Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 27-08-14 19:36 #1
    Προεπιλογή Γνωμη για προπονηση
    Γεια σε ολους ειμαι 17 , λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

    Δεν ειμαι χοντρος πολυ , αλλα εχω παρα πολυ λιπος σε στηθος και κοιλια(λογω κακης διατροφης και αλκοολ λογικα) , ειδικα σε στηθος.
    Εχω ξεκινησει ηδη διατροφη υποθερμιδικη εδω και 2 μερες (μη φανταστειτε τιποτα τρελο , καθως δεν θελω να ειμαι φυλλ μυς , απλα φιτ) .

    Στοχος ειναι το καψιμο λιπους κυριως σε στηθος , αλλα δεν γινετε τοπικα αρα πρεπει γενικο καψιμο λιπους. Θελω να το καψω οσο πιο γρηγορα γινεται.
    Αλλα επειδη πραγματικα μου ειναι πολυ βαρετο να κανω αεροβια σκετη (πραγματικα 1 λεπτο ειναι αιωνας) σκεφτηκα το εξης προγραμμα:

    Εχω κατι βαρη ( αλτηρες αρκετα κιλα ), λοιπον καθε μερα 30 λεπτα προπονηση. Το 30λεπτο θα παει καπως ετσι: 1 λεπτο καπια ασκηση για στηθος π.χ , 1 λεπτο αεροβια(πηδηματακια , η κατι τετοιο τελος παντων στο δωματιο). Καθε μερα δηλαδη ξεχωριστη μυυικη μαζα + την αεροβια.
    Π.χ 1 λεπτο ανοιγματα με αλτηρες, 1 λεπτο πηδηματακια, και θα παει λεγοντας.
    Tην επομενο π.χ πλατη, 1 λεπτο πλατη 1 λεπτο αεροβια για 30 λεπτα.
    Μετα δικεφαλα , 1 λεπτο δικεφαλα 1 λεπτο αεροβια.
    και παει λεγοντας.. ξεκουραση 1 μερα τη βδομαδα.

    Ξανα λεω στοχος ειναι απλα να ειμαι fit και οχι να ογκοσω. Κυριος στοχος καψιμο λιπους(σε στηθος κοιλια κυριως)

    Πειτε μου την γνωμη σασ σας παρακαλω , θελω να καψω οσο πιο γρηγορα γινεται το λιπος.
    Παρακαλω πειτε μου μετα απο ποσο καιρο θα δω αποτελεσματα (καλα αποτελεσματα , να δω π.χ το στηθος μου να γινετε πιοο 'επιπεδο' , η καπια αλλη τεχνικη, και τα σχετικα για γρηγορα αποτελεσματαα )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giolioy : 27-08-14 στις 19:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-14 21:00 #2
    Προεπιλογή
    κοιταξε αμα θες να χασεις λιπος θα το καταφερεις μεχρι ενος σημειου με τα βαρη ( αν τωρα ξεκινας). κυριως ομως οσο αρχαριος και να ειναι κανεις χωρις αεροβια δεν γινετε τιποτε. και εγω συχενωμαι την αεροβια αλλα δυστηχως δεν γινετε αλλιως. το αλκοολ κομενο. επισης τα αναψυκτικα. εγω θα ανεβαζα το αεροβια σε 10 λεπτα και θα αλαζα το προγραμα γυμναστικης σου. δοκιμασε αυτο : http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...%CF%89%CE%BD-1

    αμα εχω πει τιποτε λαθος ας με διωρθωσει καποιος πιο εμπειρος
    Never skip brain day
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-09-14 09:19 #3
    Προεπιλογή
    αφου θες να εισαι φιτ..τι το θες το γυμναστηριο? να τρως καλα να πηγαινεις καθε μερα τρεξιμο και μετα σπιτι να κανεις κανα μονοζυγο,push ups και κοιλιακους..και δεν θα χαλας λεφτα στο gym
    αμα κανεις καλη διατροφη και καθε μερα τρεξιμο μεσα σε 3 μηνες εχεις χασει ανετα 5-6 κιλα καθαρο λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-09-14 14:52 #4
    Προεπιλογή
    Καταρχάς όσο μπορείς να κόψεις το αλκοόλ, αργότερα θα το μετανιώσεις. (βλέπω τον πατέρα μου που είναι 64 και ένας υγιής 80άρης κρατιέται χίλιες φορές καλύτερα.)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-09-14 04:18 #5
    Προεπιλογή
    Χωρις αεροβια δε χανεις λιπος !!! Αμα κανεις αεροβια πρωι με αδειο στομαχι τα αποτελεσματα θα ερθουν συντομα !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-09-14 15:42 #6
    Προεπιλογή
    Ποιός είπε ότι χωρίς αερόβια δε χάνεις λίπος; Να ένα άρθρο που λέει το αντίθετο http://metavolismos.com/?p=5245 . Βασικότερος παράγοντας η διατροφή παρά η προπόνηση στο να χάσεις λίπος. Όπως εννοείται και στο να βάλεις.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-09-14 02:06 #7
    Προεπιλογή
    Ο φιλος ειπε οτι κανει υποθερμιδικη διατροφη και οτι θελει να καψει το λιπος και γρηγορα !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-09-14 02:08 #8
    Προεπιλογή
    Το να κανει αεροβια πρωι με αδειο στομαχι που του προτεινα ειναι ενας τροπος να δει γρηγορα αποτελεσματα !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-09-14 02:16 #9
    Προεπιλογή
    Εσύ τόνισες ότι χωρίς αερόβια δεν χάνει λίπος. Αλλά και πάλι αερόβιο δε χρειάζεται να κάνεις πρωί. Είναι το ίδιο είτε το κάνεις με άδειο στομάχι είτε φαγωμένος.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-09-14 12:29 #10
    Προεπιλογή
    Για χασιμο βαρους το Νο1 ειναι η υποθερμιδικη διαιτα
    Γιατι;Γιατι πχ ενα εκλαιρ εχει 350 θερμιδες,ενω με 30 λεπτα γυμναστικη με βαρη θα καψεις 260 θερμιδες (τα νουμερα ειναι κατα προσεγγιση αλλα οχι ασχετα).
    Αν λοιπον περιμενεις οτι θα αδυνατισεις επειδη αρχισες καποια γυμναστικη,μαλλον θα απογοητευτεις γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι πενιχρα και ισως και ανυπαρκτα αν σου ανοιξει και η ορεξη.
    Ολοι θελουμε "να καψουμε γρηγορα το λιπος",να γινουμε γρηγορα πλουσιοι και ομορφοι,και γενικως τα ωραια πραγματα να μας συμβαινουν γρηγορα και χωρις κοπο,αλλα συχνα-αν οχι παντα,αυτο ειναι ανεφικτο.
    Σε καθε περιπτωση να εστιασεις στα βαρη (εφοσον το προτιμας κιολας) και οχι στην αεροβια,η αεροβια δεν καιει περισσοτερες θερμιδες,καιει τις ιδιες ή/και λιγοτερες γιατι τα βαρη προκαλουν καυσεις θερμιδων και μετα το περας της ασκησης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagos789 : 10-09-14 στις 12:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-09-14 12:44 #11
    Προεπιλογή
    Ωραίο ποστ φίλε συμφωνώ απόλυτα. Η μέρα έχει 24 ώρες. Αν κάνουμε 1 ώρα αερόβια μένουν άλλες 23 προφανώς χωρίς καλό φαί δε θα χάσουμε. Και μόνο που είσαι υποθερμιδικά θα χάσεις λιπάκι.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-09-14 13:58 #12
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για χασιμο βαρους το Νο1 ειναι η υποθερμιδικη διαιτα
    Γιατι;Γιατι πχ ενα εκλαιρ εχει 350 θερμιδες,ενω με 30 λεπτα γυμναστικη με βαρη θα καψεις 260 θερμιδες (τα νουμερα ειναι κατα προσεγγιση αλλα οχι ασχετα).
    Αν λοιπον περιμενεις οτι θα αδυνατισεις επειδη αρχισες καποια γυμναστικη,μαλλον θα απογοητευτεις γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι πενιχρα και ισως και ανυπαρκτα αν σου ανοιξει και η ορεξη.
    Ολοι θελουμε "να καψουμε γρηγορα το λιπος",να γινουμε γρηγορα πλουσιοι και ομορφοι,και γενικως τα ωραια πραγματα να μας συμβαινουν γρηγορα και χωρις κοπο,αλλα συχνα-αν οχι παντα,αυτο ειναι ανεφικτο.
    Σε καθε περιπτωση να εστιασεις στα βαρη (εφοσον το προτιμας κιολας) και οχι στην αεροβια,η αεροβια δεν καιει περισσοτερες θερμιδες,καιει τις ιδιες ή/και λιγοτερες γιατι τα βαρη προκαλουν καυσεις θερμιδων και μετα το περας της ασκησης
    Ορθά επισημαίνεται στο παραπάνω ποστ ότι το κλειδί για απώλεια βάρους (άρα και λίπους) είναι η υποθερμιδική και ότι το κάψιμο λίπους θέλει επιμονή και υπομονή, ιδίως για τους ενδομεσόμορφους θα συμπλήρωνα εγώ. Από κει και πέρα όμως, ας μη δίνουμε στρεβλή εικόνα των πραγμάτων στους αρχάριους, "ισοπεδώνοντας" τα οφέλη της αερόβιας (είτε σε υπο- είτε σε υπερ-θερμιδική). Η αερόβια είναι καρατσεκαρισμένο ότι καίει λίπος, ιδίως αν κάποιος την κάνει με τα επίπεδα ινσουλίνης του χαμηλά, δηλαδή με άδειο στομάχι. Έχει διευκρινιστεί σε παλαιότερα νήματα, ότι στις αναερόβιες προπονήσεις (βάρη) η κύρια πηγή ενέργειας είναι το γλυκογόνο των μυικών ομάδων που καταπονούνται και όχι το λίπος. Αντίθετα, στις αερόβιες προπονήσεις (διάδρομος, ποδήλατο, ελλειπτικό κ.τ.π.) η κύρια πηγή ενέργειας είναι το λίπος (ή ένα μίγμα γλυκογόνου/λίπους, ανάλογα με την ένταση της αερόβιας). Συνεπώς, είναι λάθος να εξισώνουμε τη θερμίδα που θα καεί από τα βάρη με τη θερμίδα που θα καεί από το ελλειπτικό ή το διάδρομο, όπως κάνει το παραπάνω ποστ. Και στην περίπτωση του φίλου μας που κυρίως θέλει να χάσει λίπος, δεν είναι καλή συμβουλή να του λέμε να εστιάσει στα βάρη και όχι στην αερόβια και ότι τα αποτελέσματα από την αερόβια θα είναι πενιχρά έως και ανύπαρκτα. Ο τύπος άσκησης που σε "ξεχοντραίνει" - ή καλύτερα, που σε βοηθάει αποτελεσματικά να ξεχοντρύνεις όταν είσαι σε υποθερμιδική - δεν είναι τα βάρη αλλά η αερόβια.
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-09-14 14:19 #13
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει διευκρινιστεί σε παλαιότερα νήματα, ότι στις αναερόβιες προπονήσεις (βάρη) η κύρια πηγή ενέργειας είναι το γλυκογόνο των μυικών ομάδων που καταπονούνται και όχι το λίπος. Αντίθετα, στις αερόβιες προπονήσεις (διάδρομος, ποδήλατο, ελλειπτικό κ.τ.π.) η κύρια πηγή ενέργειας είναι το λίπος (ή ένα μίγμα γλυκογόνου/λίπους, ανάλογα με την ένταση της αερόβιας). Συνεπώς, είναι λάθος να εξισώνουμε τη θερμίδα που θα καεί από τα βάρη με τη θερμίδα που θα καεί από το ελλειπτικό ή το διάδρομο, όπως κάνει το παραπάνω ποστ.
    Ενα λινκ πανω σε αυτο αν μπορεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-09-14 14:45 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Στο φορουμ υπηρχε και μελετη σχετικα με το afterburning effect απτα βαρη και απο την αεροβια. Βαρη>αεροβια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-09-14 14:47 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας μη δίνουμε στρεβλή εικόνα των πραγμάτων στους αρχάριους, "ισοπεδώνοντας" τα οφέλη της αερόβιας (είτε σε υπο- είτε σε υπερ-θερμιδική). Η αερόβια είναι καρατσεκαρισμένο ότι καίει λίπος, ιδίως αν κάποιος την κάνει με τα επίπεδα ινσουλίνης του χαμηλά, δηλαδή με άδειο στομάχι. Έχει διευκρινιστεί σε παλαιότερα νήματα, ότι στις αναερόβιες προπονήσεις (βάρη) η κύρια πηγή ενέργειας είναι το γλυκογόνο των μυικών ομάδων που καταπονούνται και όχι το λίπος. Αντίθετα, στις αερόβιες προπονήσεις (διάδρομος, ποδήλατο, ελλειπτικό κ.τ.π.) η κύρια πηγή ενέργειας είναι το λίπος (ή ένα μίγμα γλυκογόνου/λίπους, ανάλογα με την ένταση της αερόβιας). Συνεπώς, είναι λάθος να εξισώνουμε τη θερμίδα που θα καεί από τα βάρη με τη θερμίδα που θα καεί από το ελλειπτικό ή το διάδρομο, όπως κάνει το παραπάνω ποστ. Και στην περίπτωση του φίλου μας που κυρίως θέλει να χάσει λίπος, δεν είναι καλή συμβουλή να του λέμε να εστιάσει στα βάρη και όχι στην αερόβια και ότι τα αποτελέσματα από την αερόβια θα είναι πενιχρά έως και ανύπαρκτα. Ο τύπος άσκησης που σε "ξεχοντραίνει" - ή καλύτερα, που σε βοηθάει αποτελεσματικά να ξεχοντρύνεις όταν είσαι σε υποθερμιδική - δεν είναι τα βάρη αλλά η αερόβια.
    Δεν ισοπεδωνω τα οφελη της αεροβιας,απλα τα βαζω στο...σωστο βαθρο.

    Νεοτερες ερευνες εχουν δειξει οτι η καυση λιπους δεν θελει μονο αεροβια και χαμηλη ενταση οπως πιστευαν παλαιοτερα.

    Υπαρχουν ισαξια, αν οχι μεγαλυτερα οφελη,απο την αναεροβια και γενικοτερα απο την ασκηση σε υψηλη ενταση.

    http://livehealthy.chron.com/aerobic...ning-4724.html

    Σε καθε περιπτωση,ειναι προτιμοτερο να κανουμε οτι ειναι πιο κοντα στα γουστα μας.
    Αν καποιος ενθουσιαζεται να βαζει τα αθλητικα και να κανει jogging,so be it.
    Αν προτιμα να σηκωνει σιδερα,καλο και αυτο.

    Αυτο παντως που μετραει στο τελος της ημερας για απωλεια βαρους,ειναι το ισοζυγιο των θερμιδων,ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία