Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 23-04-15 15:52 #1
    Προεπιλογή 100% Whey Gold Standard(ON)
    Καλησπερα ειμαι καινουριο στο σιτε και σορρυ αν το εβαλα σε λαθος κατηγορια..
    Ειμαι 17 χρονων 1,70 υψος και 55 κιλα..ξερω οτι εχω λιγα κιλα για την ηλικια μου και θα ηθελα πολυ να βαλω μυηκα κιλα! εχω ξεκινησει το γυμναστηριο ειμαι στον 6ο μηνα και κανω και καποια ειδους διατροφη την οποια θα την γραψω παρακατω..ο λογος που κανω το ποστ ειναι οτι μου πρωτινανε την Whey Gold Standard της ΟΝ και εχω διαβασει τα καλυτερα για αυτην την πρωτεινη..θα ηθελα να μου δωσετε την γνωμη σας αν θα με βοηθουσε να την παρω και τι ακριβως θα κερδισω απο αυτην σε τι δηλαδη θα με βοηθησει σε συνεργασια με το γυμναστηριο και μια καλη διατροφη!(κανω βαρη 4-5 μερες την εβδομαδα) η διατροφη μου ειναι η εξης: Το πρωι τρωω βρωμη με 1 ποτηρι γαλα και 2 φετες μελι/φυστικοβουτηρο,στο σχολειο τρωω 2 σαντουιτς με γαλοπουλα/κασερι,το μεσημερι καμια μακαροναδα/ρυζι/κριθαρακι και αλλα διαφορα ζημαρικα μαζι με κανα κοτοπουλο και γενικα κρεας..(απο σαλατες τρωω μονο αγγουρι) και ψωμι, μετα το γυμναστηριο τρωω μια μπανανα-2 βραστα αυγα ή οτι εχει περισεψει απο το μεσημερι και μετα αργοτερα το βραδακι τρωω 2 σαντουιτς με γαλοπουλα κασερι παλι και τυρι cottage!
    Δεν μετραω ακριβως την ποσοτητα που καταναλωνω σε γραμμαρια..θα ηθελα λοιπον να μου πειτε αν πρεπει να παρω την πρωτεινη(και ποσες φορες την μερα και με τι δωσολογια) και τι πρεπει να αλλαξω στις διατροφικες μου συνηθειες! Ευχαριστω για τον χρονο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-04-15 16:07 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Την πρωτεινη την παιρνεις μονο αν δεν μπορείς να καλυψεις την πρωτεινη που παιρνεις μεσω στερεου φαγητού, διαφορετικά δεν είναι απαραιτητη.
    Φτιαξε πρωτα την διατροφή σου, διοτι από εκει ξεκινάμε και μετά βλέπουμε αν οντως θέλουμε επιπλέον πρωτεινη , σε περιπτωση που χρειαζεσαι παραπανω απλά καλύπτεις την διαφορα είτε μέσω καποιου shake πρωτεΐνης είτε μέσω φαγητού τυπου κοτοπουλο,αυγα και γενικο απαχο κρεας. Προσωπικά θα σου προτεινα να βγαλεις τα σαντουιτσ με τα αλλαντικά και να βαλεις στην θέση τους γιαουρτάκι 2% το οποιο θα σου προσφέρει και λιγοτερη ποσοτητα θερμιδων αλλά θα σου προσφέρει και περισσοτερη πρωτεινη από ο,τι τα σαντουιτσ με γαλοπουλα. Δωσε βαση στο προπονητικο σου και στο μεταπροπονητικο σου γεύμα.
    Επισης, πρεπει να μετρας τις θερμίδες που καταναλώνεις για να ξέρεις ότι δεν τρως πολύ παραπανω από τις θερμίδες που πρεπει να φας για να βαλεις μυ και να περιορισεις το λίπος που θα πάρεις.
    Μπές στο παρακάτω link και ξεκινα το διάβασμα πάνω στην ευρεση του bmr και γενικά σε απορίες που έχεις, θα τα βρείς όλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 23-04-15 στις 16:09
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-04-15 16:20 #3
    Προεπιλογή
    οκ θα το κοιταξω..οσο αφορα την πρωτεινη ομως..στην ηλικια μου 2 scoop την μερα ειναι υπερβολικα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-04-15 16:23 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Ναι, δεν πρόκειται να πάθεις κάτι με 2 scoop την ημέρα, απλά κράτα στο μυαλο σου ότι η πρωτεινη δεν θα κάνει τίποτα αν η διατροφή σου είναι σκατα. Μην έχετε τις κλασσικες ψευδαισθήσεις ότι η πρωτεινη φουσκώνει τους μυς και όλα αυτά που λένε κατά καιρούς.
    Στην θέση σου θα ανησυχουσα περισσοτερο πανω στο αν τρωω τις θερμίδες που χρειαζομαι για να πάρω κιλά παρα από το αν παιρνω πρωτεινη από σκονη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 23-04-15 στις 16:27
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση