Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 102
  1. 03-03-15 04:19 #1
    Προεπιλογή My Powerlifting Log
    Καλησπερα σε ολους. Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω ενα log, λιγο διαφορετικο απο τα υπολοιπα του φορουμ. Προκειται για ενα powerlifting log, που σημαινει οτι θα καταγραφω το προγραμμα που ακολουθω για να ανεβασω τα κιλα των 3 κινησεων του powerlifting (καθισματα, παγκος, αρσεις). Μεσα απο αυτο το log θα προσπαθησω, ακομα, να δειξω και τι περιπου ειναι το powerlifting σε αυτους που τυχαινει να μην γνωριζουν και, αν ειναι δυνατον, να προωθησω το αθλημα

    Καποια στοιχεια για εμενα...
    Ειμαι σχεδον 19 χρονων, ξεκινησα να γυμναζομαι τον Οκτοβρη του '12 και συγκεκριμενα powerlifting το καλοκαιρι του '12...
    Σωματικο βαρος ~83.5kg
    Καλυτερες επιδοσεις στις βασικες (μονες):
    Squat 195kg (με wraps ή αλλιως ιμαντες για γονατα) - 185kg (χωρις wraps)
    Bench Press 130kg (με παυση στο στηθος)
    Deadlift 210kg
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-03-15 05:14 #2
    Προεπιλογή Δυο λογια για το προγραμμα...
    Τις επομενες 8 εβδομαδες ειμαι σε προετοιμασια για το πανευρωπαικο πρωταθλημα powerlifting στη Γεωργια. Η πρωτη εβδομαδα ειναι καπως σαν εισαγωγικη θα κανω 2 φορες την καθε βασικη ασκηση μεσα στην εβδομαδα (δεν δινω σημασια στον προγραμματισμο αυτης της εβδομαδας καθως θα ειναι πολυ ελαφρια φορτια). Τις υπολοιπες 7 εβδομαδες το προγραμμα ειναι το εξης:

    Ημ1) Σκουατ - Παγκος (κλειστη λαβη) - Καλημερες - 5 σετ Κοιλιακοι
    Ημ2) Off
    Ημ3) Παγκος (ανοιχτη λαβη) - Αρσεις (παυση στο γονατο)
    Ημ4) Σκουατ - Παγκος (κλειστη λαβη) - 5 σετ πλατη και κοιλιακοι
    Ημ5) Off
    Ημ6) Αρσεις - Παγκος (ανοιχτη λαβη) - Σκουατ μπροστινα
    Ημ7) Off
    *Στις off μερες, τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα, βαζω μια προπονηση στην οποια κανω τις μυικες ομαδες που δεν προπονω συχνα-παραμελω (πχ πλατη, κοιλιακους, δικεφαλους...) μαζι με καποιας μορφης cardio και μπολικες διατασεις

    Οπως σιγουρα παρατηρει ο καθενας το προγραμμα που εγραψα δεν αναφερεται καθολου σε επαναληψεις, σετ και φορτια. Οι επαναληψεις ακολουθουν μια φθινουσα πορεια καθως περνανε οι εβδομαδες (ξεκιναω απο 5).
    Αντι για φορτια χρησημοποιω το λεγομενο RPE, δηλαδη τι δυσκολια θελω να εχει το σετ μου (βαθμολογω απο 1 μεχρι 10, 10 ειναι μαξ, 9 σημαινει πως μπορουσα να κανω σιγουρα αλλη μια επαναληψη, 8 αλλες 2 κλπ...)
    Αντι για σετ στοχευω σε ενα ποσοστο κουρασης (fatigue) και ετσι τα σετ προκυπτουν αυτοματα
    Για παραδειγμα, εχω σκουατ 3 επαναληψεις, με RPE9 και 5% fatigue (για συντομια squat x3@9, 5%). Τοτε, δουλευω με 3πλες μεχρι να φτασω σε καποια κιλα που μπορω να 3 επαναληψεις και ειμαι σιγουρος οτι εχω αλλη μια (κοινως κανω 3 στο 4RM μου). Μετα μειωνω το φορτιο κατα 5% και συνεχιζω τις 3πλες μου μεχρι η δυσκολια να γινει ιδια με το τοπ σετ μου, αρα εχω 5% fatigue! Σε μια καλη μερα μπορει να αργησω πολυ να κουραστω επομενως να κανω 6-7 σετ και σε μια κακη να κουραστω και απο το πρωτο μολις drop σετ. Επομενως "ακουω" το σωμα μου και προσαρμοζω αναλογα το προγραμμα ωστε να αποδιδω στο μεγιστο σε καθε προπονηση.
    Ελπιζω να μης σας κουρασα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-03-15 05:28 #3
    Προεπιλογή Εβδ.1 Ημ.1
    Την πρωτη εβδομαδα απλα δουλευω μεχρι ενα ευκολο σετ και σταματαω εκει, χωρις drop, καθως ειναι εβδομαδα ξεκουρασης και δεν θελω να "κουβαλαω" κουραση στην επομενη εβδομαδα που θα ειναι βαρια...
    Squat
    Warmup
    120x5
    132.5x5
    142.5x5

    Χαλαρα σημερα, ειπα να κανω σκουατ και παγκο. Μετα τα σκουατ περιμενα κανενα 10λεπτο μπας και αδειασει κανενας παγκος μεχρι που βαρεθηκα και εφυγα απο το gym. Τελος παντων, οπως ειπα αυτη η εβδομαδα ειναι light οποτε με παιρνει να κανω τετοια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-03-15 12:21 #4
    Προεπιλογή
    Νάτο το παλιοκτήνος! Καλώς ήρθες θα παρακολουθώ το log σου!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστοφορος123 : 03-03-15 στις 12:24
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-03-15 12:55 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-03-15 20:02 #6
    Προεπιλογή Εβδ.1 Ημ.2
    Ευχαριστω πολυ για την υποδοχη, να 'στε καλα!

    Σημερα εκανα τον παγκο με κλειστη λαβη που κανονικα επρεπε να κανω χθες και μιας που πηγα ειπα να κανω κανενα σετακι πλατη και δικεφαλα χαλαρα...

    Παγκος (κλειστη, με παυση) Πραγματικα δεν θυμαμαι ποτε εκανα αυτη την ασκηση τελευταια φορα... Η κλειστη λαβη με δυσκολεψε λιγο στην αρχη να ισορροπισω την μπαρα...
    Warmup
    70x5
    80x5
    90x5
    92.5x3 (εχασα λιγο την ισορροπια και σταματησα στις 3)

    Ελξεις κλειστη λαβη 4x8 χωρις εξτρα βαρος
    Facepulls 3x10 20kg
    Δικεφαλοι 1x20 10kg (σφυρια) και 1x20 50lbs (μπαρα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-03-15 16:59 #7

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ, καλή προετοιμασία
    πιστεύω το log σου θα μας δώσει και μια εικόνα πως οι προχωρημένοι powerlifter προπονούνται
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-03-15 18:38 #8
    Προεπιλογή Εβδ.1 Ημ.3
    Γεια σου φιλε Ανδρεα και σε ευχαριστω για το καλοσορισμα! Μη φανταστεις ομως, δεν ειμαι και τοοοσο προχωρημενος...
    Ενας απο τους λογους που κραταω πλεον το log μου σε ελληνικο φορουμ (μεχρι τωρα εγραφα σε ξενο) ειναι, οπως λες κι εσυ, να δειξω στον κοσμο τι περιπου ειναι ενα προγραμμα powerlifting και να προωθησω οσο μπορω το αθλημα στην ελλαδα οπου δεν ειναι πολυ γνωστο. Πιστευω, ακομα, πως και ενας bodybuilder θα μπορουσε να αναβαθμισει κατα πολυ το προγραμμα του υιοθετωντας στοιχεια ενος προγραμματος powerlifting (καθως επισης και το αντιστροφο).

    Μια παρενθεση, θυμηθηκα οτι εχω μια φωτο που εξηγει τα RPE που λεω πιο πανω
    Όνομα: RPE How to count.png Εμφανίσεις: 706 Μέγεθος: 34,7 KB

    Συνεχιζω χαλαρα και σημερα, σε σημειο που εχω αλλες 2-3 επαναληψεις (RPE 7-8)
    Παγκος (ανοιχτη, με παυση)
    Warmup
    90x5
    95x5
    102.5x5@7

    Αρσεις (Σουμο, παυση στο γονατο)
    Warmup
    120x3
    140x3
    155x3@7.5

    Κοιλιακοι (τροχαλια) 3x8-10 περιπου 75lbs αν θυμαμαι καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-03-15 22:48 #9
    Προεπιλογή
    Μλκ τι χερούκλες είναι αυτές που έκανες;;;
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-03-15 01:12 #10
    Προεπιλογή
    Ειναι επειδη κανω πολλα δικεφαλα... Μη σου πω και 4 σετ/εβδομαδα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-03-15 20:29 #11
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    το rpe το εβγαλε ο mike tuchshrerer η κανω λαθος;
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-03-15 20:30 #12
    Προεπιλογή Εβδ.1 Ημ.4
    Προτελευταια ελαφρια προπονηση. Ολοκληρωσα τις βασικες (σκουατ και παγκο κλειστη) σχετικα γρηρορα, οποτε εβαλα και μερικες συμπληρωματικες...

    Σκουατ
    Warmup
    152.5x5@7
    162.5x3@7

    Παγκος (κλειστη)
    Warmup
    92.5x5@7
    100x3@8.5

    Κωπηλατικη (αλτηρες) 3χ10 40/60/80 lbs
    Ελξεις (τροχαλια, κλειστη) 3x12 40-45kg
    Κοιλιακοι (τροχαλια) 4χ8-12 70-80lbs
    Δικαφαλοι (μπαρα) 2χ12 60lbs
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-03-15 02:47 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Έπαιξες στο Άτλας 4? Για θύμισε μου κατηγορίες...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-03-15 15:34 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johny_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το rpe το εβγαλε ο mike tuchshrerer η κανω λαθος;
    To original RPE ειναι του Borg το οποιο ηταν για cardio/endurance training. Στο powerlifting, το ψιλοχρησιμοποιουσαν και πριν τον Tuchshrerer (σε κλιμακα 1-10 πλεον) και, αν θυμαμαι καλα, ηταν απο το supertraining (μην το παρεις 100% σωστο ομως, ισως κανω και λαθος). Παντος οπως και να εχει, ο Tuchshrerer ηταν αυτος που το γνωστοποιησε και εφτιαξε μια μεθοδολογια (RTS) για το πως μπορει να χρησιμοποιηθει στο powerlifting και εφτιαξε απειρα προγραμματα χρησιμοποιωντας το RPE, γι'αυτο ολοι οταν ακουν RPE σκεφτονται κατ'ευθειαν τον Τuchshrerer

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαιξες στο Άτλας 4? Για θύμισε μου κατηγορίες...
    Ναι επαιξα! Ημουν στις μεγιστες και στις 3 κινησεις. Επαιζες και εσυ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-03-15 15:39 #15
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ParmenDee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι επαιξα! Ημουν στις μεγιστες και στις 3 κινησεις. Επαιζες και εσυ?
    Ναι...!!! Από το πρωΐ μέχρι το βράδυ... ήμουν ο αριστερός βοηθός
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία