Θέμα: Body fat.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 17-04-15 19:35 #1
    Προεπιλογή Body fat.
    Καλησπερα και χρονια πολλα!

    Απο αρχες του 15 ξεκίνησα διατροφή και προπόνηση (κυρίως cardio Και βαρη) με σκοπο την απωλεια κιλων και εχω φτασει τωρα να ζυγιζω από 88,8 ---> 74 κιλα. Ειμαι 31 ετων και 174 ύψος (αντρας). Το ποσοστό λίπους συμφωνα με online calculators βγήκε 20,8%. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ακριβές (εγινε με μετρηση λαιμου μεσης και λεκανης συν βαρος υψος ηλικια) αλλα με βγαζει οριακα φυσιολογικο ενω οι φιλοι που με βλεπουν μου λενε οτι εχω χασει παρα πολυ. Εχω αρχισει και γραμμωνω και θελω να συνεχισω την προσπαθεια μεχρι τα 69 κιλα διατηρωντας οσο μπορω τους μυες μου και γιαυτο δεν εχω εγκαταλειψει την προπονηση ενδυναμωσης ενω καλοκαιριαζοντας κι αλλο ο καιρος θελω να το ριξω σε κολυμβηση αποκλειστικα ενω προς το παρον κανω ολα τα ειδη καρντιο συν μονοζυγο, κοιλιακους και καμψεις. Υπαρχει καποια συμβουλη ειτε για την προπονηση και την διατροφη (προσπαθω να ειναι οσο πιο καθαρη γινεται, ειμαι σε στενο θερμιδικο οριο με σκοπο την απωλεια 1 κιλου την εβγομαδα maximum) μου ειτε για το ποσοστο λιπους? Ειναι ενταξει αριθμος σκεπτομενος οτι πριν 3μιση μηνες ημουν υπερβαρος και ισως και παχυσαρκος (βεβαια παντα παρεμενα ενεργος στο τζυμ απλα ετρωγα πολυ ατσαλα)? Σε ποιο ποσοστο προτεινετε να πεσω και να παραμεινω? Και κατι τελευταιο... Απο συμπληρωματα τι θα μου προτεινατε?? Αν και εφοσον χρειαζονται βεβαια.

    Ελπιζω να μην σε ξεκαρφωτη ενοτητα του φορουμ αλλα δεν ηξερα που να ποσταρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stevevais : 17-04-15 στις 19:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-15 20:34 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    1 κιλό την εβδομάδα μου φαινεται πολύ, σίγουρα θα χάσεις και μυικα κιλά, ωστόσο αν θέλεις τοσο πολύ να χασεις κιλά και γρηγορα χωρις να σε ενδιαφέρει αν θα είναι λίπος η μυς do it.
    Διατροφή πρεπει να ποσταρεις τι τρως για να σου πούμε την γνώμη μας, όπως επίσης και την προπονηση σου.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-15 21:09 #3
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 κιλό την εβδομάδα μου φαινεται πολύ, σίγουρα θα χάσεις και μυικα κιλά, ωστόσο αν θέλεις τοσο πολύ να χασεις κιλά και γρηγορα χωρις να σε ενδιαφέρει αν θα είναι λίπος η μυς do it.
    Διατροφή πρεπει να ποσταρεις τι τρως για να σου πούμε την γνώμη μας, όπως επίσης και την προπονηση σου.
    Οκ..! Ευχαριστω πολυ!

    Τρωω τα παντα ολικης. Υδαρανθρακες πρωινες ωρες και προς το βραδυ ειμαι κρεας κοτοπουλο ψαρι σαλατα με το πολυ μια φετα ψωμι. Φρουτα ελαχιστα οπως και γλυκα. Σπιτικο φαι οσο μπορω με εμφαση σε πραγματα οπως οσπρια κρεας ψαρι κοτοπουλο πολλα λαχανικα και νερο. Πρωινο γερο με κουλουρι ολικης και τυρι milner αυγο και φρουτο. Δεν εχω πλανο συγκεκριμενο αλλα κραταω ημερολογιο θερμιδων με ακριβεια. Junk αποφευγω εκτος απο συγκεκριμενες cheat days που βαζω αραια πολυ κι αυτο για να ξεδινω. Οσον αφορα απωλεια μυων κι εγω την καταλαβαινω αλλα ειναι μικρη το καταλαβαινω. Κυριως θελω απωλεια κιλων και οσο γινεται γραμμωση.... Εχω θεμα με τα μπουτια που κρατανε κατι σαν χαλαρωση... Τωρα λιπος ειναι; εξτρα δερμα...υγρα δεν ξερω.... Ισως εχασα αποτομα τα κιλα αλλα απο την αλλη καθε μερα που περναει ολα μαζευουνε και σφιγκουν οπτικα και στην αφη.... Εκτος απο κοιλια μπουτια κ*"':μερια οπου υπαρχει μικρο σακουλιασμα.... Θελω να πιστευω με τις καταλληλες ασκησεις ενδυναμωσης και περαιτερω μειωση του bf αυτα θα τα "μαζεψω"....

    Προπονηση εχει ποδηλατο και περπατημα αρκετα σχεδον καθε μερα.... Μονοζυγο καμψεις κοιλιακους βαθια καθισματα βυθισεις και βεβαια jogging και αραια sprintακια (10 των 8 seconds)αρχικα τους πρωτους μηνες ειχε γυμναστηριο και αρκετα κιλα αλλα σιγα σιγα ουτε τοση ενεργεια εχω ουτε ορεξη και το παρατησα. Ο ογκος δεν ειναι σκοπος μου τοσο οσο το definition και να ειμαι fit. Αλλωστε πιστευω 3 χρονια στα βαρη και την βρωμικη διατροφη δε νομιζω να πανε χαμενα ετσι απλα. Παιρνω αρκετη πρωτεινη καθημερινα. 100 με 150 gr. Αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-15 21:10 #4
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    δεν μπορω να καταλαβω τι τους θελετε αυτους τους λιπομετρητες καθρεφτης μονο τιποτα αλλο αυτες οι λιπομετρησεις που ειναι εντελως ανακριββεις το μονο που θα καταφερουν ειναι να σε αποθαρρυνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-04-15 21:25 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορω να καταλαβω τι τους θελετε αυτους τους λιπομετρητες καθρεφτης μονο τιποτα αλλο αυτες οι λιπομετρησεις που ειναι εντελως ανακριββεις το μονο που θα καταφερουν ειναι να σε αποθαρρυνουν
    Ούτε καν έδωσα σημασία ούτε τα πιστεύω απλά έτσι κατά προσέγγιση ήθελα να δω πού βρίσκομαι... Οπτικά άλλωστε είναι λίγο αλλόκοτο το αποτέλεσμα. Και ο λόγος είναι ότι επειδή στη ζωή μου έχω υπάρξει παχύσαρκος θέλοντας και μη στις περιοχές που μαζεύεται λίπος έχω χαλάρωση ακόμα και σε χαμηλό BF. Aν έχεις δει κάτι makeovers που κάποιοι από χοντροί γίνονται φέτες αλλά στον αφαλό κάτι δεν πάει καλά....Ε τέτοια περίπτωση είμαι κι εγώ. Ποτέ δεν θυμάμαι την κοιλιά μου 100% επίπεδη. Ακόμα και στα 70 κιλά που ήμουν πρωτού τα ξαναβάλω. Με ρούχα φαίνομαι τσίτα αδύνατος αλλά χωρίς ρούχα κάποιες περιοχές έχουν πρόβλημα. Εύχομαι αυτή τη φορά να αλλάξει αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-04-15 01:30 #6
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Και για πιο λογο θες, αντι να εχεις ενα μυωδες αντρικο σωμα, να σκελετωθεις για να μην μεινει ουτε ελαχιστο λιπος πανω σου?
    Στο τελος θα μοιαζεις σαν ανορεκτικος, με 0 μυικοτητα και παλι λιγο τοπικο παχος θα'χεις.

    Αντι λοιπον μα γινεις 69 κιλα οπως λες, θα σου προτεινα να μεινεις εστω σ'αυτα που εισαι και με σωστη διατροφη και γυμνατικη να εχεις και χαμηλο ποσοστο λιπους και μια υποτυπωδη μυικοτητα.
    Τωρα αν ντε και καλα θες να γινεις ακτινογραφια για να μην εχεις ελαχιστο λιπος στην κοιλια και δεν σ'ενδιαφερει που το υπολοιπο σωμα σου θα δειχνει σαν ανορεκτικο, ειναι επιλογη σου.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-04-15 01:44 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για πιο λογο θες, αντι να εχεις ενα μυωδες αντρικο σωμα, να σκελετωθεις για να μην μεινει ουτε ελαχιστο λιπος πανω σου?
    Στο τελος θα μοιαζεις σαν ανορεκτικος, με 0 μυικοτητα και παλι λιγο τοπικο παχος θα'χεις.

    Αντι λοιπον μα γινεις 69 κιλα οπως λες, θα σου προτεινα να μεινεις εστω σ'αυτα που εισαι και με σωστη διατροφη και γυμνατικη να εχεις και χαμηλο ποσοστο λιπους και μια υποτυπωδη μυικοτητα.
    Τωρα αν ντε και καλα θες να γινεις ακτινογραφια για να μην εχεις ελαχιστο λιπος στην κοιλια και δεν σ'ενδιαφερει που το υπολοιπο σωμα σου θα δειχνει σαν ανορεκτικο, ειναι επιλογη σου.
    Τα 69 κιλα δεν ειναι λιγα για το υψος μου και σιγουρα δεν θελω να δειχνω ανορεκτικος. Τωρα αν το αποτελεσμα που θελω οπτικα το πετυχω σε μεγαλυτερο βαρος πιθανοτατα μετα θα κανω συντηρηση. Επισης αντρικο σωμα δεν ειναι μονο το μυωδες. Σιγουρα σαν ακτινογραφια δεν θα ειμαι παντως....αυτο ουτε εμενα μαρεσει.... απλα γουσταρω να μην νιωθω βαρυς..επισης απο καποιο θεμα που εχω στο αριστερο ποδι πρεπει οπωσδηποτε να μειωσω το βαρος μου αρκετα. Ειναι πολλοι οι λογοι γιατι προτιμω το αδυνατο κυριως βεβαια γιατι μονο εγω ξερω το σωμα μου και το σε ποσα κιλα οι προβληματικες μου περιοχες βελτιωνονται....

    Ουσιαστικα ομως αυτο το πραγμα ρωτω στο φορουμ .... Αν κανω το σωστο απο αποψη διατροφης και προπονησης ωστε να μην γινω απο μεγαλο αχλαδι μικρο αχλαδι (σχημα λογου)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-04-15 21:06 #8
    Προεπιλογή Αδυνατισμα - γραμμωση συμβουλη
    Hello guys...σας παραπεμπω σε αλλο μου ποστ για λεπτομερειες http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...32275-Body-fat

    Τι συμπληρώματα θα μου προτείνατε για να διώξω το λίπος απο τα μπούτια και την κοιλιά εάν βέβαια χρειάζεται να πάρω κάτι?? Θα ποστάρω και φωτό όταν τις βγάλω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-04-15 21:08 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κ γω σε παραπεμπω στο αρχικο σου θεμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-04-15 21:29 #10
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stevevais Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello guys...σας παραπεμπω σε αλλο μου ποστ για λεπτομερειες http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...32275-Body-fat

    Τι συμπληρώματα θα μου προτείνατε για να διώξω το λίπος απο τα μπούτια και την κοιλιά εάν βέβαια χρειάζεται να πάρω κάτι?? Θα ποστάρω και φωτό όταν τις βγάλω.
    Τρως κατω από τις θερμιδες συντηρησης σου καμια 300-400 θερμίδες και καλη διατροφή, ματζουνια για να χασεις κιλά δεν υπάρχουν.
    Επίσης, τοπικο χασιμο λιπους δεν γινεται, λιπος χανεις από όλα το σωμα, μου θυμιζεις κατι ατομα που κανουν κοιλιακους νομιζωντας ότι θα χασουν λιπος από την κοιλια/

    hahahaha beef me up
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-04-15 23:58 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρως κατω από τις θερμιδες συντηρησης σου καμια 300-400 θερμίδες και καλη διατροφή, ματζουνια για να χασεις κιλά δεν υπάρχουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-04-15 11:07 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρως κατω από τις θερμιδες συντηρησης σου καμια 300-400 θερμίδες και καλη διατροφή, ματζουνια για να χασεις κιλά δεν υπάρχουν.
    Επίσης, τοπικο χασιμο λιπους δεν γινεται, λιπος χανεις από όλα το σωμα, μου θυμιζεις κατι ατομα που κανουν κοιλιακους νομιζωντας ότι θα χασουν λιπος από την κοιλια/

    hahahaha beef me up
    Κοιταξε πανω κατω βασικα αυτο κανω. Μειωμενες θερμιδες οσο γινεται καθαρη διατροφη αεροβια διαλειμματικη και ενδυναμωσης ασκησεις και αισιως ειμαι 15 κιλα κατω χωρις να φαινομαι ανορεξικος. Εκανα ερωτηση εδω στο φορουμ γιατι θελω να μειωσω το BF στο σημειο τα ποδια μου να γραμμωσουν απολυτα οπως και οι κοιλιακοι ( το ξερω ειναι οι πιο ζορικες περιοχες ) ... χρειαζεται εξτρα υποστηριξη απο συμπληρωματα ή κατι πιο ειδικο σε διατροφη? Η φωτο που εχεις για τα ποδια σου ειναι ιδανικη ασ πουμε....θα μου αρεσε να γινουν ετσι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-04-15 11:09 #13
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Δεν μπορείς να βγάλεις λίπος από συγκεκριμενο σημειο, χάνεις από ολο σου το σώμα και καποια στιγμη θα υποχωρησει και από τα πόδια καθώς και από την κοιλιά, νομιζω πως από την κοιλια φευγει πάντα τελευταιο χωρις να είμαι σίγουρος
    Και μονο που τρως λιγοτερο από οσο καις αρκεί για να κάνεις αυτό που θέλεις.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-04-15 21:41 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να βγάλεις λίπος από συγκεκριμενο σημειο, χάνεις από ολο σου το σώμα και καποια στιγμη θα υποχωρησει και από τα πόδια καθώς και από την κοιλιά, νομιζω πως από την κοιλια φευγει πάντα τελευταιο χωρις να είμαι σίγουρος
    Και μονο που τρως λιγοτερο από οσο καις αρκεί για να κάνεις αυτό που θέλεις.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και όλους που απάντησαν!!

    Δυστυχώς αυτό το έξτρα που βλέπω είναι δέρμα και όχι λίπος....
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-04-15 21:43 #15
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Τιποτα φίλε καλη συνέχεια στους στόχους σου και οτιδήποτε άλλο χρειαστείς να'σαι σίγουρος θα το βρείς εδώ!
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση