Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 04-09-14 22:13 #1
    Προεπιλογή Αίσθημα βάρους στην βουβωνική περιοχή και στον προσαγωγό
    Καλησπέρα σε όλες και όλους. Διάβασα ότι σχετικό υπάρχει στο φορουμ αλλά επείδη έκρινα ότι δεν έχω κάτι ανάλογο άνοιξα καινούργιο θέμα. Αν οι διαχεριστές το κρίνουν απαραίτητο ας το μεταφέρουν. Για να μη σας κουράσω όλα ξεκίνησαν μετά το καθιερωμένο τρέξιμο πριν περίπου 10 μέρες που αποφάσισα να κάνω και σπιρντ. Την επόμενη μέρα άρχισα να νιώθω τη βουβωνική περιοχή βαριά και να έχω αίσθημα βάρους. Δεν είχα καθόλου πόνο. Ετσι είμαι μέχρι και τώρα περίπου 10 μέρες μετα. Επισκέφτηκα ορθοπαιδικό που μου είπε χαρακτηριστικά ότι δίνει ένα μικρό ποσοστό να είναι σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών και ένα πολύ μεγαλύτερο να είναι τράβηγμα στην περιοχή και να προέρχεται από τη μέση και τα ισχία. Το προβλήμά μου είναι ότι όταν τρέχω έχω μόνο ένα αίσθημα βάρους εκεί κάτω όχι πόνο. ¨Οταν κάνω βάρη νιώθω σαν να διατείνεται η περιοχή των κάτω κοιλιακών. αν δεν περάσει σε 15 μέρες θα κάνω υπέρηχο ή μαγνητική σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού. Ο γιατρός πρότεινε να κάνω ότι δεν με ενοχλεί με αρκετές διατάσεις, γέφυρες και ισομετρικές με ανύπαρκτα κιλά και να το παρακολουθώ με το πρώτο τράβηγμα να σταματήσω αμέσως. Θα ήθελα οι παθόντες και οι εμπειρότεροι του φόρουμ να μου πουν τη γνώμη τους πάνω στο θέμα ( δεν ζητάω γνωμάτευση). Θα ήταν σωστό να κάνω σκουωτ αυτή την περίοδο και άρσεις θανάτου με λιγότερα κιλά απ' ότι πριν; Κοιλιακούς ραχιαίους πρέπει να κάνω;;; Και τέλος υπάρχει περίπτωση να επανέλθει κανείς πλήρως από κάτι τέτοιο χωρίς εγχείρηση έστω μόνο με ενδυνάμωση και διατάσεις ή φυσικοθεραπεία;;;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την έκταση του μηνύματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-09-14 23:36 #2
    Προεπιλογή
    καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα καθώς χθες μετά από ελαφριά προπόνηση ποδιών (50 κιλά σκούωτ και άρσεις θανάτου με τα ίδια κιλα) σήμερα αισθάνομαι τον προσαγωγό να με τραβάει, κάπως βαρύ τον ένα όρχι και ψιλαφώντας τους κάτω κοιλιακούς νιώθω τη δεξιά πλευρά ελαφρώς πιο σφιχτή από την άλλη. ¨Οταν βηχω ή φτερνίζομαι δεν πονάω ούτε πετάγεται τίποτα. Επίσης εξακολουθεί στο χαλαρό τρέξιμο να το νιώθω βαρύ και μουδιασμένο. Αίσθημα πόνου δεν έχω σε καμία περίπτωση. Ϊσως στα επίπεδα σαν να είχα μια μελανιά και να την πιέζω. Το έχω υπο παρακαλούθηση και αν εξακολουθήσει θα ξαναπάω σε γιατρό. Μέχρι τότε έχετε να πείτε τίποτα; Κυρίως τι να αποφεύγω ή τι θα το βοηθούσε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-09-14 11:43 #3
    Προεπιλογή
    Για εμενα πηγαινε καλυτερα σε ενα γιατρο αφου ειναι τοσες ημερες.Κατι καλυτερο δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις.
    Johnny
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-09-14 08:30 #4
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sergio gta Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα καθώς χθες μετά από ελαφριά προπόνηση ποδιών (50 κιλά σκούωτ και άρσεις θανάτου με τα ίδια κιλα) σήμερα αισθάνομαι τον προσαγωγό να με τραβάει, κάπως βαρύ τον ένα όρχι και ψιλαφώντας τους κάτω κοιλιακούς νιώθω τη δεξιά πλευρά ελαφρώς πιο σφιχτή από την άλλη. ¨Οταν βηχω ή φτερνίζομαι δεν πονάω ούτε πετάγεται τίποτα. Επίσης εξακολουθεί στο χαλαρό τρέξιμο να το νιώθω βαρύ και μουδιασμένο. Αίσθημα πόνου δεν έχω σε καμία περίπτωση. Ϊσως στα επίπεδα σαν να είχα μια μελανιά και να την πιέζω. Το έχω υπο παρακαλούθηση και αν εξακολουθήσει θα ξαναπάω σε γιατρό. Μέχρι τότε έχετε να πείτε τίποτα; Κυρίως τι να αποφεύγω ή τι θα το βοηθούσε;
    αυτό το είχε πάθει και ένας απο το γυμναστήριο μου με πόνο στον ένα όρχυ πήγε σε ανδρολόγο αλλά δεν του βρήκε κάτι ανησυχητικό , το ίδιο πιστεύω συμβαίνει με σένα αμα πάς ενημέρωσε αν θες..
    ΤΗΕ POWER OF WILL
    THE POWER OF ONE

    Everybody wanna be a bodybuilder but don’t nobody wanna lift no heavy-ass weights
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-09-14 09:34 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό το είχε πάθει και ένας απο το γυμναστήριο μου με πόνο στον ένα όρχυ πήγε σε ανδρολόγο αλλά δεν του βρήκε κάτι ανησυχητικό , το ίδιο πιστεύω συμβαίνει με σένα αμα πάς ενημέρωσε αν θες..

    καλημέρα,

    Φυσικά θα ενημερώσω. Αν επιτρέπεται ο φίλος σου από τι το έπαθε και πως του πέρασε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-09-14 10:55 #6
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sergio gta Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,

    Φυσικά θα ενημερώσω. Αν επιτρέπεται ο φίλος σου από τι το έπαθε και πως του πέρασε;
    από υπερβολική προπόνηση θα τον ρωτήσω συνήθως παρατηρείται μετά από εγκράτεια αποχή απο εκσπερμάτωση , σε συνδιασμό με βαριές προπονήσεις ..
    ΤΗΕ POWER OF WILL
    THE POWER OF ONE

    Everybody wanna be a bodybuilder but don’t nobody wanna lift no heavy-ass weights
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-09-14 12:14 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    από υπερβολική προπόνηση θα τον ρωτήσω συνήθως παρατηρείται μετά από εγκράτεια αποχή απο εκσπερμάτωση , σε συνδιασμό με βαριές προπονήσεις ..
    κάποιοι συναθλητές λένε ότι μπορεί να έχει προκληθεί από σκούωτ και άρσεις θανάτου ανεξαρτήτου κιλών καθώς η κίνηση και μόνο ασκεί πίεση στα συγκεκριμένα σημεία. Βέβαια δεν ξέρω πόσο στέκει κάτι τέτοιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-09-14 15:04 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό όπως υπερπροπόνηση μέχρι κάτι πιο σοβαρό όπως εναρχή κυρσοκήλης-συστροφή όρχεως-θλάσση βουβωνικής-εναρχή συνδρόμη Κ.Π. και κάποια ακόμη πιο βαριά που τα θεωρώ πολύ τραβηγμένα (οσχεοκήλη).
    Αν δεν έχεις ψηλαφίσει εξογκώματα,ακανόνηστες μαλακές δομές που πονούν στην πίεση μην τρελαθείς. Αλλά ένας γιατρός ξέρει περισσότερα.
    Έχω δουλέψει άτομα με απλό σύνδρομο υπερπροπόνησης μέχρι το πιο βαρύ...τα συμπτώματα είναι πανομοιότυπα οπότε μην το λεισμονήσεις.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-09-14 17:09 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό όπως υπερπροπόνηση μέχρι κάτι πιο σοβαρό όπως εναρχή κυρσοκήλης-συστροφή όρχεως-θλάσση βουβωνικής-εναρχή συνδρόμη Κ.Π. και κάποια ακόμη πιο βαριά που τα θεωρώ πολύ τραβηγμένα (οσχεοκήλη).
    Αν δεν έχεις ψηλαφίσει εξογκώματα,ακανόνηστες μαλακές δομές που πονούν στην πίεση μην τρελαθείς. Αλλά ένας γιατρός ξέρει περισσότερα.
    Έχω δουλέψει άτομα με απλό σύνδρομο υπερπροπόνησης μέχρι το πιο βαρύ...τα συμπτώματα είναι πανομοιότυπα οπότε μην το λεισμονήσεις.
    Ευχαριστώ Νive. Εξετάστηκα από γιατρό με ψηλάφιση και δεν εντόπισε τίποτα. Μόνος μου όταν κάνω απαλό μασάζ στο μπάνιο μετά τον πάγο δεν πιάνω κάτι. Αν εξαιρέσουμε την κοίλες και την συστροφή τι θα πρότινες για αντιμετώπιση θλάσης, υπερπροπόνησης ή αρχή κ.π; Εχω δώσει διορία καμιά 10 μέρες ακόμα με τις διατάσεις και την ενδυνάμωση που κάνω και αν δεν υποχωρήσει θα ξαναπάω στον ορθοπαιδικό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-09-14 20:01 #10
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Αποχή από την άσκηση και ύπιες διατάσεις στο όριο πριν τον πόνο είναι πολύ καλή αρχή. Προσοχή στην ενδυνάμωση που γράφεις γιατί τώρα θες αποσυμφόρηση της περιοχής και όχι επιβάρυνσή της.
    Ο πάγος στην περιοχή συνήθως αποφεύγεται.

    Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-09-14 22:00 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποχή από την άσκηση και ύπιες διατάσεις στο όριο πριν τον πόνο είναι πολύ καλή αρχή. Προσοχή στην ενδυνάμωση που γράφεις γιατί τώρα θες αποσυμφόρηση της περιοχής και όχι επιβάρυνσή της.
    Ο πάγος στην περιοχή συνήθως αποφεύγεται.

    Νίκος.
    Νίκο καλησπέρα,

    ευχαριστώ για την απάντηση. ¨Οταν λές απόχη από την άσκηση εννοείς κάθε είδους ή μόνο ότι έχει σχέση με κοιλιακούς και τρέξιμο; Και όχι πάγο στους προσαγωγούς ή στη βουβωνική;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-09-14 09:16 #12
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Γενικά υπάρχει η άποψη μία παλάμη κοντά στα γεννητικά αποφεύγουμε τον πάγο. Βάλε ψυχρά επιθέματα.

    Αποχή από την άσκηση εννοώ τα πάντα. Γιατί ακόμη και χέρια να παίξεις πάλι θα σφικτείς. Ακόμη και το σεξ απαγορεύεται σε εναρχή τέτοιων ενοχλήσεων αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις. (με το μαλακό φυσικά γιατί θα την πατήσεις)
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-09-14 14:10 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά υπάρχει η άποψη μία παλάμη κοντά στα γεννητικά αποφεύγουμε τον πάγο. Βάλε ψυχρά επιθέματα.

    Αποχή από την άσκηση εννοώ τα πάντα. Γιατί ακόμη και χέρια να παίξεις πάλι θα σφικτείς. Ακόμη και το σεξ απαγορεύεται σε εναρχή τέτοιων ενοχλήσεων αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις. (με το μαλακό φυσικά γιατί θα την πατήσεις)
    Ομολογώ ότι τώρα απογοητεύτηκα...μου έκανες την καρδιά περιβόλη φίλε Νίκο.
    Απάντηση με παράθεση