Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 26-06-14 10:23 #1
    Προεπιλογή Ρουτίνα εκγύμνασης καθε μυ μια φορα ανα δυο εβδομάδες
    Επειδη απο σεπτεμβρη θα παω 3η λυκειου και θα δινω πανελληνιες εχω αρχισει και ανησυχω, γιατι θα μου ειναι πολυ δυσκολο να βρω χρονο για γυμναστικη, ετσι εχω αρχισει και σκεφτομαι να γυμναζω καθε μυικη ομαδα μεσα σε δυο εβδομαδες.Δηλαδη: 1η εβδομαδα στηθος(1ημερα),χερια(2ημερα),ποδια(3ημερα) και μετα την 2η εβδομαδα πλατη(1ημερα),ομοι(2ημερα). Και μετα στο τελος της 2η εβδομαδας παλι απο την αρχη. Γινετε να μπει καθολου ογκος με αυτο το προγραμμα? Αλλα και συντηρηση να κανει δεν εχω κανενα προβλημα (ουτως η αλλως τους τελευταιους 2,5 μηνες ειμαι στασιμος). Εσεις τι προτεινετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-06-14 11:17 #2

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    μπορεις να κανεις 3 φορες την βδομαδα full body (ολοκληρο το σωμα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-06-14 11:23 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    ^+1

    Θα κάνεις full body σε όσες μέρες έχεις διαθέσιμες για προπόνηση - μικρότερος όγκος προπόνησης - μεγαλύτερη συχνότητα, πολύ καλύτερα αποτελέσματα από αυτό που λες εσύ.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-06-14 12:10 #4
    Προεπιλογή
    ναι αλλα full body περνει πανω απο μια ωρα και εχω δει οτι δεν προτεινετε να κανει κανεις πανω απο 45 λεπτα γυμναστικη. τωρα τα 45 λεπτα ισχυουν για γενικως για ολο το σωμα η απλα για καθε μυ ξεχωριστα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-06-14 21:17 #5

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μικρότερος όγκος προπόνησης
    δεν χρειαζεται περισσοτερο απο 45 λεπτά
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-06-14 13:38 #6
    Προεπιλογή
    Το πόση ώρα θα κρατάει η προπόνησή σου εξαρτάται από τον στόχο που έχεις.

    Άν απλά θέλεις να έχεις μια καλή φυσική κατάσταση τότε, ναι, 45 λεπτά είναι αρκετά.
    Άν θέλεις ένα ογκωμένο σώμα με χαμηλό ποσοστό λίπους, τότε 45 λεπτά δέν είναι αρκετά ( εκτός και άν κάνεις γαμ@τη διατροφή φυσικά, που 99% δεν κάνουμε φυσικά).

    Θα συμφωνήσω ότι αυτή τη χρονιά θα πρέπει να αρκεστείς σε full body workouts ή splits με supersets.

    Πάντως άν ο λόγος που δέν κάνεις fbw είναι επειδή κρατάνε πάνω από 45 λεπτά τότε άρχισε να κάνεις άφοβα.
    Εμένα οι προπονήσεις μου πλέον κρατάνε απο 1 ώρα και 20 λεπτά , μέχρι 2 ώρες και κάτι ( όταν κανω λίγο αερόβιο και κοιλιακούς ).
    Έχω στρώσει και την διατροφή μου και μέσα σε 2 μήνες περίπου έχω κάνει τεράστια πρόοδο.

    Μήν ακούς αυτούς που λένε οτι μετά τα 45 λεπτά "καις" τους μυες σου.
    Άν δεις κάποιον με φοβερό σώμα ( όγκο και γράμμωση μαζί ) ειναι 100% σίγουρο ότι δέν το έχτισε με 40 λεπτά προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-06-14 19:38 #7
    Προεπιλογή
    φιλε μου επειδη εγω εδωσα φετος πανελληνιες σου προτεινω απλα μια με δυο φορες την εβδομαδα να κανεις λιγες γενικες ασκησεις. Εγω νομιζα θα αντεξω αλλα οταν εκανα γυμναστικη ειχα τοση κουραση που απλα μετα δεν μπορουσα να κανω τιποτα ποσο μαλλον να διαβασω που ειναι το σημαντικοτερο,αλλα τωρα που τελειωσα οχι μονο εχω χρονο να κανω γυμναστικη με εξτρα πραγματα αλλα πηγαινω και για τρεξιμο κλπ κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-06-14 22:06 #8

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ilias710 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα τοση κουραση
    πιστευω αν εχεις μια ικανοποιητικη διατροφη (ισοθερμιδικα) τοτε δεν θα εχεις προβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-06-14 22:30 #9
    Προεπιλογή
    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. βρηκα ηδη ενα κυκλικο προγραμμα στο φορουμ και θα το ξεκινησω απο σεπτεμβρη. τωρα οσο για την διατροφη....... η δικια μου παει καπως ετσι : σουβλακι, σουβλακι, σουβλακι , πιτσα για αλαγη, simple burgers και πιο σπανια κινεζικο. αυτος πιστευω οτι ειναι ο κυριος λογος που ειμαι στασιμος το τελευταιο 2μηνο. η μητερα μου δεν προλαβαινει να μαγειρευει εγω μονο μακαρονια ξερω να φτιαχνω αλλα αν και εχω πρωσπαθησει να ακολουθησω σωστη διατροφη δεν μου βγαινει και λογο χρηματων. ακομη μια φορα ειχα φαει τοσο κοτοπουλο για να φτασω στα 130 γρ πρωτεινης που χρειαζωμαι ανα μερα και πηγα να ξερασω (το ειχα χωρισει σε 3 γευματα οχι 5). αντε να γινω φοιτητης του χρονου να κανω χωρις το αγχος του χρονου γυμναστικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-06-14 09:58 #10

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Μπορεις να δοκιμασεις να μαγειρευσεις/προσθεσεις στην διατροφη σου:

    πιτακι βρωμης, αυγα/ασπραδια , δημητριακα βρωμης με γαλα και (πχ) σταφιδες, σαντουιτς (πχ με χαμ γαλοπουλας), σαλατες..

    μην ξεχνας να υπολογιζεις και την φυτικη πρωτεινη μαζι με την ζωικη

    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-06-14 20:25 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να δοκιμασεις να μαγειρευσεις/προσθεσεις στην διατροφη σου:

    πιτακι βρωμης, αυγα/ασπραδια , δημητριακα βρωμης με γαλα και (πχ) σταφιδες, σαντουιτς (πχ με χαμ γαλοπουλας), σαλατες..

    μην ξεχνας να υπολογιζεις και την φυτικη πρωτεινη μαζι με την ζωικη

    φυτικη πρωτεινη!? τελεια! και γω που νομιζα οτι μονο την ζωικη αποροφαει ο οργανισμος
    Απάντηση με παράθεση