Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 14-06-15 10:50 #1
    Red face Η Διατροφη Μου
    Καλησπέρα σε ολους σας παιδιά!! Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για το forum,είναι πράγματι πολύ βοηθητικό και ενδιαφέρον.Το παρακολουθώ ανελλιπώς εδώ και μήνες,ωστόσο σήμερα πήρα την απόφαση να γίνω και εγώ μέλος Ο λόγος είναι πως θέλω να σχολιάσετε τη διατροφή που ακολουθώ και να μου απαντήσετε σε κάποια συγκεκριμένα μου ερωτήματα.Να πω πρώτα απ'όλα οτι ειμαι 19 χρονων,46 κιλα και ύψος 1.62(ναι δεν είμαι και το πρώτο μπόι ) Πάντα ασχολιόμουν με κάποιο άθλημα η χορό και δεν είχα θέμα με τα κιλά μου,αλλά πιο επισταμένα ασχολήθηκα με το γυμναστήριο τον προηγούμενο Μάιο που αποφάσισα να γραφτώ σε γυμναστήριο και συνεχίζω δυναμικά μέχρι και σήμερα(4 φορες την εβδομαδα,τις 3 κανω και διαδρομο.το προγραμμα δεν το θυμαμαι απ'εξω γιατι το χω μαθει μηχανικα,φυσικα γυμναζω ολο το σωμα και κοιλιακους και οι ασκησεις ειναι οχι τρελα προχωρημενες αλλα οχι και απλες).Πριν σας παραθέσω το καθημερινό μου διατροφικό πρόγραμμα ,απλά να προσθέσω οτι δεν ενδιαφέρομαι για BB ούτε τρελές καταστάσεις.Αυτό που εγώ επιθυμώ είναι ένα γυμνασμένο σώμα με φυσιολογική γράμμωση.Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι ακριβως θέλω,προσπάθησα να το κάνω λιανό
    Η διατροφή μου λοίπον είναι η εξής

    1ο γευμα 09:00 Βρωμη (6 κ.σ.) με γαλα 1,5 % και ενα αυγο(ολοκληρο)
    2ο γευμα 12:00 μια μπανανα
    3ο γευμα 02:00 κοτοπουλο στηθος η ψαρι η μπιφτεκι κοτοπουλο με ριζι και σαλατα(σπανακι-ντοματα/μαρουλι-ντοματα/μπροκολο) (η ο,τι άλλο υπάρχει αφού δε μένω μόνη αρκεί να μην είναι τηγανιτό,ή πχ μουσακάδες κλπ)
    4ο γευμα 05:00 γιαουρτι τοταλ 2%
    5ο γευμα 07:00 σαλατα(σαν αυτες του μεσημεριανου) και βραστη γαλοπουλα
    επισης πινω 8-10 ποτηρια νερο και ενδιαμεσα 1-2 καφεδες ελληνικους χωρις ζαχαρη.Γυμνάζομαι συνήθως πρωινές ώρες η νωρίς το μεσημέρι πριν το μεσημεριανό.

    Επίσης να ρωτήσω κατι ακόμα,πολύ βασικό για μένα.Ακολουθούσα όσο πιο πιστά μπορώ αυτά που έβλεπα τόσο καιρό ότι προτείνετε από θέμα διατροφής.Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι εδώ ασχολείστε με ΒΒ γι'αυτο και το δικό σας διατροφικό πρόγραμμα οφείλει να είναι αυστηρό.Απλά δυσκολεύομαι να καταλάβω πού σταματάνε τα δικά σας διατροφικά όρια και κανόνες ,που δεν ισχύουν για εμάς που εχουμε κατώτερους στόχους.Και το αποτέλεσμα είναι να νιώθω οτι στερούμαι πράγματα σε θέμα διατροφής που δεν ξέρω αν απαραίτητα εγώ επιβάλλεται να στερούμαι για τους δικούς μου στόχους.Π.χ. και για μένα τα μακαρόνια με κιμά θεωρούνται cheat?Η στο μεσημεριανό μπορώ να τρώω με μέτρο και άλλα πράγματα,πχ φασολακια η οπως ειπα μακαρονια με κιμα.Και κάτι τελευταίο.Κάθε πόσο θεωρείτε οτι μπορώ να κάνω ελεύθερο γεύμα?(Είχα διαβάσει κάπου πως
    καλό είναι το cheat να γίνεται βράδυ,αλλά δεν ξέρω πολύ κάπως μου φαίνεται.Συμφωνείτε εσείς με αυτό?Εγώ πάντα μεσημέρι προς απόγευμα το κάνω το έγκλημα ) Αυτά τα "λίγα" από μένα χαχα,συγνώμη ξέρω ότι σας κούρασα απλά ειμαι καινούρια και οι απορίες μου είναι πολλές.Θ χαρώ να ακούσω τις συμβουλές σας!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-06-15 17:26 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η διατροφη δειχνει οκ, απο πλευρας επιλογων..αν διαβαζεις το φορουμ θα εχεις διαβασεις ισως οτι αυτο που παιζει ρολο σε μια διατροφη παιζουν οι συνολικες θερμιδες καθως κ ο συνδιασμος με τα μακροσυστατικα που θα παρεις απο αυτη.
    εχεις υπολογισει τα δικα σου σε σχεση με τις θερμιδες που σου αναλογουν?
    αν ναι, τοτε να ξερεις οτι μια καλη προσεγγιση ειναι να κρατας την πρωτεινη καπου στα 1.2γρ ανα κιλο σωματικου βαρους ,τα λιπαρα καπου στο 20-30% των συνολικων θερμιδων ,κ αυτο που μενει το συμπληρωνεις απο υ/ες.
    τους οποιους μπορεις να τους φας μεσα στην μερα οποτε νομιζεις καλυτερα (μια καλη προταση ειναι να εχεις στο πρωινο κ στο μεταπροπονητικο κυριως) ,πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να τρως κ στα τελευταια γευματα της μερας αν θες...αυτο το γραφω γιατι ειδα δεν ειχες υ/ες εκει.

    κανονες δεν υπαρχουν..τρως ο,τι θες αρκει να ακολουθεις πανω κατω αυτα τα πραγματα..οσο μενεις υπο στις θερμιδες σου δεν θα βαζεις κιλα..οσο ανεβαζεις θερμιδες θα περνεις κ αν μενεις ισοθερμιδικα θα εισαι στα ιδια..πραγμα που με την σειρα του δεν σημαινει οτι αν εχεις πρωτεινικη επαρκεια κ γυμναζεσαι με αντιστασεις θα μεινεις κ ιδια σωματικα..η σωματικη συσταση θα αλλαξει με τον καιρο λογω αυτων των 2 κυριως.
    αν τωρα κανεις προσεγμενη διατροφη κ εισαι "στρατιωτακι" με τις μετρησεις σου σε αυτη ολη την βδομαδα ,τοτε καλο ειναι να εχεις 2 τσητ ολη την βδομαδα με ο,τι θες...αυτος ειναι κ ο λογος που υπαρχουν.

    στην διατροφη σου τωρα αν αλλαζα κατι ,ισως ηταν η σειρα των 2 τελευταιων γευματων..το γιαουρτι τελευταιο δλδ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-06-15 18:03 #3
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Καταρχήν είσαι 46 κιλά με 1.62 ύψος. Γι αυτό που θες να κάνεις θα χρειαστείς καμιά 10αριά κιλά ποιοτικού βάρους το λιγότερο. Που σημαίνει ότι ο στόχος σου θα πρέπει να επικεντρωθεί μακροπρόθεσμα στην σταδιακή αύξηση βάρους (κάτι που θα γίνει σε διάστημα 2ετίας-4εατίας).
    Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να κάνεις δυναμικότερες προπονήσεις με βάρη, να κοιτάς να έχεις πρόοδο μέσα στη προπόνηση και να σταματήσεις να μετράς με το γραμμάριο τη διατροφή σου. Ή μάλλον καλύτερα να αρχίσεις να αυξάνεις σταδιακά τις θερμίδες σου (κυρίως από πρωτείνη)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-06-15 21:16 #4
    Προεπιλογή
    beefmeup το θεμα μου ειναι πως εχω μπει σε διαφορα site υπολογισμου προσληψης θερμιδων και υπαρχει αποκλιση ,απεχει κατα πολυ το αποτελεσμα του ενος απο το αλλο.Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο?
    δε βαζω υδατανθρακες το βραδυ γιατι ειχα διαβασει οτι καλο ειναι αποφευγονται τετοιες ωρες.Λαθος πληροφορια?Συγνωμη αν κανω χαζα λαθη και ερωτησεις!!Σιγουρα κανονες δεν υπαρχουν και ειδικα το τσιτ απ'οτι εχω διαβασει εχει να κανει με πολλους παραγοντες και ειναι κατι προσωπικο.Απλα σιγουρα θα υπαρχουν καποια βασικα στεγανα.Το τι θεωρει ο καθενας τσιτ κ τι ποσοτητα τρωει ειναι δικο του θεμα εννοω αλλα στο περιπου εσεις θεωρειτε οτι ενα ατομο που δε θελει απλα να διατηρηθει,αλλα θελει να γυμναστει και να γραμμωθει μπορει ανα 15 μερες να εχει ελευθερο γευμα?Γιατι βλεπω πως καποιοι λενε οτι καλυτερα να μην κανεις ποτε.Κατανοω βεβαια οτι αυτο αφορα πιο προχωρημενες καταστασεις και οχι εμενα απλα οπως προειπα δεν μπορω να κατανοησω τα ορια μεταξυ BB και ενος γυμνασμενου σωματος απλα, ειδικα στη διατροφη.Ασπουμε 2 τσιτ που μου προτεινεις τα θεωρω πολλα .Ισως ειναι φυσιολογικα για ενα ατομο που απλα θελει να μεινει στα κιλα του.Αλλα πως γινεται ενα ατομο που θελει γραμμωση(εστω οχι υπερβολικη)να κανει 2 ελευθερα γευματα την εβδομαδα?Ενταξει,το γιαουρτι θα μπει τελευταιο,ευχαριστω

    lila_1 θεωρεις οτι πρεπει να βαλω κιλα?Γιατι γενικα εχω δει προοδο πανω μου,μεχρι τωρα τουλαχιστον τα κιλα μου δε σταθηκαν εμποδιο εκτος και αν εννοεις οτι στην πορεια θα κολλησω.Οχι παρεξηγησες,δεν ειμαι εμμονικη με τη διατροφη μου,απλα μεχρι να αποκτησω μια εμπειρια και να καταλαβω ποσο με παιρνει να τρωω ,τι και καθε ποσο καλο ειναι να ειμαι συγκρατης.Η πειθαρχια δεν εβλαψε ποτε κανεναν Ευχαριστω παντως!!

    Κατι ακομα παιδια.Κατι προεκυψε και δυστυχως θα πρεπει να απεχω απο το γυμναστηριο γυρω στους 2 μηνες ,ισως και εναμιση .Πρεπει να αλλαξει κατι στη διατροφη μου?Αυτα και συγνωμη,σας εχω σπασει λιγο τα νευρα το ξερω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-15 21:26 #5
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LinaM7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    beefmeup το θεμα μου ειναι πως εχω μπει σε διαφορα site υπολογισμου προσληψης θερμιδων και υπαρχει αποκλιση ,απεχει κατα πολυ το αποτελεσμα του ενος απο το αλλο.Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο?
    Ανεβα πάνω σε μια ηλεκτρονική ζυγαριά ένα πρωινο αφού πάς τουαλέτα και πριν φάς/πιεις τίποτα και ζυγίσου, γράψε το νουμεράκι κάπου και ξαναζυγισου σε μια-δυο εβδομάδες. Φροντισε αυτές τις 2 εβδομάδες να τρώς το νουμεράκι που σου βγάζουν τα online bmr calculator και φάε αυτό το νούμερο γι'αυτές τις 1-2 εβδομάδες. Μετά από 2 εβδομάδες ξαναζυγισου και δές έπεσες/εμεινες σταθερη/ η πήρες? αν πήρες κατεβάζεις τις θερμιδες/ αν έχασες ανεβάζεις τις θερμιδες π.χ 200-300 και αν εμεινες σταθερη τοτε κρατα αυτό το νούμερο. Είναι όμως δυσκολο να βρείς ακριβως 100% ποσο χρειαζεσαι καθημερινα μιας και δεν προκειται να κάνεις τα ιδια πράγματα κάθε μέρα οπότε άλλες μέρες θα χαλας περισσοτερες θερμιδες από οσο έχεις υπολογισει οπότε πάντα θα εισαι κατά την γνώμη μου +100/-100.
    Αυτή είναι πιστευω η πιο αξιοπιστη λύση για να βρείς στο περιπου ποσες θερμιδες χρειαζεσαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 14-06-15 στις 21:28
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-06-15 21:37 #6
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Oι υδατανθρακες να αποφευγονται βραδυ ναι ειναι λαθος πληροφορια οπως πολλες που κυκλοφορουν γενικα.Αρκει να ΜΗΝ ειναι μαζι με λιπαρα ταυτοχρονα (πατατες τηγανιτες) τρανταχτο παραδειγμα.Ισα ισα που ενδεχεται να σε βοηθησουν στον υπνο κιολας.
    Αυτο που σου λεει ο feth ειναι ενα καλο παραδειγμα να δεις πους πας με θερμιδες,αλλα οπως σου ειπε ποτε δεν θα μπορεις να ξερεις ακριβως ποσες θελεις,εκτος αν εισαι ρομποτ και κανεις καθε μερα τις ιδιες ωρες τα ιδια πραγματα .Να ξερεις ομως οτι παιζουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν το βαρος σου (η καλυτερα την σωματικη συσταση) αγχος και ψυχολογικοι κυριως παραγοντες.

    Αν εβαζες καμια φωτο θα βοηθουσε αλλα και εγω εχω την εντυπωση πως μαλλον θες καποια κιλα παραπανω για να εχεις ενα πιο ομορφο τελικο αποτελεσμα στον στοχο που θελεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-06-15 04:29 #7
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LinaM7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    beefmeup το θεμα μου ειναι πως εχω μπει σε διαφορα site υπολογισμου προσληψης θερμιδων και υπαρχει αποκλιση ,απεχει κατα πολυ το αποτελεσμα του ενος απο το αλλο.Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο?
    δε βαζω υδατανθρακες το βραδυ γιατι ειχα διαβασει οτι καλο ειναι αποφευγονται τετοιες ωρες.Λαθος πληροφορια?Συγνωμη αν κανω χαζα λαθη και ερωτησεις!!Σιγουρα κανονες δεν υπαρχουν και ειδικα το τσιτ απ'οτι εχω διαβασει εχει να κανει με πολλους παραγοντες και ειναι κατι προσωπικο.Απλα σιγουρα θα υπαρχουν καποια βασικα στεγανα.Το τι θεωρει ο καθενας τσιτ κ τι ποσοτητα τρωει ειναι δικο του θεμα εννοω αλλα στο περιπου εσεις θεωρειτε οτι ενα ατομο που δε θελει απλα να διατηρηθει,αλλα θελει να γυμναστει και να γραμμωθει μπορει ανα 15 μερες να εχει ελευθερο γευμα?Γιατι βλεπω πως καποιοι λενε οτι καλυτερα να μην κανεις ποτε.Κατανοω βεβαια οτι αυτο αφορα πιο προχωρημενες καταστασεις και οχι εμενα απλα οπως προειπα δεν μπορω να κατανοησω τα ορια μεταξυ BB και ενος γυμνασμενου σωματος απλα, ειδικα στη διατροφη.Ασπουμε 2 τσιτ που μου προτεινεις τα θεωρω πολλα .Ισως ειναι φυσιολογικα για ενα ατομο που απλα θελει να μεινει στα κιλα του.Αλλα πως γινεται ενα ατομο που θελει γραμμωση(εστω οχι υπερβολικη)να κανει 2 ελευθερα γευματα την εβδομαδα?Ενταξει,το γιαουρτι θα μπει τελευταιο,ευχαριστω

    lila_1 θεωρεις οτι πρεπει να βαλω κιλα?Γιατι γενικα εχω δει προοδο πανω μου,μεχρι τωρα τουλαχιστον τα κιλα μου δε σταθηκαν εμποδιο εκτος και αν εννοεις οτι στην πορεια θα κολλησω.Οχι παρεξηγησες,δεν ειμαι εμμονικη με τη διατροφη μου,απλα μεχρι να αποκτησω μια εμπειρια και να καταλαβω ποσο με παιρνει να τρωω ,τι και καθε ποσο καλο ειναι να ειμαι συγκρατης.Η πειθαρχια δεν εβλαψε ποτε κανεναν Ευχαριστω παντως!!

    Κατι ακομα παιδια.Κατι προεκυψε και δυστυχως θα πρεπει να απεχω απο το γυμναστηριο γυρω στους 2 μηνες ,ισως και εναμιση .Πρεπει να αλλαξει κατι στη διατροφη μου?Αυτα και συγνωμη,σας εχω σπασει λιγο τα νευρα το ξερω
    Kαταρχήν. α) ΔΕΝ υπαρχουν αξιόπιστοι αλγόριθμοι για την ημερισια προσληψη θερμίδων. Ειδικά στα γυναικεία TDEE πέφτουν ΤΡΑΓΙΚΑ εξω, θα σου έλεγα να μην τα κοιτάς καν.
    β) Υδατάνθρακες μπορείς να τρώς όποια ώρα της ημέρας θέλεις αρκεί να τους υπολογίζεις στο σύνολό τους και να μην αποκλίνεις από τις θερμίδες που έχεις σαν στόχο να τρως.
    γ) Το τσητ το βάζεις όποτε αισθάνεσαι την ανάγκη, και μπορείς να τρώς ότι θες αλλά σε λογική ποσότητα. Οχι binge eating. 1-2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά.
    Αν το χεις και λίγο με το μέτρημα στις θερμίδες, μπορείς στη πραγματικότητα να τρως και κάθε μέρα, αλλά τέσπα, άστο για αργότερα.

    δ)Οπως είπα και πιο πάνω και στο πε και ο SOLID είσαι πολύ λίγα κιλά για να έχεις μυικότητα που θα σου επιτρέψει να γραμμώσεis . Αν θεωρήσουμε ότι τα στατς που μας έδωσες είναι σωστά, φυσικά

    Γραμμωμένος είσαι όταν έχεις σχετικά χαμηλά ποσοστά λίπους και υποδόριων υγρών και ταυτρόχρονα έχεις κάποιο σεβαστό ποσό μυικής μάζας. Ειδικά σα γυναίκα που είσαι, ας πούμε αγύμναστη ακόμα, θα βρίσκεσαι στη καλύτερη περίπτωση με ένα ποσοστό λίπους 20-22% (το οποίο είναι στα κατώτατα φυσιολογικά όρια αλλά χωρίς κάποια μυικότητα από κάτω δε σου επιτρέπει να δείχνεις γυμνασμένη)
    Αποτέλεσμα όσο γυμνάζεσαι εννοείται ότι θα βλέπεις, αλλά πρακτικά για να σαι γραμμωμένη στα 46 κιλά με αυτό το ύψος συνεπάγεται ότι θα είσαι πάρα πάρα πολύ αδύνατη εμφανισιακά.
    Και το χειρότερο θα ναι τρομερά δύσκολο να το διατηρήσεις(αν ποτέ το καταφέρεις), και ίσως θα χει επίπτωση και στις ορμόνες σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-06-15 07:34 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβα πάνω σε μια ηλεκτρονική ζυγαριά ένα πρωινο αφού πάς τουαλέτα και πριν φάς/πιεις τίποτα και ζυγίσου, γράψε το νουμεράκι κάπου και ξαναζυγισου σε μια-δυο εβδομάδες. Φροντισε αυτές τις 2 εβδομάδες να τρώς το νουμεράκι που σου βγάζουν τα online bmr calculator και φάε αυτό το νούμερο γι'αυτές τις 1-2 εβδομάδες. Μετά από 2 εβδομάδες ξαναζυγισου και δές έπεσες/εμεινες σταθερη/ η πήρες? αν πήρες κατεβάζεις τις θερμιδες/ αν έχασες ανεβάζεις τις θερμιδες π.χ 200-300 και αν εμεινες σταθερη τοτε κρατα αυτό το νούμερο. Είναι όμως δυσκολο να βρείς ακριβως 100% ποσο χρειαζεσαι καθημερινα μιας και δεν προκειται να κάνεις τα ιδια πράγματα κάθε μέρα οπότε άλλες μέρες θα χαλας περισσοτερες θερμιδες από οσο έχεις υπολογισει οπότε πάντα θα εισαι κατά την γνώμη μου +100/-100.
    Αυτή είναι πιστευω η πιο αξιοπιστη λύση για να βρείς στο περιπου ποσες θερμιδες χρειαζεσαι.
    Σε ευχαριστω για τη συμβουλη,θα το δοκιμασω και θα σας πω στην πορεια τι γινεται !!Φαινεται το πιο πρακτικο απ'ολα παντως
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-06-15 07:35 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι υδατανθρακες να αποφευγονται βραδυ ναι ειναι λαθος πληροφορια οπως πολλες που κυκλοφορουν γενικα.Αρκει να ΜΗΝ ειναι μαζι με λιπαρα ταυτοχρονα (πατατες τηγανιτες) τρανταχτο παραδειγμα.Ισα ισα που ενδεχεται να σε βοηθησουν στον υπνο κιολας.
    Αυτο που σου λεει ο feth ειναι ενα καλο παραδειγμα να δεις πους πας με θερμιδες,αλλα οπως σου ειπε ποτε δεν θα μπορεις να ξερεις ακριβως ποσες θελεις,εκτος αν εισαι ρομποτ και κανεις καθε μερα τις ιδιες ωρες τα ιδια πραγματα .Να ξερεις ομως οτι παιζουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν το βαρος σου (η καλυτερα την σωματικη συσταση) αγχος και ψυχολογικοι κυριως παραγοντες.

    Αν εβαζες καμια φωτο θα βοηθουσε αλλα και εγω εχω την εντυπωση πως μαλλον θες καποια κιλα παραπανω για να εχεις ενα πιο ομορφο τελικο αποτελεσμα στον στοχο που θελεις.
    Απλα απο αυτα π διαβαζα τοσο καιρο στο forum σας πριν γινω μελος ενιωθα οτι οι υδατανθρακες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο επειδη οι περισσοτεροι λενε οχι στο ψωμι ακομα και αν ειναι μαυρο,μακαρονια επισης να αποφευγονται,η ασπουμε ρυζι 10 κουταλιες.Μα 10 κουταλιες?και 46 κιλα που ειμαι πολυ παραπανω ρυζι χρειαζομαι για να πω πως ικανοποιηθηκα οποτε θεωρησα,λανθασμενα μαλλον,οτι ειναι κακοι οι υδατανθρακες.το θεμα τελικα ειναι απλα η ποσοτητα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-06-15 07:38 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαταρχήν. α) ΔΕΝ υπαρχουν αξιόπιστοι αλγόριθμοι για την ημερισια προσληψη θερμίδων. Ειδικά στα γυναικεία TDEE πέφτουν ΤΡΑΓΙΚΑ εξω, θα σου έλεγα να μην τα κοιτάς καν.
    β) Υδατάνθρακες μπορείς να τρώς όποια ώρα της ημέρας θέλεις αρκεί να τους υπολογίζεις στο σύνολό τους και να μην αποκλίνεις από τις θερμίδες που έχεις σαν στόχο να τρως.
    γ) Το τσητ το βάζεις όποτε αισθάνεσαι την ανάγκη, και μπορείς να τρώς ότι θες αλλά σε λογική ποσότητα. Οχι binge eating. 1-2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά.
    Αν το χεις και λίγο με το μέτρημα στις θερμίδες, μπορείς στη πραγματικότητα να τρως και κάθε μέρα, αλλά τέσπα, άστο για αργότερα.

    δ)Οπως είπα και πιο πάνω και στο πε και ο SOLID είσαι πολύ λίγα κιλά για να έχεις μυικότητα που θα σου επιτρέψει να γραμμώσεis . Αν θεωρήσουμε ότι τα στατς που μας έδωσες είναι σωστά, φυσικά

    Γραμμωμένος είσαι όταν έχεις σχετικά χαμηλά ποσοστά λίπους και υποδόριων υγρών και ταυτρόχρονα έχεις κάποιο σεβαστό ποσό μυικής μάζας. Ειδικά σα γυναίκα που είσαι, ας πούμε αγύμναστη ακόμα, θα βρίσκεσαι στη καλύτερη περίπτωση με ένα ποσοστό λίπους 20-22% (το οποίο είναι στα κατώτατα φυσιολογικά όρια αλλά χωρίς κάποια μυικότητα από κάτω δε σου επιτρέπει να δείχνεις γυμνασμένη)
    Αποτέλεσμα όσο γυμνάζεσαι εννοείται ότι θα βλέπεις, αλλά πρακτικά για να σαι γραμμωμένη στα 46 κιλά με αυτό το ύψος συνεπάγεται ότι θα είσαι πάρα πάρα πολύ αδύνατη εμφανισιακά.
    Και το χειρότερο θα ναι τρομερά δύσκολο να το διατηρήσεις(αν ποτέ το καταφέρεις), και ίσως θα χει επίπτωση και στις ορμόνες σου.
    Καταλαβα απολυτα αυτο που λες.και ποσα πρεπει να βαλω?10 που ειπες πιο πριν δεν ειναι πολλα?Επισης π.χ. περα απο τα βαρη που πρεπει να αυξησω,να αυξησω σιγα σιγα και τις θερμιδες που προσλαμβανω καθημερινα?Και αν ναι να το ξεκινησω απο τωρα?'Η επειδη τωρα οπως ειπα θα απεχω απο το γυμναστηριο 1μιση-2 μηνες λογω καποιου ζητηματος καλο ειναι να μην ξεκινησω τωρα, γιατι μπορει κατι τετοιο να οδηγησει σε χαλαρωση σωματος?(επειδη θα τρωω περισσοτερο αλλα δε θα γυμναζομαι και παραλληλα,δεν ξερω αν αυτο π λεω βγαζει νοημα)και αν μπορω απο τωρα να αυξησω τις θερμιδες,ποσο να τις αυξησω?

    και παλι ομως ,επαναλαμβανω αυτο που ειπα και πιο πανω στον beefmeup,1-2 τσιτ την εβδομαδα δεν ειναι πολλα για καποιον που θελει γραμμωση?γιατι σημασια δεν εχει να μη ξεφευγεις απλα απο τις θερμιδες που πρεπει να παρεις καθημερινα,σημασια εχει και ποσο ποιοτικες ειναι οι θερμιδες που παιρνεις.Εννοω με αυτον τον τροπο δε παει λιγο πολυ χαμενο ο,τι κανεις μεσα στην εβδομαδα στο γυμναστηριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-06-15 10:52 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ολη αυτη η κουβεντα εχει νοημα αφου ξεκινησεις γυμναστηριο.
    το να κανεις μια "σωστη" διατροφη χωρις να γυμναζεσαι δεν λεει κ κατι..η διατροφη οσον αφορα το τελικο αποτελεσμα στο σωμα δεν κανει τπτ απο μονη της..το αποτελεσμα της μυικοτητας / γραμμωσης που θες μονο με γυμναστικη θα το πετυχεις..
    αλλιως μπορεις απλα να προσεχεις τι τρως για να μην περνεις κιλα..πολλοι ανθρωποι το κανουν κ καμια σχεση δεν εχουν με την γυμναστικη.
    αυτο φυσικα εχει κ αντικτυπο στο σωμα τους μιας κ δεν δειχνουν γυμνασμενοι ,απλα αδυνατοι..
    οι περισοτεροι μπερδευουν αυτο το πραγμα κ πιστευουν οτι αν αδυνατισουν να δειχνουν κ πιο γραμμωμενοι σωματικα..το θεμα ειναι ομως οτι μονο η γυμναστιικη με αντιστασεις σου δινει αυτο το απαοτελεσμα ,οποτε οση διατροφη κ να κανει καποιος σωμα δεν θα φτιαξει..
    πανω κατω ολα αυτα γραφτηκαν κ απο πανω...
    οποτε απο την στιγμη που δεν θα γυμναζεσαι απλα προσεχε τι τρως κ μην παρεις αλλα κιλα..αυτο γιατι με την γυμναστικη αν φας σωστα θα εισαι σχετικα σιγουρη οτι τα κιλα θα θα βαλεις θα ειναι μυικα ,ενω τωρα θα πας απλα στην τυχη κ ο,τι γινει ,πραγμα που οπως γραφεις μπορει να οδηγησει κ σε περιτα κιλα λιπους.

    οταν ξεκινησεις ομως γυμναστικη πρεπει να βαλεις μυικα κιλα γιατι αυτο που αναφερεσαι σαν γραμμωση δεν μπορει να γινει αν δεν εχεις μυς πανω σου..το λιπος δεν γραμμωνει.
    οσον αφορα τα κιλα ,κανεις δεν μπορει να σου πει πραγματικα..ο μονος κριτης πανω σε αυτο εισαι εσυ ,οποτε θα πρεπει πρωτα να ξεκινησεις κ μετα να κρινεις που θες να πας κ ποσο.

    το ιδιο ισχυει κ για τα τσητ που ρωτας..ενα δικο μου rough estimate ειναι οτι με 1-2 θα εισαι οκ,γιατι ετσι εχω δει εγω σε ατομα με στρατιωτικη διατροφη..αυτος ο αριθμος ειναι τελειως τυχαιος μιας κ καποιος μπορει να την βγαλει καθαρη κ με περισοτερα γιατι ολα ειναι συνδιαστικα ,κ εχουν σχεση με το επιπεδο της δραστηριοτητας που εχεις κλπ..οι θερμιδες ειναι ενεργεια ,οποτε οσο καις, τρως.
    κ εδω πρεπει να καταλαβεις στο θεμα του τσητ, οτι αλλιως διαχειριζεται ενα σωμα με μυικοτητα που γυμναζεται τις περιττες θερμιδες κ αλλιως ενα σωμα χωρις μυς/γυμναστικη που κανει καθιστικη ζωη.

    το ιδιο ισχυει κ εκει που ρωτας για τα ορια..η σωστη απαντηση ειναι οτι οτι καθενας οριζει μονος του τα ορια του ,οποτε μην περιμενεις απαντησεις οριστικες..ξεκινα κ βλεπεις απο μονη σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-06-15 12:56 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LinaM7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 που ειπες πιο πριν δεν ειναι πολλα?Επισης π.χ. περα απο τα βαρη που πρεπει να αυξησω,να αυξησω σιγα σιγα και τις θερμιδες που προσλαμβανω καθημερινα?Και αν ναι να το ξεκινησω απο τωρα?'Η επειδη τωρα οπως ειπα θα απεχω απο το γυμναστηριο 1μιση-2 μηνες λογω καποιου ζητηματος καλο ειναι να μην ξεκινησω τωρα, γιατι μπορει κατι τετοιο να οδηγησει σε χαλαρωση σωματος?(επειδη θα τρωω περισσοτερο αλλα δε θα γυμναζομαι και παραλληλα,δεν ξερω αν αυτο π λεω βγαζει νοημα)και αν μπορω απο τωρα να αυξησω τις θερμιδες,ποσο να τις αυξησω?
    Τα 10 αυτά κιλά θα τα βάλεις σε ένα διάστημα 3εατίας και πάνω. Δυστυχώς η μυική μάζα θέλει χρόνο για να χτιστεί. Αλλά μη σου φαίνεται παράλογο το νούμερο που σου λέω. 56 για 1.62 ύψος είναι ένα μέσο βάρος για μία κοπέλα η οποία απλά γυμνάζεται. Ειναι πολύ σύνηθες να βλέπεις αθλήτριες σ αυτό το ύψος με βάρος πάνω από 60 κιλά και το σώμα τους να ναι μπόμπα.
    Τώρα σου φαίνεται μακρινό νούμερο, αλλά με μερικά χρόνια (σοβαρής) προπόνησης θα το διαπιστώσεις μόνη σου.
    Τωρα πρέπει να χουμε μια εικόνα του πως είσαι για να σου πούμε τι θα κάνεις.
    Οσα λέμε προυποθέτουν ότι συνεχίζεις τις προπονήσεις σου κανονικά. Οσο δε γυμνάζεσαι απλά συνεχίζεις τη διατροφή που κάνεις τώρα, ή κόβεις λίγο υ/κες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LinaM7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1-2 τσιτ την εβδομαδα δεν ειναι πολλα για καποιον που θελει γραμμωση?γιατι σημασια δεν εχει να μη ξεφευγεις απλα απο τις θερμιδες που πρεπει να παρεις καθημερινα,σημασια εχει και ποσο ποιοτικες ειναι οι θερμιδες που παιρνεις.Εννοω με αυτον τον τροπο δε παει λιγο πολυ χαμενο ο,τι κανεις μεσα στην εβδομαδα στο γυμναστηριο?
    Εξαρτάται. Για κάποιον που γραμμώνει με 3000 θερμίδες, όχι. Και λίγα είναι. Αυτό που λες για τις ποιοτικές θερμίδες ισχύει εν μέρη. Δηλαδή αν έχεις φροντίσει να καλύψεις την ποσότητα πρωτείνης που χρειάζεσαι, τα άλλα 2 μακροσυστατικά μπορούν να προέρχονται από όποια πηγή θες (απο κρουασάν με σοκολάτα μέχρι φρούτα και αμύγδαλα). Βέλτιστο για την γενικότερη υγεία δεν είναι αν το κάνεις κάθε μέρα, σε κάθε γεύμα, αλλά με 1-2-3 φορές την εβδομάδα χέστηκε η φοράδα σταλόνι. Το αποτέλεσμα στο σώμα θα είναι πάνω κάτω το ίδιο. Το θέμα είναι ότι εσύ που γραμμώνεις με 1200 θερμίδες, ένα τσητ θα περιλαμβάνει κοντά στο 50% των ημερίσιων θερμίδων σου. Οπότε εκεί πρέπει να ελατώσεις ή τη συχνότητα ή τη ποσότητα.
    Γενικά τα τσητ είναι ένα ζήτημα υποκειμενικό. Αν μπορείς να μην κάνεις κανένα, τότε μη κάνεις, αν τρως ότι θες 1-2 φορές τη βδομάδα σε λογικά πλαίσια, πάλι δεν έχεις πρόβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-06-15 18:12 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολη αυτη η κουβεντα εχει νοημα αφου ξεκινησεις γυμναστηριο.
    το να κανεις μια "σωστη" διατροφη χωρις να γυμναζεσαι δεν λεει κ κατι..η διατροφη οσον αφορα το τελικο αποτελεσμα στο σωμα δεν κανει τπτ απο μονη της..το αποτελεσμα της μυικοτητας / γραμμωσης που θες μονο με γυμναστικη θα το πετυχεις..
    αλλιως μπορεις απλα να προσεχεις τι τρως για να μην περνεις κιλα..πολλοι ανθρωποι το κανουν κ καμια σχεση δεν εχουν με την γυμναστικη.
    αυτο φυσικα εχει κ αντικτυπο στο σωμα τους μιας κ δεν δειχνουν γυμνασμενοι ,απλα αδυνατοι..
    οι περισοτεροι μπερδευουν αυτο το πραγμα κ πιστευουν οτι αν αδυνατισουν να δειχνουν κ πιο γραμμωμενοι σωματικα..το θεμα ειναι ομως οτι μονο η γυμναστιικη με αντιστασεις σου δινει αυτο το απαοτελεσμα ,οποτε οση διατροφη κ να κανει καποιος σωμα δεν θα φτιαξει..
    πανω κατω ολα αυτα γραφτηκαν κ απο πανω...
    οποτε απο την στιγμη που δεν θα γυμναζεσαι απλα προσεχε τι τρως κ μην παρεις αλλα κιλα..αυτο γιατι με την γυμναστικη αν φας σωστα θα εισαι σχετικα σιγουρη οτι τα κιλα θα θα βαλεις θα ειναι μυικα ,ενω τωρα θα πας απλα στην τυχη κ ο,τι γινει ,πραγμα που οπως γραφεις μπορει να οδηγησει κ σε περιτα κιλα λιπους.

    οταν ξεκινησεις ομως γυμναστικη πρεπει να βαλεις μυικα κιλα γιατι αυτο που αναφερεσαι σαν γραμμωση δεν μπορει να γινει αν δεν εχεις μυς πανω σου..το λιπος δεν γραμμωνει.
    οσον αφορα τα κιλα ,κανεις δεν μπορει να σου πει πραγματικα..ο μονος κριτης πανω σε αυτο εισαι εσυ ,οποτε θα πρεπει πρωτα να ξεκινησεις κ μετα να κρινεις που θες να πας κ ποσο.

    το ιδιο ισχυει κ για τα τσητ που ρωτας..ενα δικο μου rough estimate ειναι οτι με 1-2 θα εισαι οκ,γιατι ετσι εχω δει εγω σε ατομα με στρατιωτικη διατροφη..αυτος ο αριθμος ειναι τελειως τυχαιος μιας κ καποιος μπορει να την βγαλει καθαρη κ με περισοτερα γιατι ολα ειναι συνδιαστικα ,κ εχουν σχεση με το επιπεδο της δραστηριοτητας που εχεις κλπ..οι θερμιδες ειναι ενεργεια ,οποτε οσο καις, τρως.
    κ εδω πρεπει να καταλαβεις στο θεμα του τσητ, οτι αλλιως διαχειριζεται ενα σωμα με μυικοτητα που γυμναζεται τις περιττες θερμιδες κ αλλιως ενα σωμα χωρις μυς/γυμναστικη που κανει καθιστικη ζωη.

    το ιδιο ισχυει κ εκει που ρωτας για τα ορια..η σωστη απαντηση ειναι οτι οτι καθενας οριζει μονος του τα ορια του ,οποτε μην περιμενεις απαντησεις οριστικες..ξεκινα κ βλεπεις απο μονη σου.

    Μα γυμναστικη κανω.Οπως ειπα και πιο πανω απο τον προηγουμενο Μαιο γυμναζομαι 4 φορες την εβδομαδα,βαρη,κοιλιακοι,αεροβιο.Απλα εδω και 2 εβδομαδες λογο απαιτητικης εξεταστικης δε μπορεσα να παω και επειδη συνεβη κατι σοβαρο στην οικογενεια θα πρεπει να λειψω για ενα διαστημα,οποτε συνολικα θα χασω γυρω στον 1μιση με 2 μηνες γυμναστηριο.Γι'αυτο και ρωταω τοσα πραγματα για τη διατροφη,γιατι αναγκαστικα το κομματι της γυμναστικης πρεπει να το αφησω λιγο πισω.Φυσικα και χωρις γυμναστικη κανεις δε γραμμωσε ποτε,αυτο και ενας ασχετος πιστευω ειναι σε θεση να το καταλαβει.Χωρις γυμναστηριο οσο καλα και αν τρεφεσαι δε προκειται να γυμναστεις.Μπορει να εισαι λεπτος,αλλα γυμνασμενος οχι και συμφωνω υπαρχει τεραστιο χασμα μεταξυ λεπτου και γυμνασμενου Καλως,θα διατηρησω τη διατροφη μου ως εχει ,προσεχοντας λιγο με τους υδατανθρακες και τους πειραματισμους θα τους κανω οταν επιστρεψω στο γυμναστηριο .Οσο για το τσιτ αυτο εννοειται.Ειδικα τωρα που δε θα γυμναζομαι δε σκοπευω να κανω τσιτ.Η ερωτηση μου αφορα τον καιρο που θα επιστρεψω και θα παω τουλαχιστον 4 φορες.Σιγουρα παντως το θεμα τσιτ περα απο γυμναστικη εχει να κανει και με τον μεταβολισμο.Γνωριζω π.χ. μια κοπελα που τρωει συνεχεια οτι να ναι,δε γυμναζεται σχεδον καθολου και ειναι πολυ λεπτη και καθολου χαλαρη.Ειναι και θεμα τυχης λοιπον
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-06-15 18:18 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 10 αυτά κιλά θα τα βάλεις σε ένα διάστημα 3εατίας και πάνω. Δυστυχώς η μυική μάζα θέλει χρόνο για να χτιστεί. Αλλά μη σου φαίνεται παράλογο το νούμερο που σου λέω. 56 για 1.62 ύψος είναι ένα μέσο βάρος για μία κοπέλα η οποία απλά γυμνάζεται. Ειναι πολύ σύνηθες να βλέπεις αθλήτριες σ αυτό το ύψος με βάρος πάνω από 60 κιλά και το σώμα τους να ναι μπόμπα.
    Τώρα σου φαίνεται μακρινό νούμερο, αλλά με μερικά χρόνια (σοβαρής) προπόνησης θα το διαπιστώσεις μόνη σου.
    Τωρα πρέπει να χουμε μια εικόνα του πως είσαι για να σου πούμε τι θα κάνεις.
    Οσα λέμε προυποθέτουν ότι συνεχίζεις τις προπονήσεις σου κανονικά. Οσο δε γυμνάζεσαι απλά συνεχίζεις τη διατροφή που κάνεις τώρα, ή κόβεις λίγο υ/κες.



    Εξαρτάται. Για κάποιον που γραμμώνει με 3000 θερμίδες, όχι. Και λίγα είναι. Αυτό που λες για τις ποιοτικές θερμίδες ισχύει εν μέρη. Δηλαδή αν έχεις φροντίσει να καλύψεις την ποσότητα πρωτείνης που χρειάζεσαι, τα άλλα 2 μακροσυστατικά μπορούν να προέρχονται από όποια πηγή θες (απο κρουασάν με σοκολάτα μέχρι φρούτα και αμύγδαλα). Βέλτιστο για την γενικότερη υγεία δεν είναι αν το κάνεις κάθε μέρα, σε κάθε γεύμα, αλλά με 1-2-3 φορές την εβδομάδα χέστηκε η φοράδα σταλόνι. Το αποτέλεσμα στο σώμα θα είναι πάνω κάτω το ίδιο. Το θέμα είναι ότι εσύ που γραμμώνεις με 1200 θερμίδες, ένα τσητ θα περιλαμβάνει κοντά στο 50% των ημερίσιων θερμίδων σου. Οπότε εκεί πρέπει να ελατώσεις ή τη συχνότητα ή τη ποσότητα.
    Γενικά τα τσητ είναι ένα ζήτημα υποκειμενικό. Αν μπορείς να μην κάνεις κανένα, τότε μη κάνεις, αν τρως ότι θες 1-2 φορές τη βδομάδα σε λογικά πλαίσια, πάλι δεν έχεις πρόβλημα

    Σιγουρα θελει χρονο γιατι θα ειναι κιλα ποιοτικα και οχι απο φαγητο και καθιστικη ζωη.Τοτε οταν θα επιστεψω στο γυμναστηριο θα αυξησω κιλα και πρωτεινη στο φαγητο και περαιτερω συμβουλες μου τις δινετε και τοτε .Δεν ξερω μου φαινεται λιγο παρατραβιγμενο το 2 φορες την εβδομαδα ελευθερο γευμα,ακομα και αν προσεχεις την ποσοτητα.Αλλα ειναι και κατι υποκειμενικο,ειπαμε.Εμενα προσωπικα με πιανει επιθυμια για κατι πιο βρωμικο ανα 2 εβδομαδες,οχι νωριτερα εκτος απο σπανιες περιπτωσεις.Οπως και να χει ειτε εισαι BB και η καθε μπουκια που τρως μετραει,ειτε απλα γυμναζεσαι με σκοπο κατι κατωτερο πιστευω οτι οσο πιο καθαρα τρεφεσαι τοσο περισσοτερο τοπο πιανει και η γυμναστικη που κανεις.τοσο καιρο δηλαδη που γυμναζομαι και εχω δει αλλαγη πανω μου πιστευω οτι αν δεν ημουν τοσο πειθαρχημενη και με τη διατροφη δε θα ειχα το αναλογο αποτελεσμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-07-15 13:57 #15
    Προεπιλογή
    γεια σας παιδια!επαναφερω το θεμα διοτι ζυγιστηκα και ειδα πως κατεβηκα ελαχιστα κατω απο το 45,γεγονος που με θορυβησε αρκετα.επανηλθα τελικα για λιγο στο γυμναστηριο ,τωρα ομως αναγκαστηκά απεχω.ωστοσο θελω να παρω 2 κιλα δοκιμαστικα εστω και τωρα που δε γυμναζομαι γιατι αρχισα να ανησυχω και εδω θελω τη βοηθεια σας στο τι αλλαγες πρεπει να κανω στη διατροφη μου,που την εχω παραθεσει και πιο πανω.ξερω οτι ειναι ισως λιγο λαθος τωρα που δε γυμναζομαι να παρω βαρος,γι'αυτο για την ωρα εχω ως στοχο 2 μονο κιλα και φυσικα θα φροντισω ο,τι τρωω να ειναι σωστο.δε σκοπευω να προσλαβω θερμιδες απο γλυκα και junk food.Δε γνωριζω αν επρεπε να ανοιξω νεο thread για την ερωτηση αυτη ,γι'αυτο και το βαλα εδω γιατι ειμαι κ λιγο βιαστικη.ευχαριστω και ελπιζω να εχω συντομα μια απαντηση!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LinaM7 : 09-07-15 στις 13:59
    Απάντηση με παράθεση