Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 13-03-15 21:50 #1
    Προεπιλογή 16 χρόνων 3 χρόνια προπόνηση
    Καλησπέρα στο forum!!Είμαι 16 ετών 2α Λυκείου και σας παραθέτω φώτο μου... Κάνω 3 χρόνια προπόνηση ,απο 5 φορές την εβδομάδα!
    Δεκτή κάθε κριτική εάν είναι καλοπροέρετη και έχει ως στόχο την βελτιώση μου.
    Υ.Γ πριν απο 3 χρόνια ήμουν 20 κιλά βαρύΌνομα: 11015453_1419913618305570_760052996_n.jpg Εμφανίσεις: 628 Μέγεθος: 52,5 KBΌνομα: 11047222_1419913628305569_2041689250_n.jpg Εμφανίσεις: 654 Μέγεθος: 59,4 KBΌνομα: 11051082_1419913598305572_626517083_n.jpg Εμφανίσεις: 641 Μέγεθος: 48,4 KBΌνομα: 11051355_1419913611638904_2065385877_n.jpg Εμφανίσεις: 642 Μέγεθος: 47,1 KB
    [ATTACH=CONFIG]91613

    Όνομα: 11063075_1419913638305568_1275467949_n.jpg Εμφανίσεις: 640 Μέγεθος: 57,7 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-03-15 22:21 #2
    Προεπιλογή
    Για 3 χρόνια δν έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα εκτός ποδιών που είναι σε καλό επίπεδο. Για μένα άλλαξε προπόνηση. Προγράμματα τύπου σπλιτ απ'ότι φαίνεται δεν βοηθάνε στην περίπτωση σου. Τσέκαρε κανένα 5x5 stronglifts, starting strength η upper lower lyle mcdonald.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-15 03:59 #3
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Πες μας και υψος-βαρος.

    Ουτε εγω βλεπω τα αναμενομενα αποτελεσματα για καποιον που γυμναζεται 3 χρονια, αλλα αν σκεφτουμε οτι ξεκινησες στα 13 ουσιαστικα και εχεις και μικρο βαρος, δεν νομιζω οτι εισαι σε ασχημο επιπεδο.
    Αλλο καποιος να ξεκινα στα 18 και να ειναι 21, κι αλλο στα 13 και να ειναι μολις 16. Τα αποτελεσματα δεν μπορει να ειναι ιδια, στα 13 εισαι παιδι ακομα.

    Κατα τη γνωμη μου χρειαζεσαι τουλαχιστον 10 κιλα βαρος ακομα για να μπορεις να εχεις σοβαρα αποτελεσματα.
    Επισης, 4 φορες τη βδομαδα προπονηση ειναι αρκετες, δεν χρειαζεται παραπανω.
    Οποτε φροντισε τη διατροφη σου, ξεκουρασου και λιγο παραπανω και θα'σαι μια χαρα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-15 09:02 #4
    Προεπιλογή
    Ειμαι τοσο τσατισμενος με το ευατο μου...Εβλεπα κατι διατροφες στο ιντερνετ και κινουμουνα ολες τις μερες υποθερμιδικα Και φοβωμουν μην παρω λιπος... Για αυτο και τα αναλογα αποτελεσματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-03-15 13:45 #5
    Προεπιλογή
    Δες τα προγράμματα που σου είπα πιο πάνω. Διάλεξε ένα διάβασε ακριβώς τι είναι και κάνε το για καιρό με καλό φαί. (προτείνω 5χ5 stronglifts)
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-03-15 12:53 #6
    Προεπιλογή
    Μια χαρά είσαι μεγάλε. Για εμένα δεν θα έπρεπε να κάνεις καν βάρη από 13 χρονών. Ήσουν πολύ μικρός ακόμη. Καλύτερα να ξεκινουσες τώρα, που είσαι 16-17, και στα 13 να έπαιζες καμιά μπάλα ξέρω γω. Σε αυτή την φάση που είσαι μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις πιο σοβαρή προπόνηση και να ξεκινήσεις σιγά σιγά να κάνεις μια απλή διατροφούλα. Δεν χρειάζεται να μετράς θερμίδες σε τέτοια ηλικία, απλά μπορείς να ακολουθήσεις ένα βασικό διατροφικό πλάνο.

    Δες εδώ.

    Για να είμαι ειλικρινείς, δεν χρειάζεται να μετράς θερμίδες. Καλύτερα να το πας εμπειρικά. Φτιάξε ένα πρόγραμμα διατροφής, και δες σε 2-3 εβδομάδες τι αποτελέσματα έχεις. Άμα βλέπεις ότι δεν παίρνεις ή χάνεις κιλά, τότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 16-03-15 στις 12:55
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-03-15 13:10 #7
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ειλικρινείς, δεν χρειάζεται να μετράς θερμίδες. Καλύτερα να το πας εμπειρικά. Φτιάξε ένα πρόγραμμα διατροφής, και δες σε 2-3 εβδομάδες τι αποτελέσματα έχεις. Άμα βλέπεις ότι δεν παίρνεις ή χάνεις κιλά, τότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες σου.
    Βγαζεις καρτα απο μονος σου σε αυτα που λες. Οφφσαιντ , εφυγες για αλλαγη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-03-15 13:52 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαζεις καρτα απο μονος σου σε αυτα που λες. Οφφσαιντ , εφυγες για αλλαγη
    Από ότι φαίνεται δεν κατάλαβες τι εννοώ και γι'αυτό ευθυνομαι εγώ που δεν εξηγήθηκα καλά. Όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να μετράς θερμίδες εννοώ ότι δεν είναι ανάγκη να κάνεις όλους αυτούς τους μαθηματικούς υπολογισμούς με τα κιλά σου, να χρησιμοποιείς συντελεστές και διαιρέσεις για να μάθεις ποιες είναι οι θερμίδες συντήρησης ή για να βρεις πόσα γραμμάρια πρωτεϊνη ή υδατάνθρακα πρέπει να παίρνεις. Για εμένα καλύτερα να το πάει εμπειρικά. Δηλαδή να ακολουθήσει ένα απλό διατροφικό πλάνο και με την πάροδο του χρόνου και ανάλογα τα αποτελέσματα να δει τι αλλαγές πρέπει να κάνει.

    Τώρα πάμε στο " πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες σου". Εννοείται ότι πρέπει να ξέρει πόσες θερμίδες έχουν οι ποσότητες των γευμάτων τις οποίες θα αλλάζει. Ας πούμε πρέπει να γνωρίζει ότι 100γρ βρώμη έχει 60g υδατάνθρακα και 356 θερμίδες, ή να ξέρει ότι ένα σκούπ συμπληρώματος περίεχει 20-25γρ πρωτεϊνη, που είναι αρκετή για ένα γεύμα. Άμα δεν τα ξέρει αυτά, τότε μπορεί να παίρνει 2-3 σκουπ σε ένα γεύμα και να βάλει 500γρ βρώμη.

    Γενικά δεν θεωρώ αξιόπιστους αυτούς τους κανόνες με τους οποίους υπολογίζεις τις θερμίδες συντήρησης και πόσο πρω/υδα/λίπ πρέπει να παίρνεις. Τουλάχιστον σε εμένα αυτοί οι κανόνες δεν δούλεψαν. Όταν ξεκίνησα την πρώτη μου διατροφή την έφτιαξα με βάση αυτούς τους κανόνες. Και ενώ όλοι στο τόπικ μου έλεγαν να αυξήσω τις ποσότητες στα γεύματα, εγώ την ξεκίνησα έτσι όπως ήταν, με τις 2300 θερμίδες που είχα υπολογίσει. Το αποτέλεσμα; Πήρα 4 κιλά για πλάκα μέσα στις 3 πρώτες εβδομάδες χωρίς να αυξήσω καθόλου τις θερμίδες. Οπότε για αυτό τον λόγο προτίμησα να πειραματίζομαι και να αλλάζω την διατροφή μου εμπειρικά και όχι με βάση τους αριθμούς. Και είδα αποτελέσματα.

    Φυσικά εσύ και ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωνεί, είτε επειδή νομίζει ότι έκανα κάτι λάθος και δεν μου βγήκαν οι υπολογισμοί, είτε επειδή εσείς οι ίδιοι είχατε επιτυχία με τους υπολογισμούς σας.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για να βρει στα αλήθεια ποιες είναι οι θερμίδες συντήρησης του, θα πρέπει να πειραματιστεί για λίγο καιρό και όχι να βασίζεται σε κανόνες υπολογισμών. Από εκεί και πέρα θα έχει βρει το δρόμο του και θα ξέρει πόσες θερμίδες θα πρέπει να μειώσει/αυξήσει ανάλογα με τα αποτελέσματα και τον στόχο του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 16-03-15 στις 13:58
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση