Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 41
  1. 07-11-10 15:47 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gaspari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θέλεις να μου το πείς λίγο ποιο λιανά γιατί πάλι δεν κατάλαβα κ πολύ;
    ειναι τοξικος στο σωμα..λιανοτερα δεν γινεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gaspari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ, άτομο που δεν το χρειάζεται ή το χρειάζεται "λίγο" μπορεί μπορεί να πάρει ενα συμπλήρωμα 27μg;
    ( http://xtr.gr/216/eshop/DetailView.a...1&category=568 )
    αν δεν σου εχουν βρει με εξετασεις οτι χρειαζεσαι,μην παρεις συμπληρωμα.
    αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-10 18:07 #17
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    εγινε συγχωνευση των θεματων. καντε αναζητηση παιδια...

    τρόποι αναζητήσεις θεμάτων του φόρουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-10 20:35 #18
    Το avatar του χρήστη alexis

    Εγγραφή
    03-03-2010
    Περ.
    ιωαννινα
    Μηνύματα
    156
    Προεπιλογή
    πολυ καλο.!!!..με βοηθησε γιατι εχω λιγο χαμηλο σιδηρο ευχαριστο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-11-10 15:24 #19
    Το avatar του χρήστη Gaspari

    Εγγραφή
    07-10-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    600
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ. Αρκετά χρήσιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-09-12 07:23 #20
    Προεπιλογή
    ΠΑιρνω συμπληρωμα σιδηρου σε χαπι της NOW 27μγ και εχω μια ερωτηση το πρωινο μου αποτελιτε απο βρωμη με γαλα και σκοοπ whey θα ηταν προτιμοτερο να περνο τοτε το χαπι η με το μεσημεριανο? που δν πινω γαλα διοτι πεζει προβλημα με το ασβεστιο και το σιδηρο οταν πανε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-09-12 15:03 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cuntface Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑιρνω συμπληρωμα σιδηρου σε χαπι της NOW 27μγ και εχω μια ερωτηση το πρωινο μου αποτελιτε απο βρωμη με γαλα και σκοοπ whey θα ηταν προτιμοτερο να περνο τοτε το χαπι η με το μεσημεριανο? που δν πινω γαλα διοτι πεζει προβλημα με το ασβεστιο και το σιδηρο οταν πανε μαζι
    Η απάντηση είναι προφανής: βάλε τον σίδηρο σε κάποιο άλλο γεύμα, το οποίο δεν έχει πολύ ασβέστιο.

    BTW, σε τι μορφή είναι ο σίδηρος στο συμπλήρωμα που παίρνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 23-09-12 στις 15:05
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-09-12 00:35 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση είναι προφανής: βάλε τον σίδηρο σε κάποιο άλλο γεύμα, το οποίο δεν έχει πολύ ασβέστιο.

    BTW, σε τι μορφή είναι ο σίδηρος στο συμπλήρωμα που παίρνεις;
    το εβαλα στο μεσημεριανο μαζι με 500mg vitamin C απο τι γραφη πανω το κουιτ iron as 158mg ferrochel iron blaglyclinate < αυτο γραφη τωρα δεν ξερω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-09-14 22:24 #23
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Ευελπιστώ κάποιος Λαο ή άλλος σχετικός να με διαφωτίσει.

    Εχω συχνές ζαλάδες, κόπωση και ΤΡΕΛΗ τριχόπτωση, έκανα βιοχημικές και ο σίδηρος του αίματος έχει βγει 210 με όριο το 170. Η φερριτίνη μου αντιθέτως είναι στο 46 με όρια 10-300. Αρκετά χαμηλή δηλαδή ειδικά για αθλούμενο. Δε μου βγάζει νόημα να έχω ψηλό σίδηρο, να παίρνω συμπληρώματα σιδήρου σχετικά συστηματικά και η φερριτίνη να ναι πτώμα. Πως να την ανεβάσω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-09-14 23:09 #24
    Προεπιλογή
    Λίλα γεια σου, αιματοκρίτη κοίταξες; Μάλλον δεν είναι αυτή η αιτία που ζαλίζεσαι γιατί οι εξετάσεις σου είναι καλές. Η φεριττίνη δεν είναι τόσο χάλια αλλά εάν την θες παραπάνω πρόσθεσε λίγο κρέας κάθε μέρα, αυγά και πλούσιες τροφές σε σίδηρο. Επίσης κοίταξε οι τροφές πλούσιες σε ασβέστιο τυρί, γιαούρτι ή εάν παίρνεις συμπληρώματα ασβεστίου να μην καταναλώνονται μαζί με το κρέας ή το συμπλήρωμα σιδήρου. Αν γίνεται να απέχουν κάποιες ώρες.

    Δεν ξέρω τί συμπλήρωμα σιδήρου παίρνεις αλλά έχουν βγει στην αγορά κάτι σοκολατάκια σιδήρου (μασώμενα δισκία) που έχουν και φυλικό οξύ.

    Βιοχημικές εξετάσεις έκανες; Θυροειδή έχεις κοιτάξει ποτέ;

    Η τριχόπτωση μπορεί να είναι και εποχική.

    Για ένα σωρό λόγους μπορεί να ζαλίζεσαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-09-14 23:22 #25
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    κρέας και αυγά τρώω και γενικά προσέχω τί ώρες και με ποιες τροφές παίρνω το συμπλήρωμα. Παίρνω το Resoferon και ferrous sulfate απο άλλο συμπλήρωμα.
    Το θέμα είναι οτι ο σίδηρος αίματος βγαίνει πανω απ το όριο ενώ η φερριτίνη βγαίνει χαμηλή.
    Γενικά τα τσεκάρω όλα κάθε τόσο από τα 17 μου και η φερριτίνη μου ήταν πάντα προς τα χαμηλά όρια γι αυτό και παίρνω συστηματικά σίδηρο. Αλλά ανεβαίνει αυτός και όχι η φερριτίνη.

    Αιματοκρίτης 45 (με αν.οριο 45)
    Αιμοσφαιρίνη κ αυτή στο αν. όριο.
    Θυροειδής φυσιολογικός
    ορμονολογικές σχεδόν φυσιολογικές

    Εποχική τριχόπτωση έχω κάθε χρόνο αλλα δεν χανω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ οσες τριχες χανω τωρα.
    πιο πολύ αυτό μ ανησυχεί παρά οι ζαλάδες κ η κόπωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-09-14 23:36 #26
    Προεπιλογή
    Λίλα οι εξετάσεις σου δεν δείχνουν κάτι άσχημο. Η φεριρτίνη δεν ανεβαίνει εύκολα. Μην ξεχνάς οτι γυμνάζεσαι. Ο αιματοκρίτης σου μια χαρά είναι. Δεν ζαλίζεσαι από αυτά.

    Βιοχημικές εξετάσεις που σε ρώτησα εννοούσα νάτριο καλιο ασβέστιο και φώσφορο. Καμιά φορά κι αυτά κάνουν έντονα συμπτώματα.


    Σε γιατρό τις έχεις δείξει; Δείξτες σε κάποιον που μπορεί να ξέρει πολλά περισσότερα αλλά σίγουρα δε ζαλίζεσαι από τη φερριτίνη.

    Ακόμα και αυχενικό π.χ. να έχεις πάλι ζαλάδες φέρνει.

    Επίσης το οτι ο σίδηρος είναι πάνω από το φυσιολογικό δεν είναι κι αυτό καλό. Μπορεί να χρειάζεται να μειώσεις τα συμπληρώματα. Αφού η διατροφή είναι καλή γιατί να παίρνεις τόσο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-09-14 23:49 #27
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Νάτριο κάλιο ασβέστιο φυσιολογικά. Φώσφορος δεν έχει εξεταστεί.
    Συμπλήρωμα παίρνω γιατί έχω σταθερά χαμηλή φερριτίνη.
    Βέβαια τόσο χαμηλά πρώτη φορά νομίζω είναι, συνήθως είναι γύρω στο 60.
    Ακριβώς επειδή γυμνάζομαι ανησυχώ περισσότερο! οι αθλούμενοι εχουν μεγαλύτερες απώλειες σιδήρου.

    Επίσης φερριτίνη πρέπει να είναι σε ένα επίπεδο τουλάχιστον 60-70 για να διατηρείται ο φυσιολογικός κύκλος ζωής των μαλλιών. Από ένα επίπεδο και κάτω αρχίζουν να μπαίνουν όλο και περισσότερες τρίχες σε τελογενή φάση και άρα αρχίζεις και μαδάς όλο και περισσότερο. Ακόμα κ αν εργαστηριακά η φεριττίνη δείχνει εντός ορίων.

    Ποιος τις χέζει τις ζαλάδες, οι τρίχες είναι πιο σημαντικές! Αθροιστικά τα συμπτώματα με έβαλαν σε υποψίες, μαζί με ένα ιστορικό σιδηροπενικής αναιμίας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-09-14 23:58 #28
    Προεπιλογή
    Λίλα τί να σου πω; Μήπως κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα και μπορεί να βοηθήσει; Αυτό με τις τρίχες και τη φερρτίνη δεν το ήξερα.

    Ξέρω όμως πως πολλοί θα ζήλευαν τις εξετάσεις σου. Επίσης ξέρω άτομα, που δε γυμνάζονται, με φερριτίνη μονοψήφια, και ζουν και με πολλές τρίχες.

    Γνωρίζω επίσης πως τα περισσότερα άτομα που γυμνάζονται σκληρά και κυρίως αυτοί που τρέχουν μεγάλες αποστάσεις ο σίδηρος και η φερριτίνη τους δεν είναι ποτέ ψηλά όσα συμπληρώματα και να πάρουν.

    Μέχρι εδώ να μπορώ να βοηθήσω. Παραπάνω δεν ξέρω. Πάντως με τα μαλλιά μην ανησυχείς. Θα κάνουν τον κύκλο τους και θα επανέλθουν. Καμιά φορά τα αντισυλληπτικά τα επηρρεάζουν αρνητικά έως πολύ αρνητικά. Οπότε αν στα δώσουν ποτέ σκέψου καλά πριν εάν θες να τα πάρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-09-14 00:14 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευελπιστώ κάποιος Λαο ή άλλος σχετικός να με διαφωτίσει.

    Εχω συχνές ζαλάδες, κόπωση και ΤΡΕΛΗ τριχόπτωση, έκανα βιοχημικές και ο σίδηρος του αίματος έχει βγει 210 με όριο το 170. Η φερριτίνη μου αντιθέτως είναι στο 46 με όρια 10-300. Αρκετά χαμηλή δηλαδή ειδικά για αθλούμενο. Δε μου βγάζει νόημα να έχω ψηλό σίδηρο, να παίρνω συμπληρώματα σιδήρου σχετικά συστηματικά και η φερριτίνη να ναι πτώμα. Πως να την ανεβάσω?
    Όπως σωστά σου λέει η Μαργαρίτα, οι ζαλάδες μπορεί να είναι από 500 αιτίες.

    Το ότι η φερριτίνη σου είναι χαμηλά, είναι κάτι συνηθισμένο σε αρκετές γυναίκες, πόσο μάλλον όταν λες για ιστορικό σιδηροπενικής αναιμίας και το σίγουρο είναι ότι εάν το πρόβλημα που σε απασχολεί περισσότερο (τριχόπτωση) είναι σοβαρό και δεν οφείλεται σε ψυχολογικούς λόγους, τότε μόνο ένας γιατρός θα σου δώσει σωστές απαντήσεις.

    Παρόλαυτά, μερικές πιθανές αιτίες που έχουν να κάνουν με την τριχόπτωση και οφείλονται σε διατροφικές ελλείψεις, πέραν του σιδήρου, είναι η ανεπάρκεια ψευδαργύρου, ελλείψεις σε βιταμίνες Β και ιδιαίτερα της βιοτίνης, ακόμα και υψηλά ποσοστά χαλκού. Ακόμα και η έλλειψη C (που με την σειρά της οδηγεί σε έλλειψη σιδήρου) μπορεί να είναι μια αιτία.

    BTW το συμπλήρωμα που παίρνεις δεν έχει τον σίδηρο σε καλή μορφή (ferrous sulfate). H Ferrochel θεωρείται η καλύτερη, εφόσον μιλάμε για συνθετικά προϊόντα και, βεβαίως - βεβαίως, τα συμπληρώματα αποξηραμένου συκωτιού ακόμα καλύτερα μιας και έχουν αιματικό σίδηρο, όπως π.χ. το... δοξασμένο Uni-Liver.

    Το σίγουρο πάντως είναι ότι με υποθέσεις δεν νομίζω να βοηθηθείς μέσα από ένα forum, οπότε εάν το πρόβλημα επιμείνει, τότε όπως είπαμε θα πρέπει να πας σε ένα γιατρό.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-09-14 00:47 #30
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως με τα μαλλιά μην ανησυχείς. Θα κάνουν τον κύκλο τους και θα επανέλθουν. Καμιά φορά τα αντισυλληπτικά τα επηρρεάζουν αρνητικά έως πολύ αρνητικά. Οπότε αν στα δώσουν ποτέ σκέψου καλά πριν εάν θες να τα πάρεις.
    Γενικά τα ορμονολογικά επιρρεάζουν, και τα αντισυλληπτικά, όπως είπες, όταν τα διακόψεις. Επίσης τα αντισυλληπτικά μειώνουν τα γκεινς της γυμναστικής. Kαι καραφλή και χωρίς gains δε λέει οποτε δεν τ ακουμπάω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σωστά σου λέει η Μαργαρίτα, οι ζαλάδες μπορεί να είναι από 500 αιτίες.

    Το ότι η φερριτίνη σου είναι χαμηλά, είναι κάτι συνηθισμένο σε αρκετές γυναίκες, πόσο μάλλον όταν λες για ιστορικό σιδηροπενικής αναιμίας και το σίγουρο είναι ότι εάν το πρόβλημα που σε απασχολεί περισσότερο (τριχόπτωση) είναι σοβαρό και δεν οφείλεται σε ψυχολογικούς λόγους, τότε μόνο ένας γιατρός θα σου δώσει σωστές απαντήσεις.

    Παρόλαυτά, μερικές πιθανές αιτίες που έχουν να κάνουν με την τριχόπτωση και οφείλονται σε διατροφικές ελλείψεις, πέραν του σιδήρου, είναι η ανεπάρκεια ψευδαργύρου, ελλείψεις σε βιταμίνες Β και ιδιαίτερα της βιοτίνης, ακόμα και υψηλά ποσοστά χαλκού. Ακόμα και η έλλειψη C (που με την σειρά της οδηγεί σε έλλειψη σιδήρου) μπορεί να είναι μια αιτία.

    BTW το συμπλήρωμα που παίρνεις δεν έχει τον σίδηρο σε καλή μορφή (ferrous sulfate). H Ferrochel θεωρείται η καλύτερη, εφόσον μιλάμε για συνθετικά προϊόντα και, βεβαίως - βεβαίως, τα συμπληρώματα αποξηραμένου συκωτιού ακόμα καλύτερα μιας και έχουν αιματικό σίδηρο, όπως π.χ. το... δοξασμένο Uni-Liver.

    Το σίγουρο πάντως είναι ότι με υποθέσεις δεν νομίζω να βοηθηθείς μέσα από ένα forum, οπότε εάν το πρόβλημα επιμείνει, τότε όπως είπαμε θα πρέπει να πας σε ένα γιατρό.
    Λαο δεν ρωτάω εδώ για να διευκρινήσω την αιτίτα των συμπτωμάτων ούτε για να βρώ τη λύση στη τριχόπτωση. Πλατιάσαμε κάπου στην πορεία.
    Ρώτησα γιατί μου κάνει εντύπωση πως ο σίδηρος έχει ξεφύγει αρκετά πάνω απ το όριο και η φερριτίνη έχει πέσει.
    Αυτά που ανέφερες, ωστόσο, ειναι φυσιολογικά.
    Δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να παίρνω supps γιατί ξέρω ότι ο σίδηρος είναι τοξικός, αλλα πως αλλιώς θα ανέβει η φεριτίνη άμα δεν παίρνω σίδηρο?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία