Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 33
  1. 05-04-15 11:56 #1
    Προεπιλογή Ενδοκρινολόγοι/Γιατροί με εμπειρία σε θέμματα Τεστοστερόνης - Θεσσαλονίκη
    Καλησπέρα κύριοι,

    Ψάχνω ενδοκρινολόγο ή άλλον γιατρό στη Θεσσαλονίκη, σχετικό με θέμματα τεστοστερόνης και Θεραπείας Ορμονικής Υποκατάστασης.
    Έχω σοβαρό θέμα με την τεστοστερόνη μου. Είμαι 24, με ιστορικό σε γυναικομαστία στα 16 και οιστραδιόλη πάνω από τα όρια σε όλη την εφηβία μου. Μηδενική ενέργεια, μηδενική λίμπιντο και πρόσφατα, στητική δυσλειτουργία.
    Τεστοστερόνη ολική στις πρόσφατες εξετάσεις μου 420 ng/dL με όρια 300-800 (δειγματολειψία στις 08:00 και άφαγος, άρα η τεστοστερόνη μου τότε ήταν σε ολικό μέγιστο).

    Γνωρίζετε κάποιον γιατρό που έχει εμπειρία σε τέτοια θέμματα? Έχω επισκεφθεί δύο γιατρούς ΕΟΠΥΥ, και οι δύο ενδοκρινολόγοι και επιμένουν ότι "οι εξετάσεις μου είναι καλές, να μειώσω το στρες", ενώ τα προβλήματά μου συνεχίζουν ακάθεκτα και εγώ θέλω τη ζωή μου πίσω.

    Αυτά. Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-04-15 12:27 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλημερα φίλε,

    αρχικα να ξερεις οτι αν και χαμηλα τα ποσοστα δεν ειναι στα όρια που ενας γιατρός θα χορηγούσε θεραπεία τεστο,ειναι σχεδον 150ng πάνω απο το όριο της κλινικής ανεπάρκειας,απο κει και πέρα βεβαια η ιστορία της χαμηλής τεστο εχει πολλά παρακλάδια...Σου ζητησε καποιος γιατρός & εξετασεις LH/FSH? Σωματικά πως εισαι? Εχεις παραπάνω κιλα,λιπος?

    Η γυναικομαστια διορθώθηκε με κάποιον τρόπο?

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-04-15 12:44 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήμερα φίλε,

    αρχικα να ξερεις οτι αν και χαμηλα τα ποσοστα δεν ειναι στα όρια που ενας γιατρός θα χορηγούσε θεραπεία τεστο,ειναι σχεδον 150ng πάνω απο το όριο της κλινικής ανεπάρκειας,απο κει και πέρα βεβαια η ιστορία της χαμηλής τεστο εχει πολλά παρακλάδια...Σου ζητησε καποιος γιατρός & εξετασεις LH/FSH? Σωματικά πως εισαι? Εχεις παραπάνω κιλα,λιπος?

    Η γυναικομαστια διορθώθηκε με κάποιον τρόπο?

    Καλησπέρα φίλε!

    Η γυναικομαστία διορθώθηκε με χειρουργίο, στα 17 μου. Έχει αφαιρεθεί ο μαστικός αδένας.
    Ο πρώτος ενδοκρινολόγος (που πάνω κάτω ήξερε τι του γίνονταν, η 2η ήταν γυναίκα και για κάποιο λόγο φοβόταν να πει την λέξη "θεραπεία τεστοστερόνης"), συνέστησε στις εξετάσεις να μετρηθεί και LH/FSH.
    LH: 5.78 mIU/mL με φυσιολογικό range: 0.6 ~ 10.0
    FSH: 4.66 miU/mL με φυσιολογικό range: 1.0 ~ 13.3

    Ύψος/Κιλά: 1.94m, 105kg που μάλλον βοηθά στo aromatisation της τεστ μου σε οιστραδιόλη.
    Μεταξύ άλλων, Ε2: 32.7 pg/mL με range 5.0 - 42.6, άρα είμαι στα άνω όρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-04-15 12:47 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Συμφωνω, το επιπεδο σου δεν είναι τοσο χαμηλο , ούτε καν κάτω από το οριο δεν είναι για να σου χορηγησουν TRT, οπότε την ξεχνάς από τώρα αυτή την επιλογή γιατι δεν πιστευω καποιος να στο χορηγησει.
    Πές μας λιγα πραγματα για σενα? Διατροφή? Κιλά? Σωματικο λίπος? Όταν λές στυτική δυσλειτουργια τι εννοεις? Γινε πιο συγκεκριμένος.. Έχεις πρωινες στύσεις? Μπορείς να αυνανιστείς ή δεν σου σηκώνεται ούτε καν με τα χέρια? Ποσοστα από οιστροδιολη έχεις?
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-04-15 13:15 #5
    Προεπιλογή
    Δυστυχως στο Ελλαδισταν, θεωρουνε οι περισσοτεροι γιατροι οτι αν εισαι μεσα στα ορια, εισαι φυσιολογικος. Οχι τοσο απλο. Τελος παντων, αν εμενες στην Αθηνα ηξερα τουλαχιστον 3 για να πας, αλλα τωρα θεσσαλονικη δεν ξερω κατι. Ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-04-15 13:22 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω, το επιπεδο σου δεν είναι τοσο χαμηλο , ούτε καν κάτω από το οριο δεν είναι για να σου χορηγησουν TRT, οπότε την ξεχνάς από τώρα αυτή την επιλογή γιατι δεν πιστευω καποιος να στο χορηγησει.
    H φαρμακογράφηση ήλπιζα να γίνεται βάσει προβλημάτων, όχι αριθμών, γι'αυτό και ψάχνω καλό γιατρό, φίλε μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πές μας λιγα πραγματα για σενα? Διατροφή? Κιλά? Σωματικο λίπος? Όταν λές στυτική δυσλειτουργια τι εννοεις? Γινε πιο συγκεκριμένος.. Έχεις πρωινες στύσεις? Μπορείς να αυνανιστείς ή δεν σου σηκώνεται ούτε καν με τα χέρια?
    1.94m, 105kg, 20-25% λίπος, δεν έχω μετρηθεί.
    Διατροφή πλούσια σε ζωικές πρωτείνες και λίπη. Πολύ κόκκινο και λευκό κρέας (έχω γίνει κολλητός με τον χασάπη), τόννο και φρέσκα ψάρια όποτε έχω τα χρήματα, λαχανικά/πράσινα 1 μερίδα. ~2200 θερμίδες την ημέρα, συνήθως 140g/120g/120g λίπος/υδατ/πρωτείνη, όλα από μη επεξεργασμένη τροφή που μαγειρεύω ο ίδιος. Συμπληρώματα δεν παίρνω γιατί συνήθως δεν μένουν λεφτά για whey.
    Καπνίζω 10 τσιγάρα την εβδομάδα.

    Προπόνηση κλασσική αρχάρια compound training 5x5, με back & front squats, bench, deadlifts, επολέ και military press.
    Πρωινές στύσεις ανύπαρκτες εδώ και δύο μήνες (αραιές πιο πριν αλλά δεν έδινα σημασία), όπου άρχισα να ψάχνομαι και για το πρόβλημα. Δεν αυνανίζομαι γενικά αλλά υπάρχει δυσκολία και εκεί.
    Στητική δυσλειτουργία αυτό ακριβώς που γράφω, δεν μπορούσα να διατηρήσω "κατάρτι" κατά τη διάρκεια της πράξης, μόνο στα πρώτα 5-10 λεπτά. Άρχισε πριν κανα 2μηνο. Έτσι έχασα και σχέση ενός έτους.

    Να αναφέρω πως ο πρώτος γιατρός που είδα ήταν ουρολόγος, όταν άρχισαν τα προβλήματα στύσης, και δεν υπάρχει βιολογικά τίποτα λάθος με τον προστάτη, τους όρχεις, το πέος και τον θυρεοειδή μου (υπέρηχος). Έτσι άρχισα να βλέπω αν φταίει η τεστοστερόνη μου, δεδομένου του ιστορικού μου με γυναικομαστία.
    Συν το γεγονός ότι το πρωί που ξυπνάω, με το ζόρι έχω αρκετή ενέργεια να σηκωθώ από το κρεβάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσοστα από οιστροδιολη έχεις?
    Τσέκαρε το παραπάνω ποστ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-04-15 13:24 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο niksamaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως στο Ελλαδισταν, θεωρουνε οι περισσοτεροι γιατροι οτι αν εισαι μεσα στα ορια, εισαι φυσιολογικος. Οχι τοσο απλο. Τελος παντων, αν εμενες στην Αθηνα ηξερα τουλαχιστον 3 για να πας, αλλα τωρα θεσσαλονικη δεν ξερω κατι. Ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις!
    Να 'σαι καλά, αδερφέ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-04-15 13:32 #8
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Μάλιστα! Γιατι δεν δοκιμάζεις να ρίξεις το bodyfat γύρω στο 15%? Αν έχεις 25% πάνω σου, μου φαίνεται αρκετό προς πολύ για την ηλικία σου. Επίσης, για να αποκλείσεις και την ελλειψη ψευδαργυρου/vitamin d3 γιατι δεν κάνεις κάποιες εξετασεις να δείς σε τι επίπεδα είσαι ?
    Με τετοια επίπεδα αν οντως είναι στο 450 πιστευω δεν θα επρεπε να έχεις καποιο πρόβλημα στύσης, αν θέλεις δοκίμασε αυτά που σου εγραψα μήπως και δείς καμια διαφορά σε κανενα 3/6μηνο. Είχα δει παλιοτερα σε ένα άλλο forum όπου κάποιος είχε άθλια ελλειψη και σε ψευδαργυργο και σε vitamin d3 και μετά την ληψη των παραπάνω συμπληρωμάτων ξαναπήγε και εκανε εξετασεις μετά από 1 3μηνο και ήταν πολύ περισσοτερο η testosterone.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-04-15 13:37 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα! Γιατι δεν δοκιμάζεις να ρίξεις το bodyfat γύρω στο 15%? Αν έχεις 25% πάνω σου, μου φαίνεται αρκετό προς πολύ για την ηλικία σου. Επίσης, για να αποκλείσεις και την ελλειψη ψευδαργυρου/vitamin d3 γιατι δεν κάνεις κάποιες εξετασεις να δείς σε τι επίπεδα είσαι ?
    Με τετοια επίπεδα αν οντως είναι στο 450 πιστευω δεν θα επρεπε να έχεις καποιο πρόβλημα στύσης, αν θέλεις δοκίμασε αυτά που σου εγραψα μήπως και δείς καμια διαφορά σε κανενα 3/6μηνο. Είχα δει παλιοτερα σε ένα άλλο forum όπου κάποιος είχε άθλια ελλειψη και σε ψευδαργυργο και σε vitamin d3 και μετά την ληψη των παραπάνω συμπληρωμάτων ξαναπήγε και εκανε εξετασεις μετά από 1 3μηνο και ήταν πολύ περισσοτερο η testosterone.
    Έχω πλήρεις αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις (τελευταίας εβδομάδας) ακριβώς δίπλα μου, η άθλεια έλλειψη σε ψευδάργυρο και βιταμίνες δεν θα φαινόταν κάπου? Ωστόσο, οι εξετάσεις μου είναι πλήρως φυσιολογικές σε όλα. Χώρια που η διατροφή μου δεν δικαιολογεί τέτοια έλλειψη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-04-15 13:44 #10
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Νόμιζα πως εκανες μονο ορμονολογικές εξετάσεις φίλε μου, γι'αυτό άλλωστε και στο πρότεινα, είναι πράγματι παράξενο και δεδομένου την διατροφή σου δεν θα επρεπε να είναι σε αυτό το επιπεδο, αλλά και πάλι δεν πιστεύω πως εισαι τελείως πάτο στο 450. Πέρα από την ορεξη που δεν έχεις για να σηκωθείς από το κρεβάτι , τι άλλο έχεις παρατηρησει ? Έχεις ενεργεια κατά την διαρκεια της ημέρας? Έχει ορεξη να κάνεις γυμναστηριο/διαφορες δραστηριότητες ή τις κάνεις λές και ειναι αγγαρεια? Παρολαυτα, θα επιμείνω στο κατέβασμα του σωματικού λίπους σου. 25 είναι πολύ.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-04-15 13:54 #11
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα...μπορει να φταινε πόσα διαφορετικα πραγματα.Πολυ βασικη η d3,μαγνησιο κ ψευδαργυρος για τη σωστη παραγωγη τεστο.Στην d3 και στο μαγνησιο η πλειοψηφια εχει ελλειψη κ δε το ξερει...Επισης με τοσο λιπος δε γινεται να περιμενεις κ το καλυτερο ορμονικο προφιλ.Ξεκινα να χανεις λοιπον.Η αρωματαση βρισκεται κατα βαση στο λιπωδη ιστο,οποτε ο νοων νοειτω.

    Τωρα οσον αφορα τις ορμονες,η οιστραδιολη ειναι 10 μοναδες κατω απο το ανωτατο οριο,αρα δεν ειναι κατι τραγικο,αλλα δεν ειναι κ χαμηλο.

    Κοιτα να τσεκαρεις και SHBG οπως και προλακτινη....οταν η shbg ειναι ψηλα και πολυ τεστο να παραγεις αυτη τη δεσμευει κ εχεις χαμηλη ελευθερη.Βεβαια εσενα η ολικη ειναι χαμηλα.

    Επισης οταν η προλακτινη ειναι ψηλα δημιουργει negative feedback και ετσι πεφτεις σε τεστο και πολυ βασικο επισης ειναι οτι προκαλει κ προβλημα στυσης.

    ΤΕλος,αυτη που σε νοιαζει ειναι η ελευθερη τεστο,γιατι αυτη ειναι διαθεσιμη και μπορει να χρησιμοποιει το σωμα....και συ δεν την εχεις μετρησει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COBRA_STYLE : 05-04-15 στις 13:57
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-04-15 13:58 #12
    Προεπιλογή
    Επειδή δεν θέλω να πέσω στην παγίδα του να αυτο-διαγνώσκω τον εαυτό μου, πάντα ότι κάνω είναι υπό την οδηγία/επίβλεψη γιατρού.

    Έτσι, οι εξετάσεις συνήθως γράφονται σετάκι :Ρ
    Ορμονικές, αιματολογικές, ουρολογικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-04-15 13:59 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΕλος,αυτη που σε νοιαζει ειναι η ελευθερη τεστο,γιατι αυτη ειναι διαθεσιμη και μπορει να χρησιμοποιει το σωμα....και συ δεν την εχεις μετρησει

    ^ +1

    Με πρόλαβες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-04-15 14:02 #14
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Το βλεπω,πρεπει να πηγες σε επιστημονα οχι αστεια,αν κρινω απο τις ελλειπεις εξετασεις που σου γραψε.

    Πανω σε αυτο το κομματι και εδω και στο εξωτερικο,πολλοι λιγοι γιατροι γνωριζουν,η πλειοψηφια εχει μαυρα μεσανυχτα...κι αυτο δε το λεω εγω.

    Απο κει κ περα,δικο σου το bird δικια σου κι η στυση.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-04-15 14:06 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα...μπορει να φταινε πόσα διαφορετικα πραγματα.Πολυ βασικη η d3,μαγνησιο κ ψευδαργυρος για τη σωστη παραγωγη τεστο.Στην d3 και στο μαγνησιο η πλειοψηφια εχει ελλειψη κ δε το ξερει...Επισης με τοσο λιπος δε γινεται να περιμενεις κ το καλυτερο ορμονικο προφιλ.Ξεκινα να χανεις λοιπον.Η αρωματαση βρισκεται κατα βαση στο λιπωδη ιστο,οποτε ο νοων νοειτω.

    Τωρα οσον αφορα τις ορμονες,η οιστραδιολη ειναι 10 μοναδες κατω απο το ανωτατο οριο,αρα δεν ειναι κατι τραγικο,αλλα δεν ειναι κ χαμηλο.

    Κοιτα να τσεκαρεις και SHBG οπως και προλακτινη....οταν η shbg ειναι ψηλα και πολυ τεστο να παραγεις αυτη τη δεσμευει κ εχεις χαμηλη ελευθερη.Βεβαια εσενα η ολικη ειναι χαμηλα.

    Επισης οταν η προλακτινη ειναι ψηλα δημιουργει negative feedback και ετσι πεφτεις σε τεστο και πολυ βασικο επισης ειναι οτι προκαλει κ προβλημα στυσης.

    ΤΕλος,αυτη που σε νοιαζει ειναι η ελευθερη τεστο,γιατι αυτη ειναι διαθεσιμη και μπορει να χρησιμοποιει το σωμα....και συ δεν την εχεις μετρησει
    SHBG: 13.96 nmol\L (range: 11.0 ~ 80.0) άρα χαμηλά.
    Προλακτίνη: 8,29 ng\mL (range: 1.6 ~ 17.67) αλλά όπως σου έγραψα παραπάνω, δεν έχω μαστικό αδένα λόγω χειρουργίου.
    Αλβουμίνη: 5.1 gr\dL (range: 3.5 ~ 5.5)

    Σύμφωνα με τα παραπάνω, η ελεύθερη τεστοστερόνη μου υπολογίζεται: (http://www.issam.ch/freetesto.htm)
    Free Testosterone: 0.105 ng/dL = 2.41 %
    Bioavailable Testosterone2.89 ng/dL = 66.5 %

    To ποσοστό βιοδιαθέσιμης τεστοστερόνης μου βγαίνει τραγικά υψηλό για δύο λόγους:
    • Η νορμάλ Αλβουμίνη μου (λόγω διατροφής) και η χαμηλή ολική τεστοστερόνη μου "αυξάνουν" τον αριθμητή.
    • Μη-ακρίβεια του τεστ.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία