Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 52 από 52
  1. 09-07-15 01:36 #46
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    η γκομενα μου παιζει να εχει περισσοτερους μυς απο αυτον ηλια γιαυτο δεν θα κανω ποτε μεγαλο αριθμο επαναληψεων και οταν λεω μεγαλο εννοω ανω των 15 ανα σετ δεν μιλαω για το παραδειγμα που ειπες οτι κανεις 10-15 μ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-07-15 21:42 #47
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να πω πως το αποτέλεσμα της μυικής προόδου/αύξησης είναι συνέργια πολλών παραγόντων (διατροφή, αποκατάσταση, ψυχολογία κλπ). Αν θα μπορούσαμε να αφήνουμε ίδιους τους παράγοντες αυτούς και να αλλάζουμε κάθε φορά έναν τότε θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια ασφαλή κατά προσέγγιση συμπεράσματα τα οποία όμως δε θα ίσχυαν και πάλι για τον καθένα μιας και θα υπήρχε η πιθανότητα να λειτουργούν διαφορετικά.

    Πάντως από την μικρή δική μου εμπειρία έχω να πω πως τα καλύτερα αποτελέσματα σε γενικές γραμμές τα είχα όταν έκανα αυστηρή διατροφή και συνδύαζα αναερόβιο με αερόβιο πρόγραμμα. Δηλ νομίζω πως λιγότερο ρόλο 'παίζει' το εύρος των επαναλήψεων ή η συχνότητα των προπονήσεων σε ένα μέσο καλό αποτέλεσμα, ενώ πιστεύω πως το τί είναι ιδανικό για τον καθένα το ανακαλύπτει ο ίδιος ο αθλητής εφόσον έχει τη διάθεση και το χρόνο να το ερευνήσει.

    Επίσης αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι πως με το τωρινό μου πρόγραμμα (20-25ρες επαναλήψεις full-body, χωρίς διαλλείματα μέχρι αποτυχίας), έχω δει πρόοδο σε σημεία μου που δεν ήταν καλά όπως στήθος και πόδια. Επίσης το αερόβιο να το πω τύπου πρόγραμμα μου έχει ως αποτέλεσμα να διατηρούμαι σε ικανοποιητικό αριθμό κιλών και σχήματος παρόλο που η διατροφή μου όπως έχετε δει είναι μέτρια προς κακή (από άποψη κυρίως ποιότητας και όχι ποσότητας) αν τη συγκρίνουμε με αυτή που πρέπει να γίνεται.

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-07-15 02:04 #48
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπω πολλους αντρες εδω μεσα τελικα κ χαιρομαι..


    οσο για τις επαναληψεις τα ειχαμε ξαναπει κ σε αλλο σχετικο θεμα που παλι διαφωνουσες..τοτε θυμαμαι σου ειχα πει να μου πεις που το στηριζεις ,αλλα σοβαρη απαντηση δεν ειχα παρει..κατι θεωριες δικες σου που δεν μπορω να ξερω απο που πηγαζουν..
    σαν αποψεις σεβαστες ειναι ,αλλα σαν επιχειρηματα δεν μπορω να τα δεχτω ,ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι, ειδικα οταν υπαρχουν ενα σωρο επιστημονικες αναφορες ,αλλα κ εμπηρικες αν θες απο πολλους, για το αντιθετο.

    κ κατι τελευταιο..θα παρακαλουσα πραγματικα ,μην ξαναγραψει κανεις για φαρμακα κ οτι οι ββντερς ειναι φουσκωτοι γιατι περνουν ,λες κ αυτοι που σηκωνουν πολλα κιλα τα σηκωνουν με γαλα γαιδαρας..λιγο λογικη δεν βλαπτει.
    επισης η μελετη δεν κανει πουθενα αναφορες σε φαρμακα ,οποτε ατοπα ολα οσα γραφετε.
    Το στηριζω πανω απ'ολα στην εμπειρια των 10 ετων (οχι συνεχομενων δυστυχως) που εχω στα βαρη και στο αποτελεσμα που εχω πετυχει τα τελευταια 3 χρονια αφηνοντας στην ακρη τις πολλαπλες επαναληψεις, τα μικρα διαλειμματα, τα αδιακοπα supersets και τα απειρα σετ.
    Επειδη λοιπον δεν εχω δει ΠΟΤΕ φυσικο bber με αξιολογους μυες να σηκωνει μετρια κιλα για 15-20 επαναληψεις κι επειδη και στον εαυτο μου, υστερα απο πολλους πειραματισμους, βλεπω οτι το ευρος 6-10 επαναληψεων (για ποδια 12-15) ειναι η χρυση τομη μεταξυ αυξησης της μυικης μαζας αλλα και της δυναμης, γι'αυτο και ειμαι απολυτος στο οτι οι 20 επαναληψεις δεν θα σου δωσουν ποτε το αποτελεσμα των 8-10 επαναληψεων (με αναλογως περισσοτερα κιλα φυσικα).

    Και ερευνες εχουν γινει οπου η αυξηση της μυικοτητας με 8 επαναληψεις ηταν μεγαλυτερη απο αυτη με 20 αλλα ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να ψαξω τωρα, υπαρχουν ομως και με απλο γκουγκλαρισμα θα τις βρει καποιος.
    Ξαναλεω, προφανως και με 20 επαναληψεις μπορεις να αυξησεις τη μυικοτητα σου, οχι ομως τοσο αμεσα οσο οταν παιζεις στο ευρος των 6-12 επαναληψεων.

    Τωρα το αλλο που λες για bbers δεν το καταλαβα.
    Προφανως κι οσοι σηκωνουν υπερβολικα πολλα κιλα εχουν φαρμακευτικη υποστηριξη, εγω απλα ειπα πως καποιος που παιρνει αναβολικα και 30 επαναληψεις να κανει θα εχει πολυ καλα αποτελεσματα, σε αντιθεση με εναν φυσικο bber που αν κανει κατι τετοιο θα καταστρεψει τους μυες του.
    Εν κατακλειδι ηθελα να πω οτι οι φυσικοι bbers πρεπει να ειναι πολυ πιο προσεκτικοι κι επιμελεις με την προπονηση τους ωστε να εχουν αξιολογο αποτελεσμα σε αντιθεση με οσους παιρνουν αασ που ο,τι και να κανουν σε μεγαλο βαθμο θα εχουν κορυφαιο αποτελεσμα. Κι εκει παιζει ρολο η σωστη προπονηση βεβαια, αλλα πολυ λιγοτερο.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-07-15 14:57 #49
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και ερευνες εχουν γινει οπου η αυξηση της μυικοτητας με 8 επαναληψεις ηταν μεγαλυτερη απο αυτη με 20 αλλα ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να ψαξω τωρα, υπαρχουν ομως και με απλο γκουγκλαρισμα θα τις βρει καποιος.
    δεκτη η προσωπικη εμπειρια..
    οσον αφορα το παραπανω υπαρχουν ηδη 2 μελετες σε αυτο το φορουμ μεταφρασμενες κ προσφατες που λενε το αντιθετο ,αλλη μια που δεν ειναι μεταφρασμενη αλλα αναφερεται στις 2 προηγουμενες, συν ενα αρθρο σχετικο με εκτενη αναφορα σε διαφορες σχετικες ερευνες.

    οταν δεν θα ποσταρεις απο κινητο μπορεις να τις βρεις αυτες τις μελετες ομως που λες, κ να τις ποσταρεις σε δικα τους θεματα να τις συζητησουμε..
    δεν νομιζεις οτι ειναι καπως αδικο να σου δινω δεδομενα σε μια κουβεντα κ να μου απαντας "εγω διαφωνω ψαξε να βρεις?"
    τι αξια μπορει να εχει η διαφωνια σου με αυτα τα κριτηρια?

    επισης, γιατι καπου νομιζω το χανουμε η μελετη δεν αναφερει πουθενα οτι το ενα ηταν καλυτερο απο το αλλο σαν μεθοδος..
    γραφει ξεκαθαρα οτι κ με τον ενα κ με τον αλλο τροπο πετυχαινεις το ιδιο αποτελεσμα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια...κ πανω σε αυτο συζηταμε με δεδομενα.

    περισοτερα για την μελετη >εδω<
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-07-15 19:36 #50
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    νομιζω στο τελευταίο πόστ ξεκαθαρίστηκε περισσότερο το νόημα
    δεν αναιρεί το ένα το άλλο , απλα λέμε ότι υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι και δρόμοι που οδηγούν στον ίδιο προορισμό
    αυτο σαν απάντηση σε μερικούς που νομίζουν ότι δεν μπορεί να επέλθει ανάπτυξη με μέθοδο υψηλών επαναλήψεων
    και το ξαναλέω όταν λεμε πολλες επαναλήψεις δεν ενοούμε μαραθώνιες προπονήσεις όπως κάναμε παλια και νομίζαμε φταίνε οι επαναλήψεις αλλα έφταιγε ο όγκος προπόνησης και οι υπερβολές , δηλαδη έφταιγε ο γαίδαρος και μείς βαρούσαμε το σαμάρι

    και η έρευνα αναφερετε καθαρα στο θέμα ανάπτυξης με υψηλές επαναλήψεις και όχι αν είναι καλύτερα η χειρότερα και έχουμε δεί περιπτώσεις αθλητων με τεράστια δύναμη και τρελά εξασκητικά κιλα αλλα σε μάζα να μην είναι ανάλογη εικόνα , όπως και παραδείγματα αρσιβαριστών πουν είναι δεδομένο ότι κάνουν πολλα κιλα στα πόδια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-07-15 23:21 #51
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    τα προγραμματα του stoppani μερικα απο τα οποια εχω ακολουθησει τα τελευταια χρονια κ με εχουν ξεκολλησει απο την στασιμοτητα εχουν διαφορετικες επαναληψεις σε καθε προπονηση οπου ξεκινανε απο 3-5 κ φτανουν 25-30..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-07-15 23:46 #52
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι πως με έχουν βοηθήσει κι εμένα οι περισσότερες επαναλήψεις ώστε να "ξεκολλήσω" από την στασιμότητα. Θεωρώ πως καλό είναι να εναλλάσσεται ο αριθμός των επαναλήψεων και σε μικρότερο και σε μεγαλύτερο αριθμό.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234