Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36
  1. 05-01-15 18:38 #1
    Προεπιλογή Λαθος εκτελεση ασκησεων
    Ολο κ πιο συχνα τελευταια παρατηρω ασκουμενους στο γυμναστηριο να εκτελουν ασκησεις οχι με τον καλυτερο τροπο.
    Κυριως αφορα σχετικα αρχαριους οι οποιοι αφου εχουν μαθει τα αρχικα βασικα ,η συνεχεια μερικες φορες απεχει αρκετα απο το σωστο νοημα της ασκησης.
    Το χειροτερο ομως ειναι με μερικους μη θεωρητικα αρχαριους ,εκει βλεπω μερικα χειροτερα ''κουλα''.
    Δεν καταλογιζω ευθυνες στους εκαστοτε γυμναστες ,εξαλλου δεν μπορουν να ειναι κ διπλα σε ολους συνεχεια! Δειχνουν τα βασικα στην αρχη κ μετα ειναι προθυμοι να απαντησουν σε αποριες ,αλλα μεχρι εκει.
    Φυσικα παρολο που μεσα μου με ''τρωει'' να πω κ να δειξω κατι ,''καθομαι στ αυγα μου'' κ δεν μιλαω (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων οπου νομιζω) ,γιατι οπως καταλαβαινετε ευκολα μπορεις να γινεις παρεξηγησημος απο πολλες πλευρες.

    Εσεις σε τετοιες περιπτωσεις οταν δλδ βλεπετε καποιον διπλα σας να κανει μια ασκηση εντελως λαθος ,τον βοηθατε καμια φορα; Η σκεπτεστε οτι δεν ειναι δικια σας δουλεια κ δεν ασχολειστε;
    Και σας προλαβαινω κ λεω οτι δεν αναφερομαι σαν αφορμη για γνωριμια με το αντιθετο φυλο! Καλο ειναι κ αυτο βεβαια αλλα αναφερομαι αποκλειστικα μονο για δειξεις κατι που θα κανει καλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-15 18:45 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νομιζω καπου παλιοτερα ειχα κανει κανα 2 χιουμοριστικα ποστ πανω σε αυτο..

    εγω πλεον θα βοηθησω καπως μονο αμα δω μεγαλυτερο σε ηλικια ανθρωπο..ανω των 50 δλδ.

    η δικη μου εμπειρια στο θεμα λεει οτι

    α)αν πας σε κοπελα που δεν ξερεις,μπορει να σε κοιταει περιεργα λες κ της λες οτι θες να την βιασεις..οκ,οχι παντα,αλλα αρκετα.
    κ μετα παλι αφου της το δειξεις σωστα,στο δια ταυτα δλδ,θα συνεχισει να το κανει λαθος.

    β)αν πας σε ατομο (αντρα) μικροτερο,πιο κοντα στην ηλικια μου κ πιο κατω δλδ,θα σου πει οτι την κανει ετσι γιατι του εχει πει "ενας φιλος μου που κατεβαινει για bodybuilder" η ο γυμναστης του γυμναστηριου.
    κ παλι μετα μπορει να σε κοιταει κ περιεργα κ αυτος με την σειρα του,κ παλι μετα θα συνεχισει να κανει το ιδιο λαθος.

    αυτο που εχω παρατηρησει,ειναι πως οι μεγαλυτεροι καμια φορα ειναι πιο δεκτικοι σε τετοιου ειδους παρεμβασεις ενω οι μικροτεροι ειναι ξερολες.
    η βασικη αρχη της μαθησης ειναι το να θελεις να μαθεις,κ να εισαι ανοικτος σε προτασεις πανω σε τετοια θεματα..οποτε απο τη στιγμη που δεν θελουν,ποιος ειμαι εγω που θα τους πω τι κ πως να κανουν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-15 19:32 #3
    Προεπιλογή
    Χα χα με τις γυναικες εχεις δικιο Διονυση ,οποτε τις αφηνουμε αυτες! Παμε τωρα στους πιο μικρους ,σημερα συγκεκριμενα για να μιλαμε κ με γεγονοτα ,ενας πιτσιρικας εκανε ασκηση τρικεφαλων αλλα νταλων ,στην κυριολεξια τον λυπηθηκα κ βλεποντας κ κρινοντας οτι το προσωπο του ηταν καλο παιδακι ,δεν αντεξα κ του εδειξα!
    Το αποτελεσμα με δικαιωσε ,μου ειπε ''ευχαριστω πολυ ,τωρα ειναι καλυτερα!"
    Να πω κ την 2η περιπτωση ομως (παλι σημερα! πειρα φορα νομιζω) 50ρης περιπου προπονουσε φιλο του (μεγαλουτσικος κ αυτος) κ συγκεκριμενα εκανε πιεσεις παγκου στον επικλινη με μπαρα.
    Του φωρτωνε λοιπον με οσα κιλα μπορουσε κ την μπαρα οχι μεχρι το στηθος την κατεβαζε αλλα στην κυριολεξια 10-15 ποντους μονο απο την εναρξη της ασκησης.
    <<Δεν την κατεβαζετε πιο κατω την μπαρα ε;>> ρωτησα. Και αφου με κοιταξε καπως στην αρχη ,μετα μου ειπε <<οχι γιατι υπαρχει προβλημα στους ωμους>>. Α ενταξει καταλαβα ειπα!
    Καταλαβα οτι δεν ειχε νοημα να συνεχισω. Προβλημα στους ωμους ,κ δωστου εβαζε πιατα για να κανει την ''ασκηση''
    Μου εχει τυχει κ εμενα αρκετες φορες καποιος ητε γυμναστης ητε απλος αθλουμενος να μου κανει μια υποδειξη η να μου πει την γνωμη του για μια ασκηση ,παντα θα τον ακουγα ,ισως κ να την δοκιμαζα κ αναλογα θα εκρινα αν θα μπορουσα να παρω κατι απο αυτη.
    Ουτε θα του ελεγα την ιστορια της ζωης μου ουτε θα το επαιζα ξερολας κ θα του ελεγα ""Ξερεις ποιος ειμαι εγω; Εχω κατεβει σε αγωνες!""
    Παντα μπορει να μαθουμε κατι απο καποιον κ ας εχει λιγοτερες γενικα γνωσεις απο εμας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-15 22:37 #4
    Προεπιλογή
    Επ, μη γελάτε με τις γυναίκες. Σπανίως βάζουν περισσότερα κιλά από όσα μπορούνε με αποτέλεσμα να επιστρατεύουν οποιονδήποτε άλλο μυ πλην του στοχευόμενου για να εκτελέσουν την άσκηση. Αυτά είναι αντρικές δουλειές. :-p

    Στο θέμα: Δεν με πειράζει να μου κάνουν σχόλια, αρκεί αυτός που τα κάνει να μην κάνει την άσκηση πιο λάθος από εμένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-01-15 22:44 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Εγώ πάντα προσπαθώ να βοηθάω και αν κάποιος χρειάζεται διόρθωση το λέω....Κυρίως γτ δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να κάνω εγώ την άσκηση αμα βλέπω κάτι λάθος

    Πραγματικά με πονάνε τα μάτια μου.....

    Νιώθω σαν να προσπαθώ να κοιμηθώ και να ακούω ένα σπαστικό κουνούπι στ'αυτί μου...."Βζζζζζτττττ"


    Οπότε ναι τους διορθώνω...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-01-15 23:05 #6
    Προεπιλογή
    +1 αλλα το διακινδυνευεις να τα ''ακουσεις'' καμια φορα εστω κ με τα ματια. ,δεν ξερεις πως το παιρνει ο καθε ενας.
    Αν μπορεις βλεποντας τον αλλον κ εχεις την διαισθηση οτι δεν θα εχει προβλημα να του δειξεις κατι σωστο ,τοτε ειναι καλυτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-01-15 23:18 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    μονο αν ζητηθει η συμβουλη μου οι υπολοιποι σβερκο και παιδια στο κατω κατω υπαρχει γυμναστης ας τον ρωτησουν.λαθος ασκηση που εβλεπα και μου εφερνε πονους απο τα γελια ηταν οι ελξεις στη τροχαλια μεχρι το πουλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-01-15 23:35 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο αν ζητηθει η συμβουλη μου οι υπολοιποι σβερκο και παιδια στο κατω κατω υπαρχει γυμναστης ας τον ρωτησουν.λαθος ασκηση που εβλεπα και μου εφερνε πονους απο τα γελια ηταν οι ελξεις στη τροχαλια μεχρι το πουλι
    Τοσο ακαρδος εισαι vaggan μου , κ αν ηταν κοπελιτσα κ κατεβαζε την τροχαλια μεχρι εκει δεν θα την διορθωνες;
    Τετοια κανετε εσεις τα νεα παιδια κ εχετε ''φτιαξει'' τον κομπρα τεραστιο!
    Αυτος πραγματικα ειναι εγκυκλοπαιδια που μοιραζει τις γνωσεις του προς παν γενικον καλον!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-01-15 23:56 #9
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    οχι ουτε κοπελα γιατι οπως ειπε και ο διονυσης πιο πανω αν τους μιλησεις στην καλυτερη σε κοιτανε λες και εισαι ο αντωνης δαγκληςφιλε χρηστο γυμναστης ας απευθυνθουν εκει και μια και δυο και τρεις εχω ασχοληθει με παιδια που ειχαν διαθεση για γυμναστικη ομως και ζητησαν συμβουλες γνωμες κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-01-15 00:03 #10
    Προεπιλογή
    Εγω εχω ρωτησει εμπειρους για την εκτελεση των ασκησεων, εχω δει βιντεο στο ιντερνετ, εχω καταγραψει εμενα να δω τι πρεπει να διορθωσω κ ετσι τις κανω σωστα και δε με ενδιαφερει να την μαθω και στους αλλους (εκτος γνωστων και φιλων). Κυριως γιατι Σχεδον ολοι ειναι μεγαλυτεροι απο εμενα και οποτε το εχω κανει μου λενε δικαιολογιες οπως ετσι ειναι το χω δει το κανουν κ αλλοι κλπ. Γενικα δεν ασχολουμε. Οταν βλεπω ομως να τις εκτελουν τραγικα και με πολλα κιλα μονο γελαω και συνεχιζω γιατι ειναι αυτοι που το παιζουν εξυπνοι
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-15 00:50 #11
    Προεπιλογή
    Δική μου άποψη είναι οτι ναι κάποιοι που έχουν την γνώση καλό θα είναι με καλό τρόπο και όχι επίμονα να δείξουν σε κάποιον. Αν ο άλλος δεν θέλει ή είναι ξερόλας ας τον αφήσουμε στην τύφλα του. Όσο για τους γυμναστές σε όσα γυμναστήρια έχω πάει είναι απλά για να κάθονται εκεί να έιναι το γυμναστήριο ανοιχτό. Ακόμη και όταν πρωτοπήγα γυμναστήριο δε φιλοτιμήθηκε κανένας γυμναστής να μου δείξει, ακόμη και όταν έκανα κάτι εμφανώς λάθος. Δεν είπαμε να είναι από πάνω σου αλλά να κόβει το μάτι γύρω γύρω τί γίνεται. Τώρα τί κάνω εγώ? Δε λέω κάτι κυρίως γιατί δεν ξέρω εάν έχω τη γνώση να το δείξω σωστά, δεν είμαι σίγουρος εάν ο ίδιος το κάνω καλά
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-15 01:03 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE.P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δική μου άποψη είναι οτι ναι κάποιοι που έχουν την γνώση καλό θα είναι με καλό τρόπο και όχι επίμονα να δείξουν σε κάποιον. Αν ο άλλος δεν θέλει ή είναι ξερόλας ας τον αφήσουμε στην τύφλα του. Όσο για τους γυμναστές σε όσα γυμναστήρια έχω πάει είναι απλά για να κάθονται εκεί να έιναι το γυμναστήριο ανοιχτό. Ακόμη και όταν πρωτοπήγα γυμναστήριο δε φιλοτιμήθηκε κανένας γυμναστής να μου δείξει, ακόμη και όταν έκανα κάτι εμφανώς λάθος. Δεν είπαμε να είναι από πάνω σου αλλά να κόβει το μάτι γύρω γύρω τί γίνεται. Τώρα τί κάνω εγώ? Δε λέω κάτι κυρίως γιατί δεν ξέρω εάν έχω τη γνώση να το δείξω σωστά, δεν είμαι σίγουρος εάν ο ίδιος το κάνω καλά
    Αυτο με τους γυμναστες για μενα ειναι το πιο σπαστικο. Καθε φορα που τους ζητας να σου δειξουν μια ασκηση ή να σε δουν αν την κανεις σωστα σε κοιτανε λες και τους βριζεις. Δεν ασχολουντε καθολου και το παιζουν καποιοι. Μια φορα ζητησα να μου δειξει μεχρι ποσο να ανεβαζω το βαρακι στο pullover για στηθος και μου πηγαινε το βαρακι μεχρι πριν να ακουμπησει τον αφαλο. Σκεφτηκα μηπως εχει δικιο αλλα δεν εχω δει ποτε κανεναν ουτε στο ιντερνετ να την εκτελει ετσι
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-01-15 01:04 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Ο καλύτερος τρόπος είναι να δείξεις πως η εκτέλεση που προτείνεις είναι πιο αποτελεσματική και εύστοχη ενώ παράλληλα αποκλείεις τους κινδύνους τραυματισμού. Το κύριο λάθος είναι και στους γυμναστές που δεν επιτηρούν τους αθλούμενους, γιατί δική τους ευθύνη είναι. Οι υπόλοιποι ως συνδρομητές σε ένα γυμναστήριο δεν μας πέφτει λόγος και εύκολα μπορούμε να παρεξηγηθούμε όσο σωστό και αν είναι αυτό που προτείνουμε και όποια εικόνα και αν έχουμε.
    Προσωπικά διόρθωνα φίλους και όσους ζητούσαν την άποψη μου είτε την ίδια χρονική στιγμή που εκτελούν μια άσκηση είτε γενικά για να βελτιωθούν. Δηλαδή σε όσους είχα το θάρρος. Αν ξέρω πως κάποιος λειτουργεί με την καθοδήγηση κάποιου άλλου, ότι και να βλέπω το προσπερνάω.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-01-15 03:41 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ok θα σας πω ένα τραγικό τώρα...όσο ήμουν φοιτητής πήγαινα σ'ενα γυμναστήριο στην Σάμο

    Εκεί τέλως πάντων ερχόταν ένας επιχειρηματίας-τζόβενο που έκανε τα ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ....Μα τον θεό δεν τον είχα δει να κάνει ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΣΩΣΤΑ....

    Τεσπά μια μέρα ήταν και έκανε βυθίσεις στο μηχάνημα με υποβοητικά κιλά....Και έκανε το εξής : Το έσπρωχνε κάτω με τα πόδια και απλά περίμενε να έρθουν τα κιλά πάνω για να σηκωθεί...Τα τρικέφαλα δεν έκαναν τπτ....

    Παίρνω λοιπόν το θάρρος και πάω και του λέω : "Με συγχωρείτε...δεν κάνετε σωστά την άσκηση, δεν γυμνάζετε τπτ έτσι....ok ίσως λίγο τα πόδια"

    Απάντηση : "'Οχι το κάνω έτσι για μεγαλύτερη ένταση"

    "Χμμμμ ok..."

    Και αμέσως λέω στον γυμναστή

    "Καλά ρε Στέλιο γτ δεν του λές τπτ;Δεν βλέπεις τι κάνει;"

    "'Ό,τι και να του πως κάνει το αντίθετο...."
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-01-15 10:35 #15
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    και ας πω και κατι μην θιγουμε μονο τον λαθος τροπο των ασκησεων στο 100% των γυμναστηριων που εχω επισκεφτει σε πολεις δεν ειναι πολλα 3-4 ειναι οι γυμναστες το μονο που τους ενοιαζε ειναι να ειναι πανω απο το κεφαλι των γκομενακιων να δειχνουν σωστα την ασκηση και να υπεραναλυουν σε αντρες αθλουμενους πολυ επιγραματικα πολυ πασαλειμα και αν καποιος ζηταει βοηθεια αμεσως να τον ξεπεταξουν για να πανε στις γκομενες παλιενω οι γυναικες γυμναστριες ειναι προθυμες να βοηθησουν τοσο αθλουμενους οσο και αθλουμενες συμπερασματικα λοιπον επιλεξτε γυμναστηριο με γυμναστρια και οχι γυμναστη ειδικα αν ειστε αρχαριος-ια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία