά, με λένε Χρήστο και βρήκα τυχαία αυτό το Forum και γράφτηκα γιατί χρειάζομαι την βοήθεια σας.

    Είμαι 18 χρονών. 1,75 ύψος 110 κιλά. Ασχολούμαι τους τελευταίους 8 μήνες με το Kick Box αλλά με μόνο όφελλος να συντηρώ τα κιλά που έχω και να μην ανεβαίνω.

    Θέλω την βοήθεια σας ως το πως να χάσω κιλά,γιατί δεν έχω θέληση και πολύ να κόψω την μάσα... Μπορεί δηλαδή να κάνω 2-3 μέρες κάποια διέτα και μετά να υποκίψω στους πειρασμούς και είμαι και λέμαργος. Στην προπόνηση μετα βιάς κάνω 10 πουσαψ και 30-40 κοιλιακούς. Δεν έχω αντοχή στο τρέξιμο/jocking μιας του ότι είμαι και καπνιστής,και παχύς άρα δεν είναι και ο καλύτερος συνδιασμός.
    Τα παιδιά στην προπόνηση και γενικός έξω δεν με κάνουν για τόσα κιλά μου είπαν ότι μοιάζω για 90-95 τα περισσότερα κιλά τα έχω σε μπούτια,στήθος,κοιλιά.
    Ξέρω ότι για να χάσω κιλά πρέπει να κόψω την μάσα... Ναι δεκτό μεν,αλλά υπάρχει και κάποιος πιο μη επιπονος τρόπος? Πχ να κανω καποιες ασκησεις να τρωο κανονικα πρωι/μεσημερι(κανονικες μεριδες φαγητό και να μην φάω το βράδυ? Το όποιο μου είναι και εύκολο... Συνήθως τα σφάλματα γίνονται μεταξύ 2-3 το βράδυ που κάθομαι στον υπολογιστή και με πιάνει η λιγούρα... Πήγαινα γυμναστήριο,είχα χάσει 15 κιλά αλλά έκλεισε μετά και έχασα τον ρυθμό και τα πήρα όλα τα κιλά σε διάστημα 2-3 εβδομάδων σε διακοπές,έτσι κάπως ξενέρωσα και δεν ασχολήθηκα ξανά με τόσο πάθος.
    Έχω ραγάδες στην κοιλιά και το στήθος μου είναι κάπως σαν πηραμίδα. Έχω ξενερώσει πολύ τον εαυτό μου και πλέον έχω καταλάβει πως αν δεν το αντιμετωπίσω τώρα,θα είμαι μια ζωή έτσι.

    Για αρχή θα ήθελα ΑΝ γίνεται δεν ξέρω... κάποιον τρόπο να χάσω σχετικά "γρήγορα" τα κιλά από την περιφέρεια της κοιλιάς(να μην κρέμεται) και να σφίξω το στήθος ώστε να έρθει σε μια πιο κανονική μορφή,ώστε να μπορώ να πάω ξέρω γω γυμναστήριο ανενοχλήτα χωρίς να ντρέπομαι τι θα πούν οι άλλοι τύπου σχόλια (κοίτα ο χοντρός κάνει διαδρομο η το οτιδήποτε...,όχι πως μου έχουν πει κάτι τέτοιο,αλλά μόνο που βρισκόμαι σε χωρό γυμναστικής νιώθω αυτομάτος άβολα.... και στην προπονηση αν και έχω εξοικιωθεί με τα παιδιά δεν πάβω να νιώθω άβολα μιας που στο ζέσταμα στις ασκήσεις,βλέπω τα πατσόκιλα να πηγαίνουν πάνω κάτω και λέω θεε μου πως έγινα ετσι... Τα κιλά τα έχω περίπου από τις αρχές Λυκείου και από τότε δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ με τίποτα! Μόνο σε μια φάση τα είχα χάσει που σας λέω ότι εχασα 15 κιλά είχα φτιάξει λίγο σώμα,αλλά αφότου έκλεισε το συγκεκριμένο γυμναστήριο τα πήρα όλα,ξανα έπεσα σωματικά και από εκει και πέρα παίζω συνέχεια στα 100-110 κιλά.

    Μια παρένθεση: Στο γυμνάστηριο δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κάποια άσκηση στήθος/πλάτη έκανα αρκετά set με 40-50 κιλά. Πόδια 30κιλά και διάδρομο έκανα μισή ώρα χαλαρό προς γρήγορο + μισή ώρα ποδήλατο.

    Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αν όχι μετακινείστε το,και ευχαριστώ όποιον πάρει τον κόπο και διαβάσει το θέμα μου και μου δώσει κάποιες συμβουλές!
    Φιλικά,Χρήστος!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WannabeBodyBuilder : 17-05-14 στις 01:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-05-14 07:41 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Xρήστο καλώς ήρθες.

    Την απάντηση τη ξέρεις, πρέπει όμως να σταματήσεις να αρνείσαι να την δεις κατάματα και κυρίως να την εφαρμόσεις.

    Διατροφή, διατροφή, διατροφή!

    Υπολογίζεις θερμίδες συντήρησης και βλέπεις τα άρθρα του Forum για τις διατροφές.

    Φτιάχνεις μία στα μέτρα σου και τη βάζεις στην ενότητα της διατροφής για διορθώσεις από τα μέλη.

    Με μία καλή διατροφή και βάρος θα χάνεις και πίστεψε με δεν πρόκειται να πεινάς!

    Είναι πιο εύκολο από ότι νομίζεις απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση.

    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-14 08:23 #3
    Προεπιλογή
    Καλή αρχή και καλή δύναμη δε θα είναι εύκολο αλλά σε μερικούς μήνες θα ευχαριστείς τον εαυτό σου απλά συγκεντρώσου σε αυτό που θες
    Never give up something that you can't go a day without thinking about
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-14 09:42 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xρήστο καλώς ήρθες.

    Την απάντηση τη ξέρεις, πρέπει όμως να σταματήσεις να αρνείσαι να την δεις κατάματα και κυρίως να την εφαρμόσεις.

    Διατροφή, διατροφή, διατροφή!

    Υπολογίζεις θερμίδες συντήρησης και βλέπεις τα άρθρα του Forum για τις διατροφές.

    Φτιάχνεις μία στα μέτρα σου και τη βάζεις στην ενότητα της διατροφής για διορθώσεις από τα μέλη.

    Με μία καλή διατροφή και βάρος θα χάνεις και πίστεψε με δεν πρόκειται να πεινάς!

    Είναι πιο εύκολο από ότι νομίζεις απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση.

    Συμφωνώ απόλυτα,και δεν έχω κάποιο θέμα,αλλά είμαι τύπος που σε πχ 1 εβδομάδα θα έχω χάσει την θέληση μου,θα φάω και θα κλαψουρίζω σε κανα 2 βδομαδες πάλι για τα κιλά μου,δεν είναι εύκολο.. ούτε και δύσκολο βέβαια,ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα φαγητά τις διατροφής,απλά ξέρω γω,γύρναγα σπίτι και αντί για κοτόπουλο που έπρεπε να φάω η μανα μου είχε φτιάξει κοτομπουκιές,και επειδη και αυτή έκανε διέτα έτρωγα κοτοπουλο διετης στις 5 το μεσημερι που σχολαγε,γενικος τρωο ασχημες ωρες λογω την απουσια τον δικον μου... πχ μεσημεριανο 4-5 ωρα βραδινο 10-11 αυτα πιστευω οτι μου κανουν πιο πολυ κακο. Και οταν εχω λεφτα ειμαι ανεξελεκτος σε φαση να μην πειναω και να φαω μια κρεπα... μετα να τσιμπησω κανα σουβλακι,καμια κοκακολιτσα τετοια πραγματα...

    Απλά επειδή ντρέπομαι να πάω και γυμναστήριο πλέον έτσι όπως έχω γίνει(Εντάξει δεν είμαι και τραγικός,λίγο βυζάκι έχω και κοιλιά,αλλο που δεν μου αρεσει..) καμιά λύση δεν υπάρχει να χάσουμε γρήγορα κάνα 10κιλο? Ίσως μια διατροφή με συνδιασμό λιποδιαλιτών δεν θα βοηθούσε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-05-14 10:43 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Φίλε μου χωρίς θέληση δεν γίνεται τίποτα. Θες να το κάνεις ή δεν θες? Πρέπει να πάρεις αυτή την απόφαση.

    Πριν 2 χρόνια ακριβώς είχα φτάσει 106 κιλά με 1.80 ύψος. Με βλέπεις τώρα στο avatar? Kαι είμαι 33 χρονών, εσύ θα το κάνεις πολύ πιο εύκολα από μένα.

    Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν, ξεκινάς λάθος. Οι λιποδιαλύτες απλά αυξάνουν λίγο τις καύσεις αν δεν φτιάξεις μία διατροφή και δεν γυμνάσεις το σώμα σου δεν θα καταφέρεις τίποτα.

    Πρέπει να αλλάξεις φιλοσοφία τελείως, να αρχίσεις να σέβεσαι το σώμα σου και την υγεία σου. Δεν πρέπει να σκέφτεσαι ότι απλά το κάνεις για να χάσεις κάποια κιλά. Θα το κάνεις για να ζήσεις χωρίς προβλήματα αργότερα και να ευχαριστηθείς της ζωή σου όσο γίνεται περισσότερο!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-05-14 11:19 #6
    Προεπιλογή
    Αγαπητέ επειδή στην ηλικία σου - λόγω πανελληνιίων κτλ κτλ - είχα βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και τα κιλά αυτά - σε πολύ μικρό βαθμο σήμερα βέβαια λόγω διαρκών και επίπονων προσπαθειών μου - έστω και σήμερα (34) με επιβαρύνουν στο να κάνω το κάτι παραπάνω με το σώμα μου θα σου πώ λίγα πραγματάκια τα οποία δυστυχώς δεν είναι αυτά που θέλεις να ακούσεις , αλλά είναι και αυτά που μακάρι να μου είχε πεί και έμενα κάποιος τότε... Πού ούτε κάν - προς μεγάλη απογοήτευση μου τώρα που τα σκέφτομαι και έχω καποιες γνώσεις - ούτε μέσα στα γυμναστήρια δεν αξιώθηκε κανείς να πεί....
    Πρώτον και κύριότερο διαγράφεις δια παντώς την νοοτροπία των τελευταίων γραμμών του τελευταίου πόστ σου...
    Σωστό και μόνιμο αποτέλεσμα δεν υπάρχει με γρήγορες μεθόδους.... (μόνο στις διαφημίσεις... ) Ότι χάσεις γρήγορα θα το πάρεις πίσω γρηγορότερα και πιθανότατα διπλά.... - ιδίως οι λαίμαργοι σαν και εμάς το έχουμε αυτό στο τσεπάκι μας... Και άμα μπλέξεις σε τέτοιο φαύλο κύκλο , άστα...
    Δεύτερον και πολύ σημαντικό , γράφεις όλες τις επιφανειακές κρίσεις για την εμφάνιση σου στα @@ σου !! Θα σου χαλάσουν την ψυχολογία και θα σε οδηγήσουν στο φαύλο κύκλο που ανέφερα πρίν....Μην απογοητεύεσαι , είσαι μόλις 18! Άκουσε με και αυτό θα είναι το τελευταίο καλοκαίρι που θα νιώθεις άσχημα στην παραλία!
    Τώρα ως προς το τι να κάνεις...
    Λιποδιαλύτες κτλ δεν χρειάζεσαι , ελάχιστα συμπληρώματα θα ήταν χρήσιμα στην ηλικία σου. Ίσως μέχρι να φτιάξεις αρκετά την διατροφή σου μια πρωτείνη να σου ήταν χρήσιμη.
    Το βασικότερο είναι να είσαι τακτικος στο γυμναστήριο σου , αρκετό αερόβιο - 3 μισάωρα+ την εβδομάδα - και να δίνεις το 100% στα βάρη.
    Διάλεξε ένα πρόγραμμα από εδώ - θα βρείς πολλά - και διάλεξε κάποιο με πολυαρθρικές κινήσεις.. Οπωσδήποτε σκουότ-πιέσεις πάγκου-άρσεις θανάτου να έιναι μέσα.
    Στην ηλικία σου - και αν κόψεις λίγο το junk food , σταδιακά μην αγχώνεσαι - με ένα τέτοιο δυνατό πρόγραμμα θα τα σαρώσουν όλα οι ορμόνες μην φοβάσαι...Αν βαριέσαι να μετράς θερμίδες κτλ κάντο εμπειρικά με την ζυγαριά σου. Λίγη συνέπεια θέλει. Καθε βδομάδα οπωσδήποτε ζύγισμα και ανάλογα χαράζεις πορεία...
    Θα μπορούσα να σου γράψω άπειρα ακόμα αλλά αυτά είναι τα πιο σημαντικά. Πάρε ανάσα , διάβασε πολύ στο φόρουμ θα ωφεληθείς τρομερά ,για διατροφή και προπόνηση και τα αποτελέσματα θα έρθουν. Επικεντρώσου στο πώς θα αποδίδεις τα μέγιστα στο γυμναστήριο και όλα τα άλλα θα ακολουθήσουν θα δείς....Π.χ δεν θα σου πάει όσο λαίμαργος κι αν είσαι , σουβλάκι-κόκα κόλα και μετά διάδρομο....
    Αυτά τα ολίγα και ότι θές εδώ είμαστε... Ά και σήμερα συνδρομή στο γυμναστήριο!
    -> Όλο αερόβιο , αερόβιο , πότε θα πιάσω σίδερα ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-05-14 11:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου χωρίς θέληση δεν γίνεται τίποτα. Θες να το κάνεις ή δεν θες? Πρέπει να πάρεις αυτή την απόφαση.

    Πριν 2 χρόνια ακριβώς είχα φτάσει 106 κιλά με 1.80 ύψος. Με βλέπεις τώρα στο avatar? Kαι είμαι 33 χρονών, εσύ θα το κάνεις πολύ πιο εύκολα από μένα.

    Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν, ξεκινάς λάθος. Οι λιποδιαλύτες απλά αυξάνουν λίγο τις καύσεις αν δεν φτιάξεις μία διατροφή και δεν γυμνάσεις το σώμα σου δεν θα καταφέρεις τίποτα.

    Πρέπει να αλλάξεις φιλοσοφία τελείως, να αρχίσεις να σέβεσαι το σώμα σου και την υγεία σου. Δεν πρέπει να σκέφτεσαι ότι απλά το κάνεις για να χάσεις κάποια κιλά. Θα το κάνεις για να ζήσεις χωρίς προβλήματα αργότερα και να ευχαριστηθείς της ζωή σου όσο γίνεται περισσότερο!
    +1
    -> Όλο αερόβιο , αερόβιο , πότε θα πιάσω σίδερα ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-05-14 11:49 #8
    Προεπιλογή
    Παιδιά,καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Σε ότι λέτε έχετε δίκιο!

    Γυμναστήριο πήγαινα τακτικά πριν μετακομίσω. Είμαι τύπος γενικά ΠΟΛΥ ΤΕΜΠΕΛΗΣ... Φανταστείτε βαριόμουν να πάω γυμναστήριο που ήταν και δίπλα στο σπίτι μου(Ολα αυτα ξεκίνησαν όταν πήρα τα 15 κιλά που πλέον έχω απελπιστεί σε φάση..." Πάλι θα πάω γυμναστήριο θα χάσω και θα τα ξαναπάρω τι να το κάνω...) και πάντα πήγαινα γυμναστήριο με παρέα,ποτέ μόνος μου..

    Τώρα έχω μετακομίσει και είμαι γύρω στα 40 λεπτά από τους φίλους μου,και η μόνη γυμναστική μου είναι το Kick Box που και αυτό είναι στην παλιά μου γειτονία,έχει εκεί όλα τα όργανα γυμναστικής και διάδρομο κτλπ,αλλά όπως σας είπα νιώθω πολύ άβολα όταν είμαι μόνος μου και θέλω κάποιον φίλο να ξεχνιέμαι .... Γενικός δεν είμαι τόσο Down είμαι τύπος πολυ χαβαλετζής και δεν γουστάρω να ανοίγομαι... γιαυτό επέλεξα το Forum να πω 2-3 πράγματα να ξεσκασω κιολας και να δεχτω συμβουλές κτλπ!

    Εκτός απο KIck Box κάνω κάθε πρωί 50 κοιλιακούς και 20 πουσαψ(τοσα αντέχω) και το βράδυ άλλα τόσα.

    Η διατροφή που μου έχει δώσει ο Δάσκαλος μου είναι:

    Πρωινό: Τοστ με γαλοπούλα & τυρί

    Σνακ: 1 Μήλο

    Μεσημεριανό: Κοτόπουλο,γαλοπούλα,τόνο μαζί με 1 βραστή πατάτα και Σαλάτα

    Απόγευμα: 1 Χημό

    Βραδινό(20:00) Σαλάτα με κοτόπουλο η τόνο.

    (2 Λίτρα νερό μέσα στην μέρα και ΟΧΙ ΨΩΜΙ / ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ)

    Πως σας φαίνεται? Από σήμερα ΞΑΝΑ άρχησα να την κάνω και από δευτέρα μάλλον θα αρχίσω να πηγαίνω και στο Γυμναστήριο της σχολής με έναν φίλο μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-05-14 11:57 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Αυτό καλέ μου φίλε δεν είναι διατροφή είναι λιμοκτονία. Η διατροφή αυτή είναι καλή για μία κοπέλα 50 κιλών!

    Αν είναι δυνατόν!

    Προφανώς και θα σου έρχεται να σαβουριάζεις με αυτή τη διατροφή επειδή πεινάς!!!!

    Λοιπόν, οι θερμίδες συντήρησης σου είναι περίπου 2900.

    Φρόντιζε να λαμβάνεις καθημερινά περίπου 2500 για να χάσεις με σωστό τρόπο τα κιλά που θες.

    Σε κάθε γεύμα να έχεις μία πηγή πρωτεΐνης και υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη.

    Από τα γεύματα που πόσταρες κρατάς μόνο το μεσημεριανό άντε και το βραδυνό.

    Αλλάζεις τελείως το πρωινό, σνακ, απόγευμα.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-05-14 12:00 #10
    Προεπιλογή
    Να το αλλάξω ως προς τι? Είμαι εντελος άσχετος στο θέμα της διατροφής!

    Σε κάθε γεύμα να έχεις μία πηγή πρωτεΐνης και υδατάνθρακα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. ? Δηλαδή?

    Εγώ δεν έχω πρόβλημα ως προς το να κάνω αυτήν την διατροφή,απλά θα έχει αποτέλεσμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-05-14 12:56 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Ναι το αποτέλεσμα που θα έχει θα είναι να εξαντληθείς με τον ελάχιστο υδατάνθρακα που έχει και να σαβουριάζεις με τη πρώτη ευκαιρία επειδή θα πεινάς.

    Διάβασε λίγο το Forum, κανείς δεν θα σου δώσει έτοιμη διατροφή. Πρέπει να φτιάξεις μία προσαρμοσμένη στις δικές σου ανάγκες.

    Η ενότητα με τις διατροφές έχει πολλές διατροφές μελών όπου μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες για μία σωστή και ισορροπημένη διατροφή.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-05-14 00:59 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    καλως ηρθες στο φορουμ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-05-14 12:28 #13
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-05-14 13:00 #14
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    πανω κατω τα ξερεις.

    προπονηση - διατροφη σε συνδυασμο με υπομονή.

    εισαι 18 χρονων, οποτε πιστευω πως με μια καλη καθαρη διατροφη και μια ωριτσα γυμναστικη μερα παρα μερα θα γινεις μπομπα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-05-14 22:24 #15
    Προεπιλογή
    πως γινεται να κανεις 8 μηνες kick box που εχει τοσο απαιτητικη αεροβια-αναεροβια προπονηση κ να μην βγαζεις πους απς κ κοιλιακους. αυτα θα επρεπε να τα παιζεις στα δαχτυλα με 8 μηνες κικ,50 καμψεις το ζεσταμα σου θα επρεπε να ηταν. σχετικα με την διατροφη που λες,αμα δεν εχεις αυτοπειθαρχια δεν κανεις τπτ.
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία