Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 30-08-14 00:51 #1
    Lightbulb πολλές ή λίγες επαναλήψεις;;
    για να κάνω καλύτερη γυμναστική δηλαδή να δω αποτελέσματα, να δυναμώσω, να βάζω σιγά σιγά μυς... τι είναι καλύτερο λίγες απαναλήψεις 5-8 με πολλά κιλά όοοοσα περισσότερα μπορώ μέχρι να πεθάνω? ή πολλές επαναλήψεις 12-15 με λιγότερα κιλά. (όλα 3-4 σετ)
    είναι ένα τεράστιο θέμα πιστεύω, για την προπόνηση μου...
    και άκρη δεν έχω βρει... θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-08-14 14:07 #2
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    ξεκινα 2 μηνες 10-12 μετα αλλο ενα 2μηνο 8-10 μετα 6-8 μετα ριξτο σε 3χ5 κ μετα ξαναβλεπεις
    ετσι ετοιμαζεις το σωμα σου για πιο χαμηλες επαναληψεις σιγα σιγα κ εχεις ετοιμο ενα 8μηνο πλανο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-08-14 16:26 #3
    Προεπιλογή
    Αν στόχος σου είναι υπερτροφία δεν υπάρχει λόγος να πέφτεις κάτω από 8 reps λόγω του ότι θες καλό time under tension που με 5-6 reps δεν το πετυχαίνεις. Άντε άμα έχεις τσίτες πάνε και 6 reps αλλά για 1-2 σετ και σε βασικές ασκήσεις.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-09-14 12:01 #4
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Με 5-6 reps δεν πετυχαινεις υπερτροφια?? Εγω γιατι πετυχαινω με 4αρες και 3αρες στις αρσεις π.χ.?

    Γενικοτερα,δοκιμαζετε τι σας αρεσει περισσοτερο και μενετε με αυτο.Πετυχαινεις ανετα υπερτροφια και με χαμηλες επαναληψεις.

    Για περισσοτερες πληροφοριες,υπαρχουν παλια θεματα στο forum που βοηθουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-09-14 12:47 #5
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Εξαρτάται τί άσκηση κάνεις και ποιά μυική ομάδα γυμνάζεις.

    Πχ. Δεν έχει νόημα να κάνεις 5 επαναλήψεις σε ανοίγματα, εκτάσεις αλτήρων ή προτάσεις. Χτυπάς μικρή μυική ομάδα με απομονωτική κίνηση.
    Από την άλλη σε squat, πιέσεις, overheadpress, leg press, κωπηλατικές και λοιπές compound ασκήσεις έχει νόημα να παίζεις από 1 έως 15 ρεπς. Σε deadlifts δεν ξέρω αν υπάρχει νόημα να κάνεις πάνω από 5.

    Θες και τα 2 συστήματα στη προπόνηση. Ακόμα και αν δεν σε ενδιαφέρει η δύναμη άμεσα, σε οφελεί έμμεσα γιατί μπορείς να παίζεις με μεγαλύτερα κιλά στις πολλές επαναλήψεις => progress
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-09-14 14:06 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 5-6 reps δεν πετυχαινεις υπερτροφια?? Εγω γιατι πετυχαινω με 4αρες και 3αρες στις αρσεις π.χ.?

    Γενικοτερα,δοκιμαζετε τι σας αρεσει περισσοτερο και μενετε με αυτο.Πετυχαινεις ανετα υπερτροφια και με χαμηλες επαναληψεις.

    Για περισσοτερες πληροφοριες,υπαρχουν παλια θεματα στο forum που βοηθουν.
    Ναι ρε bill όμως πότε θα πετύχαινες καλύτερη; Αν έκανες 4άρες η 8άρες; Τα low reps είναι πολύ καλά για να ανεβάσεις strength που είναι ο πρώτος στόχος για natty για να βάλει μάζα αλλά ανεβαίνει και με 8άρες και σίγουρα περισσότερα gains. Προφανώς στα deadlift δεν θα πας πάνω από 5 reps είναι θάνατος και δε χρειάζεται γιατί είναι τεχνική άσκηση. Εγώ προσωπικά squat πχ κάνω και 3χ6-8 και 4χ4 και 5χ5.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση